Slow life - 8 sposobów na to, jak zwolnić w swoim życiu

Slow life - 8 sposobów na to, jak zwolnić w swoim życiu

Borykasz się ze stresem? Trudno Ci złapać balans między życiem prywatnym a zawodowym? Spróbuj włączyć do swojego dnia kilka praktyk w stylu slow life. Poznaj 8 trików, które pomogą Ci przestać się spieszyć i mniej narażać na stres.

Slow life – co musisz o tym wiedzieć?

Zacznijmy jednak od początku. Czym tak naprawdę jest tajemniczo brzmiące slow life? Definicja jest bardzo prosta. To po prostu przetłumaczone z języka angielskiego „wolne życie”. Sam termin nie wydaje się skomplikowany, ale zwolnienie tempa oraz zachowanie równowagi w natłoku obowiązków, wiszących nad głową deadline’ów, wcale nie jest proste.

Kto może najbardziej skorzystać z praktykowania slow life? W wielkim mieście: każdy. Zgiełk, pośpiech i przebodźcowanie są dziś naszymi największymi wrogami. Stres oddziaływuje nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale również fizyczne. Jeśli borykasz się z bezsennością, towarzyszy Ci uczucie niepokoju lub po prostu nie jesteś w stanie się zrelaksować, to najwyższa pora, żeby powiedzieć stop.

Slow life – co musisz o tym wiedzieć?

Slow life w praktyce

Pomysłów na wdrożenie rytuałów, które pomagają w osiągnięciu harmonii lub przynajmniej ograniczeniu stresu jest naprawdę wiele. I co ważniejsze: wcale nie są one trudne do włączenia w rytm dnia. Jeżeli interesujesz się zagadnieniem intencjonalnego życia oraz chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zwolnić tempo życia, możesz sięgnąć po poradniki slow life. Książki tego typu opowiedzą Ci o korzeniach tej życiowej filozofii.

Korzeni medytacyjnych praktyk i intencjonalnego należy szukać wiele tysięcy lat temu, na Dalekim Wschodzie. Okaże się, że dzisiejsze przepisy na radzenie sobie z niepokojami i stresem wyrastają z buddyzmu. Wyciszanie emocji i odsunięcie na bok racjonalnego rozumu już tysiące lat temu pomagało w odprężeniu się i otwarciu na doświadczenia płynące z ciała. Współczesne publikacje czerpią z mądrości wschodnich mistrzów, pokazując proste sposoby na wyciszenie się i odcięcie od wszechobecnych bodźców. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o intencjonalnym życiu, medytacji oraz sposobach rozluźniania się, przeczytaj nasze artykuły: Medytacja dla początkujących – wszystko, co musisz wiedzieć!, Medytacja na sen. Sposób na zrelaksowanie się przed snem oraz Afirmacje – czym są i jak korzystać z nich na co dzień?.

Slow life – co musisz o tym wiedzieć?2

Jak może więc wyglądać wdrażanie slow life w praktyce? Jak uniknąć stresującego, szybkiego tempa życia? Podpowiadamy 8 trików, które pomogą Ci zwolnić i skierować uwagę na własne potrzeby.

Przepis na slow life #1: Spróbuj treningu uważności

Czym jest trening uważności i na czym dokładnie polega? Być może słyszałaś już o praktyce mindfulness. Ten anglojęzyczny termin tłumaczy się właśnie jako uważność lub nawet uważne bycie. W praktyce tego typu chodzi przede wszystkim o intencjonalne kierowanie uwagi na to, czego w danej chwili doświadczamy. Celem samym w sobie staje się nawet najprostsza czynność, jak zaparzenie herbaty czy zjedzenie posiłku. Brzmi banalnie, ale kiedy ostatnio miałaś czas na świadome przeżywanie konkretnej sytuacji bez zamartwiania się bieżącymi problemami lub planowania listy zakupów na najbliższy tydzień?

Wdrożenie treningu uważności może być pomocne w radzeniu sobie ze stresem. Nie zajmujemy myśli rozpatrywaniem kolejnych negatywnych scenariuszy, które mogą się przydarzyć, ale kierujemy uwagę do wewnątrz. Skupiając się na sobie, odczuwanym smaku, fakturze i kolorze posiłku, możemy już medytować!

Zainteresowana? Więcej o mindfulness piszemy w naszym artykule: Mindfulness – co to jest i jak zacząć?

Slow life – co musisz o tym wiedzieć?4

Życie slow life – wskazówka #2: Oddech jest kluczem

Jeżeli do praktyk typu mindfulness dodasz również odpowiednie techniki oddychania, nauczysz się zarządzać przytłaczającymi emocjami. Dowiedziono, że spokojny wdech i wydech powtarzane w sekwencji mają właściwości uspokajające. Gdy odnajdziesz swój rytm oddechu, będziesz mogła zareagować od razu, gdy tylko poczujesz zbliżające się negatywne emocje.

#3 Ćwiczenia to podstawa – także w slow life!

Fantastycznym pomysłem na rozwijanie uważności jest aktywność fizyczna. Nie nastawiaj się na utratę kilogramów czy liczenie kalorii, ale na obserwowanie reakcji swojego ciała na kolejne ćwiczenia. Jaki trening jest najlepszy do wypróbowania domowego slow life? Yoga! Do praktyki nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. Wystarczy mata oraz Twoje ulubione, wygodne ubrania. To aktywność nawet dla początkujących! Kolejne pozycje, tzw. asany, służą rozciągnięciu i uelastycznieniu mięśni. Nie ma idealnego przepisu na dobrą praktykę yogi. Pozycje dostosowuje się do każdego ćwiczącego. Uważna praktyka nie przypomina planu treningu, który musisz wykonać na siłowni. Liczy się tylko skierowanie uwagi na odczucia płynące z ciała oraz pogłębianie asan jedynie do tego momentu, w którym nie sprawiają Ci one dyskomfortu. Poza tym, jeżeli postawisz na regularne praktyki, możesz liczyć również na przyjemne skutki uboczne. Twoja wydolność się poprawi, a ciało stanie się jeszcze bardziej sprężyste. Jeżeli zależy Ci zwłaszcza na podtrzymaniu tego ostatniego efektu, możesz również sięgnąć po balsamy ujędrniające, które odżywią skórę oraz zapewnią jej odpowiedni poziom nawilżenia.

