pękająca skóra

Pękająca skóra – jak o nią dbać?

Dlaczego skóra jest popękana i jak tego uniknąć? Dlaczego skóra pęka na piętach, dłoniach oraz między palcami? O czym to świadczy? Jak nie dopuścić do pękania skóry, zwłaszcza zimą? I wreszcie: co zrobić, gdy już dojdzie do bolesnych pęknięć? Odpowiadamy!

Co oznacza pękająca skóra?

Pękanie skóry na stopach i dłoniach to znak, że Twojej skórze brakuje elastyczności. Skóra ze swej natury jest bardzo rozciągliwa, odporna na nacisk i działanie innych sił. W końcu jest to organ mający za zadanie chronić organizm, to bariera oddzielająca nasz organizm od świata zewnętrznego.

W normalnych warunkach skóra powinna by miękka w dotyku, a po naciśnięciu łatwo odzyskiwać pierwotne napięcie. Jednak gdy pokrywa ją zbyt gruba warstwa martwego naskórka, skóra traci te właściwości. Martwy naskórek chroni wewnętrzne warstwy skóry, ale gdy jest go za dużo, jego działanie staje się odwrotne do zamierzonego. Jako że warstwa rogowa naskórka nie posiada naczyń krwionośnych, substancje odżywcze przenikają do niego ze skóry właściwej. Gdy martwy naskórek jest zbyt gruby, to odżywienie wszystkich jego warstw staje się niemożliwe. Najbardziej zewnętrzne warstwy są wówczas wysuszone i mało elastyczne, aż w końcu naskórek pęka. Niestety, pęknięcia nie zawsze obejmują jedynie warstwę rogową – potrafią sięgać aż do skóry właściwej, co jest bardzo bolesne i trudno się goi. Ponadto gruba warstwa naskórka zaczyna wywierać zbyt duży nacisk na głębiej położone tkanki, co skutkuje bólem (np. podczas chodzenia, gdy zrogowaciały naskórek pokrywa podeszwy stóp).

pękająca skóra pięt i dłoni

Pękająca skóra – gdzie pojawia się najczęściej?

Najczęściej narzekamy na pękającą skórę na dłoniach i stopach. To właśnie w tych miejscach naskórek ma tendencję do nadmiernego rogowacenia. Martwy naskórek gromadzi się tam, gdzie na skórę najczęściej wywiera się duży nacisk. Niekiedy pierwszym sygnałem takiego stanu rzeczy jest łuszcząca się skóra. Jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie i zaczniesz wykonywać regularny peeling, popękana skóra na dłoniach i stopach będzie już tylko wspomnieniem.

Pękanie skóry na dłoniach – przyczyny

Pękająca skóra na dłoniach to częsty problem, bo dłonie są jedną z najmocniej eksponowanych przez nas części ciała. Przyczyn pękającej skóry na dłoniach jest wiele. Za popękaną skórę odpowiada między innymi częsty kontakt z wodą lub wysuszające mydło. Bolesne pęknięcie skóry możesz też zauważyć po całym dniu intensywnych prac domowych – sprzątaniu, zmywaniu, myciu okien, ręcznym praniu. Działanie wysuszające mają zarówno środki czystości, jak i sama woda.

pękanie skóry na dłoniach przyczyny

Pękająca i schodząca skóra z dłoni – brak witamin

Pękanie skóry może świadczyć o pewnych niedoborach w Twoim organizmie. Jakiej witaminy brakuje gdy schodzi skóra z palców? Stan skóry dłoni zapewne poprawią witaminy A i E, dwie podstawowe witaminy odpowiedzialne za zdrowie skóry. Poza tym popękana skóra dłoni może być wynikiem braku witaminy B5, czyli odpowiedzialnego za utrzymywanie nawilżenia kwasu pantotenowego. Jednak witaminy to nie wszystko. Pękanie skóry dłoni to także rezultat braku mikroelementów - takich, jak cynk, selen i biotyna.

