powstrzymaj wypadanie włosów

Budowa włosa. Sprawdź, jak zbudowane są Twoje kosmyki!

Z pozoru cienki i prosty, włos w rzeczywistości okazuje się dość złożoną strukturą. Jednak zapewniamy, że warto zapoznać się z jego budową - dzięki temu pielęgnacja kosmyków stanie się znacznie prostsza i przyjemniejsza.? Wyjaśniamy!

Budowa włosa – 5 ciekawostek

Musisz wiedzieć, że włos sięga głębiej niż część, którą widzisz wokół swojej głowy. Zagadnienie budowy włosa obejmuje zarówno część znajdującą się pod skórą, jak i łodygę, i jest bardziej skomplikowane niż Ci się może wydawać. Każda z nas może mieć inną budowę fizyczną włosa (grubość, kolor – aspekty, które widzisz na głowie), jednak to nie jedyne pole do różnic – wnętrze włosa również nie jest jednolite – o tym przeczytasz w dalszej części tekstu.

Kilka ciekawych faktów:

● Budowa włosów decyduje o ich właściwościach. Należy do nich wysoka zdolność pochłaniania zapachów, wilgoci oraz wszelkich substancji, których struktura przypomina tworzące je keratynę.

● Budowa fizyczna włosa może ulegać pewnym zmianom w zależności od jego kondycji.

● Mówiąc o budowie i fizjologii włosa, należy wspomnieć, że to tak naprawdę martwa struktura wytworzona przez Twój organizm. Tworzą go martwe, zrogowaciałe komórki. Gdy włos się wykształci, nie podlega dalszym przemianom. Za to wiele dzieje się w fazie cyklu włosowego. Przeczytasz o tym tutaj: Fazy wzrostu włosa. Jak wygląda cykl rozwoju włosów?

● Włos w 80% składa się z keratyny. Mówi o tym chemiczny opis budowy włosa.

Budowa włosa. Sprawdź, jak zbudowane są Twoje kosmyki!

Budowa wewnętrzna włosa

Rysunek z budową włosa jest Ci zapewne dobrze znany. Warto mu się ponownie przyjrzeć. Znajomość anatomii włosa sprzyja zrozumieniu potrzeb Twoich kosmyków. Wiedząc, z czego składa się włos, dobranie właściwej pielęgnacji staje się znacznie prostsze. Biorąc pod uwagę podział biologiczny, budowa wewnętrzna włosa obejmuje trzy warstwy, czyli korzeń, cebulkę oraz łodygę. Wewnątrz skóry mieszczą się korzeń z cebulką, a na powierzchni skóry łodyga.

Poza tym budowa włosa ludzkiego może różnić się w zależności od jego kondycji. Stałe elementy to łodyga, znajdująca się w niej kora oraz cebulka w skórze. Niewłaściwa pielęgnacja może pozbawić włos zewnętrznej osłonki oraz rdzenia. Efekt to szorstkie, suche włosy przypominające puch. Uratować może je delikatne traktowanie, a także starannie dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów z substancjami wzmacniającymi oraz odbudowującymi. Należą do nich pantenol i keratyna, zawarte w odżywkach do włosów, a czasami także szamponach. W ofercie NIVEA znalazła się np. Mleczna odżywka pielęgnująca NIVEA Hairmilk z naturalnymi proteinami mleka, która wzmacnia włosy od wewnątrz.

 

Jednak budowę włosa rozpatruje się również pod względem chemicznym. To właśnie chemia decyduje o kolorze i skręcie (lub jego braku). Czytaj dalej, a poznasz szczegóły!

Budowa włosa. Sprawdź, jak zbudowane są Twoje kosmyki!

Cebulka włosa – co należy o niej wiedzieć?

Cebulka włosa to część umieszczona pod skórą. Tworzy ją korzeń oraz opuszka, w której się on znajduje. Właśnie cebulka sprawia, że włos utrzymuje się w skórze. Decyduje też o ogólnej kondycji fryzury. Osłabione cebulki przyczyniają się do wypadania włosów! Poza tym, cebulka to jedyna żywa część włosa, ponieważ łączy się z brodawką włosa odpowiedzialną za ukrwienie, w której z kolei mieszczą się komórki macierzy. Dobre odżywienie i ukrwienie komórek macierzystych decyduje o tym, ile nowych włosów wyrośnie na Twojej głowie oraz w jakiej kondycji będą.

