Wyprysk pieniążkowaty - odpowiadamy na najważniejsze pytania

Wyprysk pieniążkowaty - odpowiadamy na najważniejsze pytania

Na Twojej skórze pojawiają się zmiany o zaskakująco regularnym, kolistym kształcie? Nie zbywaj podrażnienia machnięciem ręki. Możesz borykać się z wypryskiem pieniążkowatym. Czym jest ta choroba i jak można złagodzić jej przebieg? Weź sprawę w swoje ręce i dowiedz się więcej o tym typie egzemy.

Wyprysk pieniążkowaty - co to jest?

Wyprysk pieniążkowaty, znany również jako egzema pieniążkowata, to przewlekła choroba, która swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi zmian skórnych, które powoduje. Niestety, ten typ schorzenia jest również łatwy do pomylenia z innymi chorobami skóry. Jak go rozpoznać? Rumień pieniążkowaty przywodzi na myśl regularny kształt monety: plamy chorobowe mają zazwyczaj widocznie zdefiniowane granice. Zdarza się również, że z grudkowatych, wypukłych zmian skórnych sączy się klarowny płyn, a sam obszar dotknięty rumieniem jest przesuszony i narażony na pękanie. Nie masz pewności, z jaką zmianą skórną masz właśnie do czynienia? W pierwszej kolejności skonsultuj się ze specjalistą!

Wyprysk pieniążkowaty występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Pierwszy epizod choroby u panów zazwyczaj obserwuje się w wieku od 55 do 65 lat. Egzema tego typu zwykle dotyka kobiet w okresie dojrzewania lub na początku dorosłego życia.

Przy odpowiednim leczeniu objawy wyprysku pieniążkowatego można znacząco złagodzić w przeciągu roku. Musimy jednak pamiętać, że choroba ta jest stanem przewlekłym: może więc nigdy w pełni nie ustąpić. Niektóre zmiany mogą całkowicie zniknąć, gdy inne będą nawracać.

Wyprysk pieniążkowaty - co to jest?

Wyprysk pieniążkowaty - przyczyny

Rumień pieniążkowaty często pojawia się jako następstwo po urazie skóry. Mowa tu oparzeniu, otarciu, a nawet ukąszeniu owada. Takie podrażnienie może pociągnąć za sobą wystąpienie jednej lub wielu zmian w kształcie monety, utrzymujących się nawet przez kilka miesięcy. Nie ma jednej znanej przyczyny, która bezpośrednio aktywuje tę chorobę. Jednak wiele osób borykających się z wypryskiem pieniążkowatym jednocześnie boryka się z astmą, atopowym zapaleniem skóry (AZS) lub ma skłonność do alergii.

Wypryskowi pieniążkowatemu często towarzyszy zwłaszcza AZS, które charakteryzuje się swędzeniem lub łuszczeniem ekstremalnie delikatnej skóry. Jeśli masz skłonności do przesuszeń i źle reagujesz na składniki aktywne w kosmetykach, zacznij od przeglądu produktów, których używasz do oczyszczania cery i mycia ciała.

Czego unikać przy skórze skłonnej do alergii? Wszystko tak naprawdę zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Czasami wysypkę i podrażnienie może wywołać sweter utkany z naturalnej przędzy, czasem za pogorszenie stanu skóry odpowiedzialna jest gwałtowna zmiana klimatu czy środowiska, w którym przebywamy. Poniżej przedstawiamy krótką listę potencjalnych czynników drażniących, które najczęściej są odpowiedzialne za nawroty wyprysków:

  • wełna i inne tkaniny pochodzenia zwierzęcego,
  • zbyt częste zażywanie kąpieli w gorącej wodzie,
  • używanie zaburzającego pH skóry mydła,
  • stres,
  • silna chemia gospodarcza: np. środki czyszczące, odkażacze, proszki do prania i płukania tkanin,
  • zadrapania, skaleczenia i otarcia na skórze,
  • atopowe zapalenie skóry (oraz ogólna wrażliwość skóry).
Wyprysk pieniążkowaty - przyczyny

Wyprysk pieniążkowaty - objawy

Jak poznać pierwsze symptomy zwiastujące pieniążkowe zapalenie skóry? Irytujący i silny świąd to jeden z pierwszych sygnałów ostrzegawczych. Drobne zmiany skórne często nie wzbudzają naszej podejrzliwości, jeśli jednak zauważysz wyraźny wyprysk o niezwykle regularnym i spłaszczonym kształcie, nie bagatelizuj problemu. Najczęstszym i zauważalnym objawem wyprysku pieniążkowatego jest duże skupisko zmian w regularnym, kolistym kształcie. Wyprysk często rozwija się na rękach lub nogach, ale ostatecznie może rozprzestrzenić się na tułów i dłonie.

Jak wygląda obszar dotknięty pieniążkowatą egzemą? Zmiany mogą mieć brązowe, różowe lub czerwone zabarwienie. Niektóre z nich powodują swędzenie, a nawet poczucie palenia. Zdarza się również, że ze zmian (zwłaszcza po rozdrapaniu) może sączyć się płyn, który ostatecznie prowadzi do stwardnienia rumienia. Skóra wokół wyprysku jest zazwyczaj zaczerwieniona, a nawet się łuszczy.

Co robić w takim przypadku? Po pierwsze: nie czekaj, aż podrażnienie samo zniknie! Chociaż na pierwszy rzut oka choroba do złudzenia przypomina reakcję alergiczną (pokarmową lub kontaktową), nieleczona może prowadzić do poważnej infekcji.