A jakiej witaminy brakuje, gdy pękają skórki przy paznokciach? Przyczyną mogą być te same braki, co w przypadku pękania skóry w innych miejscach. Bezpośrednio za pękanie skórek wokół paznokci odpowiedzialne jest coś innego – przede wszystkim niewłaściwa pielęgnacja i częste używanie detergentów bez rękawiczek ochronnych.

Pękająca skóra dłoni zimą

Pękająca skóra dłoni to najczęstszy problem właśnie zimą. O tej porze roku pękanie skóry nie musi iść wcale w parze z brakami witamin albo innymi przyczynami. Za pękającą skórę dłoni w zimie odpowiedzialne jest mroźne powietrze na zewnątrz oraz przesuszone od ogrzewania powietrze w pomieszczeniach. Szczególnie fatalne działanie ma wychodzenie na zewnątrz z mokrymi, bądź choćby wilgotnymi dłońmi. Taka praktyka na pewno bardzo szybko zakończy się popękaną skórą rąk!

Zimą pękająca skóra na rękach stanowi dla wielu kobiet nie lada wyzwanie. Próbujemy sobie z tym radzić poprzez smarowanie dłoni różnymi kremami. Takie działanie może być dobre i złe jednocześnie. Wszystko zależy od tego, jaki krem wybierzesz. Zimą powinnaś używać kremu ochronnego dostosowanego do niskich temperatur. Jeśli posmarujesz dłonie innym kremem zawierającym znaczną ilość wody i od razu wychodzisz na zewnątrz, to taki kosmetyk paradoksalnie jeszcze bardziej wysuszy Twoją skórę. Woda w kosmetykach w prawdzie nie powinna być szkodliwa zimą, jednak przed wyjściem z domu musisz dać jej chwilę na odparowanie.

Jeśli nie chcesz mieć popękanej skóry dłoni zimą, najlepiej używaj tłustego kremu o bogatej formule, nie zaś kremu nawilżającego. Faza tłuszczowa w kremie odżywia skórę i tworzy na niej szczelną barierę chroniącą przed wysuszającym działaniem zimnego powietrza. Poza tym jeśli martwi Cię pękająca skóra na palcach rąk, zawsze przed wyjściem z domu zakładaj rękawiczki.

Pękająca skóra

Pękająca skóra na palcach - domowe sposoby

Pękająca skóra na palcach - domowe sposoby

Skoro jesteśmy już przy rękawiczkach – to przydatny gadżet także w domu. Cienkie bawełniane rękawiczki możesz wykorzystać do prostego zabiegu regenerującego bardzo suche pękające dłonie. Będzie Ci potrzebna odżywcza maska do rąk, ale bardzo dobrze sprawdzi się także dowolny tłusty krem, na przykład Krem do ciała, rąk i twarzy NIVEA Creme. Nasmaruj grubo dłonie i po prostu załóż na nie rękawiczki na 15 minut, pół godziny, godzinę – im dłużej, tym lepiej. Możesz nawet położyć się spać w rękawiczkach. Rękawiczki sprawiają, że skóra dłoni jest rozgrzana, dzięki czemu lepiej wchłania składniki odżywcze z kremu. Jeśli używasz maski, po zdjęciu rękawiczek umyj ręce z jej pozostałości.

krem nivea

Suche ręce - pękająca skóra

A jaki domowy sposób wykorzystać, gdy zauważysz u siebie pękanie skóry na palcach dłoni? W pierwszej kolejności powinnaś wspomóc naturalny proces złuszczania. Możesz wykonać domowy peeling cukrowy lub cukrowo-solny (cukier, sól i oliwa w proporcjach jedna łyżka sypkich produktów na 2-3 łyżki tłuszczu). Po zabiegu nasmaruj ręce kremem do rąk, np. NIVEA Intensywne NawilżenieJeśli martwi Cię łuszcząca się skóra na palcach dłoni, warto poznać tego przyczyny. Gdy martwy naskórek schodzi Ci nie tylko w miejscach z największymi zgrubieniami, ale z całej powierzchni dłoni, to prawdopodobnie wina detergentów. Zastanów się, czy w ostatnich dniach nie używałaś przy sprzątaniu łazienki żrących środków opartych na kwasach albo nie robiłaś ręcznego prania w sodzie oczyszczonej. Tak – soda, choć naturalna, działa na skórę drażniąco.

