Jak depilować pachy, by nie spowodować podrażnień?

Jak depilować pachy, by nie spowodować podrażnień?

Golenie pach to prozaiczna czynność, a jednak warto lepiej się do niej przyłożyć. Co zrobić, by depilacja pach poszła gładko, estetycznie i bezproblemowo? Jak golić pachy bez podrażnień? Odpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę!

Rodzaje depilacji.
Za i przeciw poszczególnych metod

Współcześnie możemy wybierać spośród przeróżnych rodzajów depilacji. Konkretną metodę możemy dobrać pod kątem własnych upodobań i wygody, a także możliwości i ograniczeń swojego ciała. Co mamy na myśli? Nie każdej z nas służy np. depilacja gotowymi kremami, ze względu na reakcje alergiczne na składniki tych preparatów. W takiej sytuacji możemy sięgać po inne metody. U niektórych z nas tempo wzrostu włosków jest szybkie, dlatego lepiej sprawdza się u nich depilacja depilatorem lub laserem (daje efekty na dłużej). U innych włoski rosną stosunkowo wolno i są bardzo jasne, więc nawet gdy nieco odrosną, są prawie niewidoczne. Takie osoby dla zadowalających efektów mogą sobie pozwolić na zwykłe golenie maszynką.
W tym miejscu może się pojawić pewne pytanie. Podobne rozważania mają uzasadnienie w przypadku depilacji większych partii ciała (np. nóg czy okolic bikini), czy mają jednak sens w odniesieniu do depilacji pach? Jak najbardziej! Pachy to mała powierzchnia, jednak depilowana jest chyba najczęściej ze wszystkich części ciała (włosy pod pachami to nie tylko urodowy mankament, usuwamy je dla komfortu i zmniejszenia potliwości). To także wrażliwa strefa, więc wymaga delikatnego traktowania, zupełnie tak, jak okolice bikini.

 

Spośród jakich metod depilacji pach w domu możemy zatem wybierać?

  • Maszynka do golenia,
  • Plastry z woskiem,
  • Wosk na ciepło (trudniejsza metoda, depilację woskiem na ciepło lepiej wykonywać u kosmetyczki),
  • Depilator elektryczny,
  • Depilacja kremem (zwana też chemiczną),
  • Depilacja laserem.
Jak depilować pachy, by nie spowodować podrażnień?
Jak depilować pachy, by nie spowodować podrażnień?

Golenie pach ręczną maszynką

Golenie pach maszynką to najpopularniejszy sposób na pozbywanie się włosów z tych miejsc. Nic dziwnego, maszynka do depilacji daje błyskawiczne efekty, można ją kupić niemal w każdym sklepie i jest tania.

Niestety, golenie pod pachami maszynką ma też nie mniej wad. Maszynka daje efekty na bardzo krótko, podrażnia skórę i może powodować wrastanie włosków. Dodatkowo, jako że maszynka jedynie „ścina” włoski, te odrastające mogą się wydawać bardziej twarde i grubsze.

Depilacja pach kremem

Depilacja pach kremem jest rozwiązaniem dla osób o wyjątkowo wrażliwej skórze, u których golenie maszynką albo wyrywanie włosków woskiem wywołuje zbyt duże podrażnienia. Krem to preparat mający za zadanie rozpuścić włosy. Po upływie wymaganego czasu od nałożenia wystarczy zebrać go szpatułką – wraz z włosami. Niestety, metoda z kremem jest bardzo niedoskonała. Preparat zwykle nie rozpuszcza włosków u samej nasady, przez co nie daje efektu zupełnej gładkości.

Jak depilować pachy, by nie spowodować podrażnień?
Jak depilować pachy, by nie spowodować podrażnień?

Laserowa depilacja pach

Laserowa depilacja pach wydaje się rozwiązaniem marzeń, bo pozwala trwale i bezboleśnie pozbyć się owłosienia. W rzeczywistości nie jest jednak aż tak pięknie. Zabieg jest kosztowny, a dla zadowalających efektów trzeba powtórzyć go kilkakrotnie (średnio 6 razy). Im grubsze i ciemniejsze włosy, tym więcej powtórek zabiegu trzeba wykonać. Po depilacji laserowej pach część włosków i tak może powrócić (choć są to włosy cienkie i słabo widoczne). Nie każdy może też pozwolić sobie na ten zabieg. Przeciwwskazaniami są m.in. ciąża, cera naczynkowa czy niektóre schorzenia.


Podrażniona skóra pod pachami
– z czego wynika?

