Przetłuszczające się i przyklapnięte włosy

Przetłuszczające się i przyklapnięte włosy

10 przyczyn i rozwiązań! Czy Twoje włosy świeżo po umyciu są puszyste i pełne życia, ale już po godzinie zwisają smętnie? A może nie są w stanie przetrzymać nocy bez przetłuszczenia i oklapnięcia? W naszym poradniku wskażemy 10 przyczyn pozbawionych energii, przetłuszczających się włosów i znajdziemy na nie rozwiązanie!

Oklapnięte włosy – skąd ten problem?

Oklapnięte włosy to problem o podwójnej naturze. Z jednej strony dotyka włosy cienkie, a więc słabe, bez energii. Z drugiej strony może się przytrafić także posiadaczkom włosów grubych. Grube włosy to ciężkie włosy, a ciężkie włosy opadają pod własnym ciężarem! Wizualnie lepiej mieć grube ulizane włosy niż cienkie i oklapnięte, bo kiedy włosy są grube, to mają większą objętość. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę podatność na dodającą objętości stylizację – tu w gorszej sytuacji są właścicielki włosów grubych. Takie pasma z reguły trudno poddają się stylizacji, a ułożone z nich fryzury szybko się rozprostowują i włosy wracają do stanu wyjściowego.

Oklapnięte są też z reguły przetłuszczone włosy. Trudno, by obciążone u nasady przez sebum włosy były puszyste i odbite od skóry. Przyczyną braku objętości bywa także niewłaściwe stosowanie kosmetyków do pielęgnacji włosów. Grzechów na tym polu można popełnić wiele. To m.in. nadmierne obciążanie włosów kosmetykami bez spłukiwania, niedokładne spłukiwanie szamponu i odżywki podczas mycia czy nieumiejętne używanie kosmetyków do stylizacji.

Co zrobić żeby włosy nie były oklapnięte? W pierwszej kolejności przyjrzyj się typowi swoich włosów (pomoże Ci w tym lektura artykułu Jaki jest Twój typ włosów?), wykorzystywanym kosmetykom i sposobom pielęgnacji. Najprostsze sposoby na oklapnięte włosy to w pierwszej kolejności eliminacja dotychczasowych błędów!

oklapnięte włosy

Włosy przetłuszczające się – włosy oklapnięte

odżywka do włosów

Skąd się biorą włosy przetłuszczające się? Przyczyn jest przynajmniej kilka. Przetłuszczanie włosów może mieć przyczyny wewnętrzne, czyli wynikać z wrodzonych predyspozycji bądź problemów ze zdrowiem. Za nadmierną produkcję łoju mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne albo łojotokowe zapalenie skóry w obrębie skóry głowy. Udanie się do specjalistów i wdrożenie odpowiedniego leczenia może poprawić ten stan rzeczy.

Przetłuszczająca się skóra głowy to także efekt działania czynników zewnętrznych. Jednym z nich jest np. zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjesz. Może się wydawać, że to raczej czynnik małej wagi, jednak z roku na rok skala tego problemu wzrasta. O szczegółach wpływu toksyn środowiskowych na organizm, w tym na skórę, więcej przeczytasz w artykule Oczyszczanie organizmu z toksyn – sposób na promienną cerę!.

Związki kosmetyków do pielęgnacji włosów i przetłuszczania są jeszcze szersze. Za nieświeży efekt na włosach może odpowiadać także zbyt obfite nakładanie odżywek i zbyt blisko skóry głowy. Każda odżywka, bez względu na postać, powinna być nakładana jedynie na długości włosów, nie u nasady, inaczej obciąży włosy i sprawi, że staną się przyklapnięte.

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Co zrobić żeby włosy się nie przetłuszczały? Na przykład peeling! Zaskoczona? Cóż, jeśli nie dziwi Cię peeling twarzy, to nie powinien także peeling głowy. Na pewno doskonale wiesz, że pory skóry bez peelingu ulegają zapychaniu, a zanieczyszczona skóra odpowiada nasileniem łojotoku. Tak samo dzieje się ze skórą głowy! Jeśli masz szybko przetłuszczające się włosy, spróbuj jednego z gotowych peelingów do skóry głowy i sprawdź, czy regularnie wykonywany zabieg nie przynosi poprawy.

