Czym jest brodawka łojotokowa? Przyczyny powstawania

Czym jest brodawka łojotokowa? Przyczyny powstawania

Brodawki łojotokowe, zwane również starczymi, to dość powszechne zmiany na skórze. Nie należy jednak mylić ich z brodawkami zwykłymi. Różni je nie tylko wygląd, ale i przyczyny powstania. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Brodawka łojotokowa – co to jest?

Na ludzkiej skórze w ciągu całego życia pojawiają się różnego rodzaju zmiany. Niektóre z nich mają charakter nowotworowy. Jednym z najczęstszych łagodnych nowotworów skóry jest właśnie brodawka łojotokowa. Co to jest brodawka łojotokowa? To zmiana naskórka zazwyczaj pojawiająca się około 30. roku życia. W równym stopniu dotyka mężczyzn oraz kobiety. Tego typu brodawki zwykle obserwuje się na skórze tułowia. Pojawiają się też na twarzy (głównie na powiekach), jak również na głowie. Choć zdarza się, że występują na kończynach górnych, a w szczególności na wierzchach dłoni. U kobiet brodawki łojotokowe mogą pojawić się na piersiach lub nad nimi.

Niestety, przyczyny brodawki łojotokowej nie są znane. Nie odpowiada za nią wirus HPV tak jak w przypadku innych brodawek, dlatego też nie jest zaraźliwa. Podejrzewa się jednak, że pewną rolę odgrywają tu czynniki genetyczne. Istnieje szansa, że można odziedziczyć skłonności do powstawania tego typu zmian. Inna prawdopodobna przyczyna to nadmierna ekspozycja na słońce. Ponadto jednym z potencjalnych czynników sprzyjających wysypowi brodawek łojotokowych jest wiek. Z tego względu brodawki łojotokowe bywają nazywane starczymi. Nie bolą, ale dość łatwo je podrażnić, np. zbyt ciasną odzieżą oraz gdy osiągną spory rozmiar. Brodawka łojotokowa nie swędzi ani nie piecze.

Brodawka łojotokowa – co to jest?

Brodawka łojotokowa – wygląd

Jak wygląda brodawka łojotokowa? To dość charakterystyczne zmiany o okrągłych, grudkowych naroślach. Są wypukłe, a na wierzchu brodawek obserwuje się niewielkie zagłębienia. Znajduje się w nich sebum oraz resztki zrogowaciałego naskórka. Właśnie to sprawia, że brodawki mają chropowatą strukturę. Należy mieć na uwadze, że z czasem brodawka łojotokowa rośnie i zmienia się. Początkowo ma zaledwie kilka milimetrów i jest raczej płaska, czasami lekko odstająca. Ma kolor cielisty lub jasnobrązowy. Jak wygląda brodawka łojotokowa na późniejszym etapie? Wskutek nadmiernego rogowacenia dochodzi do rozwoju hiperkeratotycznych brodawek o żółtawym lub brunatnym zabarwieniu. Wyraźnie odstają one od zdrowej powierzchni skóry. Wyglądają niczym nałożone na dane miejsce. Nierzadko są wyniosłe.

Brodawka łojotokowa – wygląd

Brodawka łojotokowa a czerniak

Omawiane zmiany czasami mylone są z czerniakiem, czyli złośliwym nowotworem skóry. Z czego to wynika? Do pomyłki może dojść, gdy na skórze pojawi się czarna brodawka łojotokowa. Bo chociaż zwykle mają one cieliste odcienie, zdarzają się też bardzo ciemne zmiany. Różnica między brodawką łojotokową a nowotworem? Czerniak jest płaski, zespolony z powierzchnią skóry. Ma nieregularny kształt. Z kolei brodawka dość mocno odstaje, czasami wygląda jak doklejona do skóry. Czerniaka mogą też przypominać płasko-wyniosłe formy brodawek, które choć odgraniczone od skóry, nie są wyczuwalne w dotyku. Rozpoznanie, czy mamy do czynienia z brodawką łojotokową czy czerniakiem, należy do dermatologa. Zresztą nie tylko brodawka i czerniak bywają mylone. Do pomyłki dochodzi również w przypadku brodawek łojowych i raka podstawnokomórkowego skóry.

