Jak zadbać o prawidłową postawę ciała?

Jak zadbać o prawidłową postawę ciała?

Często bolą Cię plecy, kark albo ramiona? Nieustannie dręczą Cię migreny? A może często czujesz się zmęczona, tak, że brak Ci tchu lub miewasz problemy z układem pokarmowym? Całkiem możliwe, że winowajcą Twoich dolegliwości jest nieprawidłowa postawa ciała. Dowiedz się zatem, jak o nią zadbać.

Jak wygląda poprawna postawa?

Obecnie prowadzimy w dużej mierze siedzący tryb życia. Przez przynajmniej osiem godzin dziennie większość z nas spędza czas w pracy w biurze, najczęściej przed ekranem komputera i przybiera przy tym przygarbioną sylwetkę. Następnie wraca do domu i wpatruje się w ekran smartfona czy telewizora. W tym przypadku również przyjmujemy niewłaściwą pozycję, która także nadwyręża plecy, barki i kark. Co więcej, przemieszczamy się za pomocą samochodów, w których… również siedzimy. To wszystko niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu, samopoczuciu, a także wyglądzie. Aby przeciwdziałać tym procesom, warto kontrolować swoją sylwetkę podczas stania czy siedzenia, a także wprowadzić do swojego grafiku odrobinę ruchu. Zanim jednak przejdziemy do polecanej aktywności fizycznej, warto ustalić, jak powinna wyglądać prawidłowa postawa ciała.

Prawidłowa postawa stojąca to wyprostowane plecy ze ściągniętymi łopatkami, wypchnięta do przodu pierś oraz napięty brzuch. Ważna jest także miednica, która powinna być w pozycji neutralnej, czyli ani nadmiernie wypchnięta do przodu, ani do tyłu. Jeżeli zauważasz u siebie jedną z dwóch opisanych, winne temu są słabe mięśnie brzucha lub pleców. Dlatego też zaleca się utrzymywanie choć minimalnego ruchu w ciągu każdego dnia, a także robienie sobie przerw od siedzenia i wykonywanie kilku prostych ćwiczeń rozciągających lub wzmacniających mięśnie. Pomocna może okazać się tu m.in. joga, która pozwala wzmocnić osłabione mięśnie, porozciągać się i zrelaksować. Jeśli cierpisz na brak czasu lub nie masz z kim zostawić dziecka na czas ćwiczeń, koniecznie sprawdź artykuł Joga w domu – jak ćwiczyć z dzieckiem? 13 prostych asan!

Wspomniane cechy prawidłowej postawy powinny być dla Ciebie wyznacznikiem tego, jak wygląda poprawna sylwetka. Na początku może być Ci trudno ją utrzymać, ale praktyka czyni mistrza!

Jak wygląda poprawna postawa?

Dlaczego warto dbać o postawę?

Kręgosłup stanowi rusztowanie dla ciała, czyli jest jednym z najważniejszych jego elementów. Odpowiada za poruszanie, swobodne wykonywanie codziennych czynności, a także zapewnia równowagę. Prawidłowa postawa ciała to efektywna praca narządów czy przepony, które nie są uciskane przez otaczające je tkanki. Co więcej, przeciwdziała przeciążeniom kręgosłupa, karku czy barków. Jeżeli zatem często cierpisz z powodu bólu tych części ciała, to znak, że Twoja sylwetka na co dzień jest nieprawidłowa. W takim przypadku warto ją wzmacniać wspomnianymi ćwiczeniami.

Sposoby na rozciąganie i wzmocnienie pleców znajdziesz np. w artykule Ćwiczenia na bolące plecy w domu i nie tylko. Wykonywane regularnie sprawią, że Twoja postawa ulegnie poprawie.

Co jeszcze daje prosty kręgosłup? Przede wszystkim wiele korzyści zdrowotnych, jednak korzystnie wpływa również na wygląd! Wyprostowana postawa sprawia, że wyglądamy na osoby pewne siebie, a nasza figura staje się bardziej atrakcyjna. Proste plecy to mocny i płaski brzuch, natomiast mocny brzuch to szczupła, ładnie zarysowana talia. Dlatego, jeżeli chcesz popracować nad sylwetką, zyskać bardziej jędrne i zadbane ciało, do swojej codziennej pielęgnacji warto włączyć nie tylko balsamy ujędrniające czy antycellulitowe żele pod prysznic, ale także ruch i ćwiczenia, które pozwolą zadbać o odpowiednią postawę. Na początek dobrze jest postawić na pilates – aktywność, którą z powodzeniem możesz wykonywać w domu. Przygotuje ona Twoje ciało do wytężonej pracy, a także świetnie wzmocni mięśnie. Więcej informacji o tym, jak trenować dowiesz się z artykułu Pilates – jak zacząć ćwiczyć go w domu?.