W celu zmniejszenia przetłuszczania warto także nawilżyć skórę głowy! Kiedy jest przesuszona, paradoksalnie reaguje zwiększeniem wydzielania sebum. To naturalny mechanizm obronny. Identycznie dzieje się ze skórą twarzy. Oczywiście nie każda posiadaczka cery przesuszonej będzie cierpieć na łojotok, podobnie nie każda przesuszona skóra na głowie zareaguje na to przetłuszczaniem. Niemniej jest to możliwe, więc spróbuj nawilżyć swoją skórę. W tym celu zamień na jakiś czas swój szampon na szampon nawilżający (najlepiej zawierający łagodne składniki myjące i dostosowujący się do naturalnego pH skóry głowy). Po więcej porad na temat nawilżania skóry głowy odsyłamy Cię do artykułu Jak nawilżyć skórę głowy? 10 porad.

Oprócz zmiany podejścia do pielęgnacji, warto też zastosować inne proste sposoby na przetłuszczające się włosy, które można wdrożyć w życie właściwie od zaraz. Jednym z nich jest zmiana uczesania. Jeśli nosisz fryzury, w których grzywka dotyka Twojego czoła, a luźne kosmyki wymagają ciągłego odgarniania, nie dziw się, że włosy szybko tracą świeżość. Nie musisz na zawsze żegnać się z rozpuszczonymi włosami, jednak w takie dni, gdy np. na zewnątrz panuje wysoka temperatura i czeka Cię wiele godzin na nogach, lepiej jest nosić związane włosy, z grzywką podpiętą lub ujarzmioną przez opaskę.

ochrona włosów przed słońcem
szampon micelarny

Szampon do włosów przetłuszczających się

Podstawą walki z przetłuszczaniem jest też oczywiście szampon do włosów przetłuszczających się. Szampon do włosów tłustych powinien skutecznie oczyszczać, a jednocześnie być na tyle łagodny, by nie wysuszać skóry głowy przy codziennym myciu. Pamiętaj, że szampon do przetłuszczających się włosów stosuje się tylko na skalp i czubek głowy, czyli miejsca, gdzie produkowane jest sebum. Ta reguła obowiązuje tak naprawdę przy każdym szamponie do włosów, ale przy włosach przetłuszczających się jest to szczególnie istotne. Na całej długości włosy są z reguły bardziej suche i w zupełności wystarczy im oczyszczanie w postaci spływających po nich piany, kiedy zmywasz szampon z góry. Jako szampon do tłustych włosów polecamy Głęboko oczyszczający szampon micelarny NIVEA, którego łagodna formuła idealnie nadaje się do codziennego mycia i nie zaburza naturalnego pH skóry głowy.

Co na przetłuszczające się włosy? Domowe sposoby

Skoro kosmetyki wykorzystują zioła i inne naturalne składniki na tłuste włosy, to Ty sama także z powodzeniem możesz ich użyć do własnych, domowych sposobów na przetłuszczające się włosy. Bardzo przetłuszczającym się włosom pomogą np. płukanki z ziołowych naparów. Do tego celu możesz wykorzystać suszony rozmaryn. Znanym sposobem na przetłuszczające się włosy jest też płukanka z octu jabłkowego. Wystarczy wymieszać ze sobą dwie szklanki wody i ćwierć szklanki octu, a następnie tą mieszanką wypłukać włosy bezpośrednio po ich umyciu. Właściwości ściągające ma też maseczka z ubitego białka jaja kurzego.

Na pewno zainteresuje Cię także: Co na przetłuszczające się włosy?.


Jak podnieść włosy u nasady?

Bardzo prostym, choć pewnie często nieuświadomionym sposobem na to, jak podnieść włosy u nasady, jest ich suszenie zaraz po umyciu.

Dlaczego to takie ważne i skuteczne? Suszenie powoduje odbicie włosów od skóry głowy, dzięki czemu automatycznie stają się one bardziej puszyste. Poza tym mają mniejszy kontakt ze skórą, więc sebum z jej powierzchni wolniej przechodzi na kosmyki.

Pamiętaj jednak, by przed suszeniem zapewnić włosom odpowiednią ochronę przed wysoką temperaturą, na przykład stosując primer do włosów.

nadaj włosom objętość

Jak dodać włosom objętości? Odpowiednią fryzurą!

modna fryzura

Z fryzurami jest jak z ubraniami. Nie wszystkie służą każdemu. Dwie różne kobiety mogą wyglądać skrajnie odmiennie w tej samej sukience, tak samo jak w tej samej fryzurze. Fryzury należy jednak dobierać nie tylko zgodnie z kształtem twarzy czy typem urody, ale też z uwzględnieniem typu i możliwości włosów. Niewłaściwie dobrane cięcie włosów albo fryzura to kolejne dwa powody, dla których Twoje włosy mogą być oklapnięte.

