Potliwość – jak sobie z nią radzić?

Potliwość – jak sobie z nią radzić? 13 pomocnych kosmetyków

Pot jest naturalny i niezbędny do życia. Niemniej sprawia nam problemy, zwłaszcza, gdy pojawia się w nadmiarze bądź w nietypowych miejscach. Nie musimy wstydzić się tego, że się pocimy, nie powinniśmy też wstydzić się o tym rozmawiać. Dlaczego czasami potu jest tak dużo i z czego wynika jego przykry zapach? Wyjaśniamy!

Co to jest pot i dlaczego się pocimy?

Na plaży czy treningowej sali nikogo raczej nie dziwi. Pot odpowiada za termoregulację ludzkiego organizmu, więc w warunkach wysokiej temperatury i wzmożonego wysiłku fizycznego po prostu musi się pojawić. Czy wykonałeś kiedyś tak intensywny trening, że pot spływał Ci po skroniach i czole wprost do oczu i ust? Mogłeś wówczas poczuć, że ma intensywnie słony smak. Dlaczego pot jest słony?

Pot pełni nie tylko termoregulacyjną funkcję, ale też funkcję wydalniczą. Wraz z nim organizm wydala na zewnątrz m.in. amoniak i kwas moczowy, a także elektrolity. To właśnie sole wapnia, magnezu i sodu odpowiedzialne są za słony smak potu. Substancje te są zbędnymi produktami przemiany materii. Dzięki temu, że usuwamy je wraz z potem, nasz organizm może działać w niezakłócony sposób. Zatem: co to jest pot? Ta wydzielina składa się głównie z wody (98 procent), co pozwala jej odpowiadać za funkcję termoregulacyjną, pozostałą część składu stanowi sól (0,6-0,8 procent), mocznik, kwas moczowy i mlekowy, amoniak, tłuszcze i związki mineralne, co sprawia, że pot bierze udział w działaniach układu wydalniczego.

Czas na bardzo ważne, choć niewygodne pytanie: dlaczego pot.. śmierdzi? Główną przyczyną przykrego zapachu potu jest działalność bakterii obecnych na naszej skórze. Pot jest dla nich pożywką. Im bardziej namnażają się bakterie karmione potem, tym intensywniejszy zapach. To dlatego stosowanie dezodorantów ma na celu nie maskowanie woni potu, lecz eliminację odpowiedzialnych za nią bakterii.

Potliwość – jak sobie z nią radzić?

W porządku, jednak dlaczego niektórzy z nas mają zapach potu intensywniejszy niż inni? Mimo, że wcale nie pocą się bardziej? Za zapach potu odpowiadają nie tylko same bakterie, ale także ich rodzaj. Każdy z nas ma inną florę bakteryjną skóry, stąd także różnice w zapachu potu. Do tego dochodzi rodzaj spożywanych potraw (po zjedzeniu ciężkich dań mięsnych, cebuli, czosnku czy ostrych przypraw woń potu jest bardziej nieprzyjemna). Czasami przykry zapach potu jest też objawem choroby (najbardziej wyraźny przypadek to acetonowy zapach potu jako objaw nieleczonej cukrzycy).

Pochylmy się jeszcze nad zjawiskiem zimnych potów. Zwykłemu potu towarzyszy raczej uczucie ciepła lub gorąca. W tym przypadku wystąpienie potu odczuwane jest jako fala zimna. Ten specyficzny rodzaj potu pojawia się na skutek nagłego osłabienia organizmu, strachu czy zdenerwowania. U niektórych pojawia się częściej, innych nie dotyka w ogóle – wszystko zależy od predyspozycji organizmu. Występowanie zimnego potu jest rzadsze, ale tak samo naturalne, jak zwykła potliwość (choć też może być objawem menopauzy lub choroby, np. problemów z tarczycą).

Czy to już nadmierne pocenie?

Wiesz już, że pocenie jest naturalne i konieczne. Czasami jednak może Ci się wydawać, że produkujesz za dużo potu i że pot ów za bardzo uprzykrza Ci życie. Jak rozpoznać nadmierne pocenie? Kiedy można mówić o nadmiernym poceniu, które wymaga interwencji?

