7 przepisów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie

7 przepisów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie

Wanna pełna piany i parującej wody, płatki róż a w ręce dobra książka… brzmi jak scena z filmu? Przecież taką relaksującą kąpiel może sobie zrobić każda z nas! To prawdziwa przyjemność, która może mieć także wspaniałe korzyści dla Twojej skóry! Skuś się na relaksującą i odżywczą kąpiel!

Relaksująca kąpiel – jak wykreować właściwy nastrój?

Odprężająca kąpiel to prawdziwy rytuał, do którego należy się właściwie przygotować. Jego kluczowym elementem jest atmosfera – musi ona sprzyjać wyciszeniu i regeneracji. Stworzenie odpowiedniego nastroju nie jest jednak trudne, a dla ułatwienia możesz wspomóc się kilkoma poniższymi poradami.

1. Zadbaj o oświetlenie. Zgaś światło w łazience, zapal ulubione świece zapachowe i pozwól sobie na odrobinę relaksu. Nic tak nie buduje atmosfery, jak subtelny blask świec.

2. Włącz ulubioną muzykę. Najlepiej sprawdzą się spokojne, kojące melodie, które Cię wyciszą i pomogą zapomnieć o czekającym za drzwiami natłoku obowiązków. Muzykę możesz puszczać z radia, telefonu lub przez kompaktowe głośniki zsynchronizowane ze smartfonem. Inna możliwość to specjalny odtwarzacz o zwiększonej odporności na działanie wody i wilgoci, któremu niestraszne będą warunki panujące w łazience.

3. Przygotuj najlepsze dodatki do kąpieli. Ich wybór jest naprawdę spory. Co dodać do kąpieli? Możesz zdecydować się na klasyczny płyn do kąpieli, sole i kule kąpielowe, olejki eteryczne czy płatki róż do kąpieli. Te ostatnie kojarzą Ci się wyłącznie z reklamami lub scenami z filmów romantycznych? Wbrew pozorom płatki róż mają wiele wspólnego z pielęgnacją ciała. Róże wykazują właściwości przeciwutleniające, poprawiają krążenie krwi, tonizują skórę oraz przywracają jej naturalną równowagę. Niezależnie od tego, na który dodatek postawisz – płatki róż, płyn czy kule do kąpieli – możesz być pewna, że przeniesie Cię on do krainy błogiego relaksu.
 
7 przepisów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie
4. Wybierz ulubiony zapach. Wybór dodatków do kąpieli jest duży, ale różnorodność ich zapachów jest jeszcze większa. Jaki aromat będzie najlepszy? Wszystko zależy od tego, jaki nastrój chcesz wykreować, jakie zapachy lubisz oraz jakie działanie ma mieć kąpiel.
 

Jak zrobić domowe spa? Skup się na zapachu

Termin spa jest skrótem od wyrażenia sanitas per aquam, co oznacza zdrowie dzięki wodzie. Początki idei spa sięgają czasów starożytnego Rzymu, kiedy to zamożni obywatele korzystali z wód, by odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Choć współcześnie zabiegi spa przybierają różne formy, wciąż nawiązują one do rzymskich źródeł i potrzeby utrzymania ciała oraz ducha w zdrowiu. W założenia tej idei doskonale wpisuje się również domowe spa, gdzie centrum wszelkich zabiegów jest zazwyczaj wanna, a zatem także woda.

Niezwykle istotną rolę w kształtowaniu atmosfery w Twoim domowym spa odgrywają zapachy. Świece zapachowe, płyny do kąpieli oraz sole i kule kąpielowe kuszą rozmaitymi aromatami – bez problemu więc znajdziesz taki, który wpisuje się w Twój gust. Mimo to zastanawiasz się, jakie zapachy najlepiej sprawdzają się w łazience? Są to przede wszystkim kwitnąca bawełna, zmysłowa wanilia oraz drzewo cedrowe. Dobór odpowiedniego zapachu zależy również od tego, jaki klimat chcesz stworzyć i jakiego efektu oczekujesz po swojej kąpieli. Do wyboru masz między innymi:

  • zapachy morskie – często wzbogacane o subtelny, piżmowy akcent, doskonale relaksują ciało;
  • zapachy cytrusowe i miętowe – mają fantastyczne działanie orzeźwiające, więc są niezastąpione po ciężkim, intensywnie spędzonym dniu w pracy;
  • zapach lawendy – ma właściwości uspokajające i wyciszające, dlatego kosmetyków o tym zapachu poleca się używać przed snem;
  • zapach paczuli i drzewa sandałowego – wspaniale odpręża i tworzy wyjątkową atmosferę.
7 przepisów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie

Kąpiel relaksująca. Na co zwrócić uwagę?

