Postanowienia noworoczne - jak wybrać, by w nich wytrwać?

Postanowienia noworoczne - jak wybrać, by w nich wytrwać?

Planujesz wejść w nowy rok z postanowieniem, aby rzucić palenie, więcej ćwiczyć i nie przejmować się drobiazgami? Często postanowienia brzmią jakby znajomo… przecież to te sprzed roku! Podpowiadamy, co zrobić, żeby noworoczne postanowienia nie stały się naszym ograniczeniem i były możliwe do spełnienia.

Postanowienia na nowy rok - dlaczego je robimy?

Koniec grudnia to wyjątkowy czas. Nie tylko dlatego, że często ten miesiąc jest czasem spotkań z bliskimi. Wiele z nas czeka z wytęsknieniem na szaloną imprezę w gronie przyjaciół. Stylizacje na sylwestra już wybrane? Pomysły na makijaż sylwestrowy i fryzury na sylwestra gotowe? Teraz czas już tylko na postanowienia noworoczne.

Podnosisz sceptycznie brew, kiedy znowu słyszysz dobiegające zewsząd hasła „nowy rok, nowa ja”? Nic w tym dziwnego: jeśli założone plany są zupełnie nierealistyczne, pozostają z nami najwyżej przez miesiąc. Nagłe pozbycie się 15 kilogramów czy codzienne wizyty na siłowni bez wcześniejszego przygotowania nie są ani dobre dla naszego zdrowia fizycznego, ani psychicznego.

Nowy rok jest jednak bezsprzecznie momentem świeżego otwarcia: pozwala nam krytycznie spojrzeć na nasze nawyki, ocenić na chłodno sukcesy i porażki, a także zachęca do planowania celów. Dlatego też, z punktu widzenia psychologii, postanowienia noworoczne mają wielką moc. Ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie złamiemy się pod naporem ogromnych i przerażających celów już na starcie.

Postanowienia na nowy rok - dlaczego je robimy?

Postanowienia noworoczne - jak dotrzymać?

Na jakie postanowienia noworoczne warto postawić, żeby rzeczywiście miały szansę zadziałać w naszym życiu? Zacznij od tych, które zmienią Twoje nawyki na lepsze.

Tworzenie nowych nawyków wymaga czasu i energii. Nie każdy jest w stanie rzucić palenie z dnia na dzień, ale dość szybko może zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów. Jeśli zaczniesz regularnie chodzić na spacery (najpierw krótkie, potem coraz dłuższe) lub wykonywać praktyki mindfulness, będziesz łatwiej radzić sobie ze stresem. Przekonasz się też, że nie będziesz czuła się dobrze, jeśli przestaniesz. Dobre samopoczucie i radość z kolejnych kroków to świetna zachęta do kontynuowania! Zacznij od drobnych celów, na przykład 5 minut uważności przy zaparzaniu herbaty czy powroty z pracy do domu nieco dłuższą drogą. Na godzinne praktyki medytacyjne i przebiegnięcie maratonu przyjdzie jeszcze czas!

Lista postanowień noworocznych – zasady tworzenia postanowień

Jakie są więc ogólne zasady tworzenia noworocznej listy postanowień, która rzeczywiście ma szansę zadziałać?

Podziel wielkie marzenia na małe kroki.

Małe kroki poprowadzą Cię ostatecznie do wielkiego celu, który na początku może wydawać się nieosiągalnym. Pomyśl o tym, w jaki sposób rozbić duże marzenie na serię mniejszych. Chcesz zwiedzić całą Europę? Zacznij od podróży do bliskiego kraju: może odwiedzisz tam rodzinę lub przyjaciółkę? A może razem ruszycie w kolejne miejsce?

Już samo dotarcie do pierwszej bazy może pomóc Ci nabrać pewności siebie, aby poradzić sobie z trudniejszymi zadaniami. Czasami strach przed wielkim celem paraliżuje naszą chęć zmierzenia się z nim. Nie lekceważ siły wyborów o mniejszej skali. Podziel trudne zadania na kilka łatwiejszych pozycji i ciesz się szybkim wykonywaniem prostych zadań.

Pomyśl o tym, dlaczego wcześniej nie osiągnęłaś celu.

Czy ta konkretna zmiana rzeczywiście jest Ci niezbędna? Czy Twoje postanowienie naprawdę przyczyni się do poprawy Twojego nastroju, zdrowia lub komfortu? To tylko część z pytań, które warto sobie zadać przed przygotowaniem listy nowych nawyków.

Minimalizm postanowień noworocznych może być bardzo uwalniający. Nie musisz przecież przygotowywać listy składającej się z kilkunastu punktów. Czasem wystarczy, że naprawisz tę jedną rzecz, która odciągała Cię od spełnienia marzeń lub nie pozwalała Ci pójść dalej.

