pielęgnacja po 40 roku życia

Pielęgnacja twarzy i ciała po 40 roku życia – 7 zasad

Czterdziestka to piękny wiek! Temu pięknu – zwłaszcza jeśli chodzi o skórę twarzy i ciała – trzeba jednak trochę dopomóc. Po czterdziestce procesy starzenia się organizmu przyspieszają. Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy po 40-stce? Jak w tym wieku zadbać o ciało? Oto najważniejsze zasady.

Kobieta po 40-stce – jak dbać o twarz i ciało?

Czterdzieści lat na liczniku może Cię nieco przerażać. Albo przynajmniej powodować pewien psychiczny dyskomfort. W końcu niegdyś kobietę po 40. roku życia traktowało się jako kobietę w średnim wieku i choć dziś granice młodości i starości znacznie się przesunęły, dawny stereotyp wciąż zaprząta głowy niektórych z nas. Dziś być kobietą po 40-stce, to być kobietą wciąż młodą, ale jednocześnie doświadczoną. To najlepsza możliwa kombinacja! Kobieta 40-letnia wie już, czego chce od życia, dużo już osiągnęła prywatnie i zawodowo, a jednocześnie wciąż jeszcze bardzo dużo przed nią.

Niestety, wiek 40+ to z drugiej strony czas wyraźnie ujawniających się oznak starzenia skóry. Twarz 40-latki jest sumą zmian, które spowodował upływ czasu oraz… zaniedbań, których dopuszczałaś się wobec skóry we wcześniejszych latach. Skóra przestaje być tak dobrze napięta i elastyczna jak dawniej, lekko zaciera się już owal twarzy. Oprócz drobnych zmarszczek mimicznych, które pojawiają się na twarzy znacznie wcześniej (już po trzydziestce), zaczynają ujawniać się głębokie zmarszczki, takie jak bruzdy nosowo-wargowe czy zmarszczki marionetki. Wynika to ze zmniejszenia gęstości skóry i początków opadania skóry, zwłaszcza policzków. Gorsza kondycja skóry po 40. roku życia wynika ze słabnących procesów regeneracyjnych skóry, a te zaś po części ze spadku produkcji żeńskich hormonów, estrogenu i progesteronu. Nie jest to jeszcze zaawansowany proces (bardzo znaczący spadek produkcji hormonów następuje dopiero w okresie menopauzy, a więc zwykle nie wcześniej niż ok. 45-50 roku życia), jednak poziom hormonów z pewnością nie utrzymuje się na takim poziomie, jak 10-15 lat wcześniej.   

Nie wiesz, czy to już czas na kosmetyki przeciwko zmarszczkom? Przeczytaj: Kosmetyki przeciwzmarszczkowe – od kiedy stosować?.

Skóra po czterdziestce traci też swój zdrowy, jednolity koloryt – nie tylko na twarzy, ale też na innych częściach ciała. Do powstawania zmian przyczynia się m.in. promieniowanie słoneczne, dlatego po 40-stce należy jeszcze dokładniej chronić się kosmetykami z filtrami ochronnymi. Unikaj nadmiernego opalania, bo fotostarzenie jest głównym czynnikiem pogarszającym wygląd skóry. Niekorzystne zmiany w pierwszej kolejności zauważysz na dekolcie oraz na dłoniach. Słońce nasila też pękanie naczyń krwionośnych, np. na udach i łydkach.

pielęgnacja twarzy

Ładna cera po 40. – jak ją uzyskać?

