Jak powinna wyglądać kąpiel noworodka?

Kąpiel noworodka to wyjątkowy moment nie tylko dla samego maluszka, ale również dla każdego rodzica, dlatego ważne jest, by mieć pewność, że podczas kąpieli delikatna skóra dziecka jest właściwie pielęgnowana.

Kąpiel noworodka to doskonały moment na pielęgnację delikatnej skóry dziecka

Kąpanie noworodka to bardzo ważna czynność, od której zależy, czy Twoje dziecko polubi kontakt z wodą oraz codzienną pielęgnację. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci zyskać pewność, że zapewniasz skórze swojego dziecka najlepszą możliwą pielęgnację. Noworodki mają wyjątkowo wrażliwą skórę, której potrzeby różnią się od potrzeb skóry osób dorosłych. Aby skóra dziecka była gładka i zdrowa, musisz zadbać o prawidłową pielęgnację w czasie kąpieli.

Jak kąpać noworodka?

Skóra nowo narodzonego dziecka posiada zaledwie jedną piątą grubości skóry osoby dorosłej, gdyż wciąż jeszcze się kształtuje. Powoduje to, że jest ona szczególnie wrażliwa i by ją chronić, kąpiel noworodka musi być wyjątkowo delikatna.

Zaleca się, aby kąpanie noworodka przeprowadzać w  czystej wodzie z dodatkiem jedynie kilku kropel oliwki dla niemowląt. Zagwarantuje to, że ich naturalna bariera skórna pozostanie nienaruszona i będzie mogła w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy nadal formować się i wzmacniać, nie musząc walczyć z infekcjami i podrażnieniami.

Gdy dziecko skończy dwa miesiące, możesz zacząć używać do kąpieli łagodnego produktu myjącego dla niemowląt, na przykład NIVEA BABY Ochronny szampon i płyn do kąpieli 2w1 do stosowania zarówno do ciała jak i do włosów. Produkt nie tylko oczyszcza skórę, ale dzięki specjalnej formule pomaga także utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry.

Zarówno w przypadku mycia jak i pielęgnacji maluchy potrzebują produktów łagodnych, których formuła została dostosowana specjalnie do pH ich skóry. NIVEA BABY Ochronny szampon łagodzący delikatnie pielęgnuje skórę głowy – nie zawiera alkoholu etylowego i mydła oraz posiada optymalne dla skóry niemowląt pH, dzięki czemu skóra głowy i włosy Twojego dziecka pozostają czyste i miękkie.

 

Przewodnik po kąpieli noworodka

Kąpiel noworodka wymaga wcześniejszego przygotowania miejsca, w którym będzie się ona odbywać. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Ważne jest także zgromadzenie kosmetyków i akcesoriów potrzebnych do kąpieli noworodka i jego pielęgnacji po wyciągnięciu z wanienki. Warto zatroszczyć się o to, by pod ręką znalazły się takie rzeczy jak: ubrania, pieluszki, gaziki, mydełko, szampon, myjka, ręcznik, oliwka, krem pielęgnacyjny itd. Po przygotowaniu kącika można rozpocząć kąpiel noworodka.

Przewodnik po kąpieli noworodka

Kąpiel noworodka wymaga wcześniejszego przygotowania miejsca, w którym będzie się ona odbywać. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Ważne jest także zgromadzenie kosmetyków i akcesoriów potrzebnych do kąpieli noworodka i jego pielęgnacji po wyciągnięciu z wanienki. Warto zatroszczyć się o to, by pod ręką znalazły się takie rzeczy jak: ubrania, pieluszki, gaziki, mydełko, szampon, myjka, ręcznik, oliwka, krem pielęgnacyjny itd. Po przygotowaniu kącika można rozpocząć kąpiel noworodka.

Jak kąpać noworodka?

Kąpiel może być zabawą

Noworodki świetnie czują się otoczone ciepłą wodą, gdyż przypomina im ona warunki w łonie matki. Daj dziecku czas potrzebny, by nacieszyło się pluskającą wodą. Kąpiel noworodka może być nie tylko zabiegiem pielęgnacyjnym, ale również czasem na relaks i świetną zabawę.

Jak kąpać noworodka?

Kąpanie noworodka

Delikatnie oczyść bawełnianą szmatką skórę wokół miejsc wrażliwych, takich jak oczy i buzia, a następnie umyj resztę ciała, używając łagodnego środka do mycia dla niemowląt, na przykład NIVEA BABY Łagodny szampon i płyn do kąpieli 2w1. Unikaj zbyt mocnego pocierania delikatnej skóry.

Jak kąpać noworodka?

Umieszczanie noworodka w kąpieli

Powoli umieść dziecko w wodzie, jedną ręką podtrzymując jego głowę i kark. Pozwól mu się oswoić z wodą, cały czas dbając, by jego ramiona pozostawały zanurzone i by malec nie zmarzł. Kąpanie noworodka musi być przyjemnością dla niego samego i dla Ciebie.

Jak kąpać noworodka?

