czytanie bajek na dobranoc

Bajki dla dzieci na dobranoc

JEDNA BAJKA – MNÓSTWO KORZYŚCI

Regularnie czytaj lub opowiadaj swojemu maleństwu bajki na dobranoc, a szybko dostrzeżesz liczne korzyści, płynące z tego wieczornego rytuału. Zauważysz zacieśniającą się między Wami więź, rozwiniesz wyobraźnię Twojej pociechy, wzbogacisz zasób słownictwa dziecka, a także zapewnisz maluszkowi zdrowy i spokojny sen.

Bajki do czytania na dobranoc

Czas przed snem to najlepszy moment na wspólny relaks dzieci i rodziców. Dowiedz się, jak powinny wyglądać Wasze wieczorne rytuały związane z czytaniem bajek, by przyniosły Twojemu maluszkowi odprężenie i zapewniły mu zdrowy, spokojny sen.
Czytanie bajek
Jakie bajki na dobranoc dla dzieci

Bajki na dobranoc czytane przez rodziców to sprawdzony sposób na zakończenie dnia. Czytanie dzieciom i zachęcanie ich do przyłączenia się w tym zadaniu, rozwija ich umiejętności. Wypróbuj klasykę, czyli bajki takie, jak Miś Paddington, Rupert czy Kubuś Puchatek. To idealne bajki na dobranoc dla dziewczynek i chłopców

Młodsze dzieci zakochają się w opowieściach Ogrodnika Pankracego, Małego Bobra czy Królestwa Echo. Książki autorstwa Dr. Seuss w zabawny sposób uczą nowych słówek i rymowanek. Cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci w różnych grupach wiekowych, dlatego nadają się także do czytania przez starsze rodzeństwo.

Opowiadanie czy też czytanie bajek niesie z sobą same korzyści. Nie rezygnuj zatem z tego wieczornego, przyjemnego i ważnego rytuału. Pamiętaj, że wszystkie bajki na dobranoc efektywnie wspierają rozwój dzieci.

 
Bajki na dobranoc pomagają dzieciom zasypiać 

Dzieci poniżej szóstego roku życia potrzebują od ośmiu do dwunastu godzin snu. Bajki na dobranoc czytane przed snem pomogą im szybciej zasnąć, a także śnić o przygodach książkowych bohaterów. Dzięki temu ich umysł i ciało będą mogły się rozwijać i rosnąć. Regularna pora snu ma również pozytywny wpływ na ich zachowanie i koncentrację. Czytanie bajek na dobranoc przez mamę czy tatę tuż przed snem doskonale kształtuje potrzebną w życiu umiejętność słuchania i koncentrowania się.


Połącz bajki na dobranoc z pielęgnacją

Czas przed zaśnięciem to dobry moment również by zadbać o skórę. Nawilżający krem ochronny NIVEA Creme pomoże zachować Twojemu dziecku miękką skórę. Kosmetyk jest dostępny w poręcznej puszce, więc maluchy mogą same spróbować go na siebie nałożyć. Z dobrodziejstw kremu skorzystają też dłonie mamy i taty.
Dlaczego bajki na dobranoc dla dzieci są takie ważne?  

Wygospodarowanie czasu na wieczorny relaks jest niezwykle istotne. Czytanie bajki na dobranoc pomaga stworzyć specjalną więź pomiędzy Tobą a Twoimi dziećmi. Przede wszystkim jednak dostarczy Wam wspólnych wspomnień, które na zawsze zachowacie w swoich sercach.

Bajki na dobranoc mogą też ułatwiać samodzielne zasypianie – wspólne czytanie daje dzieciom poczucie bycia zaopiekowanym. Wiedzą, że dbasz o ich bezpieczeństwo i wygodę, dlatego nie boją się tak bardzo zostawać samemu w pokoju.


Bajki na dobranoc do czytania

Wiele dzieci z niecierpliwością czeka, aż przyjdzie czas na czytanie bajki na dobranoc. Starsze są podekscytowane, by dowiedzieć się, co się wydarzyło u ich ulubionej postaci. Z kolei młodsze chcą się przytulać do mamy lub taty i odkrywać świat obrazków. Bajki na dobranoc czytane przez Ciebie każdego wieczoru pozwalają Ci przeżyć niezapomniane chwile ze swoim dzieckiem.