Aby wprowadzić w życie prawidłową pielęgnację twarzy po 40-stce, należy najpierw zrozumieć, na czym polega starzenie się skóry. W naszej skórze nieustannie dochodzi do uszkodzeń i rozpadania włókien elastynowych oraz kolagenowych – naturalnego rusztowania skóry, które odpowiada za jej gęstość, elastyczność, napięcie. Kiedy jesteśmy młode, procesy regeneracyjne są na tyle wydajne, że pokrywają niemal sto procent pojawiających się każdego dnia uszkodzeń. Im jesteśmy starsze, tym procesy te ulegają coraz większemu osłabieniu. Z czasem przestają wystarczać i „nadążać” za postępującymi uszkodzeniami komórek skóry.
pielęgnacja ciała

W porządku, ale dlaczego właściwie skóra ulega uszkodzeniom? Oto czynniki, które nasilają szkodliwe procesy:

  • promieniowanie UV,
  • grawitacja,
  • utrata tkanki tłuszczowej pod skórą twarzy,
  • osłabienie mięśni twarzy,
  • działalność wolnych rodników.

Jak to działa? Np. promieniowanie UV – zwłaszcza UVA – uszkadza kolagen w skórze. Kiedy jego włókna ulegają rozpadowi, fibroblasty produkują coraz więcej metaloproteinaz (enzymów odpowiedzialnych m.in. za gojenie się ran i powstawanie blizn) kosztem produkcji nowego kolagenu. Nadmierne zwiększenie aktywności metaloproteinaz prowadzi do różnych patologii w działaniu komórek skóry, w tym do przyspieszenia procesów starzenia np. poprzez zwiększenie produkcji wolnych rodników i nasilenie procesów zapalnych w skórze. Nie tylko promieniowanie słoneczne działa w ten sposób – winowajcami są także używki, toksyny środowiskowe i dodatki do żywności. Powstaje błędne koło – im większy rozpad kolagenu, tym większa aktywność metaloproteinaz, a im większa aktywność tych enzymów, tym mniejsza produkcja nowego kolagenu. Rozwiązanie? Unikanie ekspozycji na słońce bez zabezpieczenia filtrami, zdrowa dieta, unikanie używek i zanieczyszczonego środowiska.

Czy po czterdziestce za starzenie się skóry odpowiadają wszystkie wymienione czynniki? Nie, to jeszcze nie ten czas. W wieku 40 lat kobieta odczuwa i widzi przede wszystkim skutki fotostarzenia się skóry i starzenia pod wpływem czynników zewnętrznych. Jeśli chodzi o starzenie inicjowane od wewnątrz, a więc związane z genetyką, utratą tkanki tłuszczowej czy osłabieniem mięśni – następuje ono dopiero w piątej dekadzie życia. Czterdziestka to zatem dobry czas na to, by zacząć zapobiegać temu, co czeka Cię w przyszłości.

Oprócz utraty elastyczności i gęstości oraz pojawiania się głębszych zmarszczek po czterdziestym roku życia możesz doświadczyć także innych problemów. Skóra z biegiem czasu nie tylko się starzeje, ale też po prostu się zmienia – pod różnymi względami. Z normalnej może nagle stać się nadwrażliwą, np. jako skutek używania przez wiele lat drażniących kosmetyków bądź ze względu na kontakt ze szkodliwymi substancjami np. w pracy. Na twarzy 40-latki niekiedy pojawia się także trądzik różowaty, mogą też uwidaczniać się rozszerzone naczynka.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry twarzy po 40-stce? Z jednej strony powinnaś już zwalczać istniejące oznaki starzenia, z drugiej zapobiegać temu, co może  dotknąć (i najpewniej to zrobi) Twoją skórę w przyszłości.

Możesz mieć ładną cerę po 40-stce, jeśli będziesz dostarczać jej z zewnątrz pielęgnacji aktywizującej fibroblasty do lepszej produkcji kolagenu i elastyny. Skóra w tym czasie bardzo dobrze reaguje na kremy i inne kosmetyki o takim działaniu.

pielęgnacja po 40
Nie daj się zwieść zapewnieniom, że najlepszym kremem antystarzeniowym jest krem z kolagenem. Kolagen dostarczany z zewnątrz nie działa, ponieważ cząsteczka kolagenu jest zbyt duża, by przeniknąć przez skórę. Efekty przynosi jedynie pobudzanie skóry do produkcji kolagenu własnego.

