Jak czyścić uszy niemowlaka?

Jak czyścić uszy niemowlaka?

Czyszczenie uszu niemowlaka jest jedną z koniecznych czynności pielęgnacyjnych. Ucho, ze względu na swoją budowę, a także leżący tryb życia noworodka i młodszego niemowlaka, często ulega infekcjom. Jeśli zastanawiasz się, czym czyścić uszy niemowlaka, mamy podpowiedzi.

Jak myć uszy niemowlakowi?

Jak myć uszy niemowlakowi?

Przez długie lata pokutował mit, że czyszczenie uszu u niemowląt jest niewskazane. Co więcej, że nie należy moczyć uszu, bo może to wywołać ból w uchu dziecka. Dziś już na szczęście świadomość jest szersza i nie obawiamy się mycia uszu. Przecież w życiu płodowym maluszek znajdował się w płynie owodniowym, który dostawał się do ucha i nie wywoływało to negatywnych konsekwencji. Nadmiar wilgoci zatrzymuje bowiem błona bębenkowa.

Warto wiedzieć, że woskowina jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania słuchu. Powinno usuwać się tylko widoczną gołym okiem woskowinę i dotyczy to nie tylko niemowlaków, ale każdego człowieka na każdym etapie życia. Skupiamy się przede wszystkim na oczyszczaniu małżowiny usznej, czyścimy też skórę dzieci za i wokół uszu, zwłaszcza, że dziecko często ulewa mleko, które ścieka właśnie w okolice uszu.

Czym czyścić uszy niemowlaka?

Zwilż je wodą i delikatnym środkiem myjącym z kategorii żeli do kąpieli dla niemowląt, na przykład Micelarnym żelem do mycia ciała NIVEA BABY. Masuj uszy powstałą pianą, a następnie opłucz wodą nabieraną w dłoń.

Po kąpieli delikatnie osusz uszy ręcznikiem. Nawilżając skórę dziecka z użyciem np. Ochronnego mleczka nawilżającego NIVEA BABY, możesz również posmarować zewnętrzne części ucha. Zadbaj o miejsca za uszkami, w które często spływa mleko w czasie karmienia i może pojawić się tam szorstkość.

U maluszka nie wolno usuwać wydzieliny z wnętrza ucha. Wkładanie patyczka zbyt głęboko grozi uszkodzeniem błony bębenkowej i infekcją ucha środkowego, co może prowadzić do uszkodzenia słuchu. Woskowinę usuwamy wacikiem, powinno się używać patyczków przeznaczonych dla niemowląt, które wyposażone są w ogranicznik. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że nie wkładasz patyczka zbyt głęboko do przewodu słuchowego dziecka.

Czym czyścić uszy niemowlaka?

Woskowina w uchu niemowlaka

Powtórzmy raz jeszcze: dbamy o usuwanie woskowiny z małżowiny usznej, nie w przewodzie słuchowym. Ta, która transportowana jest na zewnątrz, zawiera zanieczyszczenia, które jak najbardziej należy usuwać z uszu niemowlaka. Ta w środku pełni funkcje ochronne i jest potrzebna. U najmłodszych dzieci najlepiej jest oczyszczać uszy w pozycji leżącej na wznak, z głową na boku. Warto stosować osobny patyczek do mycia skóry wokół ucha oraz małżowiny i osobny do usuwania nadmiaru woskowiny z ujścia zewnętrznego kanału słuchowego.

Preparaty do czyszczenia uszu niemowlaka

W aptece można dostać specjalne preparaty w sprayu do czyszczenia uszu. Nie są obowiązkowe, ale pomagają w pielęgnacji. Kupując, zwróć uwagę, czy specyfik jest przeznaczony dla dzieci od urodzenia oraz czy ma bezpieczny, specjalnie wyprofilowany aplikator. Czyszczenie uszu noworodka preparatem w sprayu jest bardzo proste: raz w tygodniu zaaplikuj porcję preparatu do każdego ucha niemowlęcia. Pozwól specyfikowi zadziałać, czyli rozpuścić woskowinę, a następnie osusz uszy dziecka.

Jak często myć uszy niemowlakowi?

Uszy niemowlaka możesz myć przy okazji każdej kąpieli, stosując delikatne kosmetyki dla niemowląt, a już na pewno nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu. Za pomocą patyczków najlepiej jest usuwać nadmiar wydzieliny z małżowiny uszu dzieci raz na dwa tygodnie.

Zapalenie ucha u niemowlaka

Zapalenie ucha u niemowlaka

Zapalenie ucha u niemowlaka jest częstą chorobą, której przyczyną jest specyficzna anatomia ucha maluszka. Trąbka słuchowa jest u niemowląt krótka i prawie pozioma, stąd każda infekcja górnych dróg oddechowych może (choć oczywiście nie musi) zakończyć się zapaleniem ucha.

