16 domowych zabiegów na ręce i paznokcie

16 domowych zabiegów na ręce i paznokcie

Dłonie to nasza wizytówka. Jeśli dolega im suchość naskórka, spękane opuszki czy połamane paznokcie, czas zorganizować dla nich małe SPA w zaciszu własnej łazienki! Poznaj domowe sposoby na suche dłonie i zniszczone paznokcie, które wykonasz m.in. z wykorzystaniem… kremu do rąk!

Zacznij od peelingu na dłonie

Peelingi chętnie stosujemy w pielęgnacji twarzy i ciała. Jednak czy przyszło Ci kiedyś do głowy, by wykonywać osobny peeling wyłącznie na dłonie? Jeśli nie, nadeszła pora, by to zmienić! Na co dzień może Ci się wydawać, że Twoje dłonie są gładkie. Jednak kiedy weźmiesz do rąk jedwabną apaszkę, czujesz, jak materiał czepia się do nich niczym do rzepu! To wina niewielkich, niemal niewidocznych uszkodzeń na Twojej skórze, wynikających się jej przesuszenia.

Tak samo jak na innych częściach ciała, na dłoniach gromadzi się nadmiar martwego naskórka, zwłaszcza po ich wewnętrznej stronie. Peeling dłoni jest jednak ważny również dla wyglądu i formy skóry na ich zewnętrznej stronie – to pierwszy krok w każdym zabiegu odżywiającym, nawilżającym i regenerującym dłonie. Dlaczego warto wykonywać osobny peeling na dłonie? Skóra rąk jest dużo delikatniejsza niż na ramionach albo udach. Peeling do ciała, którego używasz, może być zbyt intensywny dla dłoni (chodzi przede wszystkim o zewnętrzną stronę). Peeling na szorstkie dłonie najlepiej jest więc wykonywać już po wyjściu spod prysznica, jako podstawowy zabieg pielęgnacyjny dla dłoni.

16 domowych zabiegów na ręce i paznokcie

Jak przygotować peeling do dłoni? Możesz wykorzystać przeróżne przepisy, bo jest ich naprawdę mnóstwo. Jako składnik złuszczający wykorzystaj cukier, sól lub kawę, a jeśli masz więcej czasu i możliwości – rozdrobnione migdały albo płatki owsiane. Jako że ma to być peeling do dłoni, wybieraj raczej sól stołową niż morską i drobny cukier do wypieków, nie zaś cukier trzcinowy. Peeling do dłoni powinien mieć delikatne właściwości złuszczające, im mniejsza więc średnica ziarenek, tym mniej potencjalnych podrażnień dla skóry.

Jeden z lepszych przepisów na peeling na suchą skórę na dłoniach to mieszanka z 2 łyżek cukru, 2 łyżek miodu i soku z cytryny. Ten podstawowy wariant peelingu zapewni złuszczenie naskórka, odżywienie skóry (miód) i wyrównanie kolorytu dłoni (sok z cytryny). Ten przepis możesz też dowolnie rozszerzać, dodając do niego np. oliwę z oliwek, wówczas peeling podziała także jak ochronny kompres. Zamiast soku z cytryny możesz też dodać zmiksowanego świeżego ananasa lub papaję. Oba te owoce zawierają enzymy szeroko wykorzystywane w kosmetyce jako składniki rozjaśniające przebarwienia. Jednak jeśli akurat nie masz czasu albo odpowiednich składników pod ręką, wybrany składnik złuszczający zmieszaj po prostu… z porcją kremu do rąk bądź innego kosmetyku do pielęgnacji ciała i rąk!

Dlaczego warto przygotowywać własny peeling do rąk? Bo świeżo zmieszane składniki działają skuteczniej, niż gdyby zamknąć je w słoiczku i przechowywać przez dłuższy czas! Ma to znaczenie szczególnie dla tak nietrwałych substancji, jak sok z cytryny czy fusy z kawy. Na świeżo mogą działać z pełnią swego antyoksydacyjnego potencjału!

Zniszczone dłonie – domowe sposoby

Co po peelingu? Oto kilka naszych pomysłów na proste domowe zabiegi na problemy ze spierzchniętymi, podrażnionymi i zaczerwienionymi dłońmi.

