Jak dbać o dziąsła niemowlaka? Poradnik dla rodziców

Jak dbać o dziąsła niemowlaka?

Bezzębny uśmiech maluszka to jeden z najbardziej rozczulających widoków w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jeszcze więcej radości przynoszą pierwsze ząbki dziecka, ale z pielęgnacją jamy ustnej u dziecka nie należy czekać do momentu ząbkowania. Jak zatem dbać o dziąsła dziecka, zanim pojawią się pierwsze zęby?

Higiena jamy ustnej noworodka – czy potrzebna?

Jak dbać o dziąsła niemowlaka? Poradnik dla rodziców

Higiena jamy ustnej u dzieci jest bardzo ważna już od pierwszych dni życia! Brak ząbków nie zwalnia Cię z obowiązku oczyszczania jamy ustnej maluszka. Dlaczego to takie ważne?

Pleśniawki w jamie ustnej u niemowlaka

W buzi dziecka zbierają się resztki mleka, które należy regularnie usuwać. Mycie dziąseł niemowlaka pozwala uniknąć grzybicy jamy ustnej, w efekcie której pojawiają się tzw. pleśniawki. W ten sposób chronisz też przyszłe ząbki dziecka przed próchnicą!

Mycie dziąseł u niemowlaka

Higiena jamy ustnej u tak małych dzieci kształtuje zdrowe nawyki na przyszłość, już od pierwszego miesiąca życia. Warto przyzwyczajać dziecko do tej czynności od samego początku. Dzięki temu dziecko nie będzie protestowało, gdy nadejdzie czas na szczoteczkę i pastę do zębów z prawdziwego zdarzenia i szorowanie pierwszych zębów w późniejszym wieku.

Sprawdź również: Jak myć zęby niemowlakowi?

Higiena jamy ustnej niemowlaka

Jak myć dziąsła niemowlakowi i jak je pielęgnować? Przede wszystkim cały proces powinien przebiegać regularnie już od pierwszego miesiąca życia. Rób to co wieczór po kąpieli maluszka, razem z pielęgnacją pępka, oczyszczaniem uszu i pielęgnacją pupy. Higiena jamy ustnej polega na przemyciu ust dziecka gazikiem nasączonym solą fizjologiczną.

Jak to zrobić? Utnij niewielki kawałek jałowej gazy (unikaj waty i płatków kosmetycznych, które „kłaczą”) i owiń nim sobie palec wskazujący. Wsuń go do ust dziecka i przetrzyj podniebienie, język oraz policzki. Boisz się, że zrobisz dziecku krzywdę? Upewnij się, że masz krótko przycięte paznokcie i zachowaj spokój. Wykonuj delikatne, ale pewne ruchy. Mów przy tym czule do dziecka, by zmniejszyć jego niepokój i dyskomfort.

Dziąsła niemowlaka podczas ząbkowania – jak je pielęgnować?

Podczas ząbkowania higiena jamy ustnej niemowlaka jest jeszcze ważniejsza niż wcześniej. Wyrzynające się ząbki wiążą się z drobnymi rankami na dziąsłach, więc o infekcję nietrudno. Poza tym czyste dziąsła podczas ząbkowania to zdrowsze zęby w przyszłości. Do tego zabieg oczyszczania jamy ustnej u niemowlaka jest wspaniałą okazją do masażu dziąseł, który przynosi ulgę w bólu. Tylko jak poznać, czy ząbkowanie już się rozpoczęło?

Ząbkowanie – objawy

Objawów ząbkowania u dzieci jest kilka i w szczegółach opisaliśmy je w naszym artykule Ząbkowanie u niemowlaka – objawy i wskazówki dla rodziców. W skrócie, 6 miesięcy to wiek, w którym u malucha pojawiają się pierwsze zęby. Wczesne sygnały mają miejsce na wiele tygodni przed wyrżnięciem się pierwszego ząbka. Dziecko zaczyna się intensywniej ślinić oraz wkłada do buzi rączki i różne przedmioty. Maluszek szuka ulgi, bo ząbkowanie na wczesnym etapie daje nieprzyjemne uczucie swędzenia dziąseł.

Jak wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu?

Rozpulchnione dziąsła przy ząbkowaniu u niemowlaka to sygnał, że ząbek jest coraz bliżej. Im większy dyskomfort i ból sprawia ten proces, tym bardziej dzieci są rozdrażnione. Możesz zauważyć w tym czasie, że dziecko gorzej śpi i częściej się budzi. Poświęć wówczas więcej uwagi maluszkowi i pomóż mu się wyciszyć. Częściej go przytulaj, kołysz w ramionach, śpiewaj.

W miejscu, w którym ma pojawić się ząbek, dziąsło staje się jakby większe, znacznie szersze, ze zgrubieniem. Na krótko przed wyrżnięciem możesz zauważyć białe dziąsła u niemowlaka. Biała jest skóra na samym czubku przyszłego zęba. Ta biała plamka wynika z tego, że ząb wywiera na skórę duży nacisk i odcina niejako w tym miejscu dopływ krwi. Także twarde dziąsła u niemowlaka świadczą o tym, że ząbek jest już blisko.

