Sposoby na łupież – domowe i nie tylko

Sposoby na łupież – domowe i nie tylko

Białe płatki spadające na kołnierz okazują się naprawdę irytujące. Jednak istnieją sposoby, aby się ich pozbyć, zarówno domowe, jak i specjalistyczne. Jak skutecznie uporać się z łupieżem? Oto porady NIVEA.

Sposoby na łupież – dobierz właściwie

Łupież to stosunkowo częsta choroba skóry głowy, objawiająca się zbyt szybkim złuszczaniem się komórek na tym obszarze. Poza tym, występuje w różnych postaciach. Poszukując skutecznego sposobu na łupież, warto najpierw ustalić, jaki typ łupieżu występuje właśnie u Ciebie – w zależności od typu i natury tej dokuczliwej dolegliwości, remedium może być inne. Łupież suchy, zwany zwykłym, pojawia się zdecydowanie najczęściej. Przypomina delikatny biały pył. Nie wiąże się ze stanem zapalnym. Drugi rodzaj to łupież tłusty, znany też jako łojotokowy, który stanowi drugie stadium po fazie suchej. Zwykle wywołuje nieprzyjemny świąd, a nieleczony prowadzi do łysienia. Więcej informacji na temat nieprzyjemnego swędzenia znalazło się w artykule Swędząca skóra głowy – skąd ten problem i jak sobie z nim radzić?.

Jednak łupież występuje również na innych częściach ciała. Łupież pstry zwykle pokrywa skórę ramion, karku, pleców i klatki piersiowej. Objawia się żółto-brązowymi plamami, a wywołuje go grzyb. Sposoby na łupież pstry obejmują leczenie z pomocą specjalisty. Kolejny typ to łupież rumieniowy występujący w pachwinach, pachach oraz między palcami. Ma postać łuszczących się czerwono-brązowych plam, które nie swędzą. Kolejna odmiana to łupież biały, dotykający zwykle osoby młode. Występuje pod postacią białych plam na dłoniach, policzkach i skórze. Zwykle idzie w parze z atopowym zapaleniem skóry. Ostatni typ to łupież Gilberta pojawiający się na klatce piersiowej oraz kończynach. To łagodna odmiana łupieżu, która znika po 3-4 tygodniach.

Jak zatem wybrać dobry sposób na łupież? Wiedząc, z jakim rodzajem się zmagasz, odkryj też przyczynę problemu. Profesjonalny lub domowy sposób na łupież dobierz właśnie do niej.

Sposoby na łupież – domowe i nie tylko2

Co jest dobre na łupież?

Zastanawiasz się, jak zwalczyć łupież? Najłatwiej poradzić sobie z łupieżem suchym, który występuje najczęściej. Wśród jego przyczyn wymienia się mycie włosów w zbyt gorącej wodzie, stosowanie agresywnych środków myjących, kontakt z chlorowaną wodą czy zbyt rzadkie mycie głowy. W takim wypadku efekt przyniesie wyeliminowanie czynników drażniących. Myj włosy w letniej wodzie, unikaj kosmetyków do stylizacji, sięgaj po łagodne środki pielęgnacyjne, a na basenie noś czepek.

Inna przyczyna to sucha skóra głowy, która może się łuszczyć, ponieważ brakuje jej nawilżenia. Co jest dobre na łupież w takim wypadku? Wymień swój intensywnie myjący szampon na łagodniejszą formułę, np. szampon micelarny. Możesz też wybrać nawilżające szampony do włosów oraz wcierki, które złagodzą swędzenie i łuszczenie. Więcej o wcierkach pisaliśmy w artykule: Wcierka do włosów - na co pomaga i jak ją zrobić? W skrócie, należy dążyć do równowagi skóry, a przy tym unikać gorącej wody oraz powietrza. Ważne jest za to dokładne oczyszczanie i regularnie wykonywany peeling skóry głowy.

Sposoby na łupież – domowe i nie tylko

Ponadto wśród przyczyn łupieżu wymienia się także zakażenie drożdżami (stale bytującymi na skórze), które mogą aktywować się w chwilach spadków odporności. W grę wchodzi też płeć, ponieważ mężczyźni częściej zmagają się z tym problemem. Znaczenie ma również wiek – osoby dorosłe są bardziej podatne na łupież od dzieci oraz ludzi starszych. Co jest skuteczne na łupież w takich wypadkach? Zwykle należy sięgnąć po odpowiednie metody działające od środka oraz na samej powierzchni skóry. Dość szybki sposób na łupież to oczywiście popularne szampony przeciwłupieżowe. Poza tym myj włosy tak często, jak tego potrzebują.

Sprawdzony sposób na łupież to także zmiana nawyków żywieniowych. Niewłaściwa dieta to jeden z czynników wywołujących rozwój oraz nawracanie problemu. Co wykluczyć z jadłospisu? Pożegnaj cukry proste sprzyjające rozwojowi grzybów. Znajdziesz je w słodyczach, napojach, sokach owocowych, dżemach, jasnym pieczywie czy makaronach. Unikaj też żywności wysokoprzetworzonej z dużą zawartością tłuszczu, soli oraz chemicznych dodatków. Produkty takie jak dania instant, kostki rosołowe, płatki śniadaniowe czy parówki zwiększają ryzyko alergii, a przy tym nasilają podrażnienia i problemy dermatologiczne. Do powstawania łupieżu przyczynia się również zbyt niski poziom nawodnienia organizmu. Pij dużo wody!