Nadmierne pocenie się występuje wtedy, gdy pojawiania się potu nie można wytłumaczyć temperaturą otoczenia ani wysiłkiem fizycznym. Jeśli dużo się pocisz bez względu na warunki i podejmowane aktywności, prawdopodobnie cierpisz na nadpotliwość. Taka przypadłość bardzo utrudnia życie – pot jest widoczny i niestety zwykle też wyczuwalny. Nadmierne pocenie może być wrodzoną lub nabytą przypadłością, może być też objawem choroby. Jeśli trudno jest ustalić konkretną przyczynę, pozostają doraźne metody walki z objawami. Asortyment środków przeciwko potliwości jest szeroki i obejmuje antyperspiranty, blokery potu czy nawet tabletki na pot. Antyperspiranty-blokery czy doustne preparaty mają różny stopień skuteczności, ale też… bezpieczeństwa. Byłoby najlepiej, gdyby o konieczności stosowania takich rozwiązań zawsze decydował lekarz!

Więcej o przyczynach nadmiernej potliwości przeczytasz w artykule Nadmierne pocenie pod pachami – jak je powstrzymać?.

Pocenie się w nocy i inne nietypowe rodzaje potliwości

Pot pod pachami raczej nikogo nie dziwi. Inaczej, jeśli pojawia się w mniej typowych miejscach, jak plecy, twarz czy dłonie. W takiej sytuacji możemy mówić o nadmiernej aktywności gruczołów potowych konkretnych partii ciała. Wynika to np. z wrodzonych skłonności, może być też reakcją uczuleniową.
Nietypowe bywają nie tylko miejsca nadmiernej potliwości, ale też okoliczności, w których dochodzi do wzmożonego wydzielania potu. Dziwi najczęściej pocenie się w nocy, w ciąży czy po urodzeniu dziecka. W wielu przypadkach taka potliwość również jest naturalna. Wynika np. z gwałtownych zmian hormonalnych (ciąża i połóg), nadmiernej masy ciała, w nocy zaś powodem może być… koszmarny sen!

Mimo, że nietypowa potliwość często ma dość banalne podłoże, nie powinieneś diagnozować się pod tym kątem samodzielnie. Zawsze wtedy, gdy dokucza Ci nietypowy rodzaj potliwości, powinieneś ustalić jego przyczynę u lekarza. Dopiero gdy specjalista wykluczy poważniejsze schorzenia, możesz zacząć szukać pomocy wśród kosmetyków albo zabiegów kosmetycznych na potliwość.

Potliwość – jak sobie z nią radzić?

Czy można mieć uczulenie na pot?

To jeszcze nie koniec problemów, jakich może przysparzać pot. Niektóre osoby na pot reagują nieprzyjemnymi dolegliwościami, np. zaczerwienieniem i swędzeniem skóry. Objawy te sugerują… uczulenie na pot! Jednak czy to możliwe, by mieć uczulenie na własny pot? Dermatolodzy twierdzą, że nie. Niemniej pot jak najbardziej może podrażniać skórę. Słony pot zawiera mnóstwo zbędnych produktów przemiany materii. Kiedy pozostają na skórze przez dłuższy czas, mogą wywoływać pieczenie i świąd, które nasuwają skojarzenia właśnie z alergią na pot. Warto jednak wiedzieć, że za podrażnienia nie jest odpowiedzialny kwaśny odczyn potu. Kwaśny pot to zjawisko fizjologiczne, podobnie jak kwaśny odczyn ludzkiej skóry. W normalnych warunkach pot nie powinien wywoływać podrażnień, jest jednak może Ci się zdarzać, jeśli masz skórę wrażliwą. Drażniący wpływ potu dotyczy przede wszystkim twarzy.

Pot pod pachami – jak zapobiec wstydliwym następstwom potliwości?

Możesz przyjąć wiele strategii. Za pomocą kosmetyków możesz czasowo blokować wydzielanie potu, ale możesz też po prostu eliminować jego nieprzyjemny zapach. Do tego istnieje wiele pośrednich metod ograniczających potliwość i woń potu. Zaliczają się do nich m.in. zmiana diety, ograniczenie używek czy zastąpienie odzieży z materiałów syntetycznych bardziej przewiewnymi tkaninami.

