Dziewczyna uśmiechnięta

Jak pozbyć się trądziku – porady od NIVEA

Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak pozbyć się trądziku i jakie są jego przyczyny.

Jak pozbyć się trądziku – porady od NIVEA

W pewnym wieku trądzik może dotknąć każdego z nas. Mogą wtedy pojawić się wypryski i nadmiernie tłusta skóra, a zmiany trądzikowe mogą nawet być bolesne. Chcesz znaleźć sposób na to, jak pozbyć się trądziku i dowiedzieć się więcej o różnych jego rodzajach? Szukasz nowych sposobów pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku? To jesteś we właściwym miejscu.

Czym właściwie jest trądzik?

Trądzikiem można nazwać długo utzymujące się na skórze wypryski lub widoczne przebarwienia. 

Trądzik najczęściej występuje na twarzy, jednak czasami pojawia się też na plecach, a nawet na klatce piersiowej. W takich przypadkach dobrze jest zasięgnąć porady lekarza, ponieważ może się okazać, że jest to cięższy przypadek trądziku.

U kogo może pojawić się trądzik?

Zmiany trądzikowe mogą tak naprawdę dotknąć każdego. W rzeczywistości około 95% osób w wieku od 11 do 30 lat doświadcza trądziku w jakimś stopniu, a u około 3% dorosłych w wieku powyżej 35 lat również pojawiają się zmiany trądzikowe. To powszechny problem ze skórą, który może wystąpić bez wyjątku u każdego.


6 głównych rodzajów trądziku

Oto 6 głównych rodzajów trądziku, ale rozróżnienie między nimi może być czasem trudne.
 
kobieta czyści twarz wacikiem

1. Trądzik zaskórnikowy
Jest to najłagodniejsza forma trądziku i wyróżnia się niezapalnymi zaskórnikami, które pojawią się w tłustej strefie T.

2. Trądzik grudkowy
Ta średnia do ciężkiej postaci trądziku dotyka głębszych warstw skóry i objawia się dokuczliwymi wypryskami. W niektórych przypadkach może nawet pojawić się bolesne zapalenie.

3. Trądzik pospolity
To najczęstszy rodzaj trądziku. Jest kombinacją wyprysków i cery tłustej. Zwykle znika po zakończeniu okresu dojrzewania.

4. Trądzik skupiony (acne conglobata) 
To najcięższa postać trądziku pospolitego. Charakteryzuje się grudkami, ropniami i krostami, które mogą powodować zauważalne blizny.

5. Trądzik odwrócony
Jest to przewlekła postać trądziku, która pojawia się etapami. Jest cięższa i występuje na całym ciele, w obszarach takich jak ramiona i pachwiny. W tym typie pod skórą tworzą się małe grudki, które mogą przekształcić się w ropnie lub krosty.

6. Trądzik posłoneczny (znany też jako majorkowy lub letni)
Ten rodzaj pojawia się często po dłuższej ekspozycji na słońce. Objawia się jako małe krostki powstałe w wyniku połączenia intensywnych promieni UV i tłustych produktów przeciwsłonecznych. Na szczęście łatwo jest znaleźć specjalistyczne kremy do opalania do cery trądzikowej.



Jeśli masz poważniejszą formę trądziku, NIVEA zawsze zaleca skonsultowanie się ze specjalistą, aby uzyskać dalszą pomoc i poradę – zwłaszcza jeśli z powodu zmian trądzikowych doświadczasz jakiegokolwiek bólu. 

6 rodzajów zmian trądzikowych



1. Wągry (zaskóniki otwarte) – to małe zatkane pory. Mogą mieć kolor czarny lub żółty. Mogą ulec zapaleniu, jeśli zostaną wyciśnięte, dlatego zamiast wyciskania polecam stosowanie dobrego kosmetyku oczyszczającego.

2. Zaskórniki zamknięte – są podobne do zaskórników otwartych, ale często są białe.

3. Grudki – małe, czerwone plamki, które mogą być dość bolesne.

4. Krosty – grudki często stają się krostami. Często są białe, często też mogą ulec zapaleniu. Nie ulegnij pokusie i nie wyciskaj ich! Zamiast tego zdecyduj się na odpowiedni krem przeciwtrądzikowy.