Co pomaga w walce z łupieżem? Spożywaj produkty bogate w witaminę A, która zmniejsza podatność na infekcje. Z kolei na redukcję stanów zapalnych skóry doskonale wpływa witamina E oraz witaminy z grupy B. Niezbędny jest również cynk wspierający gojenie się ran i leczenie schorzeń dermatologicznych.

Sposoby na łupież – domowe i nie tylko

Naturalne sposoby na łupież czy kosmetyki na łupież?

Skuteczny sposób na łupież to ten dopasowany do natury problemu. Sposoby na łupież suchy mogą być naturalne, gdyż nie jest on bardzo poważnym problemem zdrowotnym. Najlepiej jednak, aby były one jedynie dodatkiem do innych, pewniejszych metod. Naturalne sposoby na łupież stosowane równolegle ze standardowym leczeniem, przyniosą najlepsze efekty.

Zazwyczaj w walce z łupieżem wykorzystuje się kosmetyki. Najpopularniejsze są oczywiście szampony do włosów o działaniu przeciwłupieżowym. Dobry szampon przeciwłupieżowy poradzi sobie z drożdżakami odpowiedzialnymi za powstawanie łupieżu, a do tego złagodzi świąd, nawilży i odżywi skórę.

Jak wybrać szampon przeciwłupieżowy? Jeśli główną przyczyną łupieżu w Twoim przypadku jest sucha skóra, postaw na łagodne oczyszczanie i nawilżające formuły. Wśród propozycji NIVEA znalazły się wersje dopasowane do różnych rodzajów włosów. Świetny wybór dla przetłuszczających się kosmyków to NIVEA Głęboko Oczyszczający Szampon Micelarny, który dokładnie myje, a przy tym chroni pH skóry głowy, zapewniając przy tym długotrwałe odświeżenie.

Panowie są znacznie bardziej narażeni na występowanie łupieżu, dlatego wielu producentów tworzy kosmetyki do włosów dla mężczyzn, które radzą sobie dokładnie z tym problemem. Znajdziesz je także w ofercie NIVEA MEN. Wypróbuj Szampon przeciwłupieżowy NIVEA MEN Power, który przy regularnym stosowaniu redukuje łupież oraz zapobiega jego nawrotom. Przywraca też skórze głowy niezbędną równowagę. Stosowaniu wymienionych kosmetyków mogą towarzyszyć naturalne sposoby na łupież suchy.

W przypadku poważniejszych problemów, takich jak łupież tłusty, należy zasięgnąć porady lekarza. Zapewne zaleci on stosowanie szamponu o działaniu przeciwłojotokowym, przeciwgrzybiczym oraz złuszczającym. Może również przepisać specjalne leki na łupież. Sprawa ma się podobnie w przypadku łupieżu pstrego – i tutaj nie obejdzie się bez wizyty u dermatologa.



Sposoby na łupież – domowe i nie tylko5

Domowe sposoby na łupież głowy – 5 przepisów

Domowe sposoby na łupież u mężczyzn czy kobiet wymagają ostrożności oraz dokładnej obserwacji stanu skóry po każdym zabiegu. Powinny stanowić tylko dodatek do standardowej kuracji! Domowe sposoby na łupież głowy nigdy nie zastąpią specjalistycznego podejścia, zwłaszcza w przypadku poważniejszych odmian tego problemu. A na jakie sposoby warto zwrócić uwagę?

Sposoby na łupież – domowe i nie tylko
  1. Jeśli chodzi o domowe sposoby na łupież, ocet jabłkowy wybierany jest najczęściej. Zawiera on witaminę E, czyli naturalny oksydant. Wykazuje również właściwości grzybobójcze. Usuwa łupież, przywraca skórze głowy równowagę oraz wzmacnia włosy. Jak stosować ocet? Do szklanki letniej wody wlej 2 łyżki octu i taką mieszanką płucz włosy raz w tygodniu.
  2. Inny domowy sposób na łupież to soda z octem. Łyżkę octu wymieszaj z łyżeczką sody. Papkę wmasuj w skórę głowy i pozostaw na 5 minut. Stosuj ją maksymalnie 2 razy w miesiącu.
  3. Domowe sposoby na łupież to również jajko, zwłaszcza u osób z mocno przetłuszczającymi się włosami. Oddziel białko od żółtka, a następnie je ubij. Teraz je wymieszaj. Taką mieszankę nałóż na pół godziny na skórę głowy, a po tym czasie dokładnie zmyj.

  4. Kolejny domowy sposób na łupież to oliwa z oliwek. Nawilża i oczyszcza włosy, dlatego dobrze radzi sobie z przesuszoną skórą głowy, a także suchą odmianą łupieżu. Wystarczy podgrzać łyżkę lub dwie oliwy oraz wmasować ją w skórę głowy. Po 2-3 godzinach oliwę zmyj delikatnym szamponem i użyj odżywki do włosów. Stosuj tę metodę do 2 razy w tygodniu.

  5. Kolejny domowy sposób to płukanka z tymianku, który wykazuje właściwości grzybobójcze. Łyżkę tymianku zaparz w szklance gorącej wody. Przestudzonym naparem przepłucz włosy po myciu.


Łupież, niezależnie od odmiany, to irytujący problem zdrowotny i estetyczny. Na szczęście dotarcie do jego przyczyn, regularna kuracja, a niektórych przypadkach także domowe sposoby pozwalają sobie z nim poradzić!

Sposoby na łupież – domowe i nie tylko