Dlaczego warto dbać o postawę?

Nieprawidłowa postawa ciała – czym skutkuje?

Nieprawidłowa postawa ciała ma niekorzystny wpływ nie tylko na Twoje zdrowie, ale i samopoczucie, efektywność w pracy czy kreatywność. Dlaczego? Prawidłowa postawa ciała to zachowanie odpowiedniej krzywizny kręgosłupa, równomierne napięcie mięśni, a także swobodna praca narządów. Dzięki niej unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości bólowych związanych z przeciążeniami pleców, karku czy barków, ale również pozwolisz na swobodny przepływ krwi i tlenu, a także zabezpieczysz się przed wystąpieniem w przyszłości zwyrodnień.

Wiele osób, które na co dzień pracują przy komputerze, nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nieprawidłowa postawa ciała niekorzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego czy oddechowego. W efekcie osoby te skarżą się na liczne dolegliwości ze strony wspomnianych układów, choć nie wiążą ich z pracą siedzącą. Dzieje się tak, ponieważ zgarbiona sylwetka, którą przybierasz podczas siedzenia sprawia, że inaczej pracuje całe ciało. Uciskasz narządy np. żołądek, płuca czy jelita, co w efekcie utrudnia im pracę. To, w połączeniu z gorszym krążeniem krwi prowadzi do problemów trawiennych czy z oddychaniem. Kiepskie dotlenienie organizmu najczęściej objawia się sennością, bólami głowy czy apatią. W efekcie trudno jest skupić uwagę na pracy i myśleć kreatywnie.

Nieprawidłowa postawa ciała – czym skutkuje?

Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa przy komputerze?

Dużo czasu spędzasz przed ekranem monitora? Zatem prawidłowa postawa przy komputerze jest niezwykle ważna dla Twojego zdrowia, a także efektywności w pracy.

Jaka jest prawidłowa postawa siedząca?

  1. Podczas siedzenia plecy powinny przyjąć naturalną, wyprostowaną pozycję, łopatki winny być ściągnięte, a broda ustawiona równolegle do podłoża.
  2. Stopy powinny swobodnie spoczywać na podłodze, a kolana być zgięte pod kątem 90-110 stopni względem podłogi.
  3. Łokcie powinny swobodnie spoczywać na blacie biurka lub podłokietnikach krzesła.

Prawidłowa pozycja przy komputerze będzie łatwiejsza do uzyskania, jeśli dodatkowo zaopatrzysz się w ergonomiczne krzesło z regulowaną wysokością oraz podłokietnikami. Istotne jest również odpowiednie umiejscowienie monitora. Ten powinien być ustawiony na wprost oczu, ale w taki sposób, aby jego górna krawędź była nieco powyżej głowy. Dzięki temu nie będziesz zadzierać głowy do góry czy dołu, a prawidłowa postawa przed komputerem będzie znacznie łatwiejsza do uzyskania i utrzymania przez cały dzień.

Równie ważna jest również odległość głowy od monitora – która powinna wynosić 45-75 centymetrów. Pomocne w prawidłowym ustawieniu monitora będzie burko, które powinno być dopasowane do Twojego wzrostu lub posiadać regulację wysokości.

Czym skutkuje nieprawidłowa postawa przy komputerze?

Odczuwasz ból kręgosłupa przy oddychaniu? Nieprawidłowa postawa przy komputerze może być tego efektem. Niestety, kiedy przybierasz zgarbioną pozycje, Twoje ciało uciska płuca i przeponę. Skutkuje to zmniejszoną pojemnością płuc i ilością tlenu, która dostaje się do organizmu. Twoje organy pracują mniej wydajnie, a Ty czujesz się zmęczona i ospała. Nieprawidłowo pracują również mięśnie, które poprzez niewłaściwe napięcie powodują przeciążenia i ból pleców podczas oddychania. Dlatego tak ważna jest poprawna postawa przy komputerze – przy którym spędzasz przecież większą część dnia.

Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa przy komputerze?

Ćwiczenia na prawidłową postawę

Jak już wiesz, poprawna postawa jest niezwykle ważna dla Twojego zdrowia, samopoczucia, zachowania koncentracji czy efektywności w pracy. Pracując nad sylwetką i zachowując proste plecy, szybko zauważysz pierwsze efekty. Jakie jednak ćwiczenia na prawidłową postawę warto wykonywać?

1. Rozciąganie karku

To ćwiczenie możesz wykonywać z powodzeniem w firmowym biurze. Wstań od biurka, rozstaw nogi na szerokość bioder, a ręce oprzyj na biodrach. Następnie przechyl głowę maksymalnie do przodu, aż poczujesz rozciągnięcie karku, a po chwili do tyłu i na boki. Za każdym razem policz do trzech i powtórz ćwiczenie kilka razy. Po rozciąganiu powinnaś poczuć ulgę w karku.

