Jakie są objawy odwodnienia?

Jakie są objawy odwodnienia?

Odwodnienie to poważny problem. Niedobór wody w organizmie znacząco wpływa na jego funkcjonowanie, więc warto znać towarzyszące mu objawy. Właśnie na tej kwestii skupiamy się tym razem.

Objawy odwodnienia – co warto wiedzieć?

Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne i najlepiej do niego w ogóle nie dopuszczać. Aby zachować zdrowie i odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, mężczyźni powinni pić około 10, a kobiety około 8 szklanek wody dziennie. Oczywiście ilość ta wzrasta np. podczas upałów. Zresztą, właśnie wtedy dość łatwo o odwodnienie. Może ono wystąpić zwłaszcza u ludzi starszych, którzy są na nie bardziej podatni. Z kolei dzieci nie są w stanie poinformować rodzica o odczuwanych objawach odwodnienia organizmu, dlatego należy je dokładnie obserwować.

Objawy odwodnienia – co warto wiedzieć?

Przyczyny odwodnienia

Co właściwie prowadzi do pojawienia się objawów odwodnienia? Podstawowa przyczyna tego stanu to spożywanie zbyt małej ilości płynów. Ponadto odwodnienie mogą wywołać ostre biegunki, wymioty, gorączka czy zwiększone wydalanie moczu np. w cukrzycy. Ryzyko odwodnienia zwiększa też nadmierne pocenie się, o które nietrudno podczas energicznych ćwiczeń, szczególnie przy wysokich temperaturach. Upał sprzyja nadmiernej utracie płynów, a najbardziej niebezpieczna jest gorąca i wilgotna pogoda. W takich warunkach pot ma ograniczone możliwości parowania, a zatem chłodzenia organizmu. W ten sposób temperatura ciała wzrasta i pojawia się ryzyko odwodnienia.

Przebywanie na ostrym słońcu również jest niewskazane. Poza nadmiernym poceniem i utratą elektrolitów można nabawić się udaru słonecznego czy poparzeń słonecznych, a w dalszej perspektywie nawet poważniejszych chorób skóry. W bardzo ciepłe, słoneczne dni trzeba zwracać dużą uwagę na nawodnienie, a przy okazji na ochronę przeciwsłoneczną. Dobrze sprawdzi się Nawilżający balsam ochronny NIVEA SUN Protect & Moisture SPF 50+. Jeśli chodzi o twarz, polecamy Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy NIVEA SUN UV Face Anti-Age & Anti-Pigments Cream. Nie można zapomnieć również o ochronie najmłodszych. Balsamy do opalania dla dzieci to konieczność.

Więcej na temat ochrony przed słońcem dowiesz się z artykułów:

● Jaki jest twój fototyp skóry?

● Opalanie i ochrona przeciwsłoneczna – pytania i odpowiedzi

Przyczyny odwodnienia

Jak sprawdzić odwodnienie?

Najprostszy sposób na to, jak sprawdzić odwodnienie, to złapanie skóry na wierzchu dłoni i przytrzymanie jej przez kilka sekund. Jeśli natychmiast powróci do wcześniejszego stanu, wszystko jest w porządku. Kiedy trwa to dłużej, potrzebujesz dodatkowego nawodnienia. Poza tym pierwsze objawy odwodnienia to oczywiście pragnienie. Już przy lekkim odwodnieniu je poczujesz. Nigdy go nie ignoruj! Symptomy odwodnienia to również rozdrażnienie. Nawet niewielki niedobór wody przyczynia się do zaburzeń czynności mózgu. W dalszej perspektywie odwodnienie daje objawy skórne: faktura skóry z pewnością się pogorszy. Objawy odwodnienia na skórze to suchość, brak elastyczności oraz spadek napięcia.

Lekarz diagnozuje odwodnienie na podstawie wywiadu. Pyta o pojawienie się objawów odwodnienia po wymiotach, biegunce czy obfitych potach. Dopytuje o odczuwanie pragnienia, suchości w jamie ustnej, wydalanie moczu. Badanie przedmiotowe obejmuje kontrolę elastyczności skóry, stanu błon śluzowych oraz ciśnienia w gałkach ocznych. Do badań dodatkowych zalicza się morfologię krwi, badanie stężenia sodu oraz białka całkowitego w moczu.

