Wcierka to produkt, który zna każda włosomaniaczka. Nie masz jej jeszcze w swojej kolekcji kosmetyków do pielęgnacji włosów? Czas to nadrobić! Sprawdź, czym właściwie jest wcierka oraz jak poprawnie ją stosować!

Wcierka do włosów – na co pomaga i jak ją zrobić?

Wcierka to produkt, który zna każda włosomaniaczka. Nie masz jej jeszcze w swojej kolekcji kosmetyków do pielęgnacji włosów? Czas to nadrobić! Sprawdź, czym właściwie jest wcierka oraz jak poprawnie ją stosować!

Wcierka do włosów czy wcierka do skóry głowy?

Choć zwykle można spotkać się z określeniem wcierka do włosów, tak naprawdę stosuje się ją na skórę głowy. Poprawnie zatem należałoby nazywać ją wcierką do skóry głowy. Ma ona pielęgnować właśnie ten obszar, abyś mogła cieszyć się gęstą i zdrową czupryną. Jednak co to właściwie jest wcierka do włosów? To rodzaj odżywki czy po prostu preparatu, który ma pobudzać porost włosów lub zapobiegać ich wypadaniu. To pewnego rodzaju kuracja odżywiająca, regulująca pracę gruczołów łojowych oraz wspomagająca leczenie chorób skóry głowy. Ma ona zwykle postać rzadkiego płynu, który aplikuje się za pomocą pipety. Niektóre wcierki lepiej jednak aplikować za pomocą spray’u.

Wcierka na porost włosów – najpopularniejszy rodzaj wcierki

Wcierka na wypadanie włosów jest wybierana zdecydowanie najczęściej. Nic dziwnego, przerzedzanie się fryzury to poważny problem natury estetycznej, a często również zdrowotnej. Wcierka na porost włosów ma pobudzać wyrastanie nowych kosmyków oraz wzmacniać te już obecne w skórze głowy. Produkty tego typu zawierają zwykle mieszanki ziół, ekstrakty roślinne oraz odpowiednio dobrane substancje aktywne. Najlepsze efekty osiągniesz, łącząc użycie wcierki z masażem skóry głowy. Wówczas najważniejsze składniki szybciej wnikają w głąb skóry. Ponadto już sam masaż ma zbawienny wpływ na cebulki. Wcierka przeciw wypadaniu włosów stosowana wraz z masażem poprawi ukrwienie skóry oraz ją odżywi.

Wcierka z pokrzywy

Jaka jest najlepsza wcierka do włosów?

Na forach poświęconych tematyce włosów często pojawia się pytanie, jaka jest najlepsza wcierka do włosów. Tak naprawdę odpowiedź jest prosta. Otóż najlepsza wcierka na porost włosów to ta, która pasuje do Twoich potrzeb. Każda osoba może inaczej reagować na konkretne składniki aktywne, dlatego niekoniecznie to, co sprawdza się u koleżanki, pomoże również Tobie. Wcierka nigdy nie powinna podrażniać skóry głowy ani powodować swędzenia czy pieczenia.

W poważnych problemach z wypadaniem włosów pomocna, a przede wszystkim bezpieczna, okaże się specjalna wcierka do włosów od dermatologa. To dobry pomysł, szczególnie jeśli na Twojej głowie znajdują się podrażnienia czy zmiany chorobowe. Ponadto uważnie czytaj składy kosmetyków, aby sprawdzić, czy nie zawierają one składników, na które reagujesz alergią lub podrażnieniem. Tego samego trzymaj się, stosując domowe wcierki do włosów. Zawsze zachowuj maksymalną ostrożność.