5. Guzki – duże twarde grudki, które gromadzą się pod powierzchnią skóry i mogą być bolesne.

6. Torbiele – mogą być niezwykle bolesne. Są podobne do czyraków pod skórą, a ponieważ zpojawiają się głęboko pod skórą, niosą ze sobą największe ryzyko powstania blizn.



Unikaj wyciskania wszelkich zmian trądzikowych. Podczas wyciskania wprowadzasz do skóry nowe bakterie i potencjalnie możesz spowodować jeszcze większą infekcję. Zamiast tego skup się na utrzymywaniu skóry w czystości i używaj kremu ptrzeciwtrądzikowego dostosowanego do Twojego rodzaju skóry.


Pamiętaj, że samodzielne zdiagnozowanie rodzaju trądziku i typu zmian trądzikowych może być niezwykle trudne. Jeśli niepokoi Cię stan Twojej skóry, dobrze jest porozmawiać z farmaceutą, lekarzem rodzinnym lub dermatologiem o dalszych metodach radzenia sobie ze zmianami trądzikowymi.
kobieta z żelem do szorowania na twarzy

Czy masz zmiany trądzikowe?

Zmiany trądzikowe mogą na pierwszy rzut oka wyglądać jak tzw. ""skin purging"", czyli oczyszczanie się skóry na skutek działania substancji aktywnych pochodzących z kosmetyków. Skóra może wtedy  stać się bardzo zanieczyszczona, tłusta, zaczerwieniona i podrażniona. Istnieją jednak pewne kluczowe różnice między jednym a drugim zjawiskiem.

Oczyszczanie skóry pojawia się zwykle po wypróbowaniu zupełnie nowego kosmetyku do skóry z silniejszymi substancjami aktywnymi niż do tej pory, na przykład kosmetyku zawierającego przeciwstarzeniowy składnik retinol. Reakcja może być punktowa – może więc pojawić się tylko tam, gdzie został nałożony nowy, mocniejszy kosmetyk.

Brzmi znajomo? Jeśli nie, czytaj dalej, aby poznać niektóre kluczowe przyczyny powstawania zmian trądzikowych.

Czy masz zmiany trądzikowe?

Co powoduje trądzik?

Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować powstawanie zmian trądzikowych, od niewłaściwej diety po zanieczyszczone pędzle do makijażu. Czasami mogą przyczynić się do tego również kosmetyki, które nie są dopasowane do Twojego typu skóry.
 
Czarna dziewczyna z różowym kwiatkiem
Oto 4 kluczowe czynniki, które mogą powodować poważniejsze, przewlekłe zmiany trądzikowe:

1. Hormony
Trądzik jest często powiązany ze zmianą poziomu hormonów, dlatego pierwszych zmian trądzikowych doświadczamy zazwyczaj w wieku młodzieńczym. Ważne jednak, aby pamiętać, że trądzik może pojawić się w zasadzie w każdym wieku.

2. Zablokowane pory
Nadmiar sebum, martwe komórki skóry, a nawet makijaż mogą blokować pory. To nagromadzenie zanieczyszczeń sprzyja rozwojowi bakterii, co z kolei prowadzi do powstawania trądziku.

3. Przyczyny środowiskowe
Jeśli mieszkasz lub pracujesz w pobliżu głównych dróg i miast, Twoja skóra jest narażona na zanieczyszczenia, a powietrze zazwyczaj jest pełne kurzu i brudu. Wszystko to może dosłownie osiąść na Twojej twarzy i zatkać pory – dlatego dobrze jest oczyszczać twarz m.in. na koniec dnia, przed snem.

4. Genetyka
Niestety genetyczną predyspozycje do powstawania trądziku można też odziedziczyć. Od tego może zależeć, jak poważne zmiany trądzikowe wystąpią na Twojej twarzy.

Zapobieganie trądzikowi

Oto kilka prostych sposobów na to, by zapobiec powstawaniu zmian trądzikowych.
 

NIVEA Derma Skin Clear na trądzik

Jak już wspomnieliśmy, sposobem na to, jak pozbyć się trądziku, jest idealna pielęgnacja skóry. Jednak dobór odpowiedniego zestawu produktów do walki z trądzikiem bywa procesem trudnym. Poniżej znajdziesz informacje o naszych najnowszych produktach do pielęgnacji skóry trądzikowej z linii NIVEA Derma Active  i sposobach, w jaki mogą one rozwiązać problemy z trądzikiem.

