W NIVEA dbamy o Twoje dane osobowe, dlatego chcielibyśmy Cię poinformować, że w naszej polityce wprowadziliśmy zmiany. Zapraszamy Ciebie do zapoznania się z nimi.

skóra-zimą

Skóra zimą, czyli wybierz krem ochronny na mróz - NIVEA

artykuł eksperta

Zima jest dla skóry okresem najtrudniejszym w ciągu całego roku, a mróz potrafi podrażnić i wysuszyć skórę twarzy. Chroń ją i zastosuj odpowiedni krem ochronny!

SKÓRA ZIMĄ

O tej porze roku do mojego gabinetu trafia najwięcej pacjentów z przesuszoną i podrażnioną skórą. Także w ramach Pytań do Eksperta w KLUBIE MOJA NIVEA często pytacie, jak radzić sobie ze skórą w zimie. Zatem postanowiłam na podstawie kilku pytań od Klubowiczek usystematyzować wiedzę na ten temat:

skóra-zimą

CZY RZECZYWIŚCIE ZIMA TO WYJĄTKOWO TRUDNY OKRES DLA SKÓRY?

Tak, to prawda. Zima to bardzo trudna pora roku dla naszej skóry, zwłaszcza, kiedy temperatura spada znacznie poniżej zera. Skóra wymaga w tym czasie specjalnej pielęgnacji. Z jednej strony wiatr, mroźne i suche powietrze na zewnątrz. Z drugiej – ciepłe i suche otoczenie w ogrzewanych pomieszczeniach. To wszystko sprawia, że skóra staję się sucha, szorstka i skłonna do podrażnień. Wynika to z faktu, że skóra wówczas produkuje mniej składników płaszcza wodno-lipidowego. Ten z kolei zostaje szybko zużyty w warunkach suchego powietrza w otoczeniu. Zatem prawie wszyscy w czasie zimy odczuwamy suchość i szorstkość skóry, niezależnie od wieku i typu skóry.

CZY POWINNAM UŻYWAĆ INNEGO KREMU ZIMĄ NIŻ LATEM?

Zdecydowanie tak. Jak wiecie jestem przeciwnikiem częstych zmian kosmetyków, bo skóra tego nie lubi, ale zamiana kremu letniego na zimowy jest jak najbardziej wskazana. Skóra sama często daje nam tego sygnały – krem, który doskonale sprawdzał się latem i wczesną jesienią nagle nie wystarcza… pojawia się suchość, uczucie ściągnięcia, mimo, że przecież używamy kosmetyków jak dotychczas. Zimą, ze względu na inne warunki atmosferyczne, skóra ma inne wymagania i potrzebuje innych składników niż latem.

JAK DOBRZE DOBRAĆ KREM NA ZIMĘ?

Pielęgnacja skóry zimą powinna skupiać się na dostarczeniu jej składników płaszcza wodno-lipidowego. Są to przede wszystkim składniki lipidowe – olejki, ceramidy, woski roślinne. Każdy krem do twarzy na zimę powinien je mieć. Dzięki nim uzupełnimy to, czego skóra zimą produkuje mniej. Dodatkowo uszczelnimy ją przed nadmiernym odparowywaniem wody do otoczenia.

NIE LUBIĘ TŁUSTYCH KREMÓW, A TE LEKKIE NIE WYSTARCZAJĄ MI NA ZIMĘ. JAK TO POGODZIĆ?

Żadna z nas nie lubi się błyszczeć od zbyt tłustego kremu w czasie całego dnia. Rozumiem to. Dlatego warto bardziej odżywczy krem zastosować na noc. Zapewniam, że świetnie wchłonie się do rana. Na dzień można zastosować coś bardziej lekkiego. Wyjątek stanowią duże mrozy - wtedy na dzień stosujemy także krem odżywczy.

Świetnym rozwiązaniem i połączeniem kremu odżywczego i lekkości jest krem NIVEA Care. Sprawdza się także jako krem na mróz. Dzięki hydrowoskom doskonale odżywia skórę, a wchłania się błyskawicznie!

CZY TO PRAWDA, ŻE ZIMĄ SKÓRA ROBI SIĘ BARDZIEJ WRAŻLIWA?

Zdecydowanie tak. W wyniku przesuszenia skóra traci swoją barierę ochronną i staje się mniej odporna na czynniki zewnętrzne. Nawiewy ciepłego powietrza, zanieczyszczenie środowiska (smog!) czy źle dobrane kosmetyki. To wszystko powoduje, że nagle skóra staje się zaczerwieniona i swędząca. Proponuję wtedy sięgnąć po kosmetyki dla cery wrażliwej np. NIVEA Sensitive. Zawarty w nich wyciąg z lukrecji i dekspantenol mają właściwości kojące i działają naprawdę szybko.

Podrażnienia skóry są sygnałem do zmiany kosmetyków. Dobry krem na zimę do twarzy sprawi, że szybko dostrzeżemy różnicę.

skóra-zimą

CZY ZMIANA KOSMETYKÓW POWINNA TAKŻE DOTYCZYĆ PREPARATÓW DO MYCIA CIAŁA? 

Tak, jeśli czujesz nieprzyjemne „ściąganie” skóry po produkcie, który używasz obecnie. W oczyszczaniu twarzy unikajmy toników i żeli zawierających alkohol oraz innych silnych detergentów.  Środki te zabierają skórze składniki płaszcza wodno-lipidowego. O tej porze roku sięgnij po delikatniejsze żele czy płyny micelarne. Dzięki nim nie przesuszysz skóry.

JAK DOBRZE DOBRAĆ KREM NA ZIMĘ?

Pielęgnacja skóry w czasie mroźnej zimy powinna skupiać się przede wszystkim na dostarczeniu jej składników płaszcza wodno-lipidowego, czyli przede wszystkim szukajmy składników lipidowych – olejków, ceramidów, wosków roślinnych. W ten sposób po pierwsze uzupełnimy to, czego skóra zimą produkuje mniej, a po drugie uszczelnimy ją przed nadmiernym odparowywaniem wody do otoczenia. 

skóra-zimą

ZIMĄ MAM ZAWSZE OKROPNIE PRZESUSZONE RĘCE – JAK TEMU ZAPOBIEGAĆ?

Pamiętajmy, że zimą przesuszeniu ulega skóra całego ciała, ale zwłaszcza twarzy… i rąk! Ręce naturalnie wyposażone są w bardzo małą ilość gruczołów łojowych. Przez to wydzielanie lipidów w tej okolicy jest bardzo ubogie, zwłaszcza zimą. Są one także praktycznie stale wystawione na niekorzystny wpływ środowiska. Równocześnie ręce są najczęściej myte – wielokrotnie dodatkowo wysuszamy je mydłem itp. Dlatego w okresie zimowym wymagają specjalnej pielęgnacji. Warto dla nich wybrać odpowiedni krem do rąk na zimę. W ten sposób nie doprowadzimy do ich przesuszenia, a nawet stanu chorobowego, czyli Wyprysku Zimowych Rąk.

Proponuję zaopatrzyć się w delikatniejsze, bardziej pielęgnujące mydło do rąk. Po nim nie będziesz odczuwać nieprzyjemnego „ściągania”. I koniecznie wybierz dobry krem do rąk na zimę. Ten bardziej odżywczy stosuj na noc, a ten lepiej wchłaniający noś w torebce np. do pracy.


Zatem zachęcam Was zawsze o tej porze roku do przestawienia się na zimową, bardziej odżywczą pielęgnację – niezależnie od typu i wieku skóry!