artykuly-o-pielegnacji

Codzienna pielęgnacja noworodka


PIELĘGNACJA DZIECKA - CENNE WSKAZÓWKI, PRAKTYCZNE PORADY.

Właściwa pielęgnacja dziecka to ważne zadanie dla każdego rodzica. Poznaj podstawy pielęgnacji noworodka – świetne rady dotyczące przewijania, usypiania dziecka oraz zapewniania mu bezpieczeństwa na słońcu.

Pielęgnacja noworodka to element tworzenia więzi

Między matką i dzieckiem tworzy się specjalna więź, która trwa przez całe życie. Opieka nad noworodkiem w tych pierwszych chwilach może być wymagająca, jednak po zaplanowaniu zestawu codziennych zabiegów pielęgnacyjnych wszystko zacznie się układać. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja dziecka jest kluczowa dla jego zdrowia i samopoczucia.

Pielęgnacja dziecka - 5 porad

  1. Pielęgnacja dziecka wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Do mycia dziecka stosuj produkty łagodne, takie jak Ochronny szampon i płyn do kąpieli 2w1, a dla zapewnienia jego skórze nawilżenia nakładaj NIVEA BABY Ochronny krem pielęgnacyjny.
  2. Aby nie dopuścić do wysuszenia skóry, kąp dziecko nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu.
  3. Upewnij się, że ciuszki Twojego dziecka wykonane zostały z miękkich, naturalnych tkanin i, aby zapobiec poceniu, pamiętaj o nakładaniu kilku warstw zamiast jednego bardzo ciepłego ubranka.
  4. Stosuj jedynie łagodne środki piorące, gdyż inne mogą powodować podrażnienia.
  5. Nie wystawiaj noworodka na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż jego skóra nie potrafi się zregenerować po uszkodzeniu wywołanym działaniem promieniem UV. Pamiętaj, że pielęgnacja dziecka polega także na ochronie jego niezwykle delikatnej skóry.

Pielęgnacja wrażliwej skóry noworodka

Pielęgnacja dziecka rozpoczyna się już w chwili jego narodzin. Nie od dziś wiadomo, że skóra noworodków jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, dlatego zapewnienie jej zdrowia wymaga specjalnej pielęgnacji. Ich skóra ciągle jeszcze się kształtuje, a jej właściwości ochronne wciąż nie są w pełni rozwinięte, dlatego jest ona szczególnie podatna na zaczerwienienia i podrażnienia, w tym te wywołane składnikami takimi jak alkohol etylowy. Dlatego też pielęgnacja wymaga użycia kosmetyków dostosowanych do potrzeb jego wrażliwej skóry.

Szczególnie wrażliwa jest skóra pupy, gdyż często jest wilgotna i pozostaje w kontakcie z moczem. U noworodków bardzo częste są odparzenia i każdy maluch w pewnej chwili w jakimś stopniu ich doświadczy. Odparzenia mogą być wywołane infekcją bakteryjną, nowym rodzajem pożywienia lub po prostu obtarciem spowodowanym wilgocią. Pielęgnacja pupy noworodka oraz utrzymanie jej czystej i suchej jest najważniejsze dla zapewnienia dziecku szczęścia.

Częsta zmiana pieluszki i oczyszczanie skóry pupy stanowią najlepszy sposób na uniknięcie odparzeń. Chusteczki NIVEA BABY Soft & Cream delikatnie oczyszczają, pielęgnują i zapewniają natychmiastową ulgę. Używaj dodatkowo NIVEA BABY Ochronny krem kojący przeciw odparzeniom, aby stworzyć warstwę ochronną pozwalającą utrzymać pupę suchą i zapewnić dziecku uczucie komfortu.
mama-tata-i-noworodek-w-łóżku