Dopóki nie zrozumiemy, dlaczego trzymaliśmy się kurczowo starych nawyków, może być nam bardzo trudno zebrać energię i wolę do tego, by cokolwiek zmienić. Niezdrowe zachowania, takie jak przejadanie się, picie alkoholu czy palenie mają natychmiastowe i przyjemne korzyści. Niosą jednak za sobą całą masę minusów. Zatem kiedy rozważasz zmianę, poświęć czas na jej gruntowne przemyślenie. Zwiększasz swoją szansę na odniesienie sukcesu, gdy równowaga plusów i minusów jest na tyle duża, że przyjęcie nowego zachowania jest bardziej atrakcyjne niż stanie w miejscu.

Daj swoje słowo

Weź odpowiedzialność za swój plan: opowiedz o nim ludziom, których nie chcesz zawieść. Takie zobowiązanie zachęci Cię do tego, aby nie odpuścić w momencie zwątpienia. Możesz złożyć nieformalną obietnicę swojemu partnerowi lub dziecku, nauczycielowi, lekarzowi, szefowi lub przyjaciołom.

Nagradzaj się.

Nie czekaj aż do osiągnięcia wielkiego celu, by nazwać siebie zwycięzcą. Zmiany nie dzieją się nagle, ale przyrastają w czasie. Zachęcaj się do kontynuowania, przyznając sobie małe nagrody po drodze. Włącz swoją ulubioną piosenkę za każdym razem, gdy uda Ci się przejść 5000 kroków i tym samym zwiększyć swoją aktywność. Wypij ulubioną kawę po wykonaniu zadania. Idź do kina na koniec tygodnia, żeby uczcić cały tydzień pracy.

Zapomnij o perfekcjonizmie.

Dziękuj sobie za to, co robisz. Zapomnij o byciu perfekcyjną: żadna z nas taka nie jest! Nastaw się na ukończenie maratonu, a nie na przebiegnięcie go najszybciej jak tylko potrafisz. Jeśli stawiasz na dobiegnięcie do mety, będziesz zwycięzcą nawet wtedy, jeśli znajdziesz się na mecie po dłuższym niż inni czasie. Każda wykonana czynność jest zawsze lepsza niż żadna. Jeśli Twoim celem na wtorek jest 30-minutowy trening na siłowni, ale ćwiczysz tylko kwadrans, bądź za to wdzięczna. Tyle wystarczy. Może jutro będziesz miała ochotę na więcej!

Lista postanowień noworocznych – zasady tworzenia postanowień

Przykłady postanowień noworocznych

Jakie postanowienia wybrać? Które z nich mają rzeczywiście szansę zmienić naszą codzienną rutynę? Odpowiedź jest stosunkowo prosta: pomyśl o tym, co sprawia Ci przyjemność i na tej podstawie zbuduj swoje cele! Brzmi tajemniczo? Już podpowiadamy.

Zadbaj o czas tylko dla siebie

Twoja praca jest wyjątkowo stresująca? A może cały dzień spędzasz na bieganiu po mieście, opiece nad dziećmi lub na załatwianiu miliona spraw? Zwolnij. Postaraj się wprowadzić do swojego życia momenty tylko dla siebie: możesz zacząć od 15 minut jogi, pół godziny treningu, jednego wieczoru w tygodniu a nawet tygodniowego wyjazdu z koleżankami co roku w wakacje.

Chociaż czasem trudno wykroić kilka godzin tylko dla siebie, zacznij od małych kroków. Skoro i tak codziennie wpadasz w pośpiechu pod prysznic, możesz zamienić ten rytuał w domowe spa. Wystarczy, że sięgniesz po kosmetyki do ciała o kojących zapachach i konsystencjach. Żele pod prysznic z olejkiem nie tylko pomogą Ci w złagodzeniu napięć po ciężkim dniu, ale też odżywią suchą skórę i odprężą Cię przed snem.

Postanowienia noworoczne - jak dotrzymać?

Skup się na swojej pasji

Uwielbiałaś fotografię, ale nie miałaś czasu na robienie zdjęć? Może czas wrócić do swojego hobby! Kochałaś grać na instrumentach, ale zarzuciłaś naukę gry na pianinie przez nawał obowiązków? Spróbuj jeszcze raz! Pielęgnowanie swoich pasji to nie tylko pomysł na świetne spędzenie wolnego czasu oraz oderwanie myśli od pracy, ale też okazja do spotkań z przyjaciółmi albo zabawy z dziećmi. Może razem zaczniecie odkrywać świat muzyki i stworzycie kapelę?