Inaczej rzecz ma się w przypadku swędzenia dłoni po zewnętrznej stronie. Reakcje na detergenty dotyczą przede wszystkim wnętrza dłoni, natomiast zewnętrzna strona bardziej reaguje na wiatr i mróz. Być może często używasz też preparatów dezynfekujących do rąk na bazie alkoholu, które silnie wysuszają dłonie? Jeśli możesz, używaj ich trochę rzadziej.

Pękająca skóra na palcach dłoni

Pękająca skóra między palcami zdarza się dość często i nie musi być objawem jakiegokolwiek poważniejszego problemu. Skóra w tych miejscach ma tendencję do pękania, bo przy każdym ruchu dłoni intensywnie pracuje. Ta sama zasada dotyczy pękającej skóry na zgięciach palców. Natomiast pękająca skóra wokół paznokci może wynikać z zaniedbań pielęgnacyjnych. Skórki łatwo pominąć podczas smarowania rąk kremem czy zabiegów peelingujących. Jeśli dokucza Ci pękanie skórek przy paznokciach, koniecznie poświęć im więcej uwagi podczas codziennej pielęgnacji!

bardzo suche dłonie

Popękana skóra między palcami u nóg

Pękająca skóra między palcami u nóg może świadczyć o rozwoju zakażenia grzybiczego. Leczenie pękającej skóry między palcami powinno obejmować opierać się na preparacie antygrzybiczym do stosowania miejscowego oraz maść bądź krem silnie regenerujący, który pomoże w gojeniu się drobnych ranek. W jego składzie powinny się znaleźć alantoina, prowitamina B5, gliceryna oraz kwas mlekowy. Właściwości gojące mają także aloes i olejek drzewa herbacianego.

A pękająca skóra na palcach, dokładniej mówiąc – na ich opuszkach? Skąd biorą się te wyjątkowo bolesne pęknięcia? Ze zgrubień, o które w tych miejscach także nie trudno! Czasami jest to także objaw osłabienia organizmu czy słabszego krążenia towarzyszącego cukrzycy. Nie powinnaś jednak doszukiwać się aż tak poważnych przyczyn opuszków. Choroby typu cukrzyca dałyby o sobie znać innymi objawami na znacznie wcześniejszym etapie rozwoju!

Za pękającą skórę na palcach oraz pomiędzy nimi może być odpowiedzialne także atopowe zapalenie skóry (AZS). Jak rozpoznać, czy dotyczy Cię ten problem? AZS objawia się świądem skóry i rumieniowymi zmianami, które się złuszczają. Jeśli rzeczywiście masz AZS, to tego typu zmiany z dużym prawdopodobieństwem występują u Ciebie także w innych zagięciach ciała: w pachwinach, pod kolanami i w zgięciach łokci. AZS jest chorobą z autoagresji i ma charakter przewlekły, dlatego wymaga leczenia pod kontrolą lekarza. Jeśli pękanie skóry powtarza się u Ciebie często i inne sposoby jego zapobiegania nie pomagają, wybierz się do dermatologa.

skóra

Dlaczego pęka skóra pięt?

