Po co nam rogowacenie skóry?

Po co nam rogowacenie skóry?

Czy, gdy słyszysz o rogowaceniu skóry, natychmiast myślisz o jednostce chorobowej? Niepotrzebnie! To przecież zupełnie naturalny, a nawet potrzebny proces. Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o skórę, by proces rogowacenia pozostawał na odpowiednim, zdrowym poziomie.

Rogowacenie skóry – na czym polega?

Na Twoich piętach albo łokciach pojawiają się zgrubienia? Zdarza się, że w zimie skóra na Twoich przedramionach albo łydkach jest przesuszona i nadmiernie się łuszczy? Jeśli te „objawy” brzmią znajomo, wiesz już, że rogowacenie skóry jest normalnym procesem.

 

Rogowacenie wiąże się z budową i funkcją skóry, a zwłaszcza z cyklem życia komórek. Te namnażają się, dojrzewają i zostają zastąpione przez nowe. Martwe komórki łuszczą się samoistnie lub trzeba im nieco pomóc, kiedy zaczynają zamieniać się w zrogowacenia. Wtedy właśnie sięgamy po peelingi do twarzy czy ciała.

 

Kiedy jednak powinniśmy udać się do specjalisty i jak leczyć rogowacenie skóry? Zdarza się, że proces rogowacenia zamienia się w chorobę skórną. Problemem jest wtedy nadmierne rogowacenie, czyli hiperkeratoza. Dochodzi wówczas do nawarstwiania się keratyny, która nieestetycznie pogrubia wierzchnie warstwy skóry. Chociaż schorzenia nie da się w pełni wyleczyć (często jest ono dziedziczone genetycznie lub pojawia się w towarzystwie innego schorzenia), możemy znacząco ograniczyć przykre skutki rogowacenia.

Rogowacenie skóry – na czym polega?

Nadmierne rogowacenie skóry twarzy i nie tylko - gdy rogowacenie jest problemem

W skrajnych przypadkach nadmierne rogowacenie może swoim wyglądem przypominać nawet łuszczycę lub być jej wczesnym objawem. Jeśli jednak nie borykasz się z łuszczycą, możesz zapobiec lub znacząco złagodzić efekty nadmiernego rogowacenia skóry twarzy.

 

Podstawą pielęgnacji tego typu cery jest regularne złuszczanie i nawilżanie. I chociaż wszystkie uwielbiamy szybkie efekty, nie powinnyśmy przesadzać: stosowanie kwasów o najwyższym stężeniu czy agresywnych peelingów mechanicznych to nie najlepszy pomysł. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach na poprawę kondycji cery, przeczytaj nasz artykuł Złuszczanie naskórka - jak robić to dobrze?

 

W codziennym dbaniu o skórę twarzy pomogą Ci odpowiednio dobrane kosmetyki do mycia twarzy. NIVEA® Oczyszczający żel do mycia twarzy cera tłusta i mieszana zawiera w sobie niezawodny duet: peelingujące mikrogranulki dogłębnie oczyszczą pory z martwego naskórka, a wyciąg z oceanicznych alg zadba o właściwy poziom nawilżenia.

 

Po oczyszczeniu twarzy sięgnij również po odżywcze formuły: NIVEA® HYALURON CELLULAR FILLER + Odbudowa elastyczności Przeciwzmarszczkowy krem na dzień SPF 30 nie tylko nawilży cerę i zabezpieczy ją przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, ale też wspomożone ją w produkcji kolagenu i elastyny. Jeśli Twoja skóra ma również tendencję do przesuszeń, przed kremem możesz zaaplikować również NIVEA® HYALURON CELLULAR FILLER + Odbudowa elastyczności Serum-Kurację przeciw Przebarwieniom.

Nadmierne rogowacenie skóry twarzy i nie tylko - gdy rogowacenie jest problemem

Rogowacenie ciemne skóry

Z wiekiem możesz zacząć zauważać szorstkie, łuszczące się plamy. Pojawiają się na dłoniach, ramionach lub twarzy. Plamy te nazywane są rogowaceniem słonecznym, ale są powszechnie znane jako plamy posłoneczne lub plamy starcze.

Rogowacenie tego typu zwykle rozwija się na tych partiach ciała, które zostały uszkodzone przez lata ekspozycji na promieniowanie słoneczne (często mowa więc o rogowaceniu skóry dłoni czy rogowaceniu skóry twarzy).

To bardzo powszechna przypadłość. Występuje wtedy, gdy komórki skóry zaczynają nieprawidłowo rosnąć, tworząc łuskowate, przebarwione plamy. Ciemne rogowacenie skóry może objawiać się zmianami w szeregu kolorów: szarym, ciemnoróżowym, brązowym czy ciemnoróżowym.

Leczenie ciemnych rogowaceń polega przede wszystkim na zapobieganiu. O ile pojawiają się naturalnie po ukończeniu 60. roku życia, na powstawanie brązowawych plam są szczególnie narażone osoby o bardzo jasnej karnacji (fototyp I i II) w każdym wieku. Dlatego tak ważne jest używanie kosmetyków do opalania nie tylko w lecie. To właśnie promienie UVA są odpowiedzialne za starzenie się skóry oraz przebarwienia. Dodaj do swojej kosmetyczki NIVEA SUN UV Face Anti-Age & Anti-Pigments Cream Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy z wysoką ochroną SPF 50 oraz NIVEA SUN Protect & Moisture Nawilżający balsam ochronny SPF 50+ i ciesz się zdrową i nawilżoną cerą nawet w największych upałach.