Wiesz już, że sposobem na tłuste włosy są fryzury ograniczające kontakt włosów z twarzą i nie wymagające częstego ich odgarniania. W cenie są więc różne wygodne upięcia. Musisz mieć jednak przy tym na uwadze, by upięcie nie odbierało fryzurze objętości. Włosy zebrane w kucyk stają się ulizane? Zwiąż je nieco luźniej, ale wcześniej zrób lekki tapir, kilka pasm skręć wokół własnej osi i rozluźnij, a następnie podepnij spinkami przy głowie. W ten sposób przy Twojej głowie zacznie się więcej dziać. Bardzo dobrym rozwiązaniem są dla Ciebie także wszelkie fryzury w stylu messy – kucyk, koczek, półkoczek. Masz to szczęście, że od wielu sezonów są one niezwykle modne!

Przeczytaj także: Najmodniejsze fryzury w 2020.

A jak dodać włosom objętości poprzez cięcie? Poproś fryzjera o wyznaczenie nowego miejsca przedziałka. Zanim włosy przyzwyczają się do takiego ułożenia, będą u nasady znacznie bardziej uniesione. Jeśli masz grube włosy, możesz pozwolić sobie na cieniowanie. Jeśli nie, spróbuj lekkiej trwałej, której zadaniem nie jest wyraźnie skręcić włosy, ale właśnie je unieść. Jeśli lubisz nosić krótsze włosy – to świetnie! Ścinając je w stylu pixie cut zyskujesz warunki do układania fryzur z objętością. Krótkie pasma są lżejsze, łatwiej więc unieść je podczas stylizacji, stworzyć z nich układające się warstwowo fale oraz pazurki.

Cięcie dla cienkich włosów bez objętości

Bardzo modnym dziś, choć nieco kontrowersyjnym cięciem, jest tzw. shaggy hair. Są to mocno cieniowane włosy o charakterze retro. Czy aby na pewno jest to cięcie dla cienkich włosów? W ich przypadku zwykle odradza się głębokie cieniowanie, bo włosy wówczas wyglądają na postrączkowane i niechlujne. Shaggy hair w nowoczesnym wydaniu to fryzura z grzywką, w której dużo się dzieje. Nadaje się nawet do cienkich włosów, bo ma sprawiać wrażenie zamierzonego ładu. Potrzeba do tego oczywiście stylizacji, ale nie jest to wymagająca stylizacja. Najważniejsze, to by po rozczesaniu włosów zburzyć je palcami, a następnie nadać im objętość oraz zdefiniować je za pomocą lakieru do włosów. Na coś takiego możesz sobie pozwolić codziennie, nawet, gdy jesteś zabiegana. Do codziennego układania tego typu fryzury najlepiej sprawdzają się spraye do włosów z linii modelującej NIVEA, bo czas ich wysychania na włosach jest dwa razy dłuższy niż zwykłego lakieru, dzięki czemu zyskujesz czas na nadanie fryzurze pożądanego kształtu.

włosy przetłuszczające się
opaska do włosów

Upięcia dla cienkich włosów

Jak już częściowo wspomnieliśmy, upięcia dla cienkich włosów uwielbiają tapirowanie i wszelki zamierzony nieład. Pamiętaj tylko, że samo luźne upięcie włosów nie wystarczy, by cienkie i proste włosy zyskały objętość. Zawsze potrzebujesz triku, który doda objętości tym pozostawionym luźno u nasady włosom. Jak podnieść włosy na czubku głowy? Zaopatrz się w kilka gadżetów do układania fryzur, takich jak wypełniacze do koków (i nie tylko). Aby kucyk czy kok były pełniejsze, przed ich upięciem możesz też nieco podkręcić włosy, choćby na prostownicy. Loki nie muszą być staranne i symetryczne – mają być tylko pełną objętości bazą do fryzury. Jeśli nie masz czasu na kręcenie włosów, postaw na tapir. Jak tapirować włosy? Przede wszystkim lekko i jak najbardziej naturalnie! Na koniec tapirowania powinnaś też wygładzić najbardziej zewnętrzną warstwę włosów, by ukryć ten zabieg.