Wyjmowanie noworodka z kąpieli

Przytrzymaj dziecko, jedną rękę umieszczając pod plecami, a drugą pod pupą. Powoli unieś je do góry i otul ciepłym, miękkim ręcznikiem.

Jak kąpać noworodka?

Wycieranie i dodatkowa pielęgnacja

Delikatnie wytrzyj skórę dziecka ręcznikiem, pamiętając także o zagięciach między fałdkami. To najlepszy czas na nawilżenie, ponieważ skóra Twojego maluszka jest wciąż mokra. Wykorzystaj tę chwilę, by nałożyć na nią odrobinę NIVEA BABY delikatny krem pielęgnacyjny.

Jak kąpać noworodka?

Delikatny masaż na zakończenie kąpieli noworodka

Szybki masaż noworodka wykonany przez rodzica to świetny sposób na relaks po kąpieli i wzmacnianie więzi z dzieckiem. Dodatkowo pomaga on także pobudzać trawienie i krążenie krwi, a także wspomaga układ odpornościowy.

Pielęgnacja delikatnej i wrażliwej skóry podczas kąpieli noworodka.

Skóra maluszka wymaga szczególnej troski. Upewnij się, że podczas kąpieli stosujesz produkty stworzone z myślą o jego niezwykle delikatnej i wrażliwej skórze. Po wykąpaniu dziecka zastosuj kosmetyki przeznaczone specjalnie dla niemowląt.


KĄPIEL NOWORODKA - TO CZAS BUDOWANIA WIĘZI

Kąpiel przed snem powinna być czasem na wspólny relaks i na wzmacnianie więzi między rodzicami a dzieckiem.

Sposób na relaks i wyciszenie przed snem

Włączenie kąpieli do czynności wykonywanych każdego dnia przed snem to sposób na łagodne przygotowanie noworodka do snu. Zakończenie kąpieli masażem przy użyciu Ochronnej oliwki pielęgnacyjnej NIVEA BABY pomoże miło zakończyć dzień.

Zalety płynące z kąpania noworodka przed snem

Jako część czynności wykonywanych każdego dnia przed położeniem dziecka do łóżka, uspokajająca wieczorna kąpiel noworodka może okazać się świetnym sposobem na relaks po całym dniu. Ciepła i relaksująca atmosfera pomoże uspokoić dziecko i pozwoli mu szybko zasnąć. Po pewnym czasie dziecko nauczy się łączyć czas kąpieli z porą snu, a gdy praktyki te nabiorą charakteru rytuału, zacznie łatwiej będzie mu zasypiać. Przy odrobinie szczęścia uspokajające działanie kąpieli może wręcz sprawić, że dziecko będzie spało spokojniej i dłużej. Pomocne mogą okazać się delikatne oświetlenie i stosunkowo krótkie kąpiele.

Co więcej kąpiel noworodka to dużo więcej niż samo mycie. Stanowią także ważny element budowania więzi między rodzicami a dzieckiem. Czy istnieje lepszy sposób na otoczenie maluszka miłością niż chwile dotyku podczas miłej kąpieli w ciepłej wodzie?

Woda to świetny sposób na wyostrzenie zmysłów dziecka, pomagający uczyć się, jak ciało zachowuje się w wodzie. Woda unosi ciało maluszka, co pozwala mu z łatwością zmieniać pozycję na wiele różnych sposobów. Dzięki temu kąpiel noworodka staje się cudowną okazją do ćwiczenia niemal wszystkich zmysłów dziecka jednocześnie.

Bezpieczna kąpiel noworodka – porady

Kąpiel noworodka to czas przyjemny nie tylko dla niego, ale również dla Ciebie. Jednak byście oboje mogli się zrelaksować i poczuć komfortowo, koniecznie musisz przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Najważniejsza zasada to nigdy, nawet na chwilę, nie zostawiać dziecka bez opieki. Upewnij się, że masz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz, zanim umieścisz dziecko w wodzie, a jeśli pomimo tego pojawi się konieczność wyjścia, zabierz je ze sobą!

Pamiętaj także, że wanienka kąpielowa musi być w pełni bezpieczna dla maluszka. Zarówno temperatura wody jak i powietrza w pomieszczeniu powinna być komfortowa, a dodatkowo poziom wody nie może być zbyt wysoki. Ważne jest także, by nie umieszczać dziecka w wanience, kiedy wciąż napełnia się ona wodą, gdyż może to powodować ryzyko poparzenia lub nalania zbyt dużej ilości wody.

Z miejsc otaczających przestrzeń kąpielową należy usunąć wszelkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty, takie jak nożyczki, golarki czy urządzenia elektryczne. Urządzenia elektryczne są szczególnie niebezpieczne w miejscach, w których korzysta się z wody, dlatego zawsze w pierwszej kolejności myśl o zdrowiu dziecka.

Jak właściwie kąpać noworodka?

Najważniejsze jest podjęcie niezbędnych kroków w celu wyeliminowania wszelkiego ryzyka związanego z kąpielą noworodka i zapewnienia zarówno dziecku jak i sobie przyjemności z kąpieli.