Rogowacenie ciemne skóry

Okołomieszkowe rogowacenie skóry

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe skóry? To najpopularniejsza odmiana rogowacenia: boryka się z nią więcej osób, niż myślisz! I to niezależnie od wieku.

Szukając informacji o rogowaceniu tego typu mogłaś spotkać się również z określeniem „truskawkowa skóra”. Wszystko ze względu na charakterystyczny wygląd cery i skóry dotkniętej tą przypadłością. Na powierzchni ciała pojawiają się czerwone plamy, a nawet maleńkie guzki, które wyglądają jak pryszcze (skóra swoją fakturą przypomina truskawkę).

Te zmiany to w rzeczywistości martwe komórki skóry oraz gromadząca się kreatyna, które zatykają ujścia mieszków włosowych. W ten sposób tworzy się niegroźny stan zapalny w postaci widocznego zaczerwienienia, podrażnienia lub rogowacenia.

Kreatyna (czyli białko budujące włoski na ciele) zostaje zatrzymana w porach, blokując drogę rosnącym włoskom. W rezultacie powstaje mały guzek w miejscu, w którym powinien znajdować się włos.

Kto jest narażony na rogowacenia tego typu? Dokładna przyczyna gromadzenia się keratyny nie jest znana, choć przypadłość ta może wiązać się z innymi chorobami skóry (na przykład atopowym zapaleniem skóry). Wiadomo, że ten stan pogarsza się w miesiącach zimowych. Właśnie wtedy zwiększa się tendencja naszej skóry do przesuszeń. Zimny wiatr, suche powietrze i sezon grzewczy nie działają na naszą korzyść.

Rogowacenie skóry u dziecka

Okołomieszkowe rogowacenie skóry jest popularną przypadłością nawet u najmłodszych. Objawia się ono w postaci szorstkich partii skóry, przypominających gęsią skórę. Zmiany tego typu zazwyczaj są przejściowe i nie utrzymują się długo. Możesz wypróbować kilka prostych trików, które pomogą w przywróceniu komfortu w przypadku przymieszkowego rogowacenia skóry u dzieci:

 

  • nie pozwól na drapanie ani na dotykanie podrażnionej skóry,
  • ogranicz zakładanie dziecku obcisłych ubrań (tarcie tkaniny o ciało wzmaga podrażnienia),
  • zwiększ wilgotność powietrza w pomieszczeniu za pomocą nawilżacza,
  • stosuj treściwe kremy nawilżające na przesuszone partie skóry, na przykład NIVEA BABY Emolient Kojący krem S.O.S,
  • do kąpieli pociechy używaj ciepłej, ale nie gorącej wody,
  • zamień przesuszające skórę mydło na delikatne emolienty do kąpieli, na przykład NIVEA BABY Emolient Kojący żel do mycia ciała i włosów.
Okołomieszkowe rogowacenie skóry

Jak leczyć rogowacenie skóry?

Zacznij od rozpoznania przyczyny! Mieszkowe rogowacenie skóry często występuje na ramionach, udach, łydkach, policzkach lub pośladkach. Truskawkowa skóra zwykle nie powoduje dyskomfortu ani swędzenia. Nie jest również zaraźliwa. Chociaż nie ma konkretnego lekarstwa na tę nieszkodliwą przypadłość, istnieje wiele sposobów, które zapobiegną jej powstawaniu.

 

Częstą przyczyną okołomieszkowych zrogowaceń na skórze jest… depilacja. Jeśli zauważyłaś związek między goleniem nóg a czerwonymi podrażnieniami (a nawet wrastaniem włosków), przyjrzyj się swojej rutynie pielęgnacyjnej. Czy na pewno wystarczająco często wymieniasz maszynki do golenia lub dezynfekujesz je po każdym użyciu?

 

Jeśli wina nie leży po stronie zabrudzonej maszynki lub depilatora, spróbuj przed każdym zabiegiem wykonać peeling. To zasada szczególnie ważna dla posiadaczek suchej skóry: w trakcie golenia resztki niezłuszczonego naskórka mogą zatykać mieszki włosowe. A stąd już prosta droga do okołomieszkowego rogowacenia skóry. Jak leczyć? Najlepiej zapobiegać!

 

Zadbaj o odpowiedni poziom nawilżenia już w czasie kąpieli: NIVEA Natural Oil pielęgnujący olejek pod prysznic nie tylko dokładnie oczyści suchą i podrażnioną skórę, ale będzie też pierwszym krokiem pielęgnacyjnym. W kosmetyku znajdziesz aż 55% naturalnych olejków, które uelastycznią i odżywią ciało. Do rytuału domowego SPA możesz włączyć również Regenerujący balsam do ciała NIVEA, który zatroszczy się o mikrobiom skóry.

Rogowacenie skóry u dziecka