Trądzik Header

Potężna broń w walce z pryszczami

Porady dotyczące tłustej skóry z niedoskonałościami

Tłusty połysk i pryszcze zmieniają skórę nie do poznania. Gdy pryszcze wymkną się spod kontroli, mogą stać się źródłem emocjonalnego stresu. To wszystko jest już przeszłością. Nawet jeśli masz tłustą skórę, możesz cieszyć się cerą bez niedoskonałości!

Co należy wiedzieć o tłustej skórze

Tłusta skóra wytwarza więcej sebum niż to potrzebne. Przyczyn może być wiele: Predyspozycje genetyczne, stres i zmiany hormonalne albo niezdrowy styl życia stymulują pracę gruczołów łojowych i powodują powstawanie niedoskonałości skórnych.

Skutek i przyczyna: jak powstają pryszcze

Gruczoły łojowe znajdują się w warstwie skóry właściwej i są bezpośrednio połączone z mieszkami włosowymi. Jeśli gruczoły łojowe wytwarzają za dużo sebum, mieszki się wypełniają i zatykają – a pryszcze stają się zauważalne. Naturalny kwaśny płaszcz ochronny skóry traci równowagę z powodu nadprodukcji sebum. Bakterie mogą penetrować pory, a w skórze powstaje stan zapalny.

Pielęgnacja zwalczająca pryszcze

Występowanie tych objawów jest dowodem na tłustą skórę

  • Błyszcząca skóra: sebum jest widoczne jako tłusta warstwa na skórze.
  • Rozszerzone pory: jeżeli skóra wytwarza za dużo sebum, ścianki porów na stałe się rozszerzają.
  • Ziemista cera: tłusta skóra jest zbyt słabo ukrwiona, dlatego cera często wygląda blado. 
  • Pryszcze w strefie T: szczególnie podatna na niedoskonałości jest skóra czoła, nosa i podbródka.

Jak pielęgnować tłustą skórę

Tłusta skóra wymaga wiele uwagi i specjalnej pielęgnacji. Proces wytwarzania sebum należy utrzymywać w ryzach, aby skóra miała mniej błyszczący wygląd i by nie tworzyły się na niej uciążliwe pryszcze i zaskórniki. Nawet jeśli Twoja skóra jest tłusta, możesz mieć czystą cerę, przestrzegając odpowiedniego rytuału pielęgnacyjnego.

Niech Twoja skóra promienieje!

Jeśli Twoja skóra jest tłusta, zawsze używaj kremu nawilżającego, gdyż skórę tego rodzaju należy chronić przed zimnem, upałem i innymi czynnikami środowiskowymi. Skuteczne okażą się z pewnością lekkie fluidy i żele. Upewnij się, że stosowany produkt nawilżający zawiera składniki przeciwbakteryjne i wygładzające skórę. NIVEA PURE EFFECT MATT BEAUTY – 2w1 matujący krem nawilżający + lekki podkład z ekstraktem z kory magnolii zapewnia efekt matowego nawilżenia.

Metody walki z pryszczami

Pielęgnacja twarzy
Płatki nagietka lub rumianku albo kobieta z kompresem lub podczas inhalacji parą.

Naturalne domowe sposoby

Pryszcze i niedoskonałości skóry twarzy można też pokonać, stosując rośliny lecznicze. Składniki przeciwzapalne obecne są na przykład w płatkach nagietka. Przygotuj napar z tych płatków. Wywarem można nawilżyć kompres, którym na kilka chwil obłożymy skórę. Szybkie i proste oczyszczenie podczas parówki też pomaga walczyć z pryszczami i zaskórnikami. Dodaj kilka kropel esencji rumiankowej do gorącej wody, przykryj głowę ręcznikiem i przez około 5 minut trzymaj twarz nad parą. Gorąca para rozszerza pory. Po takim zabiegu skóra wchłonie maseczkę oczyszczającą naprawdę szybko.

Wskazówki dotyczące skóry wolnej od niedoskonałości: jak pozostać o krok przed pryszczami!

  • Unikaj czynników podrażniających: Unikaj wysokiej temperatury, otarć i agresywnego oczyszczania, ponieważ tłusta skóra reaguje na te czynniki z dużą wrażliwością. 
  • Opanuj nadmierną tłustość: pudry matujące i beztłuszczowy podkład wchłaniają nadmiar sebum na twarzy. Jeśli zauważyłaś, że Twoja twarz bardzo się błyszczy, możesz też delikatnie zetrzeć sebum z twarzy przy pomocy chusteczki. 
  • Peelingi i maseczki przeciwko pryszczom: Martwy naskórek i brud należy usuwać 2 − 3 razy tygodniowo, używając delikatnego peelingu, a następnie odświeżać i nawilżać skórę za pomocą maseczki. 
  • Odwiedziny u kosmetyczki: Poddawaj skórę regularnemu oczyszczaniu w salonie kosmetycznym. Na długo poprawi to wygląd Twojej skóry. 
  • Zmiana diety i przyzwyczajeń: Niezdrowy tryb życia, na przykład palenie lub stres, negatywnie oddziałują na wygląd Twojej skóry. Pamiętaj, by zdrowo się odżywać i dużo pić.
  • Czy naprawdę cierpisz z powodu niedoskonałości skóry i masz skłonności do trądziku? Tutaj dowiesz się więcej na temat właściwych metod leczenia takich dolegliwości skórnych.

Zobacz także