Budowa łodygi włosa

Łodyga to element włosa, który widzimy – to część wystająca ze skóry. I ona składa się z kilku elementów oraz nie jest jednolita. Właśnie od wyglądu łodygi zależy to, jak prezentują się Twoje kosmyki na pierwszy rzut oka. Jak wygląda budowa łodygi włosa? Zacznijmy od zewnątrz, czyli osłonki zewnętrznej. Tworzą ją bezbarwne łuski keratyny nachodzące na siebie jak dachówki. To kluczowy dla pielęgnacji włosów element, który zabezpiecza je przed utratą wilgoci. Właśnie od ich stanu zależy porowatość włosów. Gładko przylegające łuski charakteryzują włosy niskoporowate. Bardzo mocno rozchylone łuski mają za to włosy wysokoporowate. Pomiędzy poszczególnymi łuskami znajduje się cement komórkowy zabezpieczający wewnętrzne łuski przed utratą wody.

Wewnątrz łodygi jest kora. To aż 80% masy włosa! To ona wpływa na ciężar, elastyczność oraz odporność na uszkodzenia każdego kosmyka. Centralne miejsce w łodydze to rdzeń. W cienkich włosach go nie ma. Znajduje się tam tylko pusty kanał. Z kolei w grubych włosach to warstwowo ułożone, zrogowaciałe komórki.

Budowa włosa. Sprawdź, jak zbudowane są Twoje kosmyki!

Budowa korzenia włosa

Korzeń to część włosa zagłębiona w naskórku. Budowa korzenia włosa nie jest skomplikowana. To prosta struktura, która u dołu rozszerza się na kształt kolby. Korzeń wraz z mieszkiem włosowym tworzy opuszkę.

Chemiczna budowa włosa

Chemiczna budowa włosa odpowiada za cechy charakterystyczne Twojej naturalnej czupryny. To określone składniki chemiczne decydują o tym, czy możesz cieszyć się włosami kręconymi, czy raczej prostymi kosmykami. Co uwzględnia schemat budowy włosa pod względem chemicznym? Znajdziesz w nim proteiny, wodę, minerały, lipidy oraz pigmenty. W proteinach powstaje keratyna twarda. W jej skład wchodzi cysteina. Na strukturę włosa wpływa zawartość cysteiny w keratynie. To od niej zależy, czy masz proste, czy kręcone włosy.

Sprawdź też: Wskazówki dla odpowiedniej pielęgnacji włosów.

Pamiętaj, że możesz podkreślić wygląd włosów, sięgając po specjalne kosmetyki do włosów kręconych lub prostych. Posiadaczkom kędziorków, polecamy Krem podkreślający skręt loków NIVEA Curl. Masz proste włosy? Sięgnij po kremy do stylizacji włosów o działaniu wygładzającym. Wybierz Krem wygładzający NIVEA Straight, który zapewni im zachwycającą gładkość.

Z kolei pigment, znany też jako melanina ma zaledwie kilkuprocentowy udział w budowie i właściwościach włosa. Ale to właśnie ona wpływa na kolor włosów! Wyróżnia się dwa rodzaje melaniny. Ciemne kolory takie jak czerń lub brąz powstają za sprawą eumelaniny. Zaś feomelanina nadaje fryzurze czerwony, (a raczej rudy) odcień. Skąd bierze się kolor blond? Posiadacze jasnych włosów mają po prostu bardzo niewielką ilość melaniny.

Budowa włosa. Sprawdź, jak zbudowane są Twoje kosmyki!

Funkcje włosa

Oczywiście główną funkcją włosów na głowie jest ochrona głowy. Zabezpieczają one mózg przed przegrzaniem, promieniami słonecznymi oraz uszkodzeniami. Właśnie dlatego warto je pielęgnować, wykorzystując odpowiednie kosmetyki do włosów.

 

Znając budowę i funkcje włosa, możesz zapewnić kosmykom idealną pielęgnację. Pamiętaj przy tym, że włos to nie tylko to, co widzisz. Zadbaj również o zdrowie cebulek. Pomogą Ci w tym regularne masaże oraz wcierki.

Budowa włosa. Sprawdź, jak zbudowane są Twoje kosmyki!