Nie tylko pękające dłonie są problemem. Większość z nas narzeka także na popękane pięty. Niestety, nadmiarowy naskórek w tych miejscach gromadzi się błyskawicznie i nie jest w stanie na bieżąco się złuszczać. Jeśli nie będziesz na bieżąco usuwać go tarką do pięt i peelingami, problem będzie się tylko pogłębiał. Niektórzy mają wręcz tendencję do pękającej skóry na stopach – jest to zapisane w ich genach. Takie osoby muszą poświęcać stopom i piętom jeszcze więcej uwagi. Popękana skóra na stopach nie tylko sprawia dyskomfort (pomyśl o wszystkich tych pozaciąganych rajstopach!), ale też źle wygląda. Problem wydaje się sezonowy (zimą chowamy stopy w zabudowanych butach), ale żeby latem dobrze wyglądać w sandałkach, musisz dbać o stopy przez cały rok. Zaniedbań z kilku miesięcy nie zlikwidujesz przecież podczas jednej wizyty u kosmetyczki!

Jakie są domowe sposoby na pękające pięty? Absolutną podstawą jest porządne wymoczenie nóg w ciepłej wodzie z szarym mydłem albo solą morską i złuszczenie naskórka (z papierowym pumeksem – unikaj tarek metalowych). Po zabiegu osusz stopy, nałóż regenerujący krem i załóż skarpety. Za kilka dni możesz zrobić kolejną kąpiel, ale tym razem z odżywczą mieszanką ciepłego mleka i miodu. Przed pójściem spać zrób sobie maskę z ciepłej parafiny z olejem kokosowym.

pękająca skóra pięt i dłoni

Pękająca skóra na ciele – nietypowe miejsca

Gdzie jeszcze może pękać skóra? Czasem problem dotyka bardzo nietypowych miejsc, jak plecy, twarz a nawet… całe ciało! Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Przykładowo, sucha i pękająca skóra na twarzy pojawia się na skutek zbyt częstego i agresywnego jej mycia. O przesuszenie łatwo, gdy nadmiernie gonisz za matową cerą.

Pękająca skóra za uszami może natomiast świadczyć o atopii. Wskazaniem do takiego rozpoznania są wszelkie nietypowe lokalizacje zmian skórnych, zwłaszcza w zakamarkach, zagięciach i trudniej dostępnych miejscach. Bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza jest na pewno pękająca skóra na całym ciele. Taki stan nie może wynikać z zaniedbań pielęgnacyjnych czy zimowego przesuszenia – to objaw choroby.

łuszcząca się skóra

Pękająca skóra – jak leczyć?

Przede wszystkim, skórę należy nawilżać. Jeśli pęknięcia nie są głębokie, sięgaj po kremy i balsamy dogłębnie nawilżające, na przykład Regenerujący Balsam do ciała NIVEA. Jednak jeśli pęknięcia sięgają aż do głębszych warstw skóry i powodują krwawienia, skonsultuj się z lekarzem o przepisanie odpowiedniego preparatu.

W domu pamiętaj też o regularnym złuszczaniu skóry za pomocą peelingów. Pomoże to przyspieszyć krążenie, odżywi skórę i usunie martwy naskórek.

 

Pielęgnacja skóry suchej i pękającej

Jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego nawet jeśli dziś nie dotyczy Cię problem pękającej skóry, dbaj o to, by nie pojawił się także w przyszłości. Każdego dnia smaruj ciało wybranym balsamem albo kremem, w stopy wcieraj silnie nawilżający i regenerujący krem przeznaczony specjalnie do tej części ciała (możesz nim smarować także łokcie, kolana i inne miejsca, w których dostrzegasz nadmiernie zrogowaciały, ciemniejący naskórek). Pękające dłonie smaruj kremem nawet wielokrotnie w ciągu dnia. Jakie kosmetyki polecamy?

Stosowanie tych kosmetyków na co dzień w zupełności wystarczy, jeśli nie masz tendencji do zmian skórnych. Jeśli jednak dotyczy Cię problem pękającej skóry pięt, łuszczących się łokci czy przesuszonych, swędzących dłoni, działaj szerzej. Przydadzą Ci się te kosmetyki:

 

skóra łuszcząca się