Przyczyny zapalenia ucha u niemowląt

Zapalenie ucha dziecka to zapalenie ucha środkowego, najczęściej bierze się z rozwoju mniej poważnej infekcji - kataru, infekcji w obrębie gardła. Przyczyną może być też zbyt częste i agresywne czyszczenie uszu niemowlaka. Stan zapalny może dotknąć dziecko dlatego, że podczas czyszczenia ucha patyczkiem część woskowiny, a wraz z nią bakterie, może zostać wepchnięta głębiej do ucha. Jeśli dołożymy do tego niedojrzały układ odpornościowy dzieci czy przerost migdałka, infekcja w uchu środkowym może się rozwijać dość łatwo.

Objawy zapalenia ucha u niemowlaka

Kiedy niemowlę łapie się za ucho i popłakuje, możesz być pewna, że obserwujesz objawy zapalenia ucha u niemowlaka. Należą do nich:

  • ból uszu u niemowlaka – to podstawowy objaw zapalenia ucha. Dziecko dotyka wówczas ucha lub pociera nim o poduszkę, starsze może oczywiście powiedzieć, że boli go ucho. Bólowi mogą towarzyszyć szmery, zatkane ucho i problemy ze słuchem;
  • ogólnie złe samopoczucie – ból uszu jest bardzo nieprzyjemny, dlatego niemowlę często w tym czasie jest płaczliwe, niespokojne, marudne, domaga się noszenia;
  • gorączka – choć niekiedy zapalenie ucha może przebiegać bez gorączki, to zazwyczaj występuje wysoka temperatura, nawet do 39-40 stopni;
  • problemy gastryczne – bólowi ucha mogą towarzyszyć wymioty i biegunka.

Jeśli obserwujesz te objawy u swojego maluszka, koniecznie zgłoś się do lekarza. Decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza, dlatego nie podejmuj się działania na własną rękę. Objawy towarzyszące zapaleniu ucha można bowiem łatwo pomylić z inną chorobą, bo nierzadko dotyczą one innych struktur organizmu niż samego ucha. Rozdrażnienie i płaczliwość są na tyle ogólnymi objawami, że w pierwszej chwili trudno jest wpaść na to, że to przewód słuchowy jest źródłem problemu. Czasem infekcja może dotyczyć np. trąbki słuchowej, której zapalenie może prowadzić dalej do zapalenia ucha środkowego. Ten artykuł z pewnością nie zastępuje porady lekarskiej, może Cię jedynie uczulić na to, że prawdopodobieństwo zachorowania przez dziecko na zapalenie ucha jest duże.

Objawy zapalenia ucha u niemowlaka

Jak leczyć zapalenie ucha u dziecka

Zapalenie ucha środkowego ma podłoże bakteryjne i najczęściej wymaga leczenia antybiotykiem. dziecka Warto jednak wiedzieć, że leczenie infekcji ucha przebiega inaczej u maluchów do 6. miesiąca życia i u starszych dzieci. U najmłodszych niemowląt po rozpoznaniu zapalenia ucha środkowego od razu włącza się antybiotyk, natomiast u starszych dzieci, o ile objawy infekcji są umiarkowane (brak wycieku z ucha, gorączka poniżej 38 st. C), leczenie ogranicza się do podawania środków przeciwbólowych i obserwowania, czy następuje poprawa. Dziecko do 2. roku życia można obserwować przez dobę, natomiast starsze maluchy 48 do 72 godzin. Jeśli w tym czasie dziecku się nie polepszy, powinno włączyć się antybiotyk.

Ból ucha u dziecka

Ból ucha u dziecka – co robić?

Ból ucha u dziecka – co robić?

  • Do ciepłej kąpieli użyj kosmetyków dla dzieci, np. Ochronnego płynu do kąpieli NIVEA BABY. Możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego, na przykład eukaliptusowego lub z mięty pieprzowej. Staraj się nie moczyć uszu.
  • Po kąpieli masuj skórę dziecka, aby ją rozgrzać i pobudzić krążenie. Ochronna oliwka pielęgnacyjna NIVEA BABY świetnie się do tego nada.
  • Przykładaj do ucha ciepłą (nie gorącą!) pieluszkę tetrową, najlepiej wówczas, kiedy maleństwo śpi i nie będzie protestować.
  • Bezpośrednio do uszka możesz wpuścić kropelkę podgrzanej oliwy z oliwek. Bądź jednak bardzo ostrożna, oliwa podgrzewa się do wysokich temperatur, sprawdź, czy nie jest za gorąca na przykład na przegubie swojej dłoni.
  • Za uszkami możesz wetrzeć kamforę.

Mimo wszystko jednak ryzyko zapalenia ucha środkowego jest duże, zatem gdy pojawia się jakakolwiek nieprawidłowość w obrębie ucha, warto dmuchać na zimne i udać się do lekarza. Może dzięki temu zdusisz majaczącą na horyzoncie chorobę już w zarodku?

Zapalenie ucha czy zwykły ból u niemowlaka prawdopodobnie przydarzą Ci się nie raz, jest to jedna z częstszych dolegliwości u maluszków. Odpowiednia higiena uszu może im przeciwdziałać. W razie wątpliwości, udaj się do lekarza.