oczyszczenie twarzy

Oczyszczanie twarzy: 10 często popełnianych błędów

To z pozoru tak prosta czynność, a jednak nie każdy wie, jak oczyszczać twarz poprawnie. Nie wiesz, skąd powracające wypryski na twarzy? Masz dość sińców pod oczami o poranku? Zastanów się, czy aby na pewno dobrze oczyszczasz swoją twarz. Przedstawiamy najczęstsze błędy – sprawdź, czy je popełniasz.

Oczyszczanie twarzy krok po kroku – dlaczego możesz robić to źle?

Mycie twarzy brzmi banalnie – ale takie nie jest. Jest wiele błędów, które można popełnić przy tej codziennej czynności. Najczęściej, wynikają one po prostu z niewiedzy o tym, jak powinno przebiegać oczyszczanie twarzy krok po kroku, w zależności od kosmetyku oczyszczającego, który stosujesz.

Przypuszczenie, że mycie twarzy wygląda zawsze tak samo (np. zwilżenie skóry wodą, rozprowadzenie preparatu myjącego i spłukanie twarzy) jest największym błędem, który można popełnić. Rutyna oczyszczania twarzy może być zupełnie różna, w zależności od sytuacji i Twojego stylu życia. Nie ma jednego „złotego sposobu” na prawidłowe mycie twarzy. Aby oczyszczanie było zrobione dobrze, trzeba zadbać o każdy jego etap – od wyboru kosmetyku do oczyszczania (jednego lub kilku – o tym powiemy więcej później), aż do kolejnych kroków, w dodatku następujących po sobie w odpowiedniej kolejności.

Zachowanie kolejności w pielęgnacji twarzy też nie wydaje się niczym trudnym, jednak rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego. Najczęściej błędy popełniamy przy użyciu toniku. Albo nie używamy go wcale, albo niepotrzebnie – wszystko zależy od tego, przy użyciu jakiego kosmetyku wykonujemy oczyszczanie właściwe twarzy. Jeśli myjesz twarz żelem, powinnaś użyć toniku, by przywrócić skórze optymalny dla niej poziom pH. Jeśli używasz płynu micelarnego, tonik nie jest już potrzebny.

Co dalej? Pośród wielości dostępnych na rynku kosmetyków łatwo pogubić się w codziennej pielęgnacji twarzy. Często popełnianym błędem jest np. mylenie płynu micelarnego z tonikiem. Kolejną rzeczą, na której zdarza się nam potykać jest usuwanie makijażu z całej twarzy kosmetykiem przeznaczonym tylko do oczu albo demakijaż oczu preparatem przeznaczonym do mycia twarzy. Warto dokładnie czytać etykiety produktów i stosować się do instrukcji producenta co do ich stosowania – skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i nie bez powodu dla tych okolic są tworzone dedykowane kosmetyki!

oczyszczanie twarzy krok po kroku
codzienna pielęgnacja twarzy

Demakijaż twarzy – pomijanie usuwania makijażu to błąd #1!

Przychodzi wieczór, dzieci nareszcie śpią, a domowe obowiązki są z grubsza wypełnione. Tym razem naprawdę nie masz już siły na coś więcej niż dojście do łóżka. A może, wracasz późno do domu z wyjścia z przyjaciółmi. Po wielu wieczornych atrakcjach marzysz już tylko o śnie. W porządku, prysznic możesz wziąć o poranku, ale co z demakijażem? Czy możesz zająć się tym dopiero wtedy gdy się wyśpisz?

Odpowiedź jest prosta – w żadnym wypadku nie kładź się spać w makijażu! Usunięcie makijażu naprawdę nie zajmie Ci długo i jesteśmy przekonani, że uda Ci się wykrzesać odrobinę siły. Spanie z makijażem ma fatalny wpływ na stan skóry. Narażasz się m.in. na powstanie wyprysków i zaskórników, bo przez całą noc skóra nie może swobodnie oddychać, poza tym zanieczyszczenia są doskonałą pożywką dla bakterii. Twoja cera nie będzie miała szansy na regenerację, która następuje przecież właśnie nocą. Brak demakijażu bardzo źle wpływa także na Twoje oczy. Kosmetyki mogą przedostawać się w nocy do oczu, wywołując podrażnienie, niekiedy nawet stan zapalny. Nie wspominając o trudnym poranku ze sklejonymi powiekami i rzęsami!