Jeśli Twoje włosy łatwo tracą objętość, a fryzury szybko stają się płaskie – nie licz na to, że fryzury bez modelowania zapewnią Ci właściwy efekt na długo. Przy takich włosach należy poświęcić chociaż minimum uwagi modelowaniu. Nie musisz układać fryzur na szczotce, ale suszenie włosów po ich umyciu z głową w dół i z wykorzystaniem pianki do włosów jest niezbędne, by fryzura utrzymała się na głowie z zachowaniem objętości.

A co w sytuacji, gdy szybko przetłuszczają Ci się włosy, ale nie chcesz ich myć zbyt często? Przyda Ci się umiejętność układania fryzur na tłuste włosy, które sprytnie ukryją przetłuszczenie. Jedną z nich może być upięcie z wykorzystaniem szerokiej opaski albo apaszki. Taki gadżet ukryje częściowo przetłuszczone włosy. Wolne kosmyki przy linii czoła odświeżysz natomiast za pomocą suchego szamponu. Dobre będą też wszelkie wysokie upięcia, które odsłaniają warstwy włosów spod spodu. To świetna opcja, kiedy przetłuszczaniu w pierwszej kolejności ulegają Twoje włosy na czubku głowy i przy skroniach.


Kosmetyki do układania włosów cienkich

Odbicie włosów od skóry możesz też uzyskać za pomocą kosmetyków do stylizacji włosów. Jakie to kosmetyki i jak działają? Wyjaśnijmy to na przykładzie linii NIVEA Volume.

W jej skład wchodzą spray modelujący, primer dodający objętości, pianka dodająca objętości oraz spray dodający objętości od nasady. Są to kosmetyki do układania włosów cienkich, które przydają się na różnych etapach układania pełnych objętości fryzur. W zależności od wybranego kosmetyku możesz pomóc sobie dokładnie na tym polu, którego potrzebujesz – na przykład unieść włosy u nasady, jeśli to właśnie tu tkwi największy problem Twoich włosów.

Co ważne, kosmetyki do stylizacji z linii NIVEA Volume zapewniają również termoochronę, czyli zabezpieczają włosy przed zniszczeniami wywołanymi przez stylizację z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Kiedy używasz na przykład prostownicy, Twoje się niszczą i stają się cieńsze. A cienkie włosy to włosy bez życia i przyklapnięte. Jeśli zabezpieczysz je wcześniej kosmetykiem z termoochroną, struktura włosów zostanie nienaruszona

spray modelujący

Suchy szampon – dla szybkiego efektu objętości

suchy szampon

Na koniec kilka słów należy się bodaj najszybszemu sposobowi na tłuste włosy rano – suchemu szamponowi. Kosmetyk ten nie tylko niweluje lekkie przetłuszczenie, ale jest też sposobem na oklapnięte włosy po nocy. Cząsteczki suchego szamponu skutecznie wyłapują cząsteczki sebum na włosach i je absorbują. Lekkie przetłuszczenie jest w stanie zniwelować na tyle dobrze, że efektem końcowym są puszyste włosy, które z powodzeniem można rozpuścić. To sposób na przetłuszczające się włosy i objętość w jednym!

Oczywiście – suchy szampon nie zastępuje mycia włosów. Tymczasowo tuszuje przetłuszczoną skórę głowy, jednak nie możesz odwlekać mycia w nieskończoność, byłoby to zresztą niezdrowe dla włosów! Jednak jeśli obecnie myjesz włosy codziennie, suchy szampon może pomóc Ci przyzwyczaić włosy do coraz rzadszego mycia, na przykład co drugi dzień. Optymalnie byłoby myć włosy tylko raz w tygodniu – niestety niewiele z nas jest sobie w stanie na to pozwolić! Jednak jeśli możesz zyskać choćby jeden dodatkowy dzień między myciami – skorzystaj z tej okazji!

Po więcej informacji na temat suchego szamponu odsyłamy Cię do artykułu Suchy szampon – jak go używać?.

Oklapnięte włosy to problem wynikający ze słabej formy włosów, ich cienkiej struktury, tendencji do przetłuszczania czy błędów pielęgnacyjnych. Jednak po przeczytaniu tego poradnika już wiesz co zrobić by rozpoznać, który problem dotyka właśnie Ciebie i jak go rozwiązać!