2. Rozciąganie pleców

Stań w delikatnym rozkroku, a następnie przechył tułów w przód, najlepiej tak, aby dotknąć rękami palce u stóp. Wytrzymaj tak chwilę, a następnie zrób głęboki wdech i wyprostuj się, wyciągając ręce nad głowę.

Modyfikacją tego ćwiczenia, które niewątpliwie przyniesie ulgę w spiętych i bolących plecach, będzie przyjęcie pozycji dziecka. Co to oznacza? Usiądź na kolanach na podłodze lub macie do ćwiczeń, a następnie przechyl się przodu, tak aby głowa dotykała podłoża i wyciągnij ręce przed siebie. Poczuj, jak plecy się rozciągają.

3. Skłony w bok

Skłony pomogą rozciągnąć boki ciała. Wystarczy stanąć z lekko rozstawionymi nogami, następnie wyciągnąć lewą rękę i przechylić się w prawą stronę, w taki sposób, aż poczujesz rozciąganie boku. Ćwiczenie powtórz analogicznie na drugą stronę.

4. Ściąganie łopatek

Chcesz utrzymać prawidłową postawę ciała? Ćwiczenia polegające na ściąganiu łopatek mogą Ci nieco ułatwić to zadanie. Wystarczy złapać dłonie za plecami, a następnie mocno spiąć łopatki, tak, jakbyś chciała je połączyć ze sobą. Rozluźnij się i powtórz ćwiczenie kilka razy.

Ćwiczenia na prawidłową postawę

5. Masaże

Oprócz ćwiczeń możesz spróbować także automasaży. Sama – nawet w przerwie w pracy – możesz rozmasować obolałe ramiona i spięty kark. Uzasadniony jest także automasaż stóp – w stopach znajdują się zakończenia nerwowe wielu narządów; dla kondycji kręgosłupa szczególnie warto masować wewnętrzne części stóp. Wieczorem możesz natomiast poprosić bliską Ci osobę o rozmasowanie Twoich pleców. Nie zapomnij, że skuteczny masaż gwarantuje użycie kosmetyków do ciała, które znoszą nadmierne tarcie. Sięgnij po mleczko do ciała albo olejki w balsamie!

1. Rozciąganie karku

Ćwiczenia na prawidłową postawę dla dzieci

Prawidłowa postawa dziecka jest bardzo ważna dla zdrowia i rozwoju malucha. Dlatego kiedy zauważysz u swojej pociechy zaokrąglone plecy, koniecznie wprowadź ćwiczenia, które pozwolą szybko skorygować jej sylwetkę.

Ćwiczenia na prostą postawę:

  1. Ułóż dziecko w klęku podpartym, a następnie na wysokości ramion połóż zwinięty rulon ręcznik. Maluch powinien położyć na nim dłonie, a następnie przesunąć jak najdalej w przód i wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie warto powtórzyć 10 razy.
  2. Poproś malucha, aby usiadł w siadzie skrzyżnym. Sylwetka dziecka powinna być wyprostowana, broda ustawiona równolegle do podłogi. Następnie włóż maluchowi do rąk małą piłeczkę lub woreczek wypełniony ryżem. Poproś, aby dziecko przełożyło piłeczkę z ręki do ręki za plecami. Kontroluj, aby malec miał cały czas proste plecy. Niech powtórzy czynność 10-12 razy.
  3. Poproś dziecko, aby położyło się na macie na brzuchu, a następnie unosiło tułów do góry wraz z rękami, które powinny być zgięte i znajdować się blisko ciała. Dziecko powinno przez chwilę wytrzymać w tej pozycji w górze. Następnie może wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy.

Wymienione czynności to idealne ćwiczenia na prawidłową postawę dzieci. Aby przyniosły oczekiwane rezultaty, należy je wykonywać systematycznie.

2. Rozciąganie pleców

Inne sposoby na prostą postawę

Prosta postawa może odmienić Twoją figurę nie do poznania. Prawidłowa sylwetka to w końcu płaski, mocny brzuch, ładnie zarysowana talia, a także uwydatniony i zarysowany biust. Czasem wystarczy niewiele, aby zyskać prawdziwą metamorfozę swojego ciała. Co więcej, prawidłowa postawa człowieka dodaje pewności siebie, a także sprawia, że czujesz się bardziej atrakcyjna.

Pamiętaj, aby każdego dnia dbać o aktywność fizyczną (wystarczy choćby spacer), czy będąc w pracy robić sobie przerwy od siedzenia przy komputerze. Staraj się również kontrolować i przybierać właściwą sylwetkę. Dzięki drobnym zmianom zmienisz swoją postawę, a także uporasz się z niepotrzebnymi bólami kręgosłupa czy karku.

3. Skłony w bok