cera palacza

Cera palacza – charakterystyka, pielęgnacja, kosmetyki

O negatywnych skutkach palenia papierosów mówi się wiele, jednak zazwyczaj omawiane są konsekwencje palenia dla płuc. Nie zapominaj jednak, że palenie odbija się także na skórze! Jakie szkody wywołuje palenie i jak możesz je zniwelować po rzuceniu papierosów? Przeczytaj w artykule.

Negatywne skutki palenia papierosów. Jak bardzo szkodzi Ci palenie?

Papierosy przyspieszają procesy starzenia się całego naszego ciała. Dają skutki odczuwane niemal w każdym z układów organizmu, od oddechowego, przez krążenia, aż po skórę. Może się wydawać, że skutki palenia papierosów koncentrują się głównie na układzie oddechowym, ale w rzeczywistości obciążone jest całe ciało. Dlaczego? Wiele składników zawartych w dymie papierosowym to substancje hydrofobowe, które z łatwością przenikają przez błony komórkowe, rozprzestrzeniając się po innych narządach. Poza tym toksyny z płuc trafiają do krwi i również tą drogą rozprowadzane są po całym organizmie.

Wpływ papierosów na organizm obejmuje także zaburzenia hormonalne. U kobiet palenie wpływa na zmniejszenie wydzielania estrogenów, przez co organizm może odczuwać objawy… podobne do objawów towarzyszących menopauzie. Są to m.in. problemy skórne, np. utrata jędrności i odwodnienie.

Co powoduje palenie, jeśli chodzi o skórę? Negatywne skutki wynikają nie tylko z zaburzania gospodarki hormonalnej, ale też z bardziej bezpośrednich procesów. Zmiany najbardziej widoczne są na twarzy. Do tego stopnia, że zespół tych objawów, które towarzyszą paleniu papierosów, doczekał się własnej nazwy – twarzy nikotynowej. Skóra palacza jest szara, często pokryta przebarwieniami, a z czasem – coraz głębszymi zmarszczkami palacza.

 

Jak wyjaśnić wpływ używek na organizm? Toksyny z dymu papierosowego generują powstawanie wolnych rodników, a wolne rodniki niszczą wszelkie komórki, z jakimi się stykają – w tym komórki skóry. Uszkadzają m.in. keratynocyty i fibroblasty, upośledzają syntezę kolagenu i elastyny. Palenie uszkadza zatem istniejące komórki, ale też wpływa na ich gorszy stan w przyszłości (osłabia procesy regeneracyjne).

negatywne skutki palenia papierosów

Zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza to zmarszczki zlokalizowane w konkretnym miejscu na twarzy – nad górną wargą. Są to drobne, krótkie pionowe zagłębienia w skórze, które uwidaczniają się szczególnie w momencie złożenia ust jak do zaciągnięcia papierosem. Zmarszczki palacza w rzeczywistości jednak mogą pojawić się u każdego jako konsekwencja naturalnych procesów starzenia się organizmu. Oczywiście u palaczek prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest większe.

Mówiąc o zmarszczkach palacza mamy więc na myśli wszelkie zmarszczki na twarzy, które powoduje i pogłębia palenie. Zmarszczką palacza równie dobrze można określić kurze łapki przy oczach albo pionowe linie na czole. Palenie sprawia, że do komórek skóry dociera mniej tlenu, więc ich metabolizm oraz procesy naprawcze przebiegają gorzej. Po latach palenia nadmiar zmarszczek daje efekt zniszczonej cery.

Szara ziemista cera

Jak już ustaliliśmy, szara ziemista cera wynika z niedostatecznego dotlenienia komórek skóry. Dlaczego właściwie tak się dzieje? To wynik obkurczenia się naczyń krwionośnych, które wywołuje nikotyna, przez co krew nie może przepływać w odpowiednim tempie. Z niedotlenienia często bierze się też bladość skóry palaczek. Skórze osób palących zazwyczaj brakuje też nawilżenia, a sucha skóra pozbawiona jest blasku – stąd także szarawy odcień cery.

Papierosy a trądzik

Czy istnieje związek między papierosami a trądzikiem? Oczywiście! Kiedy palisz, w Twoim organizmie pojawia się mnóstwo wolnych rodników i drastycznie spada poziom substancji antyoksydacyjnych, np. witamin A, E i C. Są to składniki kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania skóry, bez nich procesy w niej zachodzące mogą ulegać upośledzeniu. Jakie to procesy? Choćby wydzielanie sebum, keratynizacja i złuszczanie martwego naskórka. Przez różne zaburzenia pory skóry z łatwością się zatykają, prowadząc do stanów zapalnych. 

Ścieńczenie skóry

Spośród skutków palenia papierosów koniecznie wymienić trzeba także tzw. ścieńczenie skóry. Skóra osoby palącej jest po prostu cieńsza niż u osób nie palących. Dzieje się tak dlatego, że toksyny z papierosów upośledzają syntezę kolagenu i elastyny, czyli „rusztowania i wypełniacza” skóry. Cera palacza z biegiem czasu (i kolejnymi wypalonymi papierosami) staje się więc coraz cieńsza, jakby zapadnięta, mało odporna na urazy.

cera palacza

Cera po rzuceniu palenia. Czy skóra zregeneruje się samoczynnie?