Dzieci zawsze się uczą, więc nawet wieczorna rutyna, której celem jest pomoc w zasypianiu, może być jednocześnie sposobem na naukę. Możesz mu zadawać pytania dotyczące opowieści lub wspólnie dotykać i odkrywać interaktywne elementy książeczki. Piękno czytania bajki na dobranoc polega na tym, że już od najmłodszych lat wpajasz małym dzieciom zamiłowanie do lektury. Co więcej, książki wyzwalają w nich kreatywność.

Czytanie bajek
Czytanie bajek
Bajki na dobranoc do słuchania

Jeśli nie czujesz się pewnie czytając dziecku samodzielnie, możesz sięgnąć też po bajki słuchane, nagrane z użyciem głosów aktorów czy lektorów. Nie ma w tym nic złego – jednak staraj się słuchać je razem z dzieckiem oraz wyjaśniać mu fragmenty, których może nie rozumieć. Bajki na dobranoc to przede wszystkim okazja do wspólnie spędzonych chwil i zacieśniania więzi. Nie rezygnuj z bycia przy dziecku.

Po przesłuchaniu nagrania możecie także krótko porozmawiać o bajce – dobrze jest zadawać dziecku pytania, na które w treści nie było odpowiedzi, na przykład „Jak myślisz, co stanie się dalej?”, „Czy króliczek mógłby wygrać konkurs, gdyby żabka też wzięła w nim udział?”. Takie pytania stymulują kreatywne myślenie i otwierają wyobraźnię dziecka.


6 sposobów na ułatwienie samodzielnego zasypiania
1. Trzymaj się ustalonego czasu na dobranoc.
2. Nie pozwalaj na używanie sprzętu elektronicznego (TV, tablet) w sypialni, zwłaszcza godzinę przed snem.
3. Stosuj światłoszczelne zasłony lub lampkę nocną.
4. Rozpocznij opowiadanie bajki na dobranoc już podczas kąpieli dziecka.
5. Nagradzaj swoje dziecko za dobre zachowanie, opowiadając mu bajkę, śpiewając kołysankę lub włączając muzykę.
6. Mów wyciszonym tonem, by stworzyć atmosferę do zasypiania.
 
Czytanie bajek

Bajki na dobranoc i inne wieczorne rytuały

Czytanie bajek

Wyciszające bajki na dobranoc dla dzieci

Przygotowanie Twojego dziecka na pójście spać przede wszystkim powinno pomóc mu się wyciszyć. Pobudzające gry i aktywne zabawy mogą przynieść odwrotny efekt. Wspólne śpiewanie ulubionej piosenki i kołysanki lub czytanie bajki na dobranoc jest bardziej uspokajające i relaksujące.

Czas na kąpiel

Jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie wieczornej rutyny dla dzieci jest kąpiel. Nie tylko stwarza ona kolejną okazję do zbudowania więzi z Twoim dzieckiem. Jest również doskonałym sposobem do nauki i zabawy. Ciepła woda również sprzyja ich odprężeniu i sygnalizuje, że zbliża się czas na sen.

Czas bez ekranu

Często widzimy małe dzieci używające sprzętów elektronicznych – nie ma w tym nic dziwnego. Takie urządzenia mogą być przydatnym narzędziem do nauki. Jednak przed pójściem spać będą one bardziej pobudzały zmysły dziecka niż wprawiały w nastrój do spania. Zastanów się również nad ograniczeniem czasu spędzanego przed telewizorem tuż przed pójściem spać. Zamień ekran na książkę. Nie ma nic lepszego od bajki na dobranoc.

Bajki słuchane i cicha muzyka

Nie zaleca się spędzania czasu przed pójściem spać przed jakimkolwiek ekranem, jednak bajka słuchana, o ile nie odtwarzamy jej na laptopie pokazując ekran dziecku, może mieć równie uspokajający wpływ co czytana przez rodzica. Muzyka także może mieć szczególnie relaksujący i kojący wpływ na Twoje dziecko. Jest również doskonałym sposobem na zacieśnianie więzi i tworzenie długotrwałych wspomnień – możesz już od najmłodszych lat zapoznawać maluszka z Twoimi ulubionymi zespołami czy gatunkami muzyki.

Stwórz sprzyjające warunki

Niektóre dzieci mają problemy z zaśnięciem, ponieważ przeszkadza im w tym światło prześwitujące przez firanki. Światłoszczelne zasłony pomogą stworzyć odpowiednie warunki, w których Twoje dziecko będzie mogło spokojnie zasnąć. Z kolei inne dzieci mogą bać się ciemności. Zadbaj więc o lampkę nocną, dzięki której poczują się spokojniejsze.