Swędząca skóra głowy – skąd ten problem i jak sobie z nim radzić?

Swędząca skóra głowy – skąd ten problem i jak sobie z nim radzić?

Świąd to szczególnie uporczywa dolegliwość. Drażni, rozkojarza, odbiera komfort codziennego funkcjonowania. Czy wiesz, skąd bierze się swędząca skóra głowy? Jeśli nie, czytaj dalej. Zebraliśmy dla Ciebie najczęstsze przyczyny i sposoby radzenia sobie ze swędzeniem głowy!

Swędzenie skóry głowy – przyczyny

Przyczyny swędzenia skóry głowy mogą być bardzo zróżnicowane i nie zawsze oczywiste na pierwszy rzut oka. Czasem są one bardzo błahe, jak np. niedokładne spłukiwanie szamponu do włosów, innym razem wynikają z pewnych chorób, najczęściej dermatologicznych. Dlatego też, w poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie, dlaczego skóra swędzi, postaramy się o bardzo szeroki ogląd tego problemu. Zobacz, jakie objawy mogą towarzyszyć swędzeniu, co one oznaczają i jak z nimi wygrać!

Swędząca skóra głowy – skąd ten problem i jak sobie z nim radzić?

Swędząca skóra głowy - krostki

Oprócz odczuwanego swędzenia, zauważasz u siebie także krostki na głowie? Swędząca skóra głowy i krostki jednocześnie mogą świadczyć o toczącym się stanie zapalnym. Na skutek trudnego do opanowania drapania szybko pojawiają się także strupki na głowie, które są wynikiem rozdrapywania zmian. Skóra wokół krostek może wyglądać dodatkowo na przesuszoną. Sucha skóra i strupki oczywiście tylko zaostrzają problem, otwierając drogę drobnoustrojom do wnikania w głąb skóry. Świąd skłania do drapania, a drapanie powoduje podrażnienie skóry głowy - błędne koło. Może to prowadzić np. do zapalenia mieszków włosowych – choroby wywołanej przez głębokie zakażenie bakteryjne. Zapalenie mieszków włosowych objawia się krostami o żółtym zabarwieniu i zaczerwienieniem chorej skóry.

Skąd jeszcze bierze się wysypka na głowie? Może to być np. pokrzywka, czyli reakcja na określone czynniki (składniki leków, promieniowanie UV, dietę), ale też choroba pasożytnicza (np. wszy). Swędząca skóra głowy i krostki na skórze pomiędzy włosami mogą też pojawiać się przejściowo w trakcie dojrzewania, zwłaszcza, jeśli trądzik występuje również na twarzy i innych częściach ciała.

Swędząca głowa - przesuszenie skóry czy łupież?

Poszukiwań przyczyny swojego problemu nie powinnaś jednak zaczynać od skupiania się na chorobach. Zdecydowanie najczęściej za świąd głowy odpowiada przesuszenie skóry albo łupież. To dolegliwości z dwóch zupełnie odmiennych kategorii, jednak czasem można je ze sobą pomylić. Skąd wiedzieć, że jeśli swędzi skóra głowy, to jest to wina przesuszenia, a nie łupieżu? Jak odróżnić te problemy i stwierdzić, czy któryś z nich odpowiada za swędzenie w Twoim przypadku?

Aby się o tym przekonać, musisz wiedzieć, jak wygląda łupież, a jak przesuszenie skóry. Osypujące się z głowy płatki naskórka to nie jedyne kryterium, które pozwala rozpoznać łupież. Przecież przesuszenie również charakteryzuje się łuszczącą się skórą. Najczęściej sucha skóra głowy pojawia się na skutek częstego kontaktu z chlorowaną wodą, latem na skutek znacznej ekspozycji na słońce bez nakrycia głowy albo intensywnego suszenia włosów gorącym powietrzem suszarki. Zwykle ustępuje po zaprzestaniu szkodliwych praktyk. Łupież niestety nie podda się pod wpływem takich działań, będzie wymagał leczenia.

Przeczytaj także: Jak pozbyć się łupieżu i suchej skóry głowy.

Swędząca skóra głowy - przyczyny łupieżu

Łuszcząca się skóra głowy w związku z łupieżem ma podłoże grzybicze. Bezpośrednią przyczyną powstawania łupieżu jest wzmożona produkcja łoju, bo łój jest pożywką dla drożdżaków naturalnie zamieszkujących ludzką skórę. Gdy produkujesz za dużo tej natłuszczającej substancji, drożdżaki na skórze mają warunki do wzmożonego namnażania. Produkty uboczne ich przemiany materii działają na skórę drażniąco, stając się przyczyną swędzenia i nasilają złuszczanie. To właśnie dlatego łupieżowi towarzyszy łuszczenie skóry głowy. Gdy zwykły łupież pozostaje nieleczony, zmienia się w tłusty łupież, bardziej zaawansowaną postać choroby, w której łuski naskórka skupiają się w warstwy o żółtym zabarwieniu. Na tym etapie jest już dość łatwo odróżnić łupież od zwykłego przesuszenia skóry głowy, natomiast zwykły łupież najłatwiej jest rozpoznać dzięki badaniu laboratoryjnemu skóry głowy.