Zniszczone dłonie – kąpiel w ciepłej oliwie

Wśród najprostszych domowych sposobów na zniszczone dłonie na pierwszym miejscu należy wymienić kąpiel w oliwie z oliwek. Oliwa jest znanym od wieku tłuszczem roślinnym o udowodnionym dobroczynnym wpływie na skórę. „Płynne złoto”, jak przyjęło się mówić o oliwie, to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy D i A (retinolu) oraz kluczowej z punktu widzenia zdrowia skóry witaminy E. Wszystkie te substancje wspaniale pielęgnują skórę od wewnątrz, gdy stosujesz oliwę w swojej diecie, jednak z równie dobrym skutkiem możesz używać jej jako kosmetyku.

16 domowych zabiegów na ręce i paznokcie

Jak zrobić odżywczy zabieg na zniszczone dłonie z oliwy? Po prostu ją podgrzej i zanurz w niej dłonie! Pamiętaj tylko, by odmierzyć odpowiednią ilość oliwy – pół litra powinno wystarczyć, by w całości zakryła dłonie. Oliwę podgrzewaj w garnuszku, cały czas mieszając. Powinna być wyraźnie ciepła, ale nie gorąca. Jeśli używasz oliwy extra virgin, za wysoka temperatura zniszczyłaby większość jej cennych składników odżywczych. Podgrzaną oliwę przelej do wygodnej miseczki i włóż do niej dłonie na ok. pół godziny. W tym czasie możesz wcierać oliwę w dłonie, łagodnie masując skórę. Po zakończonej kąpieli osusz ręce papierowym ręcznikiem i w miarę możliwości nie myj ich mydłem. Kąpiel dla dłoni najlepiej jest wykonywać wieczorem, wówczas na lekko wilgotne dłonie możesz założyć rękawiczki i położyć się spać.

Oliwa w formie kąpieli tworzy na powierzchni skóry ochronną warstwę, wzmacnia barierę lipidową naskórka, a tym samym pozwala lepiej utrzymać właściwy poziom nawilżenia w skórze. Ponadto łagodzi wszelkie podrażnienia, więc jeśli Twoje dłonie często są zaczerwienione i szczypią, zabieg przyniesie Ci wyraźną ulgę.

Spierzchnięte dłonie – odkryj potencjał ziemniaka

Ziemniaki jako sposób na spierzchnięte dłonie? To zaskakujące rozwiązanie naprawdę działa! Wystarczy, że ugotujesz ziemniaka na parze, a następnie rozgnieciesz go wraz z wybranymi dodatkami, np. oliwą, mlekiem lub miodem. Mieszankę możesz traktować jako maseczkę nawilżającą, rozjaśniającą przebarwienia i regenerującą. Jeśli masz mocno spierzchnięte dłonie, używaj jej nawet 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj, by zawsze po jej zmyciu zastosować odżywczy krem do rąk!

Przeczytaj także: Bardzo suche dłonie – jak sobie z nimi poradzić?.

16 domowych zabiegów na ręce i paznokcie

Pękające dłonie – domowe sposoby

Pękające dłonie to poważny problem, najczęściej konsekwencja głębszych zaniedbań pielęgnacyjnych. Jeśli masz spękany naskórek, unikaj zabiegów na dłonie z wykorzystaniem jakichkolwiek kwasów, zwłaszcza soku z cytryny. Potrzebujesz zabiegu, który podziała jak opatrunek dla skóry. Z domowych sposobów na pękające dłonie polecamy okład z siemienia lnianego. To bardzo prosty przepis, wystarczy, że zmielisz 3 łyżki ziarenek i zalejesz je ciepłą (nie gorącą) wodą. Po kilku minutach powstanie gęsta papka, którą należy nałożyć na dłonie i zabezpieczyć gazą. Po 15 minutach Twoje dłonie będą silnie nawilżone, a drobne ranki zaleczone.

Więcej na temat pękającej skóry – nie tylko na dłoniach – przeczytasz w artykule Pękająca skóra – jak o nią dbać?.