Pamiętaj o zdrowiu

Zamiast zastanawiać się nad tym, jak pozbyć się nadwyżki kilogramów w niezdrowy i szybki sposób, pomyśl o swoim stanie zdrowia. Być może przyczyna Twojego złego samopoczucia leży w niedoborach witamin lub problemach z dobrostanem psychicznym? Kiedy ostatnio robiłaś badania krwi? Czy już od roku odkładasz wizytę u specjalisty którego „musisz” odwiedzić, ale nigdy nie masz czasu? Potraktuj nowy rok jako moment, w którym w końcu postawisz siebie na pierwszym miejscu i zadbasz o samopoczucie i zdrowie fizyczne.

Poznaj nowych ludzi

Kiedy wpadamy w rutynę, zwykle przez większość czasu przesiadujemy w domu, tracąc wiele ciekawych okazji do nawiązywania kontaktów i zabawnych interakcji. Poznawanie nowych ludzi może być korzystne dla Twojego dobrego samopoczucia psychicznego, jest nawet w stanie pomóc Twojej karierze! Kto wie, kogo spotkasz w kawiarni czy na warsztatach online?

To dobre postanowienie noworoczne, choć dla nieśmiałych może być trudne. Zacznij od powiedzenia „tak”, gdy przyjaciel poprosi Cię o wyjście pewnego wieczoru, albo zapisz się na wydarzenie online. Możesz także poszukać w mediach społecznościowych grup zbierających ludzi o podobnych co Ty pasjach – na pewno będziecie mieli o czym rozmawiać! To świetny pierwszy krok w kierunku poznania nowych ludzi.

Zadbaj o jakość snu

Na co dzień jesteśmy otoczeni wielkimi telewizorami, komputerami, smartfonami, tabletami i wszelkiego rodzaju gadżetami ze świecącymi ekranami i alarmami. Przez tak długą ekspozycję na bodźce i niebieskie światło możemy borykać się z trudnościami z zasypianiem.

Pierwszą rzeczą do wcielenia w życie jest wprowadzenie zmian w wieczorną rutynę. Nie korzystaj z urządzeń emitujących niebieskie światło na co najmniej godzinę przed snem. Pozwoli to Twojemu umysłowi przejść w tryb odpoczynku i znacznie ułatwi zasypianie.

Pomyśl o tym, dlaczego wcześniej nie osiągnęłaś celu.

Zacznij prowadzić dziennik

Czujesz, że czas przecieka Ci przez palce? Czasem trudno Ci skupić się na swoich emocjach? Zacznij zapisywać kartki w dzienniku. Nawet jeśli przez umysł przewija Ci się tylko kilka przypadkowych myśli, nie bój się ich zapisać. Szybko się okaże, że w ten sposób oczyszczasz umysł z natłoku wiadomości i spraw, które rozważasz z tyłu głowy w ciągu dnia. A może polubisz to na tyle, że obudzisz swoją kreatywność i pokochasz pisanie?

Bądź bardziej eko

Nowy rok to też dobry moment, żeby wyzbyć się złych nawyków pod kątem ekologicznym. Jeśli nie segregujesz na co dzień śmieci, wpisz to na swoją listę. Innym ciekawym postanowieniem może być przyjrzenie się swojej szafie – jak często kupujesz nowe ubrania zamiast nosić to, co już masz? Przeczytaj nasz artykuł Eko moda – czym jest i jak stać się jej częścią? i postaw na bardziej zrównoważone podejście do ubrań!

Nagradzaj się.

Popraw relacje z bliskimi

Bardzo dobrym postanowieniem na nowy rok może być także chęć poprawy stosunków z bliskimi. Może to moment, żeby założyć wspólny czat dla rodzeństwa, żeby częściej i łatwiej ze sobą rozmawiać? Postanowieniem może być także zabranie mamy na wspólne zakupy, lub częstsze spotykanie się przy kawie, albo po prostu dzwonienie do siebie częściej niż do tej pory. Pomyśl, w jakich aspektach możesz poprawić te relacje, aby jeszcze bardziej się do siebie zbliżyć i budować wspólne wspomnienia.

Postanowienia noworoczne dzieci

Nowy rok to także świetny moment na postanowienia noworoczne dla dzieci. Jeśli przygotujecie listę razem, możecie wspólnie przedyskutować jej kształt i porozmawiać o tym, w jaki sposób postaracie się je razem wypełnić. Co może się znaleźć na takich listach noworocznych dla dzieci?