Więcej ciekawych i przydatnych informacji na temat zmian skórnych oraz metod radzenia sobie z nimi, znajdziesz w artykułach:

● Jak usunąć brodawki?

● Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – przyczyny i leczenie

● Łupież Gilberta – skąd się bierze?

Usuwanie brodawki łojotokowej

Mimo że brodawek łojotokowych nie uznaje się za zmiany zagrażające zdrowiu,  wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Wpływają na to względy estetyczne i nierzadko wygoda, gdy zmiany znajdują się na styku ubrań ze skórą. Wobec tego – co na brodawki łojotokowe? Przede wszystkim należy udać się do dermatologa, który potwierdzi typ danej zmiany. Poza tym bardzo ważne jest różnicowanie brodawek od zmian złośliwych. Wizyta u specjalisty jest konieczna zwłaszcza w przypadku dużych zmian, które nieustannie rosną. W takim wypadku niestety istnieje podejrzenie, że mogą mieć one charakter nowotworowy.

Poza tym istnieje kilka sposobów na usunięcie brodawki łojotokowej. Najskuteczniejszy z nich to niewątpliwie laseroterapia przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Promień lasera powoduje, że brodawka obumiera, a następnie w ciągu kilku tygodni odpada. Istnieje możliwość, że po zabiegu pozostanie bardzo mała blizna. Inny skuteczny sposób na usuwanie takich narośli to krioterapia, czyli wymrażanie. Zabieg wykonuje się z użyciem ciekłego azotu. Tak jak w przypadku laseroterapii po pewnym czasie brodawka sama odpada. I tutaj należy liczyć się z powstaniem niewielkiej blizny. Brodawki łojotokowe można też zniszczyć za pomocą prądu. Być może nie brzmi to zachęcająco, lecz to bezpieczna metoda zwana elektrokoagulacją. Zmienny prąd wykorzystywany w zabiegu prowadzi do ścięcia oraz białek, które tworzą zmianę.

Kolejna często stosowana metoda walki z brodawkami to łyżeczkowanie wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Podczas krótkiego zabiegu zmianę usuwa się specjalną łyżeczką dermatologiczną. W niektórych przypadkach dopuszcza się leczenie farmakologiczne, lecz jest ono długotrwałe, a przez to dość męczące. Polega na przyjmowaniu środków z kwasem salicylowym, który wykazuje działanie złuszczające. Systematyczność pozwala na uzyskanie zadowalających rezultatów.

Można również postawić na profilaktykę brodawek łojotokowych. Pewne zabezpieczenie przed ich rozwojem zapewniają kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi. Wychodząc na słońce, zawsze sięgaj po kosmetyki do opalania. Dobry wybór na co dzień to Nawilżający balsam ochronny NIVEA SUN Protect & Moisture SPF 30. W bardzo słoneczne dni postaw na wyższą ochronę w postaci Nawilżającego balsamu ochronnego NIVEA SUN Protect & Moisture SPF 50+. Nie zapominaj też o zabezpieczeniu skóry twarzy. Intensywną ochronę zapewni Ci NIVEA SUN UV Face Anti-Age & Anti-Pigments Cream.

Wiele osób zastanawia się, czy brodawka łojotokowa może odpaść. Cóż, niestety jest to mało prawdopodobne. Nie należy też usuwać zmian samodzielnie! Wszelkie narośla w obrębie naskórka powinien zobaczyć lekarz. Pamiętaj, że skóra to największy narząd ludzkiego ciała i warto się o nią troszczyć.

Brodawka łojotokowa a czerniak