Jakie są więc przyczyny łupieżu? Wzmożenie produkcji sebum przez skórę głowy to najczęściej wynik przemian hormonalnych, np. podczas dojrzewania. Drożdżaki na głowie mają także dobre warunki do rozwoju wtedy, gdy stosujesz niewłaściwą pielęgnację – często doprowadzasz do nadmiernego przetłuszczania się włosów, niedbale oczyszczasz skórę głowy i po prostu pozwalasz, by przez długi czas zalegało na niej sebum. Oczywiście wpływ będą tu miały także predyspozycje genetyczne – nie u każdego w tych samych warunkach drożdżaki wywołają łupież.

Swędząca skóra głowy – skąd ten problem i jak sobie z nim radzić?

Swędząca skóra głowy - domowe sposoby na łupież

Jak wyleczyć łupież i pozbyć się związanego z nim świądu? Przede wszystkim sięgnij po odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów, w tym przeciwłupieżowe szampony do włosów – z kwasem salicylowym, piroktonem olaminy czy pirytionianem cynku. Te kosmetyki do włosów wykazują działanie zwalczające drożdżaki odpowiedzialne za łupież. W trakcie kuracji warto łagodnie obchodzić się z włosami, ograniczyć zabiegi stylizacyjne i chronić się przed słońcem. Myj włosy regularnie i nie dopuszczaj do ich przetłuszczania. Nie oznacza to jednak, że musisz bezwzględnie myć włosy codziennie. Nie chodzi przecież o to, byś z problemu łupieżu przeszła do problemu przesuszenia skóry głowy! Sposobem na łupież bywa także uzupełnienie pielęgnacji szamponem przeciwgrzybiczym o preparaty keratolityczne (np. wcierki ułatwiające rozpuszczanie komórek martwego naskórka) i cytostatyczne (hamujące podziały komórkowe w skórze).

Swędząca skóra głowy – skąd ten problem i jak sobie z nim radzić?

Swędzenie głowy – kiedy oznacza chorobę?

Swędzenie skóry głowy czasami jest objawem choroby. Mogą to być choroby skóry głowy bądź schorzenia innych układów i narządów organizmu. Swędzenie skóry głowy może świadczyć o:

  • łojotokowym zapaleniu skóry,
  • grzybicy skóry głowy,
  • łuszczycy,
  • niedoczynności tarczycy (choroba inna niż choroby skóry głowy),
  • chorobie wirusowej, takie jak ospa wietrzna (to zakażenie ogólnoustrojowe, dające jednak objawy skórne),
  • świąd charakteryzuje też atopowe zapalenie skóry.

Każda z tych chorób może wiązać się z odmiennymi zmianami na skórze głowy. Stan zapalny skóry głowy towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry, natomiast z drugiej strony, niedoczynność tarczycy charakteryzuje się suchością naskórka i świądem. Nieważne jednak, czy objawy są bardzo czy słabo dokuczliwe, jeśli swędzenie skóry głowy nie ustępuje pod wpływem innych działań, warto poszukać przyczyny u lekarza. Chorób pokroju łojotokowego zapalenia skóry nie pozbędziesz się bowiem samodzielnie. Zacząć można choćby od badań krwi.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o łupieżu i chorobach typu łojotokowe zapalenie skóry:

Swędząca skóra głowy – skąd ten problem i jak sobie z nim radzić?

Przetłuszczająca się skóra głowy też może swędzieć!

Choć swędzenie najczęściej wiązane jest z suchością skóry, to tłusta skóra głowy jak najbardziej również może dawać takie dolegliwości. Aby się o tym przekonać, wystarczy cofnąć się do miejsca poświęconego przyczynom łupieżu. Kiedy nie dbasz o higienę skóry głowy i włosów, dostarczasz pożywki obecnym na nich bakteriom i drożdżakom. Może być tak, że nie dojdzie u Ciebie do łupieżu, jednak będziesz odczuwać świąd.

A co kiedy przetłuszczająca się skóra głowy swędzi pomimo skrupulatnego oczyszczania? Warto wówczas udać się do dermatologa, bo takie objawy mogą wskazywać na łojotokowe zapalenie skóry.

Szampon na swędzącą skórę głowy

Jak nawilżyć skórę głowy? Szampon na swędzenie skóry głowy powinien wyróżniać się składnikami łagodzącymi w formule i przyjaznym pH. Taki właśnie jest Nawilżający szampon micelarny NIVEA. Szampon zapewnia nawilżenie skóry głowy nie tylko dzięki zawartości określonych nawilżających substancji (m.in. euceritu i wyciągu z kwiatu lotosu), ale także ze względu na swoją unikatową, łagodną dla skóry głowy i dostosowującą się do jej naturalnego pH formułę. Takie działanie szamponu można określić jako dwukierunkowe, to znaczy dostarcza on substancji nawilżających z zewnątrz oraz zapobiega uciekaniu nawilżenia z naskórka na zewnątrz. Swędząca skóra głowy wynika tak często właśnie z faktu naruszenia naturalnej bariery skórnej, a nieszczelność powoduje nadmierne odparowywanie wilgoci z naskórka.