Prawidłowy demakijaż zamkniesz spokojnie w dwóch minutach – to tylko chwilka, a skóra będzie Ci za to wdzięczna! Na co dzień owszem, staraj się wykonywać staranny demakijaż krok po kroku, a kiedy jesteś wyjątkowo zmęczona, postaw przynajmniej na skuteczny preparat do demakijażu, który pozwoli Ci usunąć wszystkie pozostałości kosmetyków tylko w kilku ruchach. Polecamy Profesjonalny dwufazowy płyn micelarny NIVEA MicellAIR® SKIN BREATHE. 

Demakijaż oczu i twarzy – niedokładne oczyszczanie błędem #2

Czym innym jest okazjonalny szybki demakijaż, czym innym wykonywanie takiego na co dzień. Na niedokładny demakijaż oczu po kilku dniach możesz zareagować tak, jakbyś wcale go nie usuwała. Jedno pociągnięcie wacikiem z płynem do demakijażu na pewno nie wystarczy, by pozbyć się całego tuszu oraz kredki z zakamarków pomiędzy rzęsami! Aby wykonać demakijaż oczu poprawnie, powinnaś przyłożyć na zamkniętą powiekę nasączony płynem wacik i przytrzymać go przez kilkanaście sekund, aby pozwolić formule rozpuścić makijaż. Dopiero po upływie tego czasu delikatnie zetrzyj pozostałości. Co ważne – nie trzyj powiek wacikiem! To prosta droga do zmarszczek i opadających powiek!

 

Podobnie jest z twarzą. Po umyciu jej np. żelem może wydawać się czysta, ale gdy przyjrzysz się jej z bliska… w trudno dostępnych miejscach, np. wokół nosa i przy brwiach możesz dostrzec pozostałości podkładu. Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Powinnaś stosować się do dwóch zasad: rób demakijaż etapami i jeśli nie musisz, absolutnie się przy tym nie spiesz.

prawidłowa pielęgnacja twarzy
prawidłowy demakijaż

Błąd #3 - Oczyszczanie twarzy częściej niż dwa razy dziennie

Co za dużo, to niezdrowo. Przesada w oczyszczaniu twarzy jest tak samo szkodliwa, jak pielęgnacyjne zaniedbania. Skórę twarzy powinnaś myć tylko dwa razy dziennie, rano oraz wieczorem. Częstsze oczyszczanie twarzy może zbyt wysuszać skórę. I chociaż tymczasowo pozbędziesz się świecącej warstewki sebum, to w dłuższej perspektywie tak częste mycie nasili problem przetłuszczania się skóry. Cera po prosu musi być pokryta delikatnym filmem lipidowym (sebum) - to jej naturalna bariera ochronna przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli wciąż ją zmywasz, zmuszasz gruczoły łojowe do wzmożonej pracy. Błędne koło!

 

Jeśli potrzebujesz np. wykonać makijaż dopiero po południu i nie chcesz nakładać podkładu na znacznie już przetłuszczoną skórę, po prostu odciśnij skórę bibułkami matującymi. Używaj ich zgodnie z potrzebami także w ciągu dnia, zarówno na czystą twarz, jak i z makijażem. Z czyszczeniem skóry z użyciem kosmetyków i wody wstrzymaj się do wieczora!

Błąd #4 - Domowe oczyszczanie twarzy a niewłaściwe kosmetyki

Pierwszą regułą w doborze kosmetyków do oczyszczania twarzy jest ich dopasowanie do indywidualnego typu cery. Jednak nie każda z nas o tym wie. A nawet jeśli wiemy, zdarza się nam korzystać z nieodpowiednich dla nas kosmetyków, ponieważ akurat takie mamy pod ręką. Przy kupowaniu płynu lub żelu myjącego zwróć uwagę, jaki typ cery powinien z niego korzystać. Jeśli masz zamiar dzielić kosmetyk z inną osobą (np. siostrą, mamą, córką) – upewnij się, że macie ten sam rodzaj skóry, a jeśli nie, wybierzcie odpowiedni płyn micelarny, który można stosować przy każdym typie skóry. Przykładem takiego kosmetyku jest płyn micelarny z organiczną wodą różaną NIVEA MicellAIR®.