16 domowych zabiegów na ręce i paznokcie

Maseczki na dłonie – regeneracyjne

Przepisów na maseczki na dłonie jest co najmniej tak dużo, jak przepisów na peelingi. Przedstawimy Ci kilka z nich, jednak musisz wiedzieć, że równie dobre efekty, a zdecydowanie mniejszym nakładem pracy możesz uzyskać z samym tylko kremem do rąk! Po prostu nałóż na dłonie grubą warstwę bogatego, odżywczego kremu do rąk zupełnie tak, jakby był on maseczką i załóż ogrzane na kaloryferze bawełniane rękawiczki. Połóż się spać, a rano zachwycaj miękkością skóry, jakiej nie znałaś wcześniej!

Co z obiecanymi pomysłami na domowe maseczki? Popularnym i prostym do wykonania zabiegiem kosmetycznym na dłonie jest maska z ciepłej oliwy i żółtka jajka kurzego. W tej mieszance znajdziesz wszystkie najważniejsze składniki odżywcze dla skóry – witaminy A i E, cynk oraz najbardziej optymalną proporcję kwasów tłuszczowych nienasyconych i nasyconych. Niestety, maseczka ze względu na swoją konsystencję nie nadaje się do zastosowania na noc. Po jej nałożeniu powinnaś zawinąć dłonie w folię spożywczą i okryć je ręcznikiem. Po 20 minutach maseczkę należy delikatnie zmyć.

Inną propozycją spośród odżywczych maseczek do dłoni może być maska migdałowa. Wykorzystaj do niej kosmetyczny olej migdałowy albo świeżo zmielone migdały (powinny mieć konsystencję mąki). Będą Ci do tego potrzebne czysta lanolina (do kupienia w aptece) i żółtko. Jeśli wykorzystujesz mielone migdały, będziesz potrzebować dodatkowego płynnego składnika, najlepiej naszej ulubionej oliwy z oliwek. Wymieszaj wszystkie składniki w takich proporcjach, by otrzymać gęstą pastę. Posmarowane nią dłonie zabezpiecz w taki sam sposób, jaki podaliśmy przy poprzednim przepisie na maseczkę bądź załóż na nią rękawiczki kosmetyczne i połóż się spać.

Sucha skóra dłoni. Nawilż ją!

Na suche dłonie polecamy Ci nawilżającą kąpiel według azjatyckiego przepisu. Jej podstawą jest bowiem napar zielonej herbaty i mleko ryżowe. Trzy szklanki ostudzonego, mocnego naparu (nawet z 4 torebek herbaty ekspresowej, a najlepiej z 3 czubatych łyżeczek herbaty liściastej) wymieszaj z ¼ szklanki mleka ryżowego i łyżką oliwy. Jeśli dysponujesz gliceryną kosmetyczną, również dodaj jedną łyżkę. W takiej kąpieli mocz dłonie przez około kwadrans.

Popularnym zabiegiem na wysuszone dłonie jest także kąpiel parafinowa. Czy musisz umawiać się na nią do kosmetyczki? Niekoniecznie! Parafinę kosmetyczną kupisz bez problemu w aptece lub drogerii internetowej. Jak przeprowadzić zabieg? Przygotuj miskę, rękawiczki foliowe oraz rękawiczki z frotty. Wykonaj peeling dłoni, parafinę rozgrzej np. na kuchence (roztopi się już powyżej 40 st. C) i przelej do miski. Nałóż na dłonie grubą warstwę tłustego kremu do rąk. Kiedy parafina na powierzchni zacznie się już ścinać, zanurz w niej dłonie. Wyjmij ręce z miski, poczekaj chwilę, aż parafina zastygnie i powtórz to działanie jeszcze kilka razy. Parafina powinna stworzyć grubą, szczelną maskę na Twoich dłoniach. Teraz załóż rękawiczki foliowe, a następnie ciepłe rękawiczki z frotty. Przez 20 minut trzymaj ręce w ciepłym miejscu, najlepiej pod kocem. Jak usunąć zastygłą parafinę? Powinnaś ją bez problemu zdjąć wraz z foliowymi rękawiczkami!

Pękające dłonie – domowe sposoby

W jaki sposób parafina ratuje suchą skórę dłoni? Dzięki temu, że tworzy na skórze ochronną warstwę, nie dopuszcza do odparowywania wody zgromadzonej w naskórku. Poza tym parafina jest zdolna przez długi czas utrzymywać ciepło, dzięki czemu rozszerza naczynia krwionośne w skórze i otwiera pory, przygotowując suche ręce na skuteczniejsze wchłanianie substancji odżywczych z nałożonego przez zabiegiem kremu do rąk.