Więź, jaką daje pielęgnacja dziecka

Pomimo że większość matek nawiązuje z dzieckiem natychmiastową więź, niezwykle istotne jest, by dobrze się poznać i czuć się ze sobą komfortowo. Opieka nad noworodkiem i codzienna pielęgnacja dziecka jest kluczem do stworzenia trwałych więzi.
mama-bawiąca-się-z-dzieckiem

Ciesz się wspólnymi chwilami

Wiele jest cennych, wyczekiwanych chwil, gdy spędzamy czas z dzieckiem, czy to w kąpieli, przy zmianie pieluszki, czy podczas układania maluszka do snu. Tymi chwilami możesz cieszyć się tylko teraz!
zmiana-pieluszki-u-noworodka-1
Jak zmieniać pieluszkę - pielęgnacja pupy noworodka

Wybór właściwego miejsca

Zmiana pieluszki u noworodka rozpoczyna się od znalezienia odpowiedniego miejsca, w który ma się ta czynność odbywać. Znajdź czystą, płaską powierzchnię, na której można zmienić pieluszkę – może to być podłoga, stół lub przewijak. Przygotuj wcześniej potrzebne rzeczy: ubranko, krem, chusteczki nawilżające i pieluszki dla noworodka. Ułóż dziecko na miękkiej, nadającej się do prania podkładce, kocyku lub ręczniku. Nigdy nie pozostawiaj dziecka samego na przewijaku lub innej powierzchni do przewijania.
zmiana-pieluszki-u-noworodka-2
Jak zmieniać pieluszkę - pielęgnacja pupy noworodka

Ściąganie zużytej pieluchy

Jak zmieniać pieluszkę? Najpierw delikatnie ją rozepnij. Potem zagnij rzepy lub samoprzylepne paski tak, by nie przyklejały się do skóry maleństwa. Spokojnym ruchem wyjmij pieluszkę, wysuwając ją spod bioder dziecka. Zmiana pieluszki u noworodka nie powinna odbywać się w pośpiechu.
zmiana-pieluszki-u-noworodka-3
Jak zmieniać pieluszkę - pielęgnacja pupy noworodka

Dokładne mycie pupy i narządów płciowych dziecka

Zmiana pieluszki u noworodka wiąże się z koniecznością dokładnego przeprowadzenia czynności higienicznych. Pielęgnacja pupy noworodka rozpoczyna się od jej bardzo dokładnego umycia, z uwzględnieniem wszystkich fałdek skórnych. Chusteczki NIVEA BABY Soft & Cream  nadają się do tego idealnie, przynosząc ulgę oczyszczanej skórze.
maść-do-smarowania-pupy-noworodka
Jak zmieniać pieluszkę - pielęgnacja pupy noworodka

Stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych

Mokra pieluszka może powodować zatarcia, odparzenia i podrażnienia. Dlatego pielęgnacja pupy noworodka nie może odbyć się bez odpowiednich kosmetyków. Po umyciu pupy nałóż odrobinę Kremu S.O.S. NIVEA BABY Emolienty. Dzięki unikalnej formule z masłem shea, lipidami Omega 6 i pantenolem natychmiastowo przynosi ulgę, delikatnej i wrażliwej skórze dziecka.
zmiana-pieluszki-u-noworodka-4
Jak zmieniać pieluszkę - pielęgnacja pupy noworodka

Zakładanie nowej pieluszki

Wsuń świeżą pieluszkę pod pupę dziecka w taki sposób, by samoprzylepne zaczepy odwrócone były klejącą stroną do góry, a następnie nałóż część przednią, zapnij zaczepy i gotowe! Pamiętaj, że właściwa pielęgnacja pupy zapewni dziecku komfort i spokój.
product-stage-bg

Regularna pielęgnacja dziecka - porady

Wiele wykluczających się teorii dotyczących pielęgnacji noworodków może wprowadzać chaos, ale tych kilka wskazówek pomoże Ci się odnaleźć.