Przeczytaj także nasz artykuł: Joga w domu – jak ćwiczyć z dzieckiem? 13 prostych asan

Slow life – co musisz o tym wiedzieć?5

#4 Aromaterapia – slow life uwielbia zapachy!

Wszyscy lubimy przyjemne zapachy. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że konkretne kompozycje zapachowe mogą wpływać na poprawę nastroju, a nawet nas odprężać. Mowa o aromaterapii. Zastanów się nad tym, które aromaty sprawiają, że czujesz się rozluźniona. W gotowych kompozycjach relaksujących często możesz napotkać akordy lawendy lub eukaliptusa. Nie musisz jednak stawiać tylko na ziołowe mieszanki. Aromaterapię możesz zrobić już we własnej łazience! Wybierz takie kosmetyki do pielęgnacji ciała, które uwielbiasz właśnie za ich zapach. Świetnie sprawdzą się w tej roli zwłaszcza olejki w balsamie oraz żele pod prysznic z olejkiem. W takiej treściwej bazie świetnie utrwalają się piękne zapachy. Do dziś naturalne perfumy popularne zwłaszcza w Azji mają formę właśnie olejku: to kompozycje bardzo trwałe i długo wyczuwalne na skórze.

Przeczytaj więcej: Aromaterapia w kosmetyce. Jaką moc ma zapach?

Slow life – co musisz o tym wiedzieć?6

#5. Domowe SPA

Aromaterapię możesz połączyć również z całodniowym, domowym SPA. Zamień sobotę lub niedzielę w wyjątkowy dzień samorozpieszczenia! Potraktuj łazienkę jak profesjonalny salon odnowy biologicznej. Nałóż maskę do twarzy w płachcie, użyj jedwabistych musów pod prysznic i dodaj skórze opalenizny jak z tropikalnych wakacji odżywczym balsamem brązującym. Zadbaj również o przyjemną atmosferę, która ukoi Twoje zmysły. Zgaś światło, ale zapal świeczki. Puść ulubioną muzykę i ciesz się wyjątkowym czasem tylko dla siebie!

Slow life – co musisz o tym wiedzieć?7

#6 - Kreatywne DIY i własnoręczne dzieła

W jaki jeszcze sposób możemy zwolnić tempo życia i być bardziej obecnymi? Spróbuj pobudzić swoją kreatywność! Zdarza się, że powtarzalność codziennych czynności prowadzi do nudy i wypalenia. Powielamy te same czynności, podejmujemy się kolejnych zadań, które nie sprawiają nam żadnej przyjemności. W ten sposób łatwo zatracić w sobie ciekawość świata. Jak tego uniknąć? Znajdź chwilę na zabawy pobudzające kreatywność! Od dawna planowałaś odnowienie szafki? Zainteresowałaś się haftem? A może chcesz dać drugie życie swoim ubraniom? W internecie znajdziesz mnóstwo pomysłów na tanie i proste pomysły na przeróbki w stylu DIY.

Slow life – co musisz o tym wiedzieć?7

Sposób na slow life #7. Rozwijaj swoje pasje!

Nie pozwól, żeby praca w całości zawładnęła Twoim dniem. Spróbuj wyznaczyć choćby pół godziny na te czynności, które sprawiają Ci przyjemność, a nie łączą się z obowiązkami. Możesz też zdecydować, że weekend należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Chciałaś obejrzeć filmową klasykę? Podszlifować swoją znajomość języka obcego? A może zawsze pragnęłaś nauczyć się grać na instrumencie? Rozwijanie zainteresowań pomoże Ci w oddzieleniu tego, co zawodowe, od tego, co prywatne. Skupienie się na pasjach sprawi, że Twoje myśli nie będą krążyć tylko wokół zadań do wykonania i terminów do dotrzymania.

Slow life – co musisz o tym wiedzieć?8

#8 Zwolnij i… ogranicz korzystanie z technologii

Technologia bardzo ułatwia nasze codzienne życie, ale potrafi również przejąć nad nim kontrolę. Ile razy złapałaś się na tym, że mimowolnie przeglądasz kolejne strony internetowe, chociaż mogłabyś wyjść na spacer? Czy nawet pomimo weekendu lub wyjścia z biura zerkasz z niepokojem na powiadomienia na telefonie? Naucz się celebrować swój czas wolny: odłóż smartfona, wyloguj się ze skrzynki mailowej, zamknij komputer. Ciągły tryb oczekiwania na wiadomości utrudnia zrelaksowanie się, a nawet zasypianie. Niebieskie światło emitowane przez ekran telefonu czy laptopa opóźnia nadejście snu. Zaburzenie tego podstawowego procesu biologicznego przekłada się za to na rozdrażnienie i skutkuje jeszcze silniejszym odczuwaniem stresu. 

 

Myślisz, że slow life jest piękną ideą, ale nierealną do wdrożenia w życie? Jeśli zechcesz przejść na nie z dnia na dzień, z pewnością tak będzie. Jednak jeśli zaczniesz od małych kroków, cel będzie o wiele bardziej realny!

Slow life – co musisz o tym wiedzieć?9