Jak odmłodzić dłonie?

Skóra na dłoniach starzeje się dość szybko. Wynika to z faktu, że skóra w tych miejscach nie posiada gruczołów łojowych. Nie jest więc chroniona lipidowym płaszczem i łatwiej ulega odwodnieniu. Z czasem staje się cieńsza, prześwitują przez nią naczynia krwionośne i kości, przez co dłonie wyglądają na wychudzone. Jak odmłodzić dłonie w domu? Aby domowe zabiegi na dłonie podziałały na skórę odmładzająco, muszą wykorzystywać antyoksydanty i substancje pobudzające syntezę kolagenu oraz elastyny. Dużą koncentrację odmładzających składników znajdziesz w maseczce na dłonie z pszczelego wosku, oleju kokosowego, oleju marchewkowego oraz masła mango. Jako że przepis ten nie wykorzystuje składników obecnych zwyczajowo w każdej kuchni, do zabiegu musisz przygotować się z wyprzedzeniem. Wszystkie wymienione substancje powinnaś znaleźć w sklepie ze zdrową żywnością lub kosmetykami naturalnymi. Jak wykonać maskę? Wymieszaj ze sobą 4 łyżki wosku, 2 łyżki masła mango i 8 łyżek zimnotłoczonego oleju kokosowego. Aby składniki odpowiednio się połączyły, będziesz musiała lekko je rozgrzać. Dodaj jeszcze 10 kropli oleju marchewkowego i przelej całość do słoiczka. Kiedy masa wystygnie, zamieni się w gęste masło, które możesz stosować jako maskę. Cieńsza warstwa może Ci posłużyć również jako krem do rąk na noc.

16 domowych zabiegów na ręce i paznokcie

Kiedy masa wystygnie, zamieni się w gęste masło, które możesz stosować jako maskę. Cieńsza warstwa może Ci posłużyć również jako krem do rąk na noc.

W jaki sposób działa nasza odmładzająca maseczka na dłonie? W tej mieszance zawiera się szereg kwasów tłuszczowych i witamin. Olej marchewkowy dostarcza beta-karotenu i zabezpiecza przed wpływem promieniowania słonecznego. Olej kokosowy to bogactwo witaminy E, natomiast pozyskiwane z pestek mango masło – antystarzeniowe witaminy A, C, E, K i B.

Prostszym sposobem na młodziej wyglądające dłonie jest oczywiście stosowanie przeciwzmarszczkowego kremu do rąk! W ofercie NIVEA znajdziesz przeciwzmarszczkowy krem do rąk 3w1 Anti-Age Care z koemzymem Q10, który pomaga redukować widoczność zmarszczek, wygładza i wyrównuje teksturę skóry. Do tego, formuła zawiera filtry UVA/UVB, chroniąc skórę dłoni przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

Jak wzmocnić paznokcie w domu?

Nie może być mowy o kompleksowej pielęgnacji dłoni bez wspomnienia o tym, jak dbać o paznokcie. Nic Ci po nawilżonej i miękkiej skórze dłoni, jeśli efekt psuć będą suche, łamliwe paznokcie i zaniedbane skórki. Jak wzmocnić paznokcie w domowym zaciszu? Przede wszystkim jeśli płytki są połamane i nierównej długości, nie wahaj się ściąć wszystkich na krótko i dać im czasu na regenerację. Pozbądź się delikatnie wszelkich resztek lakieru do paznokci bądź hybrydy i przejdź do zabiegów regenerujących.

Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie? Przeczytaj artykuł!

Twoje paznokcie, podobnie jak włosy, potrzebują substancji odżywczych takich jak cynk, krzem, wapń, żelazo i magnez. Możesz ich im dostarczyć dzięki zabiegom na paznokcie. Jak odbudować paznokcie? Najprostszym jest kąpiel w oliwie z oliwek – tej samej, o której mówiliśmy przy okazji zabiegów regeneracyjnych na dłonie. Przygotuj też kąpiele na bazie innych olejków. Oleje te mogą Ci służyć także jako serum do płytek i skórek. W tej roli świetnie sprawdzi się np. olej rycynowy. Do olejowania paznokci, czyli smarowania ich olejami jak odżywką, nadają się także olej arganowy, jojoba, migdałowy i wiesiołkowy. Olejowanie na zimno (wcieranie oleju w płytki) i na ciepło (kąpiel w podgrzanym oleju) możesz stosować naprzemiennie, zgodnie z potrzebami.

