Oczyszczanie twarzy męskiej – szybko i skutecznie!

Oczyszczanie twarzy męskiej – szybko i skutecznie!

O konieczności brania prysznica nie musimy Cię przekonywać. Na pewno nie masz też problemu z myciem włosów. A co z twarzą? Czy nie oczyszczasz jej jedynie „przy okazji”, podczas golenia? To za mało! Zobacz jak powinno wyglądać codzienne oczyszczanie skóry u mężczyzn, jeśli chodzi o twarz!

Czym skutkuje nie mycie twarzy?

Jak to w ogóle możliwe, że kobiety poświęcają tak wiele czasu i uwagi na oczyszczanie twarzy, a mężczyźni robią to bardzo pobieżnie lub wcale? Niestety, nie można tego tłumaczyć faktem, że kobiety na co dzień robią makijaż, a panowie nie. Wybacz nam, jeśli to był także Twój argument… Na szczęście masz teraz szansę się dowiedzieć, czym skutkuje nie mycie twarzy i naprawić ten błąd!

To prawda, skóra kobiety i skóra mężczyzny nieco się od siebie różnią. Różnice w dużej mierze wynikają z działalności hormonów płciowych, ale nie tylko. Mężczyźni mają grubszy naskórek, a także gęstszą i bardziej zwartą skórę właściwą. To wynik większej zawartości kolagenu i elastyny, za co odpowiedzialny jest testosteron. Męska skóra jest też zwykle lepiej odżywiona i ukrwiona. Oznacza to, że męska skóra starzeje się wolniej, może też sugerować, że nie potrzebuje aż tak starannych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie stosują kobiety. Mogło by tak być, gdyby nie inne różnice w skórze twarzy damskiej i męskiej.

Czym skutkuje nie mycie twarzy?

Oprócz różnic na plus, należy tu wskazać także na różnice na minus. Męskie hormony sprawiają, że gruczoły łojowe w skórze działają z większą intensywnością, przez co męska skóra jest bardziej tłusta niż u kobiet. Czym to skutkuje? Tendencją do trądziku! Udowodniono, że mężczyzn częściej dotyka ten problem, a przebieg trądziku jest też bardziej intensywny.

W tym właśnie momencie powinieneś sobie uświadomić, że codzienna pielęgnacja twarzy męskiej nie może być spychana na dalszy plan. Przetłuszczanie się skóry należy regulować, a podstawą tego działania jest właśnie regularne oczyszczanie twarzy. Na twarzy każdego dnia pojawia się wiele zabrudzeń, a im więcej sebum skóra produkuje, tym więcej tych niepożądanych substancji na niej osiada.

Wielu mężczyzn na co dzień przemywa twarz samą wodą. Owszem, daje to lekkie uczucie odświeżenia, ale w żadnym razie nie pozwala dokładnie umyć skóry. Pomyśl sam – czy pod prysznicem wystarczyłoby Ci samo opłukanie ciała wodą? Na skórze pozostałaby tłusta warstwa, zwłaszcza na plecach, ramionach i klatce piersiowej. Nie inaczej jest ze skórą twarzy. Sama woda nie pozwala pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, może zmyć jedynie te, które są rozpuszczalne w wodzie. Te natomiast, które rozpuszczają się w tłuszczach, zostaną na skórze. Staną się pożywką dla bakterii. A te przecież mogą prowadzić do wyprysków. Niedokładnie oczyszczona skóra nie jest też w stanie wykorzystać pielęgnujących właściwości kremu do twarzy. Jeśli więc używasz takiego kosmetyku, zastanów się, czy ma to sens, jeśli nie przykładasz wagi do mycia twarzy.

Wnioski? Nie trzeba nosić makijażu, by być zobowiązanym do oczyszczania twarzy. Można na to też spojrzeć pod nieco innym kątem – panowie się nie malują, ale na ich twarzach rośnie zarost. To istotny czynnik, który decyduje o wadze codziennego mycia twarzy. O szczegółach przeczytasz w dalszej części artykułu.

Mycie twarzy zimną wodą czy wodą ciepłą?

Mycie twarzy zimną wodą czy wodą ciepłą?

Oczywiście woda sama w sobie nie jest zła. Wręcz przeciwnie, jest Ci wręcz niezbędna do tego, byś mógł skutecznie użyć wybranego żelu do mycia twarzy dla mężczyzn. Jednak jaką temperaturę powinna mieć woda do mycia twarzy? Może to pytanie wydaje Ci się ciut (no dobrze: nawet bardzo) przesadzone, jednak uwierz nam na słowo – to ma znaczenie!