Jeśli znasz swój typ cery, do domowego oczyszczania twarzy wybierz najbardziej dopasowany dla siebie kosmetyk. Ty najlepiej wiesz, jaka jest Twoja skóra – co daje jej ulgę, a co ją podrażnia. Jeśli nie jesteś pewna, jaki masz typ skóry, lepiej zawsze zacząć od łagodniejszego preparatu myjącego i jeśli okaże się niewystarczający, zastąpić do innym. Jakie kosmetyki są warte wypróbowania?

demakijaż cery trądzikowej
oczyszczanie twarzy

Poranna pielęgnacja twarzy – mycie gorącą wodą to błąd #5

Stereotypowo o poranku powinniśmy myć się zimną wodą – tylko taka jest w stanie skutecznie odgonić sen z naszych twarzy. W praktyce jednak lodowata woda to ostatnie, na co mamy ochotę rano, zwłaszcza, jeśli jest nam zimno z niewyspania. Z drugiej jednak strony stosowanie gorącej wody podczas porannej pielęgnacji twarzy jest równie złym pomysłem. Wysoka temperatura podrażnia skórę twarzy i nadmiernie rozszerza naczynka. Taka reakcja jest szczególnie szkodliwa dla posiadaczek cery wrażliwej i naczynkowej, ale nie przysłuży się także osobom z cerą przetłuszczającą się (nasili wydzielanie sebum już na początku dnia). Na gorącą wodę uważaj zwłaszcza podczas brania prysznica – nie kieruj strumienia wody bezpośrednio na twarz. Złoty środek? Oczyszczanie twarzy najlepiej jest wykonywać letnią wodą, ani gorącą, ani zimną.

Wieczorna pielęgnacja twarzy – zbyt mocne pocieranie skóry błędem #6

Może się wydawać, że skuteczne zmywanie makijażu musi wiązać się z pocieraniem skóry. To błąd! W usuwaniu makijażu kluczem do sukcesu jest nie użycie siły, tylko rozpuszczenie kosmetyków. Jeśli wieczorną pielęgnację twarzy zaczniesz od użycia olejku do demakijażu, cały makijaż usuniesz z twarzy bez użycia choćby odrobiny tarcia. Mało tego – oczyszczanie twarzy w domu poprzez agresywne pocieranie przyczynia się do powstawania zmarszczek, ponieważ trąc skórę, nieświadomie ją rozciągasz. Wybierz skuteczne kosmetyki, które bez pocierania pozwolą ci usunąć makijaż.

#7 Mechaniczne oczyszczanie twarzy i zbyt agresywny peeling

Skoro jesteśmy już przy pocieraniu i manualnym oczyszczaniu twarzy, koniecznie musimy powiedzieć także o peelingach. Mechaniczne oczyszczanie twarzy z użyciem peelingu z drobinkami pozwala bardzo łatwo i niezwykle skutecznie pozbyć się martwego naskórka, natychmiastowo i wyraźnie poprawiając wygląd skóry.

 

Musisz jednak wiedzieć, że oczyszczanie manualne obwarowane jest pewnymi ograniczeniami.

  • Częstotliwość. Oczyszczania manualnego twarzy nie można wykonywać za często! Raz, co najwyżej dwa razy w tygodniu. Nie ma potrzeby, by częściej stosować peeling – skóra nie rogowacieje w tak szybkim tempie. Jedynym wyjątkiem jest stosowanie bardzo delikatnych peelingów do twarzy, na przykład NIVEA Rice Scrub z BIOmalinami. Jest na tyle łagodny, że możesz stosować go nawet codziennie.
  • Zbyt silny kosmetyk – ogromnym błędem jest stosowanie peelingów do ciała na twarzy. Absolutnie nie rekomendujemy takiego działania! Skóra twarzy jest znacznie cieńsza niż ta na ciele i wymaga delikatniejszych formuł. Pamiętaj, żeby zawsze stosować dedykowany peeling do twarzy!
czyszczenie skóry
domowe oczyszczanie twarzy

Błąd #8 - Oczyszczanie twarzy z wągrów i wyciskanie niedoskonałości

Usuwanie wągrów to kolejny zabieg, który kusi użyciem siły, ale któremu siła wcale się nie przysługuje. Przynajmniej w domowych warunkach – wprawdzie kosmetyczka też usuwa zaskórniki ręcznie. Wycisnąć można tylko zaskórniki otwarte, czyli te o ciemnym zabarwieniu (znane bardziej jako wągry na twarzy). Walka z zaskórnikami zamkniętymi, czyli białymi grudkami pod skórą skazana jest na niepowodzenie, a dodatkowo może bardzo podrażnić skórę.