Przekrwione dziąsła u niemowlaka

U niektórych dzieci objawy ząbkowania to przekrwione a nie białe dziąsła. Świadczą o tym, że ząb przecina tkanki i konsekwentnie przebija się ku górze. Spuchnięte dziąsła u niemowlaka z charakterystycznym, podłużnym wklęśnięciem to z kolei dowód na to, że ząb przebił już zewnętrzną granicę dziąsła i lada chwila zacznie być widoczny. Może pojawić się przy tym krew. Krwawiące dziąsła u niemowlaka warto przemywać częściej niż raz dziennie, by zminimalizować ryzyko infekcji.

Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu

Objawy ząbkowania, czyli pojawiania się pierwszych zębów nie są przyjemne, zarówno dla dziecka w tak młodym wieku, jak i jego rodziców. To zrozumiałe, że chcesz przynieść dziecku (a tym samym i sobie) ulgę za dnia jak i w nocy. Jakie sposoby warto wypróbować?

Szczoteczka do masażu dziąseł dla niemowląt

Jak przynieść ulgę swędzącym dziąsłom u niemowlaka w trakcie ząbkowania? Pomocny będzie masaż. Masaż jamy ustnej dziecka w tak młodym wieku, najwygodniej wykonywać przy okazji wieczornego czyszczenia buzi gazikiem. Warto wydłużyć czas trwania zabiegu i poświęcić dziąsłom więcej uwagi.

Masaż można też wykonywać specjalną szczoteczką dla niemowląt. Taka szczoteczka zamiast włosia ma miękkie wypustki masujące. Zwykle przyjmuje postać nakładki na palec, jej użycie jest więc łatwe i komfortowe. Poza tym każdej chwili w ciągu dnia, warto podawać dziecku różne gryzaki na zęby. Na początku sprawdzą się nieco twardsze modele. Później, gdy pojawią się pierwsze zęby a dziecko będzie odbierać proces ząbkowania jako bardziej bolesny, lepsze będą miękkie, silikonowe gryzaczki wypełnione wodą.

Jak dbać o dziąsła niemowlaka? Poradnik dla rodziców

Płukanka z rumianku na dziąsła

Jak dbać o dziąsła niemowlaka? Poradnik dla rodziców

Babcie maluszków na pewno polecą napar z rumianku na pierwsze zęby, szczególnie na tak wczesnym etapie rozwoju dzieci. Rumianek dla niemowlaka jest całkowicie bezpieczny i sprawdzony przez wiele pokoleń.

Jak stosować rumianek na dziąsła dzieci?

Gazik należy nasączyć w ostudzonym naparze, owinąć nim palec i wymasować dziąsła malucha. Taki zabieg można powtarzać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia, bo ma właściwości odkażające i łagodzące. Takiego "toniku" nie zaszkodzi używać do pielęgnacji dziąseł także jeszcze zanim maluch zacznie ząbkować!

Lek przeciwbólowy dla dzieci na ząbkowanie

Czasami jednak naturalne sposoby nie pomagają. Czy należy wówczas podać dziecku lek przeciwbólowy? To kwestia dość kontrowersyjna, jak to zwykle w przypadku leków dla dzieci bywa. Środek przeciwbólowy zawsze powinien być ostatecznością. Podaj go dopiero wtedy, gdy inne metody zawiodą, a dziecko naprawdę mocno się męczy. Byłoby dobrze, gdybyś tę kwestię omówił również z Waszym pediatrą. Może lekarz poleci konkretny preparat albo rozpisze schemat bezpiecznego podawania lekarstwa? Pamiętaj, że ostateczna decyzja, czy podawać maluszkowi leki przeciwbólowe, należy do Ciebie.

Kąpiel maluszka a pielęgnacja dziąseł

Gdy dziecku wyżynają się zęby, na pewno nie zaszkodzi serwować mu nieco dłuższe niż zwykle, ciepłe kąpiele. Uprzyjemnią je kosmetyki dla niemowląt, jak żele do kąpieli dla niemowląt. Świetnym wyborem będzie np. Micelarny żel do mycia ciała NIVEA BABY. Możesz ponadto wymasować ciało maluszka oliwką lub mleczkiem, tu świetnie sprawdzi się Ochronna oliwka pielęgnacyjna NIVEA BABY lub Ochronne mleczko nawilżające NIVEA BABY, dzięki któremu dziecko się zrelaksuje i łatwiej zaśnie.

A czy kąpiel jest dobrym momentem na to, by przemywać dziąsła niemowlaka? Podczas samej kąpieli skup się na myciu ciała dziecka. Wszelkie zabiegi w obrębie twarzy, a zwłaszcza w buzi dziecka, lepiej (bo bezpieczniej) jest wykonywać już „na suchym lądzie”, a więc gdy dziecko ma już pieluszkę, jest ubrane, suche i czuje się bezpiecznie. Nie musisz się wówczas martwić, że dziecku naleje się do ust woda z kąpieli!

Inwestycja czasu i energii w oczyszczanie i pielęgnację dziąseł niemowlaka procentuje w przyszłości! Pamiętaj, że zdrowe dziąsła przekładają się na zdrowe zęby mleczne, natomiast zdrowe zęby mleczne przekładają się na zdrowe zęby stałe u dziecka.

Jak dbać o dziąsła niemowlaka? Poradnik dla rodziców