Wielu panów preferuje mycie twarzy w zimnej wodzie – zwłaszcza o poranku – by się orzeźwić i przegonić resztki snu. „Preferuje” to może za duże słowo – taka praktyka to dla nich po prostu konieczność, by szybko postawić się na nogi. Rzeczywiście zimna woda skutecznie pobudza, ale nie jest specjalnie korzystna dla cery. Inni natomiast wolą myć twarz bardzo gorącą wodą – np. wieczorem albo przed goleniem – bo to pozwala zmiękczyć skórę, otworzyć pory, pozwolić na łatwiejsze golenie i dokładniejsze oczyszczenie.

Dobrze, ale dlaczego właściwie ani mycie twarzy zimną wodą, ani mycie jej wodą gorącą nie jest korzystne dla skóry? Tak „ekstremalne” temperatury wody są silnym bodźcem dla skóry, wywołują szok, na który skóra musi jakoś zareagować. Ponieważ ani bardzo wysoka temperatura, ani bardzo niska nie są dla skóry przyjemne, wywołają w niej reakcję obronną. Na zimną wodę skóra zareaguje zwężeniem porów, na gorącą gwałtownym ich rozszerzeniem. Obie reakcje prowadzą do tego samego efektu – wzmożenia produkcji sebum. Skóra po umyciu będzie dążyła do równowagi, tzn. silnie rozgrzana będzie chciała się schłodzić, a schłodzona rozgrzać. Nadmierne przetłuszczenie może więc wystąpić w obu przypadkach.

Warto dodać, że gorąca woda może i skutecznie rozszerza pory i zmiękcza zarost, jednak może też działać drażniąco na skórę. Jakie jest zatem rozwiązanie? Złoty środek, czyli letnia woda! Na lekko ciepłą wodę skóra zareaguje neutralnie, tzn. pory lekko się rozszerzą, skóra i zarost nieco zmiękną, a skóra nie poczuje się wytrącona z równowagi.

Oczyszczanie męskiej twarzy a zarost i golenie

Oczyszczanie męskiej twarzy a zarost i golenie

Ach ten zarost… Bez względu na to, czy go golisz, czy przycinasz i stylizujesz, komplikuje sprawę oczyszczania skóry twarzy. Jedna zasada na pewno jest niezmienna: skórę pod brodą należy oczyszczać, i to regularnie! To zupełnie tak, jak z myciem głowy. Przecież to miejsce również porastają włosy, a jednak co do zasadności jej mycia nie mamy żadnych wątpliwości!

Jak podejść do sprawy, gdy na co dzień golisz swój zarost? Czy kosmetyki do golenia, które wykorzystujesz podczas zabiegu, możesz potraktować jako kosmetyki oczyszczające? Na pewno nie wprost proporcjonalnie. Niektóre kosmetyki będą przy okazji spełniały funkcje oczyszczające, inne nie.

Najprościej, a jednocześnie najtrudniej jest chyba z żelami do golenia. Konsystencja żelu – zbliżona do konsystencji żelu do mycia twarzy – sugeruje, że produktów można używać zamiennie, żelu do golenia jako produktu do mycia oraz żelu do oczyszczania jako kosmetyku do golenia. Niestety, to może być nienajlepszy pomysł! Jeśliby zagłębić się w formuły obu produktów, okazałoby się, że są one inne. Żel do golenia wcale nie musi zawierać substancji myjących, powinien natomiast zawierać składniki zmiękczające zarost oraz zapewniające odpowiedni poślizg maszynki. Żel myjący może z kolei zawierać zbyt mało substancji pianotwórczych, przez co jego używanie podczas golenia może nie być zbyt komfortowe. Czasem można się spotkać z żelami, które mają uniwersalny charakter, nadają się zarówno do mycia, jak i do golenia.

Jeśli chodzi o inne typy kosmetyków do golenia – czyli np. krem albo piankę do golenia – pomysł stosowania ich do mycia twarzy upada tak szybko, jak szybko uświadamiasz sobie, jaką konsystencję mają te produkty. Poza tym w ich składzie nie znajdziesz substancji oczyszczających. To produkty przeznaczone typowo do golenia.

To, że kosmetyki do golenia nie są specjalnie oczyszczające, powinno Cię przekonać do jeszcze jednego kroku – oczyszczania męskiej twarzy i zarostu zawsze przed przystąpieniem do golenia! Samo nałożenie kosmetyku do golenia nie wystarczy. Najpierw powinieneś pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i – co bardzo ważne – bakterii ze skóry twarzy. Czysta skóra to zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się krost i wyprysków po goleniu, za które przecież odpowiedzialne są bakterie wnikające do skóry przez naruszony maszynką naskórek.

