jak trzymać noworodka- top

Jak trzymać noworodka?

Świeżo upieczeni rodzice zwykle nie wiedzą, jak prawidłowo trzymać i nosić niemowlę. Do tego dochodzi problem jak trzymać noworodka w kąpieli. Istnieją łatwe sposoby na noszenie noworodka i na to, jak utrzymać noworodka na rękach. Z czasem będziesz je wykonywać automatycznie!

Podnoszenie noworodka


Kiedy Twój maluch pojawia się na świecie jest maleńki, wydaje się delikatny i kruchy. Czy możesz zaufać swojemu instynktowi i brać maluszka na ręce w sposób taki, jaki wydaje Ci się słuszny? Czy podnoszenie noworodka w taki sposób mu nie zaszkodzi? Musisz przecież pamiętać, że maleństwo nie trzyma jeszcze samodzielnie główki, więc musi to za niego zrobić rodzic. Oprócz tego dochodzi jeszcze kwestia tego, jak trzymać dziecko, żeby mu się odbiło. A to oznacza naukę trzymania noworodka pionowo… Spokojnie, omówmy sobie wszystko po kolei!

Podnoszenie noworodka

Zastanawiasz się, jak prawidłowo podnosić dziecko? Ułóż maleństwo na plecach. Jedną rękę wsuń pod główkę, drugą pod część lędźwiową tak, aby podtrzymywać kręgosłup. Równocześnie dźwignij niemowlę obiema rękami- dziecko już jest w Twoich ramionach.

Możesz również przed podniesieniem delikatnie obrócić dziecko na bok, taka pozycja będzie dla Ciebie łatwiejsza na początku. Poza tym warto podnosić noworodka właśnie z pozycji bocznej, bo wówczas dziecko łatwiej zachowuje orientację w przestrzeni.

Pamiętaj, by podnosić dziecko delikatnie i powoli, najlepiej czule do niego przemawiając i utrzymując kontakt wzrokowy, zwiększy to jego poczucie bezpieczeństwa.

Jak nie podnosić dziecka?

Wielu dorosłych popełnia popularny błąd, podnosząc maluszka bezpośrednio z pozycji na plecach. Robią to poprzez chwyt dziecka pod pachy albo poprzez złapanie jedną dłonią za pupę, a drugą pod głową i karkiem. Pierwsza opcja jest całkowicie niedozwolona w przypadku noworodków, dopuszczalna tylko wtedy, gdy dziecko potrafi już kontrolować głowę. Drugi sposób jest bezpieczny dla główki, jednak tak samo jak sposób pierwszy, niezbyt komfortowy dla malucha. Kiedy podnosisz dziecko plecami równolegle do podłoża, nie widzi ono, co się z nim dzieje. Ma poczucie, że traci podparcie pod pleckami, ale nie może tego dostrzec. Poza tym musisz pamiętać, że branie dziecka na ręce w taki sposób powoduje silne i zbędne napięcie mięśni wzdłuż całego ciała.

Jak nosić niemowlę?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo nosić malucha? To zależy, na jakim etapie rozwoju się ono znajduje, a konkretnie, czy sam utrzymuje główkę. Jeśli nie, powinnaś być szczególnie ostrożna.

Dziecko na rękach

Jak nosić miesięczne dziecko?

Pierwsza zasada noszenia niemowlęcia mówi, żeby go nie pionizować, dopóki samo nie siedzi. Pionizować, czyli wymuszać postawy, w których kręgosłup będzie prosty. Dodatkowo, kiedy maluch nie utrzymuje główki, musisz zawsze podtrzymywać ją za niego. Kręgi i mięśnie szyjne są jeszcze niestabilne i gwałtowne odchylenie głowy przez malucha może być niebezpieczne. Oto kilka zalecanych pozycji.

