jak wygładzić cerę

Jak przygotować skórę pod makijaż?

Na dobrze przygotowanym płótnie powstają najpiękniejsze dzieła. Tak jak w malarstwie, skóra przed nałożeniem makijażu także potrzebuje przygotowania: oczyszczenia i zastosowania właściwego kremu lub bazy. Z malarstwa Cię nie przeszkolimy, ale już w zakresie pielęgnacji pod makijaż – jak najbardziej!

Przygotowanie cery pod makijaż. Jak powinno wyglądać?

Zaczniemy nieco przewrotnie. Pierwszym krokiem do przygotowania cery pod makijaż jest naszym zdaniem… bardzo dokładne usunięcie z twarzy poprzedniego makijażu! To bardzo istotne i jeśli chwilę się nad tym zastanowić, to rzeczywiście demakijaż można rozpatrywać jako początkowy etap przygotowania skóry do nowego makijażu. Idealnie czyta cera to po prostu zdrowsza cera. Niedomyty makijaż zapycha pory, jest pożywką dla bakterii, tworzy doskonały grunt pod… niedoskonałości. 
pielęgnacja pod makijaż

Zasada nr 1. Każdego dnia wykonuj staranny demakijaż. Dzięki temu unikniesz wyprysków. To ważne, jeśli nie chcesz nakładać na twarz grubych warstw maskującego korektora. Wierzymy, że tak właśnie jest, bo chyba jak każda kobieta chcesz wyglądać naturalnie!

Po jakie kosmetyki do demakijażu sięgnąć? Mocny i wodoodporny makijaż oka zmyjesz szybko i bardzo skutecznie Profesjonalnym płynem do demakijażu oczu NIVEA MicellAIR. Jest to produkt rekomendowany przez profesjonalnych makijażystów! Dzięki zawartości ekstraktu z czarnej herbaty i suchego olejku płyn pielęgnuje też rzęsy oraz skórę powiek, co bardzo istotne, gdy malujesz się każdego dnia. W usuwaniu wodoodpornego makijażu twarzy sprawdzi się natomiast Profesjonalny płyn micelarny NIVEA MiellAIR Skin Breathe.

Więcej na temat zasad demakijażu znajdziesz w artykule Demakijaż twarzy – jak wykonać go poprawnie?.

Poranna pielęgnacja twarzy podstawą!

Po wieczornym demakijażu przychodzi czas na poranną pielęgnację twarzy. W tym miejscu zatrzymamy się na dłużej, bo to, jak wygląda Twoja pielęgnacja twarzy rano, w największym stopniu przekłada się na wygląd i trwałość makijażu. Oto, jak powinna wyglądać poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku z uwzględnieniem przygotowania do makijażu!

Zasada nr 2. Pielęgnację twarzy rano i wieczorem łączy element oczyszczania. Nie jest bowiem tak, że umyta i wypielęgnowana wieczorem twarz jest gotowa na makijaż o poranku. Nawet, jeśli Twoja cera się nie przetłuszcza, po wstaniu z łóżka i tak musisz ją oczyścić. Jak to zrobić?

Nie będziemy skupiać się na samej technice – po informacje na ten temat odsyłamy Cię do artykułów Oczyszczanie twarzy i Jak powinno wyglądać codzienne oczyszczanie cery?. Tym razem chcemy skupić się na produktach do oczyszczania twarzy, których szczególnie warto używać pod kątem pielęgnacji twarzy pod makijaż.

Najlepszym przygotowaniem skóry do nałożenia makijażu jest umycie jej Profesjonalnym żelem do mycia twarzy NIVEA MicellAIR® Skin Breathe. Żel zawiera kompleks peelingujący oparty m.in. na kwasie mlekowym, który złuszcza martwe komórki naskórka, wygładzając cerę bezpośrednio przed wykonaniem make-upu. Jeśli masz cerę suchą lub wrażliwą, wypróbuj Żel-krem do mycia twarzy NIVEA – z olejkiem migdałowym i Hydra-IQ, który nie powoduje dodatkowego przesuszenia skóry związanego z myciem za pomocą żelu i wody.

Ważnym, lecz niestety często pomijanym krokiem w przygotowaniu cery pod makijaż jest etap nawilżania. Tymczasem jest to nasza zasada nr 3.: nawilżać należy każdy typ cery, także skórę tłustą! Co ważne, nawilżanie potrzebne jest Ci zarówno w dzień, jak i nocą. To znaczy, że i krem na dzień, i krem na noc powinny zawierać składniki nawilżające (obok odżywczych, matujących i innych ważnych z punktu widzenia Twojego typu cery składników). Jeśli Twoje ulubione kremy skupiają się na innym działaniu niż nawilżanie (może tak być zwłaszcza z kremami na noc), wieczorną pielęgnację uzupełniaj o dodatkowy kosmetyk nawilżający, np. aplikowane przed kremem serum.

•	Jak przygotować skórę pod makijaż

Peeling przed makijażem?