Linia NIVEA Derma Active, obejmująca cztery różne rodzaje produktów, stawia czoła wyzwaniom związanym z cerą skłonną do wyprysków, zmniejszając widoczność trądziku i zapobiegając jego powstawaniu. Dzięki uwzględnieniu wszystkich typów skóry oraz skutecznej, odpowiedniej dla wszystkich i przyjaznej dla wegan formule, zapewnia ona odmładzającą pielęgnację skóry przy długotrwałym stosowaniu. NIVEA Derma Skin Clear Peeling Złuszczający Na Noc wzmacnia i regeneruje skórę dzięki wysokiemu stężeniu kwasu salicylowego i glikolowego. Preparat złuszczający pomaga usunąć martwe komórki, wygładzając powierzchnię skóry, umożliwiając jej walkę z wypryskami i zapobiegając ich dalszemu powstawaniu.

uśmiechnięta kobieta

1. Zastosuj określoną rutynę pielęgnacyjną skóry

Przeciwtrądzikowe kosmetyki NIVEA mogą pomóc zapobiegać powstawaniu zmian trądzikowych. Odkryj naszą gamę płynów micelarnych NIVEA o delikatnych formułach, które pomagają oczyścić i ukoić skórę. Są świetnymi uniwersalnymi kosmetykami oczyszczającymi, pomagającymi usunąć brud, makijaż i bakterie.

Jak wygląda takie oczyszczanie? Płyn micelarny skłąda się z bardzo małych cząsteczek zwanymi „micelami”. Przyciągają one i zatrzymują brud i zanieczyszczenia, dzięki czemu skutecznie można je usunąć z twarzy płatkiem higienicznym, pozostawiając skórę czystą i świeżą.
 

2. Zmień swoje codzienne nawyki

Wiedza o tym, jakie kosmetyki stosować, to pierwszy krok do sukcesu. Sama wiedza jednak nie wystarczy, trzeba jeszcze tych kosmetyków regularnie używać.

Upewnij się, że myjesz twarz rano oraz wieczorem i regularnie używaj kosmetyku oczyszczającego – to podstawa, by utrzymać skórę świeżą i wolną od zanieczyszczeń.

Przeczytaj etykiety na wszystkich swoich kosmetykach, aby upewnić się, że niczego nie nadużywasz. Na przykład niektóre substancje złuszczające powinny być stosowane tylko wieczorem i tylko dwa razy w tygodniu. Lepiej więc trzymać się tych wskazówek, w przeciwnym razie możesz bezwiednie uszkadzać barierę ochronną Twojej skórny.

3. Jesteś tym, co jesz

Upewnij się, że pijesz dużo wody, aby oczyszczać organizm z toksyn i utrzymać skórę odpowiednio nawilżoną. Zapewne już wiesz, że skóra potrzebuje dużo nawodnienia, ale nie da się tego robić wyłącznie poprzez aplikowanie jej kremów nawilżających. Staraj się regularnie pić 8 szklanek wody dziennie, a różnica powinna być szybko dostrzegalna.

Spożywanie pokarmów bogatych w witaminy, takich jak szpinak, marchew, jarmuż, papaja, melon spadziowy i słodkie ziemniaki, może pomóc w utrzymaniu wysokiego poziomu witaminy A – jest to niezbędne dla zdrowej, promiennej skóry. A witamina C nie tylko chroni przed przeziębieniami – przyczynia się również do poprawy kondycji skóry. Zjedz od czasu do czasu pomarańczę i dodawaj trochę cytryny do wody, kiedy tylko możesz.

Czekolada może przyczyniać się do powstawania zmian trądzikowych... ale gorzka czekolada jest wyjątkiem od reguły. Zawiera wysoki poziom kwasów tłuszczowych Omega-6, które stymulują regenerację skóry i wzrost włosów. Korzystnie wpływa też na zdrowie kości, a nawet może pomóc w regulacji metabolizmu. Kostka lub dwie dziennie będą więc całkiem dobrym pomysłem.

Jak wyleczyć trądzik? Co na trądzik?

Trądzik może być stresującym i bolesnym zjawiskiem. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by sobie z nim radzić. I pamiętaj, staraj się nie stresować zmianami trądzikowymi – może to niekorzystnie wpływać na sytuację.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy trądzik może zniknąć sam i jak długo mogą utrzymywać się zmiany trądzikowe. Odkryj kilka sposobów na to, jak pozbyć się trądziku.
ak wyleczyć trądzik? Co na trądzik?