W jaki sposób zapobiegać przyszłym zmianom, tym wewnątrzpochodnym? Teraz jest czas na treningi mięśni twarzy, dobrą dietę i nawadnianie. Dzięki tym działaniom spowolnisz tempo powstawania głębokich zmarszczek. Im bowiem silniejsze mięśnie twarzy, tym lepsze napięcie skóry. Struktury, takie jak więzadła utrzymujące poszczególne przedziały tkanki tłuszczowej na twarzy, nie odkształcają się i nie zmieniają tak bardzo, w związku z tym skóra pozostaje bardziej napięta. 

Jak dbać o cerę po 40-stce? Stosując odpowiednie kremy, ale też każdego dnia dokładnie oczyszczając skórę i wykonując staranny demakijaż. Zwłaszcza, jeśli w młodszym wieku zaniedbywałaś te elementy pielęgnacji.


Dobry krem do twarzy po 40.

Dobry krem do twarzy po 40-stce musi mieć znacznie bogatszą konsystencję niż do tej pory stosowany przez Ciebie krem. Lekki krem nawilżający to już za mało – w tym wieku powinnaś także natłuszczać cerę, dostarczając jej tym samym składników odżywczych. W kremie przeciwzmarszczkowym 40+ powinny się znaleźć peptydy, czyli dobrze przyswajalne przez skórę cząsteczki amimokwasów, które poprawiają wydajność procesu syntezy kolagenu. Co ciekawe, peptydy mają moc pobudzania produkcji nie tylko głównego kolagenu (typu pierwszego), ale też kolagenu typu trzeciego i czwartego. Takim peptydem jest chociażby Booster Kolagenu, który znajdziesz w kremach z linii Hyaluron Cellular Filler.

Czy jeden krem przecwizmarszczkowy wystarczy? Niestety nie – powinnaś stosować osoby krem na dzień i na noc, a do tego krem pod oczy 40+. To absolutne minimum. Zestaw ten możesz powiększyć jeszcze o serum lub odżywczy olejek do twarzy, które zintensyfikują przeciwstarzeniowe działanie i pomogą zwalczyć problemy towarzyszące, np. nasilające się przebarwienia czy suchość skóry.
pielęgnacja 40+
40+ krem z Q10

Dlaczego musisz używać kremu pod oczy? Bo skóra na tym obszarze jest zupełnie inna i ma inne potrzeby niż reszta skóry twarzy. Nie chodzi tym razem stricte o zmarszczki – te wokół oczu są całkiem podobne do innych zmarszczek. Chodzi raczej o to, że skóra pod oczami jest dużo bardziej wrażliwa, więc krem do twarzy może być dla niej zbyt drażniący. Policzki czy czoło mogą potrzebować zwężania nadmiernie rozszerzonych porów, ale dla skóry pod oczami takie działanie będzie bardzo obciążające!

Dobry krem pod oczy na zmarszczki 40+ powinien dostarczać skórze nawilżenia i odżywienia, ale kremy na zmarszczki po czterdziestce są dla skóry wokół oczu zdecydowanie za ciężkie. Sięgnij zatem po osobny krem pod oczy, który będzie dostosowany do potrzeb skóry w Twoim wieku. Naszym typem jest NIVEA Q10 Krem przeciwzmarszczkowy + ujędrnienie z koenzymem Q10 i kreatyną.

Jakie konkretne produkty z kategorii kremów na dzień i na noc polecamy?

Uzupełniająco warto sięgnąć po:


Po jakie zabiegi na twarz po 40. sięgnąć?

Myślisz o tym, by walkę z oznakami starzenia wesprzeć zabiegami odmładzającymi na twarz po 40-stce? Możesz próbować mezoterapii igłowej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Wśród zabiegów na twarz po 40-stce poleca się także „wampirzy lifting”, czyli ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym pozyskanym z własnej krwi. Te i podobne zabiegi na twarz po 40 roku życia wykorzystują silne skoncentrowane preparaty zawierające witaminy, sole mineralne i kwasy tłuszczowe, czyli antyoksydanty i najważniejsze substancje budujące struktury skóry.

