10 ciekawostek o laminowaniu włosów

10 ciekawostek o laminowaniu włosów

Zabieg zwany laminowaniem włosów zdobywa coraz większą popularność. Wykonasz go zarówno u fryzjera, jak i we własnym domu. Wspaniale wzmacnia oraz wygładza włosy. Na czym polega i jak go przeprowadzić? Wyjaśniamy!

Laminowanie włosów – na czym polega?

Do tej pory laminowanie kojarzyło Ci się jedynie z powlekaniem dokumentów folią i zastanawiasz się, co to laminowanie włosów? To trafne skojarzenie! W obu przypadkach chodzi o pokrycie powierzchni ochronną warstwą. Dokumenty zwykle zabezpiecza się specjalną folią, a włosy odżywczym preparatem. Warto też wiedzieć dokładnie, na czym polega laminowanie włosów. Otóż kosmyki dokładnie pokrywa się odżywczym preparatem, a następnie ogrzewa do odpowiedniej temperatury. Dzięki temu substancja szybciej się wchłania i przyspiesza regenerację. Laminowanie włosów można stosować na prostych i kręconych kosmykach. Sprawdza się też na włosach farbowanych.

Ciekawostka nr 1: laminowanie polega na pokryciu włosów wygładzającym je preparatem z użyciem ciepła.

Zwróć też uwagę zależności między laminowaniem włosów a keratynowym prostowaniem. Każdy z tych zabiegów służy pokryciu włosów ochronną warstwą, która przy okazji nadaje im pięknym wygląd. Wykorzystuje się w nich składniki uczestniczące w budowie włosa. Różnica tkwi w tym, że keratynowe prostowanie odbywa się z użyciem wysokiej temperatury oraz sprawia, że włosy stają się idealnie proste. W laminowaniu wystarcza temperatura naturalnie wytwarzająca się pod czepkiem. Ponadto keratynowe prostowanie sporo kosztuje. Z kolei domowe laminowanie to znakomity, niedrogi sposób na regenerację włosów zniszczonych za pomocą łatwo dostępnych składników.

Ciekawostka numer 2: laminowanie włosów a keratynowe prostowanie to podobne, ale nie takie same zabiegi. Prostowanie zawsze wykonuje się u fryzjera z użyciem wysokiej temperatury.

Laminowanie włosów – na czym polega?

Co daje laminowanie włosów?

Wiesz już, co to jest laminowanie włosów. Teraz czas na wyjaśnienie, dlaczego warto je wykonać. Co daje laminowanie włosów? Domyka ono rozchylone łuski włosa. Dzięki temu staje się on idealnie gładki oraz przyjemny w dotyku. Pięknie lśni i zdrowo wygląda. Znacznie łatwiej wówczas rozczesać kosmyki. Nie ma też mowy o elektryzowaniu czy irytującym puchu! Laminowanie szczególnie docenią posiadaczki włosów zniszczonych, rozdwojonych, pozbawionych blasku. Właśnie na nich efekt laminowania włosów przed i po okazuje się najbardziej spektakularny. Znikają rozdwojone końcówki, a pasma stają się cięższe, dzięki czemu lepiej się układają.

Ciekawostka nr 3: efekt laminowania włosów to domknięcie łusek. Włosy stają się sypkie, śliskie, gładkie i lśniące.

Ile utrzymuje się laminowanie włosów? W przypadku laminowania żelatyną lub innymi domowymi składnikami efekt utrzymuje się przez kilka myć. Wymywanie składników opóźni używanie delikatnych szamponów do włosów (jak Łagodny szampon pielęgnujący NIVEA Volume & Strength). Jak często wykonywać laminowanie włosów w domu? Z pewnością nie częściej niż co 3, a nawet 4 tygodnie. Inaczej doprowadzisz do usztywnienia kosmyków.

Ciekawostka nr 4: Domowe laminowanie powtarzaj mniej więcej co miesiąc – częstsze doprowadzi do sztywności włosów.

Co daje laminowanie włosów?

Laminowanie włosów u fryzjera

Decydując się na laminowanie włosów u fryzjera, licz się z wyższym kosztem, ale za to długotrwałymi efektami. Świetnie wpływa ono na kręcone i zniszczone włosy. Co daje laminowanie włosów u fryzjera? Podobnie jak domowe, zapewnia gładkość oraz zdrowy, zachwycający wygląd fryzury. I oczywiście gwarancję, że wszystko się uda. Jak długo utrzymuje się efekt laminowania włosów u fryzjera? To zwykle 3 miesiące. Po tym czasie efekt gładkości i odżywienia znika, a zabieg wymaga powtórzenia.

Ciekawostka nr 5: efekt profesjonalnego laminowania utrzymuje się do 3 miesięcy.

Przed udaniem się do gabinetu, warto też wiedzieć, na czym polega laminowanie włosów u fryzjera. Specjalista umyje Twoje włosy odpowiednim szamponem, aby zmyć resztki kosmetyków. Następnie dokładnie je rozczesze, po czym nałoży na nie preparat zawierający nierozpuszczalne w wodzie białka fibrylarne. Z czepkiem na głowie spędzisz około 15 minut pod infrazonem. Po tym czasie preparat zostanie spłukany. Profesjonalne laminowanie włosów trwa 45-60 minut.

