Szkoła rodzenia i inne sposoby na przygotowanie do porodu

Szkoła rodzenia i inne sposoby na przygotowanie do porodu

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Jesteś podekscytowana ale i zestresowana. Póki masz jeszcze czas, spróbuj na spokojnie przygotować się do porodu. Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Jak przygotować się do porodu?

Odpowiedzi na pytanie, jak się przygotować do porodu, można udzielić na kilka sposobów. Przygotowania obejmują przecież zarówno przygotowanie ciała (krocza i całego ciała na wysiłek związany z rodzeniem dziecka), jak i przygotowanie psychiczne oraz przygotowanie torby do szpitala. Te tematy poruszamy jednak w innych artykułach (Torba do porodu – co powinno w niej być? oraz Ćwiczenia w ciąży – jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży?), tu skupiamy się na innych aspektach – zarówno na długo przed rozwiązaniem, jak i krótko przed nim. Zwracamy też uwagę, jak przygotować się do porodu naturalnego, a jak do cesarskiego cięcia.

Torba do porodu

Poród – jak się przygotować? Zastanów się, gdzie rodzić

Wybór szpitala to jedna z najważniejszych decyzji, jakie będziesz musiała podjąć. Popytaj o opinie koleżanek, które poród mają już za sobą. Wybierz się do kilku placówek, porozmawiaj z lekarzami i położnymi. Dzięki temu dowiesz się, co oferuje każdy szpital, jakie wyposażenie jest na sali porodowej i czy są w tam przestrzegane standardy opieki okołoporodowej.

Każda z nas chciałaby rodzić w jak najlepszych warunkach, ale te "najlepsze warunki" dla każdej z nas oznaczają trochę coś innego. Dla jednej mamy ważne będzie rodzenie w wodzie, a więc dostęp do wanny, innej zależeć będzie na pojedynczej sali po porodzie.

Przeczytaj także: Plan porodu – co to takiego i jak go napisać?.

Jak przygotować się do porodu?

Depilacja przed porodem

Przygotowania do porodu mogą, ale podobnie jak z lewatywą, nie muszą obejmować golenie krocza. Dawniej golenie do porodu było obowiązkowe, a jeśli kobieta nie zrobiła tego sama w domu, rodzącą goliły położne, nie zawsze dbając o szczególną delikatność. A jak dziś patrzy się na golenie krocza przed porodem? Golenie krocza do porodu nie jest wcale wymagane, ale dla wygody własnej i personelu możesz przystrzyc włoski na długość ok. 1 cm.


Lewatywa przed porodem

Aby dobrze przygotować się do porodu, warto też wykonać sobie lewatywę. Często jest tak, że organizm ciężarnej, przygotowując się do porodu, sam intensywnie oczyszcza się przez kilka dni poprzedzających poród, dlatego gdy zacznie się akcja porodowa, albo bezpośrednio przed wyjazdem do szpitala, możesz wykonać sama na sobie lewatywę do użytku domowego. Dostaniesz ją bez recepty w aptece. Lewatywa w domu przed porodem jest łatwa do wykonania, powinna poradzić z nią sobie każda kobieta. W przypadku trudności zawsze może Ci pomóc bliska osoba. Pozwala uniknąć sytuacji niekontrolowanego oddawania stolca podczas akcji porodowej.

Masz też prawo do skorzystania z lewatywy w szpitalu. Dawniej wykonywano ją rutynowo u każdej kobiety rodzącej, obecnie należy o nią poprosić. Jeśli to personel zdecyduje o konieczności lewatywy, przed jej wykonaniem zapyta Cię o zgodę. Niemniej lewatywa do porodu nie jest zbyt przyjemna i na pewno bardziej komfortowo będzie Ci przeprowadzić ten zabieg w domu.

Jak się robi lewatywę przed porodem?

A co, jeśli trafisz do szpitala wcześniej i spędzisz tam kilka dni, nim zacznie się akcja porodowa? Wówczas warto zdecydować się na lewatywę, przede wszystkim jeśli nie oddawałaś stolca od 24 godzin i dłużej. Jak wygląda lewatywa przed porodem? Polega ona na wlaniu przez odbyt specjalnego roztworu, który trafia przez okrężnicę do całego jelita grubego. Lewatywa w ciąży powinna być wykonywana na leżąco, a po podaniu płynu kobieta powinna powstrzymywać się przed wizytą w toalecie przez zalecony przez lekarza czas. Gdy ten upłynie, można się wypróżnić. Znacznie łagodniejszy efekt zapewni czopek glicerynowy przed porodem. Będzie on w stanie oczyścić z zlegających mas kałowych tylko samą odbytnicę.