A jeśli zarost jest elementem Twojego wizerunku i nie golisz go zupełnie, a jedynie podgalasz, przycinasz, trymujesz? O ile nie jesteś posiadaczem brody żyjącej własnym życiem, to z pewnością pielęgnacja skóry męskiej przy okazji pielęgnacji zarostu jest Ci doskonale znana. To dobrze! Nie ma nic gorszego niż zarost, którego nie poddaje się podstawowym zabiegom i któremu po prostu nie poświęca się czasu. Nie ma zadbanego i estetycznego zarostu bez skrupulatnej pielęgnacji twarzy męskiej. A ta zaczyna się oczywiście od oczyszczania.

Być może zainteresuje Cię także: Stylizacje brody – jak modnie nosić zarost?

Czym myć twarz męską?

To, że panowie mają grubszą skórę, wcale nie oznacza, że jest ona doskonale odporna i „nie do zdarcia”. To tak samo jak z kobiecą tendencją do gromadzenia tkanki tłuszczowej na biodrach. Mimo to, że natura tak je ukształtowała, kobiety reprezentują przynajmniej kilka różnych typów sylwetki, a niektóre z nich nie mają wręcz nic wspólnego z pełnymi biodrami. Wbrew pozorom mężczyźni często skarżą się na wysoką wrażliwość swojej twarzy, stąd pokaźna reprezentacja kosmetyków do mycia twarzy dla mężczyzn oznaczanych jako sensitive.

Czym myć twarz, jeśli nosisz brodę? Ten wybór również nie powinien być przypadkowy, bo zarost utrudnia dostęp do skóry – produkt myjący musi sobie z tym zadaniem poradzić. Najlepiej jest sięgać po kosmetyki specjalnie przeznaczone do twarzy z zarostem. Przykładem takiego produktu może być Żel do mycia twarzy i zarostu NIVEA MEN Deep. Żel ten zawiera aktywny węgiel, który wzmaga jego właściwości antybakteryjne i oczyszczające. To bardzo ważne, by skórę pokrytą włoskami myć żelem głęboko oczyszczającym. Wprawdzie sam w sobie nie da Ci gwarancji idealnego oczyszczenia z zanieczyszczeń i bakterii (na to bowiem równie duży wpływ ma to, jak dokładny jesteś podczas mycia twarzy), jednak znacznie ułatwi Ci to zadanie, zwłaszcza przy długim i gęstym zaroście.

Czym myć twarz męską?

Krótszą bądź rzadszą brodę z łatwością oczyścisz także innymi rodzajami żelu do mycia twarzy dla mężczyzn, nie musi to być konkretnie produkt przeznaczony do mycia i twarzy, i zarostu.

Dobry żel do mycia twarzy dla mężczyzn – jaki to produkt? Przede wszystkim dostosowany do typu Twojej cery. Tak tak, rodzaj skóry dotyczy nie tylko kobiet. Ty także możesz mieć skórę suchą, wrażliwą, tłustą, mieszaną czy (jeśli jesteś szczęściarzem) cerę normalną. Spójrz na przykładowe produkty, które sprawdzą się przy różnych typach cery.

Jaki żel do mycia twarzy dla mężczyzn o cerze suchej? Tu może się sprawdzić Energetyzujący żel do mycia twarzy dla mężczyzn NIVEA MEN Active Energy, który nie wysusza dodatkowo i tak suchej już skóry. Sucha skóra często jest poszarzała i pozbawiona blasku. Formuła żelu Active Energy przywraca skórze energię, dzięki czemu twarz wygląda na bardziej wypoczętą.

Czym myć twarz trądzikową męską?

Dla skóry suchej i wrażliwej odpowiedni będzie także Łagodzący żel do mycia twarzy dla mężczyzn NIVEA MEN Sensitive. Żel nie zawiera wysuszającego alkoholu, koi skórę i zmniejsza tendencję do podrażnień. Dzięki temu, że w swojej formule ma także sok aloesowy, może być traktowany również jako nawilżający żel do mycia twarzy dla mężczyzn.

Co dla cery tłustej i mieszanej? Jeśli masz problem z nadmiernym przetłuszczaniem, sięgnij po oczyszczający żel do mycia twarzy dla mężczyzn, np. z dodatkiem czarnego węgla. Znajdziesz go w Żelu do mycia twarzy NIVEA MEN Deep. Dla uzupełnienia pielęgnacji skóry tłustej warto stosować go łącznie z Matującym żelem do twarzy NIVEA MEN Deep, który nawilża i pielęgnuje skórę bez pozostawiania na niej uczucia lepkości.