Jeśli świąd doskwiera Ci z innych powodów niż przesuszenie, powinnaś sięgnąć po nieco inny szampon na swędzącą skórę głowy. Jeśli dolegliwość ma związek z przetłuszczaniem i niedostatecznym oczyszczaniem skóry z zalegających sebum oraz martwych komórek naskórka, prawdopodobnie potrzebujesz silniej oczyszczającego kosmetyku. W tym przypadku sięgnij po szampony micelarne. Wypróbuj Głęboko oczyszczający szampon micelarny NIVEA. Szampon zawiera m.in. ekstrakt z melisy cytrynowej, składnik o działaniu ściągającym, odkażającym i przeciwgrzybiczym. Głęboko oczyszczający szampon NIVEA pomaga więc zapobiegać łupieżowi!

Swędząca skóra głowy – skąd ten problem i jak sobie z nim radzić?

Wśród micelarnych szamponów NIVEA znajdziesz jeszcze jedną pozycję, która może posłużyć Ci jako szampon na swędzenie głowy. To  Micelarny szampon NIVEA Pure Detox, który pomaga w detoksykacji skóry głowy. Takie działanie ma uzasadnienie w przypadku osób, które żyją w zanieczyszczonym środowisku i w związku z tym obserwują u siebie objawy nadwrażliwości skóry wywołanej przez czynniki zewnętrzne. Szampon zawiera organiczną zieloną herbatę i limonkę, składniki znane ze swych oczyszczających i tym samym dotleniających skórę właściwości.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze szamponu do swędzącej skóry głowy? Bez względu na to, jaki rodzaj szamponu wybierzesz, pamiętaj, by był to produkt o łagodnej formule. Ta zasada dotyczy wszystkich osób, u których świąd wynika z podrażnienia i nadwrażliwości. Wyjątek od tej reguły mogą zrobić osoby z przetłuszczającą się skórą głowy i tendencją do łupieżu. W tej sytuacji szampon micelarny będzie dobrym rozwiązaniem! A w przypadku ponad przeciętnie zniszczonych i wysuszonych włosów sięgnij po szampony włosów suchych i stosuj dodatkowo nawilżające i odbudowujące odżywki do włosów.

Swędząca skóra głowy

Swędzenie skóry głowy - domowe sposoby

Twój szampon na swędzenie głowy właśnie się skończył, a napadowy świąd nie pozwala Ci normalnie funkcjonować? Możesz poratować się domowymi sposobami na swędzenie skóry głowy, bądź jednak przy tym ostrożna! Zawsze przed zastosowaniem maski, płukanki czy wcierki rób test na małej powierzchni skóry, by przekonać się, czy mikstura nie wywołuje reakcji alergicznych.

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy reprezentuje m.in. maska z sody oczyszczonej. Soda znana jest ze swoich właściwości przeciwko świądowi i stanom zapalnym. To bardzo prosty przepis – wystarczy zmieszać ze sobą sodę i wodę w takich proporcjach, by otrzymać gęstą pastę. Maskę nakłada się na głowę na około kwadrans.

Wartym wypróbowania spośród domowych sposobów na swędzenie skóry głowy jest maska z banana. Banan nawilża i łagodzi, poza tym przerobienie go na maseczkę jest banalnie proste. Dla lepszych efektów możesz zmieszać go z rozgniecionym awokado, pełnym cennych dla skóry nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Ostatnią propozycją jest spray z octu jabłkowego. Czy ktoś nie słyszał jeszcze o jego wszechstronnym działaniu na skórę i włosy? Ten rodzaj octu koi skórę głowy i ogranicza łuszczenie się naskórka, dzięki czemu może zapobiegać łupieżowi. Z octu jabłkowego przygotuj tonik: wymieszaj ćwierć szklanki octu z taką samą ilością wody i wlej do buteleczki z atomizerem. Jeśli takiej nie masz, po prostu nałóż tonik dłońmi i wmasuj go palcami. Trzymaj na skórze 15 minut.

Jeden problem, a tak wiele możliwych przyczyn. Odnalezienie tej jednej odpowiedzialnej za świąd skóry głowy w Twoim przypadku może nie być takie proste, ale najważniejsze to wiedzieć, w jakich kierunkach podczas poszukiwań podążać. W ogromnej liczbie przypadków pomaga zmiana podejścia do pielęgnacji skóry głowy, wymiana kosmetyków na inne oraz wyeliminowanie kilku pielęgnacyjnych błędów.

Swędząca skóra głowy – skąd ten problem i jak sobie z nim radzić?