Podrażnienia pod pachami przyjmują przeróżną postać. Krostki pod pachami, zaczerwienienie, świąd – czasem możesz mieć wręcz wrażenie, że to coś na kształt uczulenia pod pachami. Owszem, może się tak zdarzyć, że pojawi się u Ciebie reakcja alergiczna np. na składniki kremu do depilacji. W zdecydowanej większości przypadków podrażniona skóra pod pachami wynika jednak z błędów popełnianych podczas samego zabiegu. Jakie są najczęstsze przyczyny podrażnień?

  • Sucha skóra pod pachami wynika np. z zastosowania krótko po depilacji silnego dezodorantu z alkoholem.
  • Czerwona skóra pod pachami to efekt agresywnej depilacji i startego naskórka.
  • Masz krosty pod pachami? Prawdopodobnie nie oczyściłaś zbyt dobrze skóry przed zabiegiem.
  • Najbardziej enigmatycznie przedstawia się problem ciemnej skóry pod pachami. Przebarwienia pigmentacyjne mogą być wypadową działania różnych czynników – niewłaściwej techniki golenia, niewystarczającej higieny, stosowania niedostosowanych do potrzeb skóry kosmetyków.
Jak depilować pachy, by nie spowodować podrażnień?

Jak golić pachy, by ustrzec się podrażnień?

Jak depilować pachy, by nie spowodować podrażnień?

Istnieje kilka zasad, które obowiązują bez względu na metodę depilacji:

  • Oczyszczanie skóry. Zanim przystąpisz do zabiegu, zawsze powinnaś bardzo dokładnie umyć, a nawet zdezynfekować depilowaną skórę! Znajdują się na niej bakterie, jeśli ich nie usuniesz, to wnikną do skóry i spowodują stan zapalny (podczas depilacji dochodzi do małych uszkodzeń naskórka, co „otwiera drzwi” drobnoustrojom do wnętrza Twojego organizmu).
  • Właściwe napięcie skóry. Depilowaną skórę powinnaś zawsze naciągać drugą ręką, by jak najbardziej ją wygładzić. W taki sposób włosy pod pachami zdecydowanie łatwiej poddają się wyrwaniu/zgoleniu, a skóra będzie znacznie mniej narażona na niechciane zacięcia i otarcia.
  • Kiedy golić pachy? Najlepiej wieczorem, przed snem! Unikaj golenia się o poranku, zwłaszcza latem. Nie dość, że będziesz musiała potem użyć dezodorantu, to jeszcze zwiększysz podrażnienie poprzez całodzienną aktywność (pot i ocieranie się skóry podczas wykonywania przeróżnych czynności). Jeśli ogolisz się wieczorem, masz przed sobą noc na regenerację naskórka.
  • Pielęgnacja po. Podrażnienia skóry warto złagodzić odpowiednimi kosmetykami. Balsam do ciała pod pachy? Nie powinno Cię to dziwić. Pomyśl sama – kiedy depilujesz np. łydki, to po zabiegu smarujesz skórę balsamem, żeby złagodzić suchość i inne skutki uboczne depilacji. Dlaczego nie traktować w ten sam sposób pach? Jeśli po goleniu nałożysz na skórę np. lekki łagodzący balsam z aloesem, poczujesz wyraźną ulgę. To też kolejny argument za tym, by pachy depilować wieczorem (nie musisz wówczas stosować już dezodorantu).
  • Jak golić pachy, gdy masz skórę usianą krostkami? Najlepiej wcale! Najwyraźniej minęło jeszcze za mało czasu od poprzedniego golenia i zmiany nie zdążyły się zagoić. Czy za każdym razem musisz czekać na wygojenie krostek, by móc znowu się ogolić? Nie – jeśli będziesz stosować się do zebranych tu zasad higieny przy depilacji, krostki nie będą się pojawiać!

Jak depilować pachy bez krost i zaczerwienienia?

Podczas depilacji pod pachami pamiętaj o tym, że w tych miejscach stosujesz na co dzień dezodorant lub antyperspirant. Przed przystąpieniem do zabiegu musisz go usunąć! Chodzi nie tylko o higienę, ale też o komfort i skuteczność depilacji. Skóra potraktowana kosmetykami przeciw poceniu jest tępa w dotyku. Włoski zachowują się podobnie, nie poddają się tak łatwo zabiegowi. W efekcie depilacja będzie niedokładna, a Ty będziesz musiała wykonać więcej ruchów o większej sile. Efekt? Podrażniona skóra.