Przeczytaj także:

Pamiętaj, że nawet najlepszy żel do mycia twarzy dla mężczyzn nie spełni w stu procentach swojego zadania, jeśli nie przyłożysz się do mycia twarzy w wystarczającym stopniu. Nie martw się – całość nie zajmie Ci więcej czasu, niż zajmuje choćby umycie głowy albo ciała pod prysznicem. Przecież chcemy Cię przekonać, że dokładne umycie męskiej twarzy może być łatwe i szybkie.

Pamiętaj tylko o kilku zasadach:

  1. Nigdy nie nakładaj żelu na suchą skórę. Najpierw zwilż twarz wodą.
  2. Spienianie żelu – aby kosmetyk zadziałał, musi wytworzyć pianę. Możesz go spienić między dłońmi albo bezpośrednio na twarzy, wszystko zależy od tego, jak Ci wygodniej. Jeśli nosisz zarost, prawdopodobnie łatwiej będzie Ci wytwarzać pianę bezpośrednio na nim.
  3. Podczas mycia masuj delikatnie skórę opuszkami palców. Nie kończ w momencie, gdy kosmetyk się spieni. Kilka chwil dodatkowego masażu podziała jak peeling na martwe komórki naskórka oraz pobudzi krążenie krwi w skórze, dzięki czemu będzie lepiej odżywiona (czytaj: będzie wyglądać po prostu atrakcyjniej, a to pewnie przemawia do Ciebie jako mężczyzny bardziej).
  4. Zwróć uwagę na szczegóły: umyj skórę w trudniej dostępnych miejscach, jak skrzydełka nosa, linia włosów. Zwróć uwagę na podbródek, zwłaszcza, jeśli tę strefę również porasta zarost.
  5. Czas na płukanie: nie żałuj wody. Płucz twarz tak długo, aż nie poczujesz zupełnej czystości, a potem… dla pewności przepłucz ją jeszcze dwa razy.
  6. Zamiast wycierać twarz ostrym ręcznikiem, po prostu ją osusz. Przyłóż ręcznik do twarzy w kilku miejscach, przytrzymaj go przez chwilę – to wystarczy.
  7. Na koniec oczywiście posmaruj twarz swoim ulubionym kremem do twarzy dla mężczyzn!
Kosmetyki męskie – 8 produktów dla każdego faceta

Czym myć twarz trądzikową męską?

Skupmy się jeszcze przez chwilę na potrzebach skóry tłustej ze skłonnością do wyprysków bądź trądzikiem. Czym myć twarz trądzikową? W tym przypadku należy w kosmetykach oczyszczających należy szukać kompromisu między dogłębnym oczyszczaniem a łagodzeniem podrażnień, które wywołuje trądzik. Dobrym rozwiązaniem będzie też matujący żel do mycia twarzy dla mężczyzn. Ograniczenie wydzielania sebum przez skórę to ograniczenie aktywności bakterii odpowiedzialnych za wypryski. Możesz wypróbować też żel z drobinkami peelingującymi, które pomagają odblokowywać pory i dokładniej je oczyszczać. Po taki kosmetyk sięgnij jednak dopiero wtedy, gdy wyleczysz aktywną fazę trądziku, a na Twojej twarzy nie będzie już zmian o charakterze zapalnym. Podczas oczyszczania skóry nie można bowiem dopuszczać do naruszania zmian – grozi to zaostrzeniem trądziku i rozsianiem go na całej twarzy.

Nie sam żel do mycia twarzy jest jednak istotny w oczyszczaniu cery trądzikowej. Bardzo ważne jest także ogólne zachowywanie zasad higieny. Naczelna zasada to mycie dłoni każdorazowo przed przystąpieniem do mycia twarzy. Dzięki temu nie dopuścisz do paradoksu, w którym zmywając zanieczyszczenia i bakterie z twarzy, nanosisz je ponownie poprzez brudne ręce.

Czy teraz już wiesz, czym myć twarz żeby nie mieć wyprysków, a po jaki preparat sięgnąć, gdy jesteś brodaczem? Mamy nadzieję, że po lekturze naszego przewodnika oczyszczanie twarzy stanie się dla Ciebie ważnym elementem codziennej higieny!

Jak się golić? Kompletny poradnik golenia od NIVEA MEN