artykuly-o-pielegnacji

Mity na temat antyperspirantów

PORADY EKSPERTA

Czasami możemy spotkać się z niesłusznymi uwagami dotyczącymi antyperspirantów. Czy rzeczywiście powodują one, że skóra nie oddycha? Przekonaj się z NIVEA.

Czasami można spotkać się z niesłusznymi uwagami, dotyczącymi głównie antyperspirantów. Mówi się m.in. że mogą utrudniać oczyszczanie organizmu z toksyn lub powodują, że skóra nie oddycha. Stwierdzenia te można uznać za typowe mity, które nie znajdują potwierdzenia w faktach.

Główne zadanie wydzielania potu to termoregulacja (parowanie), a nie detoksykacja. Zachodzi ona w organizmie przy udziale nerek i wątroby. Pot to głównie woda (98-99%!), tak więc pozostałe jego składniki występują w śladowych ilościach. Z poceniem nie usuwamy toksyn z organizmu, więc zablokowanie gruczołów potowych antyperspirantem nie ma tu znaczenia. Ponadto gruczoły pod pachami stanowią jedynie 1% wszystkich gruczołów na ciele!

Antyperspirant blokuje tylko gruczoły aktywne. Stosowanie go w okolicach pach wpływa na znikomą część całego systemu gruczołów ciała. Używanie antyperspirantów nie może więc wpływać na wydalanie toksyn z organizmu. Nie ma również znaczenia, czy jest to antyperspirant w kulce, sztyfcie czy sprayu.

mity-na-temat-antyperspirantow

ANTYPERSPIRANTY BLOKUJĄ GRUCZOŁY POTOWE...

Po zetknięciu antyperspirantu z ciepłą i wilgotną skórą dochodzi do wytworzenia mikroskopijnej warstwy żelu. Osiada ona na ujściu gruczołu potowego. Gruczoł ten nie może przez to wydzielać wyprodukowanego potu. W ten sposób osiągamy oczekiwany cel – zmniejszamy pocenie się w określonych rejonach ciała. Należy jednak pamiętać, że jest to proces krótkotrwały. Po ok. 24 godzinach wytworzony żel zostaje złuszczony w procesie odnowy naskórka. Następnie jest wymyty przez mydło w czasie kąpieli. Gruczoł potowy wraca więc do swojej fizjologicznych zadań...

ANTYPERSPIRANTY BLOKUJĄ TOKSYNY W ORGANIŹMIE...

Stwierdzenie to można uznać za typowy mit, który nie znajduje potwierdzenia w faktach. Główne zadanie wydzielania potu to termoregulacja (czyli parowanie). Nie jest to wcale detoksykacja (czyli usuwanie toksyn z organizmu).  Detoksykacja zachodzi przede wszystkim przy udziale nerek i wątroby. Pot to głównie woda (w 98- 99%!), a pozostałe jego składniki występują w śladowych ilościach.

Wraz z poceniem się nie usuwamy toksyn z organizmu.  Zablokowanie gruczołów potowych antyperspirantem nie ma w tym aspekcie żadnego znaczenia. Ponadto, gruczoły potowe pod pachami stanowią jedynie 1% wszystkich gruczołów! Antyperspirant blokuje tylko gruczoły aktywne.  Stosowanie go w okolicach pach wpływa na znikomą część całego systemu gruczołów. Używanie antyperspirantów nie może więc wpływać na wydalanie toksyn z organizmu...

mity-na-temat-antyperspirantow
mity-na-temat-antyperspirantow

ANTYPERSPIRANTY SPRAWIAJĄ, ŻE SKÓRA NIE ODDYCHA...

Takie rozumowanie również należy uznać za błędne. Należy pamiętać, że na całym ciele mamy miliony gruczołów potowych. W warunkach komfortu cieplnego czynnych jest tylko 5% z nich! Poza tym gruczoły pod pachami, na które aplikujemy antyperspiranty, stanowią zaledwie 1%! Tak więc skóra „oddycha” niemal całą swoją powierzchnią. W razie potrzeby (wzrost temperatury, stres itp.) mobilizowane są gruczoły na całym ciele.

mity-na-temat-antyperspirantow