  • Ułóż maleństwo na swoim przedramieniu tak, żeby jedną stroną było przytulone do Twojego brzucha. Główka dziecka powinna spoczywać w zgięciu Twojego przedramienia. Drugą rękę umieść pod pupą dziecka. Jest to tzw. pozycja łokciowa. Zapewnia ona dokonały kontakt wzrokowy z rodzicem, jest też jedną z najłatwiejszych pozycji dla młodych rodziców. W ten sposób będziesz prawdopodobnie nosić dziecko bardzo często, bo jest to też jedna z popularnych pozycji do karmienia.
  • Podobnie jak wyżej: dziecko spoczywa na Twoim przedramieniu, z tym, że dotyka Twojego brzucha pleckami. Drugim przedramieniem podtrzymujesz nóżki dziecka. Ta pozycja pozwala niemowlęciu lepiej widzieć świat;
  • Maluszek jest przytulony do Twojego ramienia. Jedną ręką podtrzymujesz jego głowę, a drugą pupę. W tej pozycji powinnaś się nieco odchylić do tyłu, żeby nie pionizować dziecka.

Jak nosić niemowlę, które trzyma główkę?

Po 3. miesiącu życia, kiedy dziecko samodzielnie trzyma główkę, noszenie go staje się prostsze. Nadal nie można go jednak pionizować. Tak naprawdę możesz wykorzystać wszystkie opisane wcześniej sposoby noszenia. Kiedy jednak maluch staje się coraz bardziej ciekawy świata, przydatna staje się pozycja krzesełkowa. Oprzyj dziecko plecami o Twoją klatkę piersiową. Jedną ręką podtrzymuj go pod pachami, a drugą rękę umieść pod pupą. Odchyl się nieco, żeby kręgosłup niemowlęcia nie był prosty. W ten sposób możesz zwiedzać i pokazywać maluchowi cały dom czy ogród. Ogółem należy zawsze zwracać uwagę na dwa aspekty: wygięcie kręgosłupa w łuk oraz podwinięcie miednicy dziecka do wewnątrz.

Jak nosić niemowlę, które trzyma główkę

Noszenie niemowlaka na żabkę

Nosić niemowlę na żabkę, to znaczy nosić je w pozycji pionowej, ale w pozycji z zaokrąglonymi pleckami. Tylko w taki sposób można pionizować malutkie dziecko. To sposób na noszenie noworodka na brzuchu.

Noszenie niemowlaka na fasolkę

"Na fasolkę" to znaczy z podwiniętą miednicą. Podwinięcie jest naturalną konsekwencją pozycji na żabkę, jednak za każdym razem, gdy bierzesz malucha w ten sposób na ręce, upewniaj się, czy jego miednica jest zawinięta do wewnątrz, w kierunku Twojego brzucha.


Noszenie niemowlaka przodem

Powyższa pozycja dotyczy noszenia dziecka skierowanego brzuchem do Twojego brzucha. A czy dozwolona jest także odwrotna pozycja, czyli przodem do świata? Maluchy zwykle są z niej bardzo zadowolone, bo mają wówczas ogląd na wszystko wokół. Możesz tak chwytać dziecko, pod warunkiem, że nie będziesz przy tym prostować jego kręgosłupa i miednicy. Mimo wszystko jednak polecamy inne pozycje, w których dziecko znajduje się twarzą do przodu, w których zdecydowanie lepiej można zabezpieczać jego główkę i dbać o kręgosłup .

W czym nosić noworodka

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o popularnych akcesoriach do noszeni dziecka: chuście i nosidle. Jak prawidłowo nosić w nich maluchy?

Dziecko w chuście

Chusta ma wiele zalet, o których można by się rozpisywać w zupełnie innym artykule. Niemniej, ale chustowanie było korzystne, należy dobrze nauczyć się wiązania chusty i układania w niej dziecka. Najważniejsza zasada? Dziecko powinno być skierowane brzuchem do Ciebie, do Twojego brzucha lub... pleców, bo w chuście można nosić maluchy również na plecach.

Dziecko w chuście

Dziecko na rękach

Kiedy tylko możesz, rezygnuj z wszelkich gadżetów do noszenia dziecka i pozwól mu na bezpośredni kontakt z Tobą. Oczywiście nie chodzi o to, by wszędzie przemieszczać się z dzieckiem na rękach, bo Twoje ciało szybko przeciwko temu zaprotestuje! Chodzi raczej o to, byś nie ograniczała maluszkowi przyjemności noszenia na swoich rękach. Nie martw się, nie przyzwyczaisz go nadmiernie do noszenia. Malutkie dzieci potrzebują dotyku i kołysania w ramionach rodziców.

