naucz pływać swoje dziecko

Jak nauczyć dziecko pływać?

Wzmacnia mięśnie i kręgosłup, a także przeciwdziała negatywnym skutkom siedzącego trybu życia. Co więcej, poprawia sprawność fizyczną, siłę i koordynację ruchową oraz zwiększa elastyczność. Pływanie, bo o nim mowa, to przydatna umiejętność, która niesie ze sobą ogrom korzyści.

Nauka pływania dla dzieci. Czy warto uczyć dziecko pływać?

Pływanie to umiejętność, która zapewnia trening całego ciała i to bez konieczności przeciążania stawów czy kręgosłupa. Co więcej, wzmacnia plecy, które najczęściej w wyniku długiego siedzenia przed ekranem komputera, telewizora czy odrabiania lekcji zaczynają się garbić czy boleć. Pływanie ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, wydolność organizmu, sprawność fizyczną czy koordynację i świadomość ruchową. Dodatkowo wzmacnia mięśnie, ścięgna i poprawia sylwetkę oraz postawę ciała, która jest niezwykle ważna, zwłaszcza na etapie dynamicznego rozwoju dziecka.

Co ważne, nauka pływania dzieci korzystnie wpływa również na pewność siebie maluchów w wodzie. To bardzo ważne, bo umiejętność ta może w przyszłości uratować malucha lub umożliwić mu uratowanie innej osoby. Warto też wspomnieć, że pływanie zwiększa odporność organizmu na infekcje, a także rozwija równowagę i stymuluje zmysły.

Nauka pływania dla dzieci powinna być dla maluchów frajdą, zabawą i przyjemnością, dzięki czemu będą chciały chętnie przychodzić na basen i trenować. Warto stopniowo oswajać malucha z wodą i przede wszystkim nie wywierać na nim żadnej presji, a tym bardziej nie wrzucać go (nomen omen) na głęboką wodę! Może się zdarzyć, że takie wydarzenie zaważy na dalszych losach dziecka i wywoła u niego blokadę lub strach przed pływaniem. Warto również pytać dziecko, czy mu się podoba na basenie i czy chce się uczyć pływać. Całkiem możliwie, że odpowie twierdząco i ochoczo będzie starał się ćwiczyć. Jeśli jednak maluch z różnych powodów nie chce lub nie lubi wody, warto uszanować jego zdanie i poczekać z nauką do momentu aż sam jej zechce.

Nauka pływania dla dzieci. Czy warto uczyć dziecko pływać?

Nauka pływania dla niemowląt

Jak nauczyć małe dziecko pływać? Piszemy o tym w artykule: Kiedy na basen z niemowlakiem?! Choć wielu rodziców obawia się chodzić z niemowlęciem na basen, warto wiedzieć, że maluchy czują się na basenie jak ryby w wodzie! Dla nich to naturalne środowisko, które jest im dobrze znane z brzucha mamy. Ponadto do 6. miesiąca życia występuje u dziecka tzw. instynkt życia płodowego, dzięki któremu maluch odruchowo wstrzymuje oddech pod wodą.

Nauka pływania dla niemowląt korzystnie wpływa na rozwój maluchów. Wiele badań pokazuje, że dzieci, które wcześnie rozpoczęły zabawy z wodą, szybciej zaczęły utrzymywać równowagę czy chodzić, a w późniejszym wieku (3-5 lat) miały większy zasób słownictwa od swoich rówieśników. Ponadto dzieci ćwiczą podnoszenie i trzymanie główki, oswajanie się z obcymi bodźcami, a także prawidłowe reagowanie na wodę. Co więcej, basen pozwala im się odprężyć i zrelaksować.

Jak nauczyć niemowlę pływać? Przede wszystkim sprawdź, czy na Twoim basenie jest dostępny specjalny basen dla dzieci. W takich miejscach woda jest znacznie cieplejsza, co korzystnie wpływa na malucha. Jeżeli chodzi o samą naukę, staraj się trzymać dziecko blisko siebie tak, aby czuło Twoją obecność. Najlepiej jest ułożyć je sobie na rękach i delikatnie przesuwać na powierzchni wody. Na początku nie zanurzaj główki i delektuj się czasem spędzonym razem. Dzięki temu będzie stopniowo oswajało się z nową sytuacją i bodźcami. Jeżeli jednak obawiasz się pływania z maluchem, warto skorzystać z pomocy trenera, który pokaże Ci jak stosować prawidłową technikę. Jego wsparcie sprawi, że poczujesz się znacznie spokojniejsza, a same ćwiczenia będą bardziej efektywne.

Nauka pływania dla dzieci. Czy warto uczyć dziecko pływać?

Nauka pływania dla 3-, 4- i 6-latka

Nauka pływania dla 3-latka

Nauka pływania dla 3-latka powinna wyglądać podobnie jak u niemowląt. Technika małych kroczków, która stopniowo oswaja malucha z nową sytuacją, najbardziej się sprawdza i przynosi najlepsze efekty. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo już po kilku tygodniach czy miesiącach samego brodzenia w wodzie dziecko może momentalnie zaskoczyć – nim się obejrzysz będzie czuło się jak ryba w wodzie.