Peeling twarzy to kluczowy zabieg z punktu widzenia jakości makijażu! Na skórze, której nie traktujesz peelingiem, gromadzą się komórki martwego naskórka. Skóra ma niezdrowy koloryt i jest szorstka, a makijaż wygląda na niej mało naturalnie. Gruba warstwa zbędnego naskórka skutecznie blokuje wnikanie kosmetyków pielęgnacyjnych, więc mimo stosowania kremu nawilżającego czy przeciwzmarszczkowego skóra cały czas pozostaje przesuszona i za nic nie chce wyglądać młodziej. Martwy naskórek uniemożliwia równomierne rozprowadzenie podkładu, uwidaczniają się też suche, odstające skórki. Wniosek jest tylko jeden: aby zawsze mieć pięknie wyglądający makijaż, potrzebujesz peelingu! To zasada nr 4.

W porządku, tylko kiedy go wykonywać? Czy peeling przed makijażem to peeling wykonywany o poranku, bezpośrednio przed make-upem?

Zasada nr 5. Najlepiej jest zachować pewien odstęp między peelingiem a makijażem – wystarczy zrobić go 2-3 dni przed makijażem. Oczywiście jeśli malujesz się codziennie, peeling powinnaś traktować jako pielęgnacyjną rutynę i stosować go według ustalonego, stałego schematu, zawsze wieczorem. Uśredniając, peeling należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb Twojej skóry.

peeling przed makijażem

Na łazienkowej półce warto mieć peelingi o kilku stopniach złuszczania i stosować je zamiennie w rożnych sytuacjach:

Intensywniej złuszczający peeling twarzy przed makijażem warto wykonywać dodatkowo zawsze na dzień przed „wielkim wyjściem”. Potraktuj nim wówczas także szyję i dekolt. Na co dzień podczas peelingu zwracaj natomiast uwagę na najbardziej przesuszone i łuszczące się partie twarzy, np. wokół nosa, na czole czy na linii żuchwy. Będziesz mieć wówczas pewność, że podkład nie podkreśli tych niedoskonałości. Nie zapomnij też o przestrzeniach pomiędzy brwiami!

Przeczytaj także: Peeling twarzy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!. Znajdziesz tu szereg dodatkowych porad odnośnie zabiegu.

Na tym jednak nie koniec, jeśli chodzi o peeling. Potrzebujesz także peelingu ust! Bez niego trudno mówić o estetycznym i trwałym makijażu ust. Jak najlepiej podejść do tego tematu? Zaopatrz się w peeling do ust w sztyfcie – do stosowania zupełnie tak, jak używasz zwykłej pomadki! Pielęgnujący peeling do ust NIVEA to innowacja w pielęgnacji ust, bo nie wymaga zmywania i możesz go używać nawet bezpośrednio przed nałożeniem szminki!

Zasada nr 6. Peeling twarzy obejmuje też peeling ust. Dzięki niemu szminka będzie równo i trwale pokrywać Twoje usta.

Najlepszy krem pod makijaż – jak go wybrać?

Dobry krem nawilżający pod makijaż, który jednocześnie matuje, łagodzi podrażnienia, nadaje cerze jedwabistą gładkość i przedłuża trwałość make-upu? Możesz mieć większość z tych efektów, jednak większy priorytet nadawaj zaspokajaniu potrzeb Twojego typu cery. To nasza zasada nr 9.

Krem pod makijaż – cera sucha

Krem pod makijaż do cery suchej musi zarówno nawilżać, jak i natłuszczać. Gruczoły łojowe suchej skóry są bowiem zbyt mało aktywne, co skutkuje podrażnieniem, zaczerwienieniem, wzmożonym rogowaceniem i większą podatnością na szybkie starzenie. Krem pod podkład do cery suchej powinien więc dostarczać składników nawilżających oraz lipidów. Dzięki temu skóra znów stanie się miękka i elastyczna. Najlepszy krem pod makijaż dla cery suchej zabezpiecza ponadto skórę przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby wzmagać podrażnienia. Nasze rekomendacje dla cery suchej to NIVEA Care 3w1 Łagodzący lekki krem do twarzy. Dzięki zawartości kojącego ekstraktu z aloesu i hydro-wosków możemy śmiało zakwalifikować go do kremów nawilżający pod makijaż, natomiast dzięki lipidom jest to krem wzmacniający i natłuszczający cerę.
Krem nawilżający pod podkład, który na uwadze ma potrzeby skóry wrażliwej, to także Odżywczy krem na dzień do cery suchej i wrażliwej NIVEA 24H Nawilżenia. Ze względu na obecność masła shea, naturalnego olejku migdałowego i antyoksydantów, krem ten świetnie zabezpiecza przed wpływem czynników zewnętrznych.

jaki krem pod makijaż
pielęgnacja twarzy pod makijaż

Krem pod makijaż – cera mieszana

Krem pod makijaż do cery mieszanej musi spełniać wymagania i cery suchej, i cery tłustej. Panie z takim typem cery mają zwykle problem z przesuszonymi policzkami i widocznymi po nałożeniu podkładu suchymi skórkami oraz świeceniem się i zaskórnikami w strefie T. Krem do cery mieszanej musi mieć więc charakter nawilżający i normalizujący jednocześnie. Nasza propozycja to Matujący krem do cery mieszanej i tłustej NIVEA 24H Nawilżenia.

Krem