Świeczki zapachowe, ulubiona muzyka, starannie dobrane dodatki do kąpieli i unoszące się cudowne aromaty – to wszystko składa się na idealną kąpiel relaksującą. Istnieje jednak jeszcze kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę, a od których zależy uzyskany efekt. Ważnym aspektem są kosmetyki do ciała, z których zamierzasz korzystać, oczywiście oprócz wymienionych wcześniej dodatków do kąpieli. Czas ten bowiem możesz przeznaczyć nie tylko na błogi relaks, ale też peeling ciała, oczyszczanie twarzy, maseczkę czy zabiegi na dłonie i stopy.

By Twoja relaksująca kąpiel z bąbelkami przyniosła oczekiwany rezultat, zadbaj również o odpowiednią temperaturę wody – optymalnie powinna ona wynosić od 34 do 38 stopni Celsjusza. Cieplejsza woda, o temperaturze od 38 do 42 stopni, działa bardziej usypiająco – taką kąpiel możesz sobie urządzić bezpośrednio przed pójściem do łóżka. Natomiast chłodniejsza woda, mająca mniej niż 34 stopnie, może wpłynąć na Ciebie pobudzająco.

Zanim zanurzysz się w ciepłej wodzie, upewnij się też, że w łazience masz wszystkie niezbędne przedmioty – świeże, miękkie ręczniki, wcześniej podgrzane na grzejniku, ulubioną książkę, kubek herbaty czy lampkę wina. Telefonu lepiej nie zabieraj – chyba że do odtwarzania muzyki – i w pełni wykorzystaj ten czas na relaks, odprężenie i pożegnanie się ze stresem. Kąpiel powinna potrwać od około 15 do 30 minut.

7 przepisów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie
Po wyjściu z wanny delikatnie osusz skórę ręcznikiem, a następnie sięgnij po balsam do ciała, który przedłuży działanie składników płynu, soli czy olejku i utrwali efekty zabiegu.

Jaki płyn do kąpieli wybrać?

Płyn do kąpieli to bez wątpienia jeden z popularniejszych kosmetyków, stosowanych podczas relaksujących kąpieli. Trudno się temu dziwić – są łatwe w stosowaniu, wspaniale pachną, a przy ich pomocy można w kilka chwil wytworzyć pianę. Bo czy może być coś lepszego po całym dniu, niż kąpiel w wannie z bąbelkami? To oczywiście pytanie retoryczne – nie jest nim jednak to, dotyczące wyboru płynu do kąpieli. Który więc produkt będzie najlepszy?

Świetnym rozwiązaniem są kosmetyki 2w1 NIVEA, które łączą funkcje płynu do mycia i do kąpieli. Z powodzeniem możesz ich używać zarówno podczas szybkiego, porannego prysznica, jak i długiej, wieczornej kąpieli. Ich skład i właściwości zostały starannie dobrane, dzięki czemu dokładnie oczyszczają one skórę i pozwalają przygotować wspaniałą kąpiel.

Doskonałym wyborem będzie NIVEA Pielęgnujący płyn do kąpieli i żel pod prysznic 2w1 Goodbye Stress o rozpieszczającym zmysły delikatnym zapachu lawendy i miodu. Kosmetyk łączy właściwości płynu do kąpieli z myjącym i nawilżającym działaniem żelu pod prysznic. Płyn pozostawia Twoją skórę czystą, miękką i gładką, a Ty możesz długo cieszyć się świeżością i wyśmienitym nastrojem. Do wyboru masz też inne warianty zapachowe: NIVEA Pielęgnujący płyn do kąpieli i żel pod prysznic 2w1 Welcome Sunshine z olejkiem migdałowym i aromatem kokosa albo NIVEA Pielęgnujący płyn do kąpieli i żel pod prysznic 2w1 Care & Relax z dodatkiem ekstraktu z malwy i o kobiecym zapachu hibiskusa.

7 przepisów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie

Jeśli wolisz, możesz z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w zestaw kosmetyków do kąpieli i mycia ciała, zwłaszcza żele pod prysznic. Dzięki temu w dowolnej chwili będziesz mogła sięgnąć po kosmetyk, który najlepiej pasuje do Twojego aktualnego nastroju.

Kremowe żele pod prysznic to delikatne produkty, które wyróżnia wyjątkowa formuła. Za jej sprawą skóra po kąpieli jest głęboko nawilżona i jedwabiście miękka. Żele pod prysznic z olejkiem łączą oczyszczające i nawilżające właściwości żelu z odżywczym działaniem olejku.