Cesarskie cięcie – jak się przygotować?

Jeśli masz planowane cesarskie cięcie, musisz wiedzieć, jak przygotować się do porodu. Przebiega ono przecież inaczej niż poród naturalny. Przygotowanie do cc powinno objąć przede wszystkim dokładne umycie całego ciała (także włosów), w dniu przyjęcia, o poranku. Jeśli chodzi o golenie włosów łonowych – nie rób tego przez cały tydzień poprzedzający operację! Dotyczy to przede wszystkim włosów na wzgórku łonowym. Depilacja powoduje podrażnienie skóry i mikrourazy, a to może utrudnić prawidłowy przebieg operacji i późniejsze gojenie się rany.

Poród – jak się przygotować? Zastanów się, gdzie rodzić

Lewatywa przed cesarką

Ten zabieg nie jest do niczego potrzebny przed planowanym cesarskim cięciem. Nie wpłynie on na przebieg operacji, więc możesz oszczędzić sobie dyskomfortu z nim związanego.

Spakuj konieczne przedmioty – torba do porodu

Na temat pakowania torby do szpitala pisaliśmy w osobnym artykule (odesłanie do niego znajdziesz w początkowej części artykułu), tu jedynie wspomnimy o kosmetykach do ciała, o których przyszłe mamy zwykle zapominają. Oczywiście, emulsja do higieny intymnej i żel pod prysznic są niezbędne, ale warto też oprócz nich zabrać do szpitala krem do rąk o ulubionym zapachu, pomadkę do ust czy rozpieszczający zmysły olejek w balsamie. Ulubione kosmetyki i ich zapachy poprawią Twoje samopoczucie i pomogą zredukować okołoporodowy stres.

Oczywiście, emulsja do higieny intymnej

Szkoła rodzenia. Czym jest?

Aby przygotować się do porodu, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej, warto zapisać się do szkoły rodzenia. Jest to miejsce, w którym odbywają się spotkania dla przyszłych mam, prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. Zazwyczaj są to położne, które z kobietami w ciąży i noworodkami pracują na co dzień, zwykle w szpitalach, na oddziałach położniczych. Jednak położone to nie wszystko. W różnych szkołach zatrudnia się także instruktorki masażu Shantala, chustonoszenia, a nawet ratowników medycznych, którzy prowadzą zajęcia w zakresu pierwszej pomocy dla noworodków i niemowląt.

W szkole rodzenia nauczysz się poprawnych technik oddychania, a także poznasz wszystkie istotne informacje, które pomogą Ci zarówno w okresie porodu, jak i po wyjściu ze szpitala. To tam możesz zadać wszystkie nurtujące pytania i porozmawiać o kwestiach, takich jak: pranie ubranek dziecięcych, pielęgnacja maluszka czy gimnastyka poporodowa. W wielu takich miejscach będą Ci też przysługiwać określone zajęcia w połogu, a więc już po urodzeniu dziecka.

Ile kosztuje szkoła rodzenia?

Wszystko zależy od tego, jaką szkołę wybierzesz. Jeśli placówkę prywatną, np. funkcjonującą przy prywatnym szpitalu położnicznym, za kurs najpewniej będziesz musiała zapłacić. Ceny są bardzo różne, mniej więcej od 500 do 800 zł za zajęcia grupowe. Jeśli będziesz chciała dodatkowo skorzystać z zajęć indywidualnych (w ramach których odbywają się np. treningi dla ciężarnych, masaże albo badania KTG), zapłacisz za nie dodatkowo.

Warto jednak wiedzieć, że szkoły rodzenia organizuje się w ramach kontraktów z NFZ. Taki kontrakt może mieć także placówka prywatna. Wówczas koszty mogą być częściowo refundowane, bądź całkowicie pokrywane przez NFZ. Musisz tylko pamiętać, że bezpłatna szkoła rodzenia rządzi się swoimi prawami, np. odnośnie maksymalnej liczby zajęć, w których będziesz mogła wziąć udział albo etapu ciąży, na jakim będziesz mogła się do niej zapisać.

Szkoła rodzenia – od kiedy zacząć chodzić?