Objawy odwodnienia u dorosłych

Odwodnienie przebiega w etapach. Początkowe, lekkie objawy odwodnienia u dorosłego to wspomniane wyżej pragnienie, ból głowy, zawroty głowy, osłabienie, apatia. Objawy odwodnienia u dorosłych w umiarkowanym stadium to suchość w ustach, utrata elastyczności skóry, przyspieszone bicie serca, utrzymujące się osłabienie, ograniczenie wydalania moczu. Jakie są objawy odwodnienia w zaawansowanym stadium? To bardzo silne pragnienie, brak moczu, szybki oddech, chłodna, lepka skóra, ograniczenie zdolności poznawczych oraz pogorszenie stanu psychicznego. Należy pamiętać, że objawy odwodnienia w ciąży są wyjątkowo niebezpieczne!

Objawy odwodnienia u dzieci – kiedy reagować?

Objawy odwodnienia u noworodka są dość charakterystyczne. To zapadnięte ciemiączko i oczy, które sprawiają, że rysy twarzy wyglądają na ostrzejsze niż dotychczas. Inne objawy odwodnienia u niemowlaka (ale też starszego malucha) to suchy płacz i brak łez.

Inne alarmujące objawy odwodnienia u dziecka to apatia, senność, a nawet drażliwość. Starsze dzieci mogą sygnalizować wzmożone pragnienie. Niezależnie od wieku, przy odwodnieniu pojawiają się suche usta, język i śluzówka. Niepokojące powinno być również rzadsze niż zwykle oddawanie moczu. Cera staje się blada, chłodna i szorstka. Aby potwierdzić objawy odwodnienia u dzieci, wykonuje się podstawowe badania sprawdzające stężenie elektrolitów.

Kiedy mogą pojawić się objawy odwodnienia u dziecka? Przy jelitówce czy w ogóle biegunkach i wymiotach może dojść do sytuacji, w której dziecko traci więcej płynów, niż przyjmuje. Dochodzi wtedy do zaburzenia równowagi w zawartości wody i elektrolitów w organizmie, a w konsekwencji do odwodnienia. Dzieci wymagają natychmiastowego leczenia nawet przy łagodnym odwodnieniu.

Objawy odwodnienia u dorosłych

Objawy odwodnienia u starszej osoby

Jeśli chodzi o objawy odwodnienia u starszej osoby, pokrywają się one z tymi występującymi u dorosłych. Jednak seniorzy są na nie bardziej narażeni. Dzieje się tak z kilku powodów. O objawy odwodnienia u starszych ludzi znacznie łatwiej, ponieważ rzadko odczuwają oni intensywne pragnienie. Na dodatek wraz z upływem czasu nerki stopniowo tracą zdolność do zagęszczania moczu. Poza tym nie zatrzymują już w takim stopniu wody, gdy nie jest regularnie dostarczana do organizmu. Do szybszego pojawienia się objawów odwodnienia u seniora nierzadko przyczyniają się choroby takie jak cukrzyca czy demencja. Niektóre leki również mają na to wpływ. Tak jak w przypadku dzieci, nawet łagodne odwodnienie wymaga natychmiastowej reakcji lekarza. Zignorowanie objawów odwodnienia organizmu u osób starszych może w krótkim czasie doprowadzić do udaru cieplnego, problemów z nerkami czy drgawek.

Nigdy nie lekceważ sygnałów, które wysyła Ci organizm! Dbaj o odpowiednie nawodnienie swoje, dzieci i rodziców. Pamiętaj o tym szczególnie w ciepłe dni. Unikaj przebywania na zewnątrz, gdy słońce bardzo mocno przygrzewa. A jeśli musisz, koniecznie użyj filtru przeciwsłonecznego i zaopatrz się w butelkę wody.