Jak uśpić dziecko

Jednym z wyzwań, jakim młode mamy stawiają czoła na początku jest budzenie się dzieci w nocy i spowodowane tym wyczerpanie. Nie istnieje czarodziejskie zaklęcie pozwalające uśpić dziecko i zagwarantować, że nie obudzi się do rana, znamy jednak kilka strategii, które mogą Cię zainteresować.

Upewnij się, że wyraźnie różnicujesz aktywny i pełen zajęć dzień od spokojnej nocy, gdyż tylko w ten sposób umożliwiasz dziecku wyregulowanie zegara biologicznego. Pielegnacja dziecka przed snem i rytuały takie jak czas kąpieli i delikatne oświetlenie przed snem pomagają dodatkowo się zrelaksować. Rytuał usypiania powinien być krótki i prosty, aby Twoje dziecko bez trudu powiązało go z czasem snu.

Niektóre dzieci lubią mieć przy sobie przedmiot, dzięki któremu czują się bezpiecznie, jak na przykład kocyk lub miękką przytulankę, których znany zapach działa na nie kojąco. Zawsze sprawdzaj, czy miękki przedmiot w kołysce jest dla dziecka bezpieczny!

Przed ułożeniem dziecka do snu zaleca się odczekać chwilę po ostatnim karmieniu. Jeśli stosujesz karmienie jako sposób na usypianie, maluszek skojarzy te dwie czynności ze sobą i może oczekiwać karmienia po przebudzeniu się w nocy.
mama-i-dziecko-śpią

Śpiące dziecko to szczęśliwa mama

Dziecko rzadko dostosowuje się do Twojej potrzeby snu. Każdy maluch ma własny rytm snu, dlatego w przypadku większości rodziców najlepiej sprawdza się spanie w tym samym czasie, co dziecko, aby uniknąć uczucia stałego zmęczenia.
mama-kąpiąca-noworodka

Pielęgnacja dziecka podczas kąpieli

Najważniejsze jest podjęcie niezbędnych kroków w celu wyeliminowania wszelkiego ryzyka związanego z kąpielą noworodka i zapewnienia zarówno dziecku jak i sobie przyjemności z kąpieli.

Dowiedz się jak przygotować idealną kąpiel noworodka.

Pielęgnacja noworodka latem – porady

  • W okresie letnim upewnij się, że Twoje dziecko jest odpowiednio ubrane. Lekkie, jasne ubranka zapobiegną przegrzaniu dziecka podczas upału. Nie zapomnij o nakryciu głowy chroniącym twarz dziecka przed słońcem.
  • Latem podawanie dziecku płynów jest jeszcze ważniejsze niż w innych okresach. Jeśli karmisz piersią, w czasie upałów powinnaś robić to częściej. Możesz dodatkowo podawać dziecku butelkowaną (niegazowaną) wodę.
  • Klimatyzacja to podstawa – dzieci nie mają jeszcze wyrobionego tak skutecznego mechanizmu chłodzenia organizmu przez pocenie jak dorośli, dlatego niezwykle ważne jest, by obserwować dziecko i nie dopuścić do jego przegrzania.
  • Pielęgnacja dziecka to także zapewnienie mu odpowiedniej ochrony przed działaniem promieni słonecznych. Wszyscy wiemy, jak ważne jest, by chronić maluchy przed słońcem, jednak w przypadku noworodków, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa, wskazane jest całkowite unikanie bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Pozostawanie w miejscu zacienionym jest zazwyczaj najlepszym sposobem na uniknięcie ryzyka grożącego maleństwu.
  • Unikaj wychodzenia z dzieckiem na zewnątrz w czasie najbardziej intensywnego nasłonecznienia. Wystawienie maluszka na działanie słońca jest dla niego najbardziej ryzykowne między 10:00 a 14:00. W tych godzinach nawet 10-15 minut na świeżym powietrzu może wywołać poparzenia delikatnej skóry lub prowadzić do wyczerpania cieplnego.