Czy trądzik ustępuje samoistnie?

Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Trądzik często bywa bolesny, dokuczliwy i trudny do leczenia. Przy łągodniejszej formie niektóre osoby mogą zauważyć, że zmiana stylu życia na zdrowszy przekłada się na mniejsze problemy z trądzikiem. Jeśli chodzi o cięższe i bolesne przypadki trądziku, ważne jest, aby znaleźć skuteczne rozwiązanie. Przedłużający się ból i podrażnienia mogą czasami powodować lekkie przygnębienie. W takim przypadku NIVEA zawsze radzi porozmawiać z lekarzem.

Jak wyleczyć trądzik? Co na trądzik?

Jak długo utrzymują się zmiany trądzikowe?

Nie ma jednejodpowiedzi na to pytanie. To frustrujące, ale trądzik może trwać nawet kilka miesięcy. A tak naprawdę u każdego przebiega to nieco inaczej.

Bolesne, bardzo widoczne zmiany trądzikowe mogą powodować duży stres – jeśli więc czujesz przygnębienie z powodu złego stanu swojej skóry, NIVEA radzi, by zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Jak wyleczyć trądzik? Co na trądzik?

Sposoby radzenia sobie z trądzikiem

uśmiechnięta kobieta

1. Domowe sposoby na trądzik

Istnieją domowe balsamy i mikstury, które możesz stosować próbując złagodzić trądzik. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność i skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem przed ich wypróbowaniem – zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę.

Niektóre olejki eteryczne, takie jak drzewo herbaciane i jojoba, mogą przyspieszyć gojenie – ale nie stosuj nigdy czystych olejków, ponieważ mają bardzo silne działanie. Zamiast tego spróbuj wymieszać je z żelem lub kremem nawilżającym i dopiero wtedy nałożyć na twarz.

Aloes to kolejna świetna opcja. Z natury jest antybakteryjny i przeciwzapalny, więc powinien mieć korzystny i kojący wpływ na zmiany trądzikowe. Pamiętaj, by żel Aloe Vera aplikować zawsze na na świeżo oczyszczoną skórę.

Nie masz akurat w domu nic z wymienionych rzeczy? Ale na pewno jest duża szansa, że w kuchni masz akurat miód. To niesamowita kuracja przeciwbakteryjna na zmiany trądzikowe. Nałóż kroplę miodu umytym, czystym palcem bezpośrednio na zmienione miejsca.

2. Leki

Jeśli chcesz zażywać leki na trądzik, farmaceuta w aptece prawdopodobnie będzie mógł Ci coś poradzić. Podpowie Ci, które kremy i preparaty nie wymagają recepty – będą dostępne od ręki.

Może się jednak zdarzyć, że leki dostępne bez recepty nie będą działać, a Ty zaczniesz już tracić nadzieję... Wtedy możesz rozważyć kurację lekami na receptę. To oczywiście wymaga wizyty u specjalisty, ale szybko może przynieść naprawdę dobre efekty.
 

3. Alternatywne terapie

Niektórym skutecznie pomagają naturalne sposoby i tzw. terapie alternatywne. Istnieją metody takie jak Ayurveda, kinezjologia, terapia kwiatowa Bacha, tradycyjna medycyna chińska i terapie biorezonansowe, które zyskały już sobie wielu zadowolonych z efektów zwolenników.

Przed rozpoczęciem tych zabiegów skonsultuj się ze specjalistą, aby upewnić się, że nie zaszkodzą Ci ani nie pogorszą sytuacji.

Ważne, by czuć się dobrze w swojej skórze

Stosowanie kosmetyków wysokiej jakości i odpowiednia pielęgnacja skóry pomogą Ci utrzymać skórę czystą i świeżą, ale wiadomo, że nie zawsze zrobisz to perfekcyjnie. Dzięki dużemu wyborowi kosmetyków do pielęgnacji skóry NIVEA i prostym wskazówkom łatwo znajdziesz najlepszą rutynę pielęgnacyjną dla siebie.

Pamiętaj, że jeśli doświadczasz zmian trądzikowych, które utrzymują się dłużej niż 2 miesiące lub jeśli trądzik znacznie pogarsza Twój nastrój, dobrze jest skontaktować się ze specjalistą, by uzyskać profesjonalną poradę.