Tak – do pewnego stopnia. Cera po rzuceniu palenia dość szybko zaczyna wyglądać lepiej, jednak na naprawę głębszych zmian przyjdzie Ci trochę poczekać. Na początku reakcja organizmu na rzucenie palenia będzie gwałtowna, z czasem tempo pozytywnych zmian nieco się obniży. Cera po rzuceniu palenia w ciągu miesiąca staje się lepiej nawilżona, poprawia się także stan naskórka oraz elastyczność drobnych naczyń krwionośnych w skórze. W ciągu kolejnych 9 miesięcy poprawa cery postąpi jeszcze szybciej. Według wieku biologicznego Twoja skóra będzie o 10 lat młodsza!

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że po rzuceniu palenia przeciwstarzeniowe zabiegi pielęgnacyjne zaczynają przynosić o wiele lepsze skutki, niż gdyby stosować je i nadal palić. Regenerację organizmu po rzuceniu palenia osłabia jedynie bieg czasu i procesy starzenia związane z postępującym wiekiem, jednak nie zachodzą one aż tak szybko, jak zmiany wywoływane przez papierosy. Jeśli więc będziesz skrupulatnie używać kremy do twarzy o właściwościach regeneracyjnych i kremy przeciwzmarszczkowe, Twoja skóra z dnia na dzień będzie w coraz lepszym stanie. Pamiętaj tylko, że twarz palacza „przed i po”, a więc przed pierwszym w życiu papierosem i po rzuceniu nałogu nie będą takie same. Pewnych zmian (np. głębokich zmarszczek) nie da się cofnąć, poza tym minęło sporo czasu, w którym Twoja cera zmieniała się nie tylko pod wpływem palenia, ale też pod wpływem zwykłego starzenia.

Jak poprawić wygląd cery, gdy palisz papierosy?

cera palacza - zmarszczki

Mamy złe wieści. Nie ma takiego kremu albo terapii, które zniwelowałyby wpływ codziennego palenia na skórę. Ponadto u palaczek zauważa się o wiele słabsze efekty po różnego rodzaju zabiegach odmładzających. Nałóg często jest wręcz przeciwwskazaniem do tych zabiegów. Dlaczego? Nikotyna sprawia, że wszelkie rany na skórze gorzej się goją. Skóra nie jest w stanie efektywnie regenerować się zarówno po mniej inwazyjnych zabiegach, jak te z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, jak i po bardziej obciążających, jak lifting.

 

Specjaliści odradzają palaczkom tego typu zabiegi we względu na możliwe powikłania. Jak poprawić wygląd cery w takiej sytuacji? Pozostaje Ci stosowanie kremów na starzejącą się skórę, czyli zawierających witaminy, koenzym Q10, ceramidy, kwas hialuronowy itp. Nie łudź się jednak, że objawy twarzy palacza znikną. Bardzo trudno jest zrównoważyć zniszczenia powodowane przez palenie składnikami kremów. To wszystko skłania do jedynego słusznego wniosku: nie ma skutecznego sposobu na to, jak poprawić cerę podczas palenia papierosów. Rzuć nałóg, inaczej negatywne skutki palenia będą postępować!


Jak poprawić cerę po rzuceniu papierosów?

Zależność między rzuceniem palenia a cerą jest oczywista. Kiedy przestajesz palić, przestajesz dostarczać skórze szkodliwych substancji. Ich miejsce zaczyna zajmować tlen, dzięki któremu komórki znów są w stanie chłonąć dobro płynące z diety oraz zabiegów pielęgnacyjnych.

Aby uzyskać jak najlepsze efekty dla cery po rzuceniu palenia, powinnaś sięgnąć po kosmetyki o wysokiej koncentracji odpowiednich składników i dbać o to aby codzienna pielęgnacja twarzy stała się Twoim nawykiem:

  • przeciwzmarszczkowych/odmładzających,
  • nawilżających,
  • głęboko oczyszczających/detoksykujących.

A jak poprawić cerę w gabinecie kosmetyczki? Warto skorzystać z mezoterapii mikroigłowej, zabiegu, który dostarcza wprost do głębszych warstw skóry bogatego zestawu najważniejszych dla skóry witamin. Dobrym pomysłem będzie również mezoterapia z wykorzystaniem nawilżającego kwasu hialuronowego.

zmarszczki palacza

Jak zlikwidować zmarszczki palacza?

zniszczona cera

Usuwanie zmarszczek palacza rozpocznij od pielęgnacji kremami antystarzeniowymi. Co powinno się w nich znaleźć?

  • Koenzym Q10,
  • kreatyna,
  • kwas hialuronowy,
  • booster kolagenu i elastyny,
  • witaminy E i C,
  • naturalne olejki, np. z pestek winogron, masło shea,
  • filtry UVA/UVB.