Optymalnym okresem na zapisanie się do niej jest drugi trymestr, kiedy to największe mdłości masz już za sobą i zaczynasz czuć się zdecydowanie lepiej. Wcześniej nie ma to aż takiego uzasadnienia, bo nabyta wiedza zdąży Ci umknąć do czasu porodu (np. ta o technikach oddechowych podczas porodu).

W nieodpłatnej szkole rodzenia prawo do uczestniczenia w zajęciach przysługuje Ci po 20. tygodniu ciąży.

Szkoła rodzenia. Czym jest?
Szkoła rodzenia – od kiedy zacząć chodzić?

Szkoła rodzenia – kiedy się zapisać?

Z zapisem nie musisz jednak czekać do końca 20. tygodnia. Możesz skontaktować się z placówką kilka tygodni wcześniej i zarezerwować dla siebie miejsce. Tam, gdzie naukę finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, warunkiem zapisu jest wybranie położnej środowiskowej, która pracuje w danej szkole rodzenia.

Ile trwa szkoła rodzenia?

Tu zasady również są bardzo różne. Płatne szkoły rodzenia mogą oferować różne pakiety, np. podstawowy i rozszerzony, które będą różniły się całkowitą liczbą zajęć oraz częstotliwością spotkań. Kobiety, które decydują się skorzystać z bezpłatnych przygotowań do porodu, muszą zwykle dostosować się do sztywniejszych zasad. Na zajęcia można przychodzić raz w tygodniu do 30. tygodnia, po tym czasie już dwa razy w tygodniu. Oznacza, że do końca ciąży weźmiesz udział w 30 spotkaniach. Często jest też tak, że aby zajęcia były bezpłatne, kobieta musi odbyć minimalną liczbę zajęć. Jeśli z różnych powodów opuścisz więcej spotkań, będziesz mogła umówić się z placówką indywidualnie i uiścić opłatę za te z zajęć, za które NFZ nie zwróci szkole kosztów przez to, że byłaś nieobecna.

Szkoła rodzenia – kiedy zacząć i od czego?

Nawet jeśli skorzystasz z prywatnej, odpłatnej oferty, specjaliści ze szkoły raczej nie zalecą Ci uczestnictwa w zajęciach w pierwszej połowie ciąży. Kiedy już zaczniesz kurs, na początek wybierz bardziej ogólne tematy, np. porównanie pobliskich szpitali pod kątem standardów dla rodzących, formalności urzędowe po narodzinach dziecka, problemy skórne dziecka i sposoby ich leczenia, badania i zabiegi dziecka po porodzie. Zajęcia praktyczne, takie jak ćwiczenia z kąpieli noworodka, techniki karmienia piersią, podnoszenia i noszenia dziecka oraz techniki oddechowe zostaw na później, jednak nie zwlekaj z nimi do ostatniego momentu, bo... możesz się na nie już "nie załapać", jeśli np. urodzisz dziecko już w 37. tygodniu, albo z różnych względów końcówkę ciąży będziesz musiała spędzić w szpitalu.

Szkoła rodzenia online?

Sposobem na ten ostatni przypadek, czyli np. konieczność leżenia w domu lub szpitalu, jest internetowa szkoła rodzenia. Niektóre placówki organizują zajęcia w takiej formie, by ułatwić dotarcie na nie większej liczbie kobiet. To rozwiązanie ma też swoje wady, bo położna nie może do Ciebie podejść i pokazać Ci w praktyce, jak powinnaś chwytać ćwiczeniową lalkę-noworodka, jak ją kąpać i przystawiać do piersi. Aby to zrekompensować, niejedna internetowa szkoła rodzenia oferuje filmy instruktażowe, do których kursantki mogą wracać wielokrotnie po zajęciach, by ćwiczyć także poza zajęciami online. W czasach, gdy wychodzenie z domu i kontakty społeczne zostały nam bardzo ograniczone, szkoła rodzenia internetowa jest dziś prowadzona na szeroką skalę, ta forma spotkań jest nierzadko częstsza niż spotkania grupowe na żywo.

Szkoła rodzenia online

Masz wrażenie, że pytania o poród i pierwsze chwile z dzieckiem tylko się mnożą i nie mają końca? Niezręcznie jest Ci o wszystkim rozmawiać z lekarzem? Wiedzy nigdy za wiele, dlatego w czasie drugiej połowy ciąży warto korzystać z usług szkoły rodzenia. Na zajęciach będziesz mogła zadać pytania także o golenie miejsc intymnych, lewatywę oraz inne sposoby na przygotowania do porodu!