4_Wcierka-do-wlosow_1640x1230B

Wcierka z pokrzywy

Pokrzywa poprawia kondycję włosów oraz skóry zarówno od środka, jak i na zewnątrz. Poza tym to niedroga metoda na poprawienie wyglądu oraz stanu czupryny. Ta pospolita roślina zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych i witamin, które pozytywnie wpływają na Twój organizm. Szczególne znaczenie ma przy tym miedź, krzem, żelazo, mangan oraz witamina E. To ich niedobór bywa przyczyną wypadania włosów. Właśnie dlatego wcierka do włosów z pokrzywy cieszy się takim powodzeniem. Nie można też nie wspomnieć o przeciwdziałaniu przetłuszczaniu się skóry głowy.

Pamiętaj, że jeśli chcesz wykonać wcierkę do włosów z pokrzywy z zebranych samodzielnie roślin, wybierz odpowiednie miejsce do ich zebrania. Szukaj roślin rosnących z dala od drogi. Najlepiej podejmij się zbiorów w okresie między kwietniem a czerwcem. Młode rośliny zawierają najwięcej składników odżywczych. Jak zrobić wcierkę z pokrzywy? Kilka gałązek świeżej rośliny lub gotowy susz zalej wrzącą wodą. Poczekaj około 15 minut, aż wywar się zaparzy, a następnie wmasuj go w umytą głowę. Włosy powinny być lekko wilgotne. W ten sposób wcierka z pokrzywy zadziała na skórę, a przy okazji podniesie włosy u nasady, zapewniając im świeżość na długi czas. Wcierkę z pokrzywy należy stosować przynajmniej przez miesiąc, aby zauważyć pierwsze widoczne rezultaty. Najlepiej stosować ją przed każdym myciem.

Wcierka do włosów czy wcierka do skóry głowy?

Wcierka z kozieradki

Jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków do skóry głowy to wcierka z kozieradki. To produkt niemal kultowy! Jak ją wykonać? To po prostu napar z tego wyjątkowego ziela. Łyżkę zmielonych ziaren zalej wrzącą wodą (wystarczy około 50 ml). Całość przykryj i odczekaj mniej więcej 10 minut. Następnie napar przecedź, po czym przelej do butelki z atomizerem. Tak uzyskaną wcierką do włosów z kozieradki spryskaj skórę głowy. Po około godzinie zmyj ją i przejdź do właściwego mycia, wykorzystując ulubione kosmetyki do pielęgnacji włosów. Jeśli Twoje włosy nie wykazują tendencji do przetłuszczania się, możesz użyć wcierki już po umyciu. Wówczas podniesie ona włosy u nasady i doda im objętości. Po miesiącu codziennego stosowania powinnaś zauważyć pierwsze efekty. W przypadku przetłuszczających się włosów nałóż wcierkę wcześniej, a następnie zmyj, używając odpowiednich kosmetyków się, jak np. micelarne szampony do włosów NIVEA.

Jakie efekty daje wcierka z kozieradki? Dzięki niej skóra głowy przestaje się przetłuszczać, łuszczyć i swędzieć. Poza tym wcierka zapobiega łupieżowi oraz odżywia włosy. Należy jednak pamiętać, że gdy wypadanie włosów to wynik stresu, zaburzeń hormonalnych, cukrzycy czy przemęczenia, sama wcierka z kozieradki niewiele zdziała.

Wcierka z czarnej rzepy

Inna naturalna, chętnie stosowana domowa wcierka na porost włosów to oczywiście wcierka z czarnej rzepy. Znana już naszym babciom, również dziś ma wiele zwolenniczek. Możesz przygotować ją samodzielnie lub sięgnąć po gotowy preparat z tym składnikiem. Dlaczego warto? Rzepa zawiera liczne witaminy i minerały, które doskonale pielęgnują skórę głowy. Zawarte w niej siarka oraz olejki goryczne pobudzają ukrwienie, co sprawia, że wszystkie cenne składniki szybciej docierają do cebulek. Poza tym ogranicza ona przetłuszczanie skóry głowy oraz swędzenie skalpu.

Jak zrobić wcierkę do włosów z rzepy? Najprostszy sposób to kupno gotowego soku z czarnej rzepy w aptece lub sklepie zielarskim. 