Potliwość – jak sobie z nią radzić?

Co zrobić żeby pot nie śmierdział?

Podstawą jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny. Niedopuszczanie do nadmiernego rozrostu bakterii na powierzchni skóry w wielu przypadkach pozwala na całkowite wyeliminowanie problemu z brzydkim zapachem. Możesz też ograniczyć ilość używek w diecie, które nasilają pocenie oraz intensywność woni potu (kawa, papierosy, alkohol). Zwróć uwagę także na to, co jesz – przykładowe produkty wpływające na zapach potu wymieniliśmy już wcześniej. Nie chodzi oczywiście o to, by wprowadzać stałe restrykcje dietetyczne. Kiedy czeka Cię ważny dzień w pracy czy spotkanie towarzyskie, na dwa dni przed unikaj produktów bogatych w związki siarki (wspomniane czosnek, cebula, ale też brokuły czy kalafior). Na co dzień unikaj natomiast żywności wysoko przetworzonej (bakterie w dużej mierze żywią się białkami i tłuszczami, które do potu przenikają właśnie z żywności dostarczającej pustych kalorii).

Co jeszcze możesz zrobić? Zwróć uwagę na odzież, którą nosisz. Syntetyczne materiały nie przepuszczają powietrza, więc blokują wysychanie potu. Jeśli masz problemy z nadmierną potliwością, noś więcej przewiewnych, bawełnianych ubrań.  

Co na pot pod pachami? Przegląd dezodorantów

W odpowiedzi na pytanie, co na pot pod pachami, na myśl od razu przychodzi dezodorant. I słusznie! Dezodorant to najłatwiejszy sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu potu. Odpowiedniego dezodorantu należy używać zawsze rano i zgodnie z potrzebami także w ciągu dnia. Do wyboru masz dezodoranty w sprayu, dezodorant w kulce czy w sztyfcie. Co na pot sprawdzi się najlepiej? Formę kosmetyku dobierz do własnych upodobań i potrzeb, podobnie z zapachem. Dezodoranty perfumowane sprawdzą się u osób, które na co dzień muszą wyglądać i pachnieć z klasą, dezodorant o świeżym, owocowym zapachu będzie dobrze orzeźwiał osoby aktywne fizyczne. Jaki dezodorant NIVEA powinien znaleźć się w Twojej łazience?

Potliwość – jak sobie z nią radzić?

Dezodorant a antyperspirant. Który lepiej poradzi sobie z potliwością?

„Dezodorant” to ogólna nazwa dla szerokiej gamy produktów przeciwko poceniu i jego skutkom. Bardzo często mówiąc „dezodorant”, masz na myśli antyperspirant. Mówiąc ściśle, nie są to jednakowe produkty. Dezodorant eliminuje bakterie, a tym samym przykry zapach, natomiast antyperspirant blokuje gruczoły potowe, ograniczając ilość wydzielanego potu. Który produkt – dezodorant czy antyperspirant – jest lepszy? Wszystko zależy od konkretnego problemu z potem. W przypadku nadmiernej potliwości zwykle skuteczniejszy okazuje się antyperspirant, który ma moc redukcji ilości wydzielanego potu. Antyperspirant radzi więc sobie zarówno z problemem zapachu, jak i z problemem mokrych plam na ubraniu.

Najlepszy antyperspirant na potliwość

Potliwość – jak sobie z nią radzić?

Jaki antyperspirant pomoże Ci uporać się ze wstydliwymi objawami potliwości? Oto lista naszych rekomendacji spośród antyperspirantów NIVEA:

Czas na kilka propozycji antyperspirantów męskich NIVEA MEN:

Czy da się żyć bez martwienia się potem? Jak najbardziej, trzeba tylko dobrze poznać podłoże problemu i dostosować do niego zmiany w stylu życia. Kluczowy jest także dobór właściwego dezodorantu lub antyperspirantu. Pamiętaj, że choć tak często wydaje się inaczej, pot jest Twoim sprzymierzeńcem!

Potliwość – jak sobie z nią radzić?