Jakie zabiegi na twarz po 40-stce możesz jeszcze wykorzystać? Na pewno za wcześnie jeszcze na nici liftingujące. Teraz lepiej korzystać z mało inwazyjnych metod, takich jak np. peeling medyczny. Zmarszczki 40-latki są stosunkowo płytkie i taki zabieg przyniesie jeszcze widoczne rezultaty. Spośród zabiegów kosmetycznych na twarz dla 40-latki warto od czasu do czasu wybrać zabiegi poprawiające koloryt i znoszące efekt zmęczonej skóry. Przeprowadza się je np. z wykorzystaniem lasera.

Nie tylko kosmetyki – dieta po 40.!

Dieta po 40-stce nie powinna różnić się od diety stosowanej na wcześniejszych etapach życia. Powinna to być dieta zdrowa, obfitująca w warzywa i nienasycone kwasy tłuszczowe – bez względu na etap życia! Dietę dla 40-latki warto dopasować pod kątem zapotrzebowania kalorycznego (uwzględniając m.in. codzienny poziom aktywności fizycznej i rodzaj wykonywanej pracy).

Co uwzględnić w diecie po 40-tce?

  • Tłuste ryby morskie: łosoś, makrelę, śledzia, sardynki.
  • Oleje roślinne: lniany, rzepakowy.
  • Orzechy włoskie, pestki dyni.
  • Żółtka jaj.
  • Warzywa i owoce: jak najbardziej kolorowe, od tych intensywnie czerwonych i czarnych po soczyście zielone.
  • Produkty sojowe.
  • Produkty pełnoziarniste, grube kasze, otręby.
dieta po 40

7 zasad pielęgnacji po 40-stce

ćwiczenia twarzy po 40

Podsumujmy. Jakie zasady powinny rządzić pielęgnacją twarzy ciała po czterdziestym roku życia?

  1. Ogranicz kontakt z zewnętrznymi czynnikami przyspieszającymi starzenie: ogranicz używki, spędzaj więcej czasu poza miastem, wśród natury, unikaj przetworzonej żywności.
  2. Unikaj nadmiernego opalania, na co dzień stosuj kremy z filtrami. Słońce działa na Twoją skórę każdego dnia, przez cały rok, nawet, jeśli tego nie widzisz. Fotostarzenie to jedna z głównych przyczyn gorszego stanu skóry po 40-stce!
  3. Zapobiegaj niekorzystnym zmianom w przyszłości: wykonuj ćwiczenia mięśni twarzy.
  4. Stosuj kremy przeciwzmarszczkowe, które aktywują komórki skóry do wzmożonej pracy, ograniczają powstawanie wolnych rodników i nadmierną aktywność metaloproteinaz.
  5. Stosuj zdrową dietę i pij odpowiednio dużo wody!
  6. Obowiązkowo używaj kremu na dzień, na noc oraz pod oczy. Uzupełniająco możesz stosować sera i skoncentrowane olejki, które wzmocnią działanie przeciwzmarszczkowe, a przy tym zaspokoją inne, specyficzne potrzeby skóry, np. złagodzą nadwrażliwość i dodatkowo nawilżą, gdy wraz z wiekiem Twoja skóra ulega przesuszeniu.
  7. Nie zapominaj o reszcie ciała. Każdego dnia nawilżaj skórę balsamem, najlepiej o właściwościach ujędrniających. Dbanie o nawilżenie jest teraz bardzo ważne, bo skóra po czterdziestce staje się wrażliwsza, pojawiają się na niej także rozszerzone naczynka.

Jeśli będziesz stosować się do wymienionych zasad, skóra po czterdziestce będzie starzeć się znacznie wolniej. Twój wiek nigdy więcej nie powinien być powodem do zmartwień!

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także: Pielęgnacja skóry dojrzałej oraz Produkty opóźniające starzenie się skóry.