Nieco bardziej pracochłonna opcja to samodzielne zrobienie soku. Aby go uzyskać, zetrzyj rzepę na tarce, a następnie przeciśnij ją przez gazę, a otrzymasz świeży sok. A jak go stosować?

Niewielką ilość płynu wmasuj w umytą wcześniej skórę głowy i pozostaw na 20-30 minut. Najlepiej, jeśli dodatkowo na głowę założysz czepek, a całość owiniesz ręcznikiem. Po nałożeniu wcierki umyj włosy i skórę głowy. Wybieraj łagodne szampony do włosów, jak np. NIVEA Hairmilk łagodny szampon do włosów cienkich. Stosuj też odżywki do włosów np. z tej samej serii co szampon – NIVEA Hairmilk odżywka do włosów o strukturze cienkiej.

Czy to najlepsza wcierka do włosów? Jeśli zauważasz, że Twoja skóra głowy wykazuje szczególną skłonność do podrażnień w wyniku zmiany szamponu czy używania kosmetyków do stylizacji włosów, rzepa może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Wcierka do włosów na porost – z olejku rycynowego

Chętnie umieszczany w kosmetykach do włosów olejek rycynowy zawiera liczne składniki, które sprzyjają skórze głowy. Nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina E oraz białko to tylko niektóre z nich. Warto stosować tę naturalną wcierkę, gdy zauważysz, że włosy stały się nieco rzadsze lub nadmiernie wypadają. Olejek rycynowy bywa przydatny także w przypadku problemów ze skórą głowy ze względu na właściwości antyseptyczne, antybakteryjne oraz grzybobójcze.

Jak używać wcierki do włosów z olejku rycynowego? Jest on bardzo gęsty, dlatego przed nałożeniem warto odrobinę go podgrzać, co sprawi, że stanie się bardziej płynny. Możesz też zmieszać go z innym olejkiem. Na całą skórę głowy wystarczą około 2 łyżki oleju. Aplikuj go strzykawką lub pipetą, po czym delikatnie wmasuj. Używaj, aby nie wyrwać ani nie uszkodzić włosów! Pozostaw taką naturalną wcierkę do włosów na minimum 30 minut, a maksymalnie na 3 godziny. Następnie zmyj ją. Upewnij się, że dokładnie pozbyłaś się resztek olejku, w innym przypadku ta wcierka do włosów na porost sprawi, że kosmyki będą nieco przyklapnięte.

Jedna uwaga – olejek rycynowy może delikatnie przyciemniać włosy. Z tego względu poleca się go raczej brunetkom lub szatynkom – dla blond włosów najlepiej zastosować olejek niebarwiący.

Wcierka z kropli żołądkowych?

Jakiś czas temu hitem na blogach poświęconych pielęgnacji włosów stała się wcierka z kropli żołądkowych. Brzmi to dość kontrowersyjnie, dlatego warto dokładniej przyjrzeć się tej kwestii przed sięgnięciem do apteczki. Same krople żołądkowe zawierają szereg składników, które mogą działać pozytywnie na stan głowy i włosów. Dziurawiec wzmacnia cebulki i wykazuje działanie przeciwzapalne, mięta pieprzowa odświeża, zmniejsza łupież oraz działa kojąco, a bobrek trójlistkowy zapobiega wypadaniu włosów. Właśnie dlatego można nazwać ją wcierką do włosów wypadających, jednak wykazuje on również działanie chłodzące, szczególnie przyjemne latem.

Niestety, niektóre z dostępnych w aptece kropli zawierają etanol, który może podrażniać skórę głowy. Podobnie może zadziałać wysokie stężenie składników aktywnych w preparacie. Ponadto niektóre składniki wykazują właściwości fotouczulające, dlatego nie używaj wcierki do włosów z kropli żołądkowych przed wyjściem na słońce. Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, lepiej zrezygnuj z używania kropli żołądkowych w ten sposób i postaw na łagodniejsze metody pielęgnacji.