Jeśli chcesz, aby włosy były nie tylko gładkie, ale też idealnie proste, laminowanie włosów kręconych czy falowanych nie wystarczy. Wybierz prostowanie keratynowe. W tym wypadku na dokładnie umyte, wysuszone i rozczesane włosy fryzjer nakłada preparat keratynowy. Robi to pasmo po paśmie, pozostawia je do 30 minut, a następnie suszy i prostuje włosy. Zabieg trwa nawet 5 godzin. Efekt utrzymuje się od 3 do 5 miesięcy.

Ciekawostka nr 6: Zabieg laminowania trwa 45-60 minut, z kolei keratynowe prostowanie nawet 5 godzin.

Laminowanie włosów u fryzjera

Jak zrobić laminowanie włosów?

Jak wiesz, laminowanie włosów w salonie to dobry wybór. Ale gdy chcesz zaoszczędzić lub lubisz domowe zabiegi pielęgnacyjne, wykonaj je sama. Jak zrobić laminowanie włosów? Przede wszystkim zgromadź odpowiednie produkty. Możesz postawić na gotowe preparaty do laminowania włosów. Zazwyczaj znajdują się one w saszetkach, a ich składy bazują na keratynie, proteinach oraz dodatkowych składnikach nawilżających. Laminowanie włosów z kosmetykami stworzonymi do tego zabiegu jest bardzo proste. Wystarczy, że umyjesz włosy, każde pasmo dokładnie pokryjesz kosmetykiem, odczekasz kilkanaście minut z czepkiem na głowie, a następnie zmyjesz produkt. Po wszystkim przejdź do zwyczajnego układania fryzury, stosując ulubione kosmetyki do stylizacji włosów. Również na co dzień sięgaj po swoje standardowe kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Ciekawostka nr 7: Wykonując laminowanie włosów za pomocą gotowych produktów, możesz stosować dowolne kosmetyki pielęgnacyjne, ponieważ mają one składy zgodne z równowagą PEH.

 

Inne produkty do laminowania włosów? Najpopularniejsze metody zakładają użycie żelatyny, galaretki lub siemienia lnianego. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku należy już staranniej dobierać kosmetyki do włosów. Unikaj protein! Ponadto, to jak przebiega laminowanie włosów krok po kroku, zależy od metody, którą wybierzesz. Poniżej znajdziesz kilka sposobów.

Ciekawostka nr 8: domowe laminowanie wykonasz za pomocą produktów z własnej kuchni – żelatyny, galaretki bądź siemienia lnianego.

Jak zrobić laminowanie włosów?

Laminowanie włosów w domu

Laminowanie włosów domowym sposobem przeprowadzisz za pomocą kilku produktów. Najczęstsza metoda to laminowanie włosów z żelatyną. Tutaj potrzebujesz żelatyny, gorącej wody, oleju, foliowego czepka, suszarki oraz ręcznika. Niezbędne jest też użycie odżywki do włosów bez protein. Polecamy np. Odżywkę NIVEA PURE COLOR Micellar. Przed stworzeniem mieszanki umyj dokładnie włosy. Pomogą Ci w tym micelarne szampony do włosów, które dokładnie je oczyszczą. Polecamy np. Micelarny Szampon Detoksykujący NIVEA PURE DETOX. Następnie dokładnie wymieszaj 2 łyżki żelatyny, 4 łyżki gorącej wody, łyżkę oleju oraz łyżkę odżywki i taką mieszankę nałóż na włosy jak maskę. Załóż czepek i podgrzewaj go delikatnym nawiewem przez kilka minut. Teraz owiń czepek ręcznikiem i odczekaj 30 minut. Potem dokładnie spłucz mieszankę i wysusz włosy.

Ciekawostka nr 9: laminując włosy żelatyną, dodaj do mieszanki ulubiony olejek oraz odżywkę bez protein.

Kolejny sposób to laminowanie włosów w domu galaretką. Przypomina ono laminowanie żelatyną. Gęstniejącą galaretkę wymieszaj z olejem oraz maską. Dalej postępuj tak samo jak w przypadku żelatyny. Dobrze sprawdza się także laminowanie włosów siemieniem lnianym. Zamiast żelatyny lub galaretki będziesz potrzebować 2 łyżek siemienia oraz 1,5 szklanki wody. Gotuj je przez 15 minut, po czym przelej do miseczki do ostygnięcia. Następnie wymieszaj siemię z odżywką i nałóż na włosy na godzinę. Po wszystkim spłucz mieszaninę letnią wodą. Musisz pamiętać, że laminowanie włosów żelatyną czy galaretką miewa skutki uboczne. Może usztywnić wysokoporowate włosy. Przed zabiegiem sprawdź, jaką masz porowatość włosów, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Ciekawostka nr 10: podsumowując – nie stosuj laminowania na wysokoporowatych włosach, które nie tolerują zabiegów z proteinami.

 

Zarówno laminowanie włosów w domu, jak i u fryzjera daje świetne rezultaty. Lubią je zniszczone oraz farbowane kosmyki, które dzięki niemu odzyskują wspaniały wygląd oraz odpowiednią strukturę. Stosując się do naszych wskazówek, z łatwością przeprowadzisz je w domu. A gdy zależy Ci na długotrwałych rezultatach, udaj się do fryzjera.

Laminowanie włosów w domu