Wyprysk pieniążkowaty - objawy

Wyprysk pieniążkowaty - czy jest zaraźliwy?

Na szczęście wyprysk pieniążkowaty nie jest zaraźliwy. Oznacza to, że choroba nie przenosi się z jednej osoby na drugą poprzez bezpośredni kontakt skóry ze skórą. Możesz więc odetchnąć z ulgą i skupić się na przebudowie nawyków pielęgnacyjnych!

Wyprysk pieniążkowaty - leczenie

Wyprysk pieniążkowaty - diagnoza

Co zrobić, jeśli uważasz, że masz wyprysk pieniążkowaty? Po pierwsze, skonsultuj się z dermatologiem. Jeśli zbagatelizujesz leczenie, możesz doprowadzić do tego, że zwykły wyprysk rozwinie się do wtórnej infekcji skóry. Gdy to nastąpi, na zainfekowanych zmianach utworzy się żółtawa skorupa, której trudno będzie się pozbyć. Specjalista może być w stanie zdiagnozować wyprysk pieniążkowaty, pytając o Twoją historię medyczną i uważnie oglądając stan Twojej skóry. Lekarz może również poprosić Cię o zgodę na wykonanie biopsji zmiany, aby wykluczyć inne możliwe choroby, na przykład infekcje.

Jak wygląda takie badanie? Podczas biopsji lekarz usunie mały kawałek tkanki skórnej z dotkniętego chorobą obszaru. Próbka zostanie następnie przeanalizowana pod kątem obecności bakterii. Jeśli lekarz podejrzewa, że zmiany są wynikiem reakcji alergicznej, może również wykonać test alergiczny. Może to obejmować testy skórne lub badania krwi, które mogą pomóc w ustaleniu, na jakie substancje jesteś uczulony, jeśli w ogóle.

Czym leczyć wyprysk pieniążkowaty?

Czym leczyć wyprysk pieniążkowaty w domowych warunkach? Chociaż objawy choroby mogą być uciążliwe, bolesne i reaktywne, zmiany można wyciszyć środkami przeciwhistaminowymi. W tej roli świetnie sprawdzają się maści na wyprysk pieniążkowaty właśnie o takim działaniu. Niestety, nie ma lekarstwa na wyprysk pieniążkowaty. Możesz jednak tak kierować swoim swoim stylem życia (sposobem odżywiania, aktywnością fizyczną, codziennymi nawykami), że skutecznie wyeliminujesz wyzwalacze tej choroby. Co zatem zrobić, żeby złagodzić objawy wyprysku pieniążkowatego leczeniem domowym?

Chociaż całkowite wyeliminowanie stresu z naszego życia jest często niemożliwe, możesz zacząć od zmiany drobnych nawyków i nawyków pielęgnacyjnych. Zacznij od bardzo uważnego czytania etykiet kosmetyków. Niestety, silnie perfumowane żele pod prysznic mogą tylko nasilić podrażnienie Twojej delikatnej skóry. Postaw też na nawilżające produkty do kąpieli: to pierwszy krok w walce z przesuszeniami. Żele pod prysznic z olejkiem to nie tylko alternatywa dla musów, pianek i formuł żelowych, ale przede wszystkim produkt pielęgnujący. Wypróbuj NIVEA Natural Oil Olejek pod prysznic, który aż w 55% składa się z mieszanki cennych olejków.

Jeśli Twoja skóra przeżywa właśnie gorszy okres, a na dłoniach i nogach obserwujesz bolesne, zaognione zmiany, postaw na delikatne produkty dla dzieci i niemowląt. To właśnie kosmetyki stworzone z myślą o najmłodszych są zazwyczaj najbardziej łagodne dla skóry. Krótkie składy i bogactwo składników natłuszczających i odżywiających w emolientach dla niemowląt przyniosą ulgę reaktywnej skórze. NIVEA BABY Emolient Kojący żel do mycia ciała i włosów jest polecany również osobom z atopowym zapaleniem skóry.

Niestety, czasami czynniki wywołujące chorobę są trudne do wyeliminowania. Zdarza się, że za zaostrzenie stanu jest odpowiedzialne suche powietrze w mieszkaniu. Właśnie dlatego problemy skórne często zaostrzają się zimą lub jesienią, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli zauważyłaś związek między zmianą pory roku a stanem cery, zacznij używać nawilżacza powietrza. Postaw również na noszenie luźnej, bawełnianej odzieży (zwłaszcza jeśli chodzi o piżamy), żeby ograniczyć tarcie tkaniny o podrażnioną skórę.

Pamiętaj jednak, że zmiany stylu życia mogą nie wystarczyć do wyleczenia tego typu egzemy. Ciężkie przypadki mogą wymagać jednego lub więcej z następujących zabiegów medycznych:

  • stosowania antybiotyków,
  • zażywania leków przeciwhistaminowych, które zwalczają swędzenie,
  • używania maści kortykosteroidowych na receptę w celu zmniejszenia obrzęku lub stanu zapalnego,
  • udania się na fototerapię.

Świadoma pielęgnacja i dieta to jednak duży i ważny krok. W ten sposób znacząco złagodzisz przebieg choroby zanim przyjmie Cię specjalista.

Wyprysk pieniążkowaty - czy jest zaraźliwy?