Nauka pływania dla 4-latka

Nauka pływania dla 4-latka to przede wszystkim zabawa, w której przemyca się maluchowi techniki, które będą mu potrzebne do pływania. Dobrym przykładem jest tu zabawa w bąbelki, która polega na wydmuchiwaniu powietrza pod wodą i ma chronić dziecko przed potencjalnym zachłyśnięciem. Możesz ją ćwiczyć z maluchem przy pomocy zabawek, które będzie się starało przesuwać po powierzchni wody, a następnie delikatnie zanurzać.

Nauka pływania 6-latka

A jak może wyglądać nauka pływania 6-latków? Jeśli dziecko nie ćwiczyło wcześniej, wymaga nadrobienia zaległości, czyli oswajania w wodzie i brodzenia w niej poprzez wydmuchiwanie powietrza. Jeżeli maluch jest oswojony w wodą, warto ćwiczyć zanurzanie i chwilowe nurkowanie. Najpierw może samodzielnie, ale w obecności dorosłego, chować się pod wodę i wyskakiwać z niej (najlepiej ćwiczyć to przy ścianie basenu), a następnie ponownie wskakiwać. Ta zabawa będzie niesamowitą frajdą dla dziecka, jak również pozwoli mu ćwiczyć oswajanie z wodą. Z czasem warto uczyć malucha otwierania oczu po zanurzeniu, a także pływania z deską, pianką czy motylkami.

Poza nauką pływania warto również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji maluchów. Choć chlor obecny na basenie zabija większość drobnoustrojów, niektóre z nich mogą pozostać na skórze. Dlatego po basenie należy się dokładnie umyć. Ponadto chlor może przesuszać skórę, więc pamiętaj też, aby wyposażyć się w odpowiednie kosmetyki dla dzieci.

Nauka pływania dla niemowląt

Jak nauczyć dziecko pływać? Ćwiczenia

Ćwiczenia dla 3-latka

Jak nauczyć dziecko pływać? Jeżeli 3-latek nie boi się wody i chętnie w niej przebywa, warto pokazywać maluchowi kolejne techniki, które będzie mógł wykorzystać na basenie. Jedną z nich jest machanie nogami – dziecko może być podtrzymywane przez rodzica lub wykonywać tę czynność samodzielnie. Wystarczy ułożyć malucha na brzuchu lub plecach i poprosić, aby machał nóżkami tak szybko aż powstaną fale. Następnie może chwycić się basenowej barierki i spróbować zrobić to samodzielnie. Jak nauczyć dziecko pływania za pomocą machania nóżkami? Z czasem połóż dziecko na kilku podłużnych piankach i ponów wspomnianą technikę. Dzięki temu maluch będzie się przemieszczał po basenie i czuł, że samodzielnie pływa, co niewątpliwie ośmieli go do dalszych ćwiczeń, a także pływania bez wspomagania.

Nauka pływania dla dzieci – ćwiczenia dla starszych dzieci

Jak nauczyć dziecko pływać? Ćwiczenia wykonywane systematycznie i cierpliwość to klucz do sukcesu. Warto również pilnować, aby dziecko stawało się coraz bardziej samodzielne i czuło, że samo potrafi zrobić wiele rzeczy. Oczywiście rola rodzica polega na nieustannym czuwaniu i reagowaniu, jednak niekiedy błędem jest nadmierna opiekuńczość i obawa przed puszczeniem dziecka do wody. Maluch to wyczuwa i przez to sam nie jest pewien swoich umiejętności.

Jak uczyć dziecko pływać, aby szybciej stało się samodzielne? Warto zapisać je na zajęcia grupowe. Dzięki nim maluch będzie obserwował rówieśników, co przełoży się na wzrost chęci do ćwiczeń. Co więcej, trenerzy pływania znają wiele zabaw, za sprawą których skrzętnie przemycają różnorodne techniki i umiejętności. Ponadto dziecko chętnie ćwiczy, jeśli widzi, że jego kolegom nie dzieje się w wodzie nic złego.

Nauka pływania dla 3-, 4- i 6-latka

Jak powinna wyglądać nauka pływania dla dzieci? Ćwiczenia powinny być najpierw wykonywane przy pomocy deski, motylków, koła, pianki, a także okularków, dzięki którym maluch poczuje się swobodnie, a Ty nauczysz go odpowiedniej pracy ramion i nóg. Nie musisz używać wszystkich. Ważne jest, aby dziecko chętnie chciało wykonywać kolejne ćwiczenia, a następnie stopniowo pozbywało się poszczególnych wspomagaczy.

Od czego zatem warto rozpocząć naukę pływania? Od zapoznania dziecka z prostymi technikami, takimi jak piesek czy żabka. Oba style są proste i przygotowują maluchy do poznania tych bardziej zaawansowanych stylów pływackich. W przypadku pieska technika polega na jednoczesnym wykonywaniu ruchu ramion i nóg. Do tego zadania warto wykorzystać piankę, która na początku zapewni wypór nad powierzchnię wody. Dłonie powinny być ustawione pod klatką piersiową i zgarniać wodę pod ciało, natomiast nogi przypominają ruchy pionowe nożyc. Warto przy tym pamiętać, że w tym stylu najważniejsza jest synchronizacja pracy rąk i nóg.

To jak, wybieracie się już na basen?

Nauka pływania dla 4-latka