Jak zlikwidować zmarszczki palacza? Niestety, jeśli paliłaś przez wiele lat, głębokich zmarszczek nie usuniesz zupełnie przy pomocy standardowej pielęgnacji od zewnątrz, możesz jedynie je zredukować. Najskuteczniejsze w tym zakresie będą zabiegi kosmetyczne, jednak niektóre z nich wymagają regularnego powtarzania, by utrzymać trwały efekt.

Zmarszczki palacza to przede wszystkim zmarszczki dolnej części twarzy. Zmarszczki te są znacznie głębsze niż zmarszczki wokół oczu i na czole. Dlatego też zabiegi na nie powinny mieć działanie wypełniające. Zabiegi powinnaś stale uzupełniać kremami zawierającymi substancje pobudzające skórę do produkcji własnego kwasu hialuronowego. Taka synergia działań da najlepsze rezultaty!


Oczyszczanie twarzy – jak pozbyć się toksyn ze skóry?

Na zmarszczki możesz działać kremami odmładzającymi albo zabiegami kosmetycznymi, ale działania te nie będą aż tak skuteczne, dopóki nie pozbędziesz się z nagromadzonych przez lata palenia toksyn. Podstawą działań naprawczych po rzuceniu palenia powinny być zatem oczyszczanie twarzy oraz detoks skóry. Bez tego toksyny będą blokować działanie np. boosterów nawilżenia i syntezy kolagenu zawartych w kremach. 

Jak oczyścić skórę? Najważniejsze jest dotlenienie i nawilżenie komórek skóry. Kolejnym krokiem jest dostarczenie skórze składników zdolnych do wiązania, neutralizowania i wydalania z organizmu szkodliwych substancji (np. związki chelatowe, w tym kwasy omega-3 i omega-6). Zanieczyszczonej cerze przydają się ponadto substancje pobudzające mikrokrążenie, jak teina i kofeina czy flawonoidy. Bardzo skutecznym składnikiem o wszechstronnym działaniu są także algi oceaniczne – warto szukać ich w kosmetykach do pielęgnacji skóry po zerwaniu z nałogiem.

Oczyszczanie twarzy – kosmetyki detoksykujące

Gdzie szukać wszystkich tych składników? Najlepiej wśród kosmetyków do oczyszczania twarzy z linii detoksykującej. W linii NIVEA Urban Skin znajdziesz:

Co dadzą Ci kosmetyki jak żel do mycia twarzy, peeling do twarzy, maski czy tonik do twarzy na oczyszczanie twarzy? Nawilżenie, pobudzenie krążenia (a więc i dotlenienie) oraz zaopatrzenie w składniki odżywcze. Warto zwrócić uwagę, że na sprawność detoksykacji wpływ mają nie tylko składniki aktywne w kosmetykach, ale też np. ich właściwości złuszczające, jak w przypadku peelingów. Im efektywniej usuwasz martwy naskórek, tym sprawniej mogą działać kolejne kosmetyki do oczyszczania twarzy. Przekonaj się o tym sama i porównaj, jakie efekty daje maseczka użyta po wykonaniu peelingu oraz bez niego!

cera palacza
cera palacza

Krem oczyszczający do twarzy

Oczyszczanie twarzy nie kończy się na jej myciu – może trwać także po nałożeniu kremu. W tym celu powinnaś sięgnąć po krem oczyszczający do twarzy, który ma moc neutralizowania toksyn skumulowanych przez skórę w wyniku palenia papierosów. Jaki krem oczyszczający spełni to zadanie? Np. krem oczyszczający z absorbującym węglem albo NIVEA Essentials Urban Skin Detoks z 48-godzinnym boosterem nawilżenia, którego działanie oparte jest na antyoksydantach, ekstrakcie z bio zielonej herbaty oraz kwasie hialuronowym. Uzupełniająco wobec tego kremu na noc działa krem na dzień NIVEA Urban Skin Ochrona.

Warto wiedzieć, że jako krem oczyszczający pory po rzuceniu palenia podziała także… krem nawilżający! Dlaczego? Jak już wiesz, skóra palaczki jest odwodniona, a bez odpowiedniego nawilżenia procesy osmozy i dyfuzji w skórze ulegają zburzeniu. Dlatego też w odwodnionej skórze kumulują się toksyny. Jeśli przywrócisz skórze nawilżenie, jej naturalny mechanizm oczyszczania wróci na właściwe tory. Najkorzystniej będzie używać kremu oczyszczającego, który będzie jednocześnie oczyszczał i nawilżał (właśnie tak działa wspomniany krem NIVEA!).

Czy potrzebujesz jeszcze jakichś argumentów za tym, by rzucić palenie? To pierwszy, a przy tym najważniejszy krok, który pozwoli Ci skutecznie poprawić zdrowie i wygląd skóry. Dopóki trwale nie rozstaniesz się z papierosem, pielęgnacja kosmetykami i zabiegi kosmetyczne nie przyniosą zadowalających efektów. Możesz zacząć w każdej chwili! Czy podejmiesz rękawicę?

Porady dla Ciebie