Jak usunąć zaskórniki? Samo skupianie się na „czarnych kropkach” i pomijanie białych grudek to niejedyna zasada bezpiecznego oczyszczania twarzy z wągrów. Wągry usuwamy najczęściej przy okazji, czyli wtedy, gdy akurat je dostrzeżemy na twarzy, bez żadnego przygotowania do zabiegu. To źle – najpierw należy dokładnie umyć twarz i zdezynfekować ręce. W przeciwnym wypadku podczas usuwania wągrów na twarzy przeniesiemy w głąb porów skóry mnóstwo bakterii! Niewinne z pozoru usuwanie wągrów z nosa może więc zakończyć się świeżymi wypryskami na całej twarzy.

Bardzo ważną i równie często nieprzestrzeganą zasadą jest wyciskanie wągrów jedynie opuszkami palców, bez użycia paznokci. Chociaż paznokcie wydają się skuteczniejsze, to są to tylko pozory. Naciskając na skórę w ten sposób usuwasz tylko część wągrów, część wciskasz natomiast jeszcze głębiej w skórę. Efekt? Za kilka dni na twarzy mogą pojawić się głęboko pod skórą bolesne grudki których już tak łatwo się nie pozbędziesz.

#9 Oczyszczanie skóry twarzy niehigieniczną rękawicą lub myjką

Obecnie coraz modniejsze staje się ekologiczne oczyszczanie skóry twarzy bez użycia jednorazowych płatków i chusteczek kosmetycznych. Zastępuje się je bawełnianymi ściereczkami albo gąbeczkami wielokrotnego użytku. Po użyciu wystarczy je dobrze wypłukać przy użyciu detergentu, co kilka dni natomiast wyprać. No właśnie.

Ekologiczne oczyszczanie skóry jest z pewnością pozytywnym zjawiskiem, ale musisz pamiętać, że wymaga więcej wysiłku i czasu. Jednorazowy płatek kosmetyczny po użyciu wystarczy wyrzucić, natomiast ściereczkę trzeba wyprać. Jeśli nie masz do tego motywacji, takie oczyszczanie twarzy nie jest dla Ciebie. Ściereczka i gąbeczka, gdy są niewystarczająco czyste, z łatwością stają się siedliskiem bakterii. Z każdym kolejnym użyciem będą więc coraz słabiej oczyszczać, a coraz bardziej przyczyniać się do powstawania trądziku.

Pielęgnacja twarzy – niewłaściwe używanie toniku błędem #10

Zasady użycia toniku po krótce wyjaśniliśmy na początku artykułu. Tonik w pielęgnacji twarzy spełnia rolę przywracania naturalnej równowagi skórze po umyciu jej środkami wymagającymi użycia wody. Jeśli więc stosujesz żel lub emulsję do mycia twarzy, powinnaś po niej przetrzeć twarz tonikiem. Jeśli jednak oczyszczasz skórę bez użycia wody, czyli np. płynem micelarnym, tonik nie jest już potrzebny.

Pamiętaj, że toniku nie należy też traktować też jako środka do demakijażu. Wprawdzie pozwala usunąć drobne pozostałości po umyciu twarzy, ale nie jest to jego główna funkcja. Tonik jest kosmetykiem na bazie wody, więc nie rozpuści skutecznie kosmetyków do makijażu (które oparte są na tłuszczowej formule).

poranna pielęgnacja twarzy

Każdy z nas popełnia błędy – więc absolutnie nie martw się tym, jeśli przyłapałaś się na łamaniu którejś z powyższych zasad. Teraz już wiesz, na co zwracać uwagę! Znajdź swój najbardziej problematyczny obszar i postaraj się o pozytywne zmiany na tym polu. Wkrótce zauważysz zmiany na swojej twarzy – na lepsze!