Jak wykonać wcierkę do włosów DIY z kropli? Zmieszaj dwie łyżki leku z 5 łyżkami wody mineralnej i taką mieszankę wmasuj w skórę głowy. Pozostaw ją na około 30 minut do godziny, po czym umyj włosy łagodnym szamponem, np. Nawilżającym szamponem micelarnym NIVEA. Jeśli będzie trzeba, zrób to dwukrotnie. Nie zapomnij też o odżywce, np. NIVEA Pure Color Micellar 2w1. Stosuj wcierkę co drugie mycie, a efekty zauważysz po mniej więcej 2 miesiącach.

6_Wcierka-do-wlosow_1640x1230B

Wcierka z octu jabłkowego

Nie od dziś wiadomo, że składniki używane w kuchni świetnie sprawdzają się również w rytuałach upiększających. Tak jest w przypadku octu jabłkowego. Stosowany na skórę głowy może przyspieszyć porost włosów, a przy tym ograniczyć ich przetłuszczanie. Za sprawą kwaśnego pH doskonale radzi sobie ze swędzącą skórą głowy, np. po użyciu zbyt mocnego szamponu. Ma on również działanie przypominające delikatny peeling enzymatyczny.

Aby wykonać wcierkę do włosów z octu jabłkowego, przygotuj szklankę wody mineralnej oraz dwie łyżki octu. Taką miksturę przelej do butelki z atomizerem lub napełnij nią strzykawkę. Możesz pokryć nią głowę na około pół godziny przed myciem lub w przypadku przetłuszczających się włosów już po myciu. Pamiętaj, aby zachować odpowiednie proporcje, bo w innym przypadku łatwo o nadmierne przesuszenie.

Wcierka do włosów – jak zrobić z domowych składników?

Domowa wcierka do włosów – nawilżająca

Trudno o lepsze nawilżenie niż to, które oferują kosmetyki z aloesem. Dotyczy to również skóry głowy. Domowa wcierka z tej wyjątkowej rośliny pomoże Ci uporać się przesuszonym, swędzącym skalpem. To zasługa zawartych w aloesie enzymów, które łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację naskórka. Ponadto aloes pobudza krążenie krwi, ułatwiając wchłanianie się dobroczynnych składników, co pozytywnie wpływa na cebulki włosów. Bardzo ważne, aby przed użyciem tej wcierki do włosów suchych wykonać wcześniej próbę uczuleniową.

Jak używać nawilżającą wcierkę do włosów z aloesu? Podobnie jak w przypadku innych wcierek możesz stosować ją przed lub po myciu. Używaj w tym celu gotowego żelu aloesowego. Niewielką ilość wmasuj w skórę głowy na około godzinę przed myciem bądź od razu po, gdy włosy są jeszcze wilgotne. Pozytywne działanie tej domowej wcierki do włosów wzmocnisz, stosując szampony do włosów suchych z tym składnikiem. Żel z aloesu możesz też dodać do maski lub odżywki, aby spotęgować jej nawilżające działanie.

8_Wcierka-do-wlosow_1640x1230B

Wcierka do włosów domowej roboty – z czarnuszki

Kolejną wcierkę do włosów domowej roboty możesz wykonać z czarnuszki. Pomoże ona delikatnym, osłabionym włosom (np. zabiegami fryzjerskimi). Najprostszy sposób na jej wykonanie to ugotowanie łyżeczki nasion czarnuszki w ¼ litra wody. Taki napar należy wcierać w skórę głowy przed każdym myciem lub po, jeśli nie obawiasz się obciążenia. Możesz też sięgnąć po wcierkę do włosów z czarnuszki, ale wykonaną z olejku z tych wyjątkowych nasion. Podobnie jak inne wcierki ukoi skórę głowy, wzmocni cebulki włosów oraz ograniczy występowanie łupieżu.

