higiena intymna

Higiena intymna w 8 pytaniach i odpowiedziach

Niektórzy traktują temat higieny intymnej jako coś wstydliwego – niepotrzebnie! Prawidłowa higiena intymna pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną. Odpowiadamy na 8 najpopularniejszych pytań dotyczących higieny intymnej.

1. Jak często myć miejsca intymne?

Prawidłowej higiena intymna nie posługuje się zasadą „im częściej, tym lepiej”. Higiena miejsc intymnych powinna polegać przede wszystkim na utrzymaniu naturalnej flory bakteryjnej i kwaśnego pH na poziomie 4,5. Pochwę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami chroni płaszcz ochronny będący mieszanką bakterii, w tym bakterii zakwaszających (pałeczek Doederleina), które produkują kwas mlekowy, śluzu oraz złuszczonych komórek nabłonka. Zbyt częsta i inwazyjna higiena układu rozrodczego i moczowego, zwłaszcza jeśli przeprowadzana z użyciem nieodpowiednich kosmetyków, może zaburzyć tę naturalną barierę ochronną i przynieść więcej szkody niż pożytku. Prawidłowa higiena intymna kobiet powinna opierać się na 1-2 myciach dziennie. Najlepiej zadbać o to podczas porannego bądź wieczornego prysznica. Niewskazane są gorące kąpiele, zwłaszcza te dłuższe.

2. Czym myć miejsca intymne?

Higiena intymna NIVEA

To pytanie ma dwie możliwe odpowiedzi – może bowiem odnosić się do kosmetyków do higieny intymnej, ale także akcesoriów.

Zacznijmy od tego drugiego – gąbki, myjki i inne akcesoria do mycia nie są wskazane przy higienie intymnej. Myć należy się dłonią. Nanieś na nią niewielką ilość płynu do higieny intymnej i następnie przenieś go na miejsca intymne, myjąc się ruchem od przodu do tyłu, dzięki czemu unikniesz przeniesienia bakterii z okolicy odbytu do pochwy. Na koniec opłucz miejsca intymne wodą i osusz je osobnym ręcznikiem wymienianym co 2-3 dni na świeży.

Czas na płyny i żele do higieny intymnej. Na pytanie, czy naprawdę są niezbędne, odpowiadamy jednoznacznie - tak! Miejsc intymnych nie można myć zwykłym żelem pod prysznic bądź mydłem. Klasyczne żele pod prysznic w swoim składzie mają substancje zapachowe i barwniki, które mogą wywołać podrażnienia a nawet reakcję alergiczną. Natomiast tradycyjne mydła mają zasadowe lub neutralne pH, nieodpowiadające kwasowemu pH miejsc intymnych. Warto więc wybierać płyny i emulsje do higieny intymnej – ale nie byle które! Przede wszystkim szukaj w ich właściwościach działania grzybobójczego i przeciwzapalnego, nawilżającego, kojącego oraz właściwości regenerujących błonę śluzową. Ważne jest także odpowiednie pH takich płynów do higieny intymnej. Wszystkie te wymagania spełniają emulsje do higieny intymnej NIVEA: łagodny NIVEA Intimo Sensitive z ekstraktem z rumianku i z pantenolem, delikatny NIVEA Intimo Mild z olejkiem jojoba oraz ekstraktem z rumianku oraz odświeżający NIVEA Intimo Fresh z aloesem, o zapachu białej herbaty.Wszystkie trzy produkty mają także odpowiednie pH.


3. Jak powinna wyglądać higiena intymna u kobiet?

O niektórych aspektach kobiecej higieny intymnej już wspomnieliśmy. Warto także pokrótce omówić alternatywne sposoby dbania o nią i ich skuteczności. Jeśli nie masz pod ręką żelu do higieny intymnej, zamiast zasadowego mydła wybierz szare mydło lub samą wodę. W sytuacjach awaryjnych sięgnij po mokre chusteczki (tylko hipoalergiczne). Lepiej nie stosuj dezodorantu, chyba, że bardzo musisz – ale jedynie okazjonalnie.

4. Prawidłowa higiena intymna podczas miesiączki

Miesiączka to dla wielu kobiet trudny czas. Niektóre z nas nie czują się wtedy wystarczająco czysto. Przede wszystkim jest to wynikiem mało przyjemnego zapachu. A jednak należy pozwolić organizmowi pozbyć się złuszczonej śluzówki macicy.  Zrezygnuj z kąpieli w wannie na rzecz dwóch pryszniców dziennie. Leżenie w ciepłej wodzie nasili tylko krwawienie. Nie musisz podmywać się po skorzystaniu z toalety, wystarczy częste zmienianie podpasek lub tamponów. Jeśli jesteś podatna na infekcje intymne, zrezygnuj z tamponów na rzecz podpasek.

Płyn do higieny intymnej NIVEA

6. Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena intymna u mężczyzn?

Do tej pory skupialiśmy się na tym, jak dbać o miejsca intymne u kobiet. Jednakże równie ważna jest prawidłowa higiena intymna mężczyzn. Część zasad jest właściwie taka sama – zamiast długich, gorących kąpieli wybrać prysznic, stosować odpowiednie płyny do higieny intymnej dla mężczyzn, dbać o higienę penisa przed i po stosunku, wycierać miejsca intymne osobnym ręcznikiem zmienianym co 2-3 dni i sięgać po bawełnianą, wygodną bieliznę. Unikać męskich żelów do higieny intymnej z barwnikami i silnymi substancjami zapachowym, które mogą podrażniać. Wybierać żel do higieny intymnej dla mężczyzn o odpowiednim, kwaśnym pH. Jak jeszcze dbać o penisa, aby uniknąć infekcji intymnej? U mężczyzn podczas mycia trzeba odsłonić żołądź odciągając napletek. Miejsce to należy dokładnie opłukać za pomocą ciepłej wody. Pozwoli to zmyć nagromadzony pod napletkiem nalot.

7. Higiena intymna a depilacja

Płyn do higieny intymnej NIVEA

Miejsca intymne odznaczają się bardzo wrażliwą skórą, dlatego zamiast maszynek do golenia sięgaj po dedykowane depilacjom miejsc intymnym kremy, pianki czy pasty cukrowe.

Oczywiście wybieraj produkty, które w swoim składzie nie mają substancji mogących przyczynić się do wystąpienia podrażnienia. Nie powinno się także depilować włosów w całości – stanowią one bowiem naturalną barierę ochronną dla miejsc intymnych.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym tekście Podrażnienia po depilacji – jak pielęgnować skórę po depilacji?.