Jak nosić dziecko podczas kolki

Dziecko w nosidełku

Nosidełko jest prostsze w obsłudze niż chusta. Należy jednak pamiętać, że w nim także nie wolno nosić dziecka przodem do świata. W takiej pozycji maluch obciąża kręgosłup i stawy, jego rączki i nóżki zwisają bezwładnie, a głowa nie ma wystarczającego podparcia.

Jak prawidłowo trzymać niemowlę w różnych sytuacjach?

Jak trzymać dziecko do karmienia?

Najlepiej we wspomnianej już pozycji łokciowej, jeśli karmisz butelką. Jeśli natomiast karmisz piersią, do wyboru masz też pozycję futbolową, krzyżową, a nawet leżącą, do której nie musisz podnosić dziecka na swoje ręce. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Zasady karmienia piersią i pozycje do karmienia.


Jak trzymać noworodka do odbicia?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie każdemu noworodkowi odbija się po jedzeniu. Konieczność odbicia wiąże się z połykanym przez dziecko powietrzem w trakcie karmienia i jest to sprawa indywidualna. Jeśli jednak obserwujesz, że Twoje maleństwo jest po jedzeniu niespokojne, wierzga nóżkami, ma wzdęcia, prawdopodobnie wymaga odbicia. Najlepszą pozycją jest taka, w której dziecko opiera swoją brodę na Twoim ramieniu, rączki zarzuca na Twoje plecy. Jedna ręka podtrzymuje plecki dziecka, druga stabilizuje go pod pupą. W takiej pozycji możesz chodzić z dzieckiem czekając na odbicie. Niemowlęta lubią tę pozycję, ponieważ umożliwia im oglądanie świata.

 

Jak nosić dziecko podczas kolki?

Na kolkę najlepsza jest pozycja brzuszna, czyli gdy maluszek leży brzuszkiem na Twoim przedramieniu, a Ty podpierasz jego główkę otwartą dłonią. W tej pozycji maluszek może poczuć przyjemny masaż brzuszka, poprawia się wówczas także perystaltyka jelit.

Więcej o kolkach piszemy w naszym artykule: Kolka u niemowląt – przyczyny, rozpoznawanie, zapobieganie


Jak nosić niemowlę z asymetrią?

Bardzo ważne jest to, by dziecko z asymetrią podnosić z różnych stron, tj. raz przetaczając je na prawy, raz na lewy bok. Kiedy nosimy dziecko w pozycji pionowej, należy ustawiać jego główkę raz w prawo, raz w lewo. W pozycji łokciowej malucha bierz raz na prawe ramię, raz na lewe. Podobnie w pozycji do odbicia - dbaj o to, by nie odbijać dziecka tylko na jednym ramieniu.

Jak trzymać noworodka do kąpieli?

Jeśli zastanawiasz się, jak utrzymać malucha w kąpieli? Wkładając dziecko do wanienki możesz opierać je na swoim przedramieniu tak, żeby główka spoczywała w zgięciu przedramienia. Drugą rękę masz wolną i możesz myć dziecko. Innym sposobem jest zanurzenie niemowlęcia w wanience tak, by plecami dotykało dna. Wówczas musisz podtrzymywać tylko główkę. Znajdź pozycję najlepszą dla Twojego dziecka. A skoro już o kąpieli mowa - sprawdź nasze kosmetyki dla niemowląt: żele do kąpieli dla niemowląt oraz szampony dla niemowląt.

Jak trzymać noworodka do kąpieli

Trzymanie i noszenie noworodka nie są trudne, o ile pamiętasz o podstawowych zasadach. Ponadto zaufaj swojej intuicji i instynktowi macierzyńskiemu - stanowią najlepszy duet z fachową wiedzą o prawidłowym podnoszeniu i noszeniu dziecka!