Wcierka z kawy na poprawę krążenia

Główną zaletą wcierki do włosów z kawy jest pobudzenie krążenia skóry głowy. Dzięki niemu cebulki włosów stają się zdrowsze, a włosy rosną mocniejsze. Wydłużony zostaje cykl życiowy włosa. To zasługa zawartej w niej kofeiny. Do jej wykonania potrzebujesz naparu ze świeżo zaparzonej kawy. Po ostygnięciu płynu przelej go do butelki z atomizerem, oddzielając go oczywiście od fusów. Wetrzyj go w głowę, dodatkowo delikatnie masując. Wcierkę z kawy najlepiej stosować przed myciem włosów.

wcierka z kawy

Wcierka do włosów – jak zrobić z domowych składników?

Nie kupiłaś specjalnych ziół do przygotowania wcierki? Zależy Ci na czasie? Z pomocą przybędą Ci składniki prosto z kuchni. Wykonaj bardzo proste, ale naprawdę skuteczne kosmetyki z tego co masz pod ręką. Jak zrobić wcierkę do włosów z wykorzystaniem zawartości lodówki? Oto 3 pomysły.

  1. Jeśli kochasz domowe wypieki, na pewno masz w domu drożdże. Wykorzystaj je do zrobienia wcierki do włosów na wypadające włosy. Za sprawą wysokiej zawartości witaminy B wzmocnią one cebulki włosów. Wcierkę do włosów z drożdży nakładaj na głowę na pół godziny przed myciem. Przygotuj ją z około ¾ kostki drożdży w połączeniu z ulubionym olejem do włosów, miodem, odżywką czy maską.
  2. Klasyk to wcierka do włosów z piwa, które podobnie jak drożdże zawiera dużo witaminy B. Wystarczy, że zaaplikujesz ją na skórę głowy na czas około 20/30 minut, owiniesz ręcznikiem, a następnie umyjesz jak zwykle. Możesz stosować ją na przemian z innymi wcierkami.
  3. Nie ma prostszego kosmetyku niż wcierka do włosów z cytryny. Również ona pomaga w problemach z wypadaniem, ale i przetłuszczaniem się włosów. Około ¼ soku z całej cytryny zmieszaj z niewielką ilością wody, np. 10 ml, a następnie aplikuj na umytą, ale wciąż wilgotną skórę głowy. Po tygodniu lub 2 zrób kilkudniową przerwę w stosowaniu wcierki, aby nie doprowadzić do przesuszenia skóry.
wcierka

Wcierka do włosów – jak stosować?

Jak widać na wyżej opisanych przykładach, metody używania wcierki są dwie, czyli przed i po myciu. Lekkie wcierki na bazie ziół oraz wody, sprawdzają się na umytej skórze głowy. Zwykle nie obciążają one fryzury u nasady, za to nadają jej pięknej objętości. Za to cięższe, olejowe czy gęste preparaty, lepiej nakładać przed myciem. Pamiętaj, że nawet najlepsza wcierka do włosów nie zadziała przy zbyt krótkim, nieregularnym stosowaniu. Dlatego bądź systematyczna i staraj się używać wcierki przed każdym myciem. Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ pierwsze efekty przyjdą dopiero po około miesiącu, a nawet nieco później. Pamiętaj, że każda wcierka do włosów – na wypadanie, przetłuszczanie się czy podrażnienia skóry głowy zadziała lepiej, gdy połączysz jej nakładanie z pobudzającym skórę głowy masażem. Wykonuj go własnymi palcami lub specjalnym masażerem w kształcie grabek. Wybierając domowe wcierki zawsze wykonuj próby uczuleniowe.

Wcierki do włosów to jeden z ważnych elementów troski o wspaniałą fryzurę. Pomogą Ci zadbać o skórę głowy, co z kolei wpływa na kondycję oraz zdrowie samych włosów. Wybierz tę, która odpowiada na Twoje potrzeby i spokojnie czekaj na rezultaty jej działania. Zapewniamy, że warto!

 

Porady dla Ciebie