Dokładnie taki sam efekt daje golenie pach tępą maszynką. Używasz takiej, bo boisz się o zacięcia? To błąd! Paradoksalnie tępą maszynką możesz wyrządzić sobie więcej szkody, niż kiedy golisz się nowym ostrzem. Chodzi o to, że ostra maszynka zgoli jednym ruchem dokładniej i więcej włosów na raz. Tępą maszynką dla tego samego efektu musisz wykonać np. 3-4 ruchy zamiast jednego. A każde dodatkowe pociągnięcie to większe podrażnienie skóry. Poza tym tępą maszynkę musisz dociskać mocniej do skóry, co też przekłada się na silniejsze podrażnienie. 

Zostańmy jeszcze przez chwilę przy maszynce do golenia. Krosty i zaczerwienienia to nie tylko efekt mechanicznych uszkodzeń skóry, ale też działalności bakterii. Wiesz już, że musisz umyć pachy przed depilacją, jednak jeśli nie zdezynfekujesz także maszynki, bakterie ponownie pojawią się na depilowanej skórze. Dezynfekcja maszynki jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy sięgasz po nią drugi czy kolejny raz. Przed użyciem przemywaj ją zatem spirytusem salicylowym.

Jak depilować pachy, jeśli chodzi o samą technikę? Prawidłowe prowadzenie ostrza czy zrywanie plastrów z woskiem ma znaczenie nie tylko dla skuteczności zabiegu, ale wpływa też na ilość podrażnień. Zwróć uwagę, że włosy pod pachami nie rosną tylko w jednym kierunku. Błędem jest więc golenie całej ich powierzchni wyłącznie od dołu ku górze. Poświęć chwilę na przyjrzenie się swoim włosom. Sprawdź, w jakich kierunkach rosną i dostosuj do nich kierunek depilacji. Najczęściej w dolnej części pachy włosy rosną ku górze, a w górnej części ku dołowi. Jednak jeśli dobrze się przyjrzeć, wiele włosów rośnie pod zupełnie innymi kątami. Możesz zatem wypróbować także golenie po skosie oraz w poziomie, z prawej do lewej i z lewej do prawej.

Jak depilować pachy, by nie spowodować podrażnień?

Dezodorant a antyperspirant.
Czego użyć po goleniu?

Jak depilować pachy, by nie spowodować podrażnień?

Powiedzieliśmy już sobie, że po depilacji pach najlepiej jest nie używać dezodorantów. Rzeczywistość nie zawsze pozwala nam jednak na w pełni wzorcowe zachowania i nierzadko robimy szybką depilację rano, przed wyjściem z domu. Czego użyć pod pachy w takiej sytuacji? Czym tak właściwie grozi zastosowanie dezodorantów w sprayu, a czym w kulce zaraz po depilacji?

Jeśli chodzi o dezodoranty, to ich działanie zapewnia obecność alkoholu w składzie i to właśnie on jest też głównym problemem dla skóry po depilacji. Jeśli spryskasz pachy dezodorantem od razu po goleniu, najpewniej poczujesz ostre szczypanie skóry. Jakie to rozwiązać? Odczekaj kilka minut między depilacją a użyciem dezodorantu. Nie pomaga? Sięgnij zatem po dezodorant dla skóry wrażliwej albo dezodorant… bez alkoholu, bo takie również są dostępne na rynku. Nie musisz szukać antyperspirantu bezzapachowego albo innych produktów „bez substancji drażniących”, bo to nie składniki dezodorantu odpowiadają za podrażniania pod pachami, tylko sama depilacja.

Najlepszy antyperspirant dla skóry wrażliwej to:

Polecamy też antyperspiranty w sprayu, kulce i sztyfcie oraz dezodoranty NIVEA bez alkoholu etylowego:

Czy Twój dezodorant oprócz blokowania potu albo ograniczania namnażania bakterii może spełniać jeszcze inne funkcje? Oczywiście! Jak widzisz na przykładzie dezodorantu NIVEA Protect & Care oraz serii Deomilk, kosmetyki tego rodzaju mogą zawierać wiele składników pielęgnacyjnych, które poprawiają stan skóry po depilacji.

Aby mieć piękne pachy, tj. wolne od owłosienia i podrażnień, należy właściwie dobrać metodę depilacji. Musisz wziąć pod uwagę grubość i gęstość swojego owłosienia, zdolność do znoszenia bólu oraz to, jak wrażliwa jest Twoja skóra. Sama metoda to jednak nie wszystko. Musisz jeszcze przestrzegać zasad, które pozwalają ograniczyć powstawanie podrażnień niemal do zera. Są to m.in. higiena pach przed depilacją, właściwa technika czy odpowiednie używanie dezodorantu po depilacji. 

Chcesz wiedzieć więcej? O pielęgnacji skóry pach pisaliśmy także w artykule Jak dbać o skórę pod pachami?.

Jak depilować pachy, by nie spowodować podrażnień?