16 domowych zabiegów na ręce i paznokcie

A jak zadbać o paznokcie na co dzień, w prosty i szybki sposób? Przecież nie zawsze musisz mieć czas olejki, które zostawiają tłustą warstwę i tym samym niespecjalnie nadają się do stosowania w ciągu dnia. Najlepsze, co możesz zrobić od ręki dla swoich paznokci, to zwrócenie na nie większej uwagi podczas smarowania dłoni kremem do rąk.Kiedy kremujesz ręce, zawsze wcieraj dokładnie krem również w płytki i okalające je skórki. Zwróć uwagę, że wiele kremów do rąk zawiera składniki ważne także z punktu widzenia paznokci! Ich stosowanie pozwoli Ci więc w pełni zadbać o piękno dłoni.

Jak jeszcze wzmocnić paznokcie? Wykorzystaj to, co masz w domu. Do kuchni udaj się po suszony rozmaryn, z którego przygotujesz wzmacniający napar do kąpieli dla paznokci. Z łazienkowej półki weź natomiast uniwersalny żel aloesowy, który nawilży skórki i dostarczy minerałów paznokciom.

Musisz wiedzieć, że paznokciom także należy się… peeling! Aby paznokcie były zdrowsze i mogły lepiej korzystać z zabiegów odżywczych, należy je regularnie polerować. Każdy paznokieć wystarczy przeciągnąć kilka razy polerką, tak, by nadmiernie nie stracić ich grubości. Nie omijaj też płytek podczas wykonywania złuszczającego peelingu dłoni.

SPA dla dłoni. Jak je urządzić?

Nie wiesz, jak dbać o dłonie i paznokcie? Jak odnaleźć się w gąszczu pomysłów na regeneracyjne zabiegi na dłonie? Które zabiegi pielęgnacyjne na dłonie i paznokcie wybrać, jak często je stosować i w jakiej kolejności? Przedstawiamy Ci gotowy schemat SPA dla dłoni, które pozwoli Ci pozbyć się wszelkich problemów ze skórą dłoni, a dzięki regularnemu stosowaniu zapobiegnie ich powracaniu w przyszłości!

  1. Obetnij lub podpiłuj paznokcie, wypoleruj je.
  2. Umyj ręce wodą i mydłem.
  3. Wykonaj wybrany peeling złuszczający. Zwróć uwagę na skórki wokół paznokci.
  4. Przygotuj wybraną kąpiel dla dłoni.
  5. Osusz delikatnie skórę i nałóż zrobioną wcześniej maseczkę.
  6. Zmyj maskę i wetrzyj w skórki odżywczy olejek.
  7. Zamiast maski możesz nałożyć na dłonie grubą warstwę kremu do rąk i położyć się spać w rękawiczkach kosmetycznych.
  8. Co na paznokcie po zakończonym rytuale? Jeśli uważasz, że zadbane dłonie i paznokcie nie mogą obyć się bez kolorowego manicure, pomaluj paznokcie dopiero kolejnego dnia. Wszystkie olejki zdążą się już dobrze wchłonąć, więc lakier będzie dobrze przylegał do płytki i cały manicure okaże się trwalszy!

Który krem do rąk do domowych zabiegów na dłonie i paznokcie?

16 domowych zabiegów na ręce i paznokcie

W różnych przepisach na peelingi i maseczki wspominaliśmy o możliwości wykorzystania do nich kremu do rąk. Wiele zabiegów powinno się też kończyć aplikacją kremu, dlatego czas się zastanowić, które kremy do rąk najlepiej sprawdzą się w Twoim domowym SPA dla dłoni.

Czy warto poświęcać tak wiele uwagi swoim dłoniom? Oczywiście, bo piękne dłonie i paznokcie dodają pewności siebie w kontaktach międzyludzkich. Dzięki naszym przepisom na pielęgnację nigdy nie powstydzisz się wyglądu swojej „wizytówki” i będziesz cieszyć się zdrową, miękką i miłą w dotyku skórą rąk!