  • Nauka oszczędzania: Twojemu dziecku marzy się nowy model Playstation? A może Twoja pociecha chciałaby mieć rower elektryczny? Wpiszcie ten cel na listę postanowień noworocznych, ale zastanówcie się wspólnie, w jaki sposób można go zrealizować. Jaką część kieszonkowego dziecko przeznaczy na ten cel? To nie tylko świetne ćwiczenie z zarządzania wydatkami, ale także sposób na sprawdzenie, czy zapisany cel jest dla dziecka ważny. Być może zmieni zdanie i postanowi odłożyć swoje oszczędności na coś innego?
  • Sprawiedliwy podział obowiązków domowych: chciałabyś nauczyć swoje dziecko odpowiedzialności za czystość? Zamiast myśleć o takim postanowieniu jak „posprzątam swój pokój”, zmieńcie je na: „nie będę odkładać sprzątania na później”. Nagromadzony przez kilka dni bałagan może być demotywujący dla najmłodszych. Spróbujcie za to popracować nad nawykiem sprzątania jako normalnego elementu codzienności. Regularne mycie naczyń po posiłku albo odkładanie brudnych ubrań do prania może być już wystarczającym celem, do których dołożycie kolejne.
  • Poszukiwanie swojego hobby: dobrym postanowieniem noworocznym będzie znalezienie własnego hobby! Nie narzucaj go swojej pociesze: nie każde dziecko odnajdzie się w grze na pianinie. Być może Twoja córka to urodzona gitarzystka, a syn to świetny malarz! Pozwól dzieciom odnaleźć ich pasję: to nic, jeśli kilka pierwszych prób się nie powiedzie. Szukajcie do momentu, w którym dziecko samo poczuje, że to właśnie to!
Zapomnij o perfekcjonizmie.

Postanowienia noworoczne dla par

Przygotowanie postanowień noworocznych we dwójkę może być bardzo ekscytujące: to nie tylko moment planowania ciekawych aktywności, ale przede wszystkim trening gry zespołowej. W ten sposób możecie wytyczyć wspólne cele i grać w jednej drużynie, pomagając sobie nawzajem! Poniżej znajdziecie kilka propozycji, które warto wziąć pod uwagę:

  1. Wybierajcie się częściej randki: to zasada, która na pierwszy rzut oka wydaje się zbędna, zwłaszcza na początku związku. Ale kiedy czas mija, do wspólnego życia często wkrada się rutyna. Można temu łatwo zapobiec! Wyznaczcie sobie dzień (lub kilka dni) w miesiącu, kiedy pójdziecie na randkę: do kina, restauracji, na gokarty? Decyzja należy do Was!
  2. Kładźcie się spać o tej samej godzinie: niezależnie od okoliczności. To wyjątkowy czas, w którym możecie porozmawiać lub po prostu pobyć razem po długim dniu, bez rozpraszaczy. Przytulajcie się, dzielcie planami i plotkujcie. Zaufaj nam, wszystko inne może poczekać.
  3. Próbujcie czegoś nowego co miesiąc: obok otworzyła się nowa księgarnia? A może niedaleko od Waszego miejsca zamieszkania jest urocze jezioro albo piękny las? Wspólne odkrywanie kuchni świata albo zapomnianych filmów może być Waszą receptą na silny i wciąż zaskakujący związek!
  4. Snujcie wielkie plany… razem! Cokolwiek zdecydujecie się zrobić, tworzenie zamaszystych i długoterminowych planów nie tylko daje wam obojgu coś, na co można czekać, ale także pozwala w międzyczasie pracować nad drogą do osiągnięcia celu. Marzycie o starcie w maratonie? Rozplanujcie razem treningi i motywujcie się w trudniejszych chwilach!
Przykłady postanowień noworocznych

Postanowienia noworoczne śmieszne

Obok ważnych celów, które mogą pomóc Ci w zmianie swojego życia, nie powinno też zabraknąć postanowień noworocznych na wesoło! To często śmiech jest tym czynnikiem, który pozwala nam przetrwać nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Tworzenie listy zabawnych postanowień może być też niezłym pomysłem na spędzenie wspólnego czasu ze znajomymi! Jak może wyglądać takie zestawienie? Poniżej znajdziesz listę z przymrużeniem oka:

  1. Przestanę robić listy.
  2. Ubiorę się na spotkanie przed komputerem. Spodnie od piżamy to nie spodnie!
  3. Będę oglądać filmiki z kotami tylko i wyłącznie po pracy.
  4. Przestanę wykłócać się z automatyczną sekretarką i botami.
  5. Będę pożyczać rzeczy od znajomych częściej. Oddam rzadziej.
  6. Przestanę żądać od swoich zwierząt dorzucenia się do czynszu.
  7. Przestanę opowiadać dokładnie tę samą historię na każdym spotkaniu z przyjaciółmi.
  8. Ustawię odrębne hasło do każdego konta, strony internetowej i maila.

Jak widzisz, na temat postanowień noworocznych można spojrzeć na wiele rozmaitych sposobów. O czym powinnaś pamiętać przede wszystkim? By zachować odpowiedni dystans i nie rzucać się na zbyt głęboką wodę!