Kąpiel w wannie – przepisy

Przygotowując jesienną kąpiel w wannie, nie musisz ograniczać się wyłącznie do stosowania popularnego płynu. Choć przyjemny zapach płynu, delikatne działanie myjące i gęsta piana to sprawdzony przez wielu, niezawodny sposób na relaks, kolejne kąpiele możesz przeznaczyć na testowanie nowych przepisów. Który wypróbujesz jako pierwszy?

Kąpiel na przeziębienie

Dopadło Cię przeziębienie? Najczęstsze objawy infekcji to ogólne osłabienie organizmu, podwyższona temperatura, ból głowy, kaszel, katar i cieknący nos. Z wirusami, które postanowiły rozgościć się w naszym organizmie, można jednak walczyć domowymi sposobami.

Oprócz jedzenia czosnku i miodu, zażywania witaminy C i inhalacji, świetne efekty potrafi przynieść także kąpiel na przeziębienie. Gorąca kąpiel jest nie tylko odprężająca, ale przede wszystkim podnosi temperaturę ciała, spowalniając rozmnażanie się wirusów. Przygotowując kąpiel, do wanny możesz dodać sól leczniczą lub kilka kropel olejku eukaliptusowego, które udrożniają zatkany nos i ułatwiają oddychanie.

Kąpiel w mleku

Mleko i miód to składniki często stosowane w domowej pielęgnacji. Są znane ze swych właściwości zmiękczających skórę, wygładzających i antyoksydacyjnych oraz pięknego zapachu, który działa na nas relaksująco oraz pozwala rozprawić się ze stresem i napięciem. Marzy Ci się kąpiel w mleku i miodzie? Przygotuj 1-2 szklanki mleka, pół szklanki miodu oraz olejek waniliowy do kąpieli. Zacznij wlewać ciepłą wodę do wanny i stopniowo dodawaj do niej mleko oraz miód, umieszczając je pod strumieniem. Idealnym dopełnieniem mleczno-miodowej mieszanki będzie kilka kropel olejku waniliowego.

Kąpiel w soli

Naukowo udowodniono, że kąpiel z dodatkiem soli znakomicie odpręża i relaksuje, a dodatkowo detoksykuje skórę i oczyszcza ciało. Sól wykazuje też właściwości rozluźniające oraz łagodzące bóle mięśni i stawów. Niewielka ilość soli dodana do wanny pobudza krążenie i zmniejsza ból pleców. Kąpiel w soli to także polecany sposób na stany zapalne skóry, łuszczycę oraz trądzik. Do kąpieli możesz wykorzystać:

różową sól himalajską – to jeden z najzdrowszych rodzajów soli. Zawiera aż 84 minerały, elektrolity oraz pierwiastki. Sól himalajska pomaga obniżać ciśnienie krwi, działa detoksykujące, łagodzi podrażnienia skóry, zmiany trądzikowe oraz dolegliwości w obrębie stawów;

sól Epsom – to sprowadzany z Wielkiej Brytanii czysty związek mineralny siarczanu magnezu w postaci kryształów. Choć ze względu na brak chlorku sodu w składzie nie wpisuje się ona w definicję soli, tak jak sól wykazuje szereg dobrych dla skóry właściwości. Sól Epsom jest źródłem magnezu, a dodana do kąpieli niweluje zmęczenie, rozluźnia mięśnie i redukuje podrażnienia skóry;

sól z Morza Martwego – doskonale sprawdza się w kuracji nadmiernej suchości skóry, wyprysków i łuszczycy. Sól morska z Morza Martwego pomaga też zmniejszyć ból towarzyszący zapaleniu stawów, a za sprawą wysokiej zawartości minerałów wspiera oczyszczanie i detoksykację skóry;

sól morską – nadaje się zarówno do stosowania bezpośrednio do kąpieli, jak i do mieszania z olejkami eterycznymi. Sól drobnoziarnistą używa się również do wykonywania peelingu ciała.
 

7 przepisów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie

Pachnące sole do kąpieli – dla zdrowia i uspokojenia

 

Do przygotowania mieszanek z olejkami eterycznymi wykorzystuje się przede wszystkim sól gruboziarnistą – bardzo dobrze pochłania ona olejki, więc świetnie sprawdza się podczas kąpieli aromaterapeutycznych i relaksacyjnych. Jak zrobić pachnącą sól do kąpieli? Potrzebne Ci będą:

  • 3 szklanki soli Epsom,
  • 2 szklanki soli morskiej,
  • 1 szklanka sody oczyszczonej,
  • 3-4 krople olejku eterycznego.

Sól Epsom, morską oraz sodę oczyszczoną wsyp do miski, dokładnie wymieszaj i dodaj olejek eteryczny. Mieszankę włóż do słoika i szczelnie zamknij – zachowa ona przydatność przez trzy miesiące.

7 przepisów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie

Sole do kąpieli możesz łączyć z różnymi olejkami. W zależności od rodzaju zastosowanego olejku, kąpiel będzie miała inne działanie:

  • oczyszczająca zatoki – sól, olejek eukaliptusowy, olejek miętowy;
  • relaksacyjna – sól, olejek lawendowy, olejek bergamotowy;
  • oczyszczają umysł – sól, olejek cytrynowy, olejek rozmarynowy;
  • uspokajająca – sól, olejek lawendowy, olejek różany, olejek geraniowy;
  • redukująca stres – sól, olejek pomarańczowy, olejek goździkowy, olejek cytrynowy, olejek cedrowy.
7 przepisów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie

Olejek do kąpieli – na fizyczne przemęczenie

Do relaksującej kąpieli możesz wykorzystać także olejek do kąpieli. Co prawda nie wytwarza on piany, ale z reguły ma bogatszy skład o silniejszych właściwościach odżywczych. Olejki do kąpieli tworzą na powierzchni skóry bardzo delikatny film, zabezpieczający ją przed wysychaniem. W składzie gotowych mieszanek olejków znajdziesz między innymi olej arganowy, olej z rokitnika, olejek makadamia czy olejek marula. Tego typu kosmetyki do kąpieli często są też wzbogacane o witaminę E. Możesz też mieszać olejki według własnych przepisów. W zależności od tego, jakie olejki wybierzesz, osiągniesz inny efekt. My przedstawiamy Ci prosty przepis na olejek do kąpieli na przemęczone ciało i pospinane mięśnie. Sięgnij po trzy olejki: z ylang-ylang, cytryny i rozmarynu. Wlej do kąpieli kolejno 2, 3 i  kropli każdego z nich, przemieszaj wodę i… możesz już zanurzać się po dawkę odprężenia!

7 przepisów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie

Jeśli polubisz działanie olejków do kąpieli, sięgnij po jego odpowiednik przeznaczony do stosowania pod prysznicem. NIVEA NATURAL OIL Pielęgnujący olejek pod prysznic zapewni Twojej skórze intensywne nawilżenie i odżywienie oraz nada jej aksamitną gładkość i miękkość. Kosmetyk zawiera aż 55% naturalnych olejków pielęgnacyjnych, a jego delikatny, ciepły zapach rozpieści Twoje zmysły.


Kule do kąpieli – przepis z glinkami

Popularnym dodatkiem do kąpieli są również rozpuszczalne kule. Nie musisz jednak kupować gotowych produktów w sklepie – do relaksującego seansu w wannie doskonale nadają się też kule do kąpieli DIY. Jak zrobić kule do kąpieli? Potrzebujesz:

  • 2 szklanki sody oczyszczonej,
  • 1 szklankę kwasku cytrynowego,
  • 5 łyżek oliwki dla dzieci,
  • dowolny barwnik,
  • olejek zapachowy,
  • foremki.

Suche składniki wsyp do miski, następnie dodawaj do nich po łyżce oliwki, za każdym razem dokładnie mieszając. Dosyp barwnik i spryskaj całość wodą, nie przerywając mieszania. Czynność powtarzaj do momentu, aż z mieszanki powstanie mokry piasek. Dodaj kilka kropli olejku zapachowej i włóż mieszankę do foremek. Kule do kąpieli będą gotowe po upływie około dwóch godzin. Jest to przepis bazowy, możesz go jednak uzupełnić o wybrane dodatki, by zmodyfikować właściwości kuli. Nasz typ to dodatek glinki, np. zielonej dla oczyszczającego, przeciwtrądzikowego efektu albo różowej dla wzmocnienia naczyń krwionośnych. Kule z różową glinką będą odpowiednie dla skóry wrażliwej i naczynkowej.


7 przepisów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie

Relaksująca, odżywcza kąpiel to świetny sposób na jesienne obniżenie nastroju oraz poprawę kondycji skóry. Blask świec, Twoja ulubiona muzyka i piękne zapachy pomogą Ci stworzyć odpowiednią atmosferę, odprężyć się, pozbyć się stresu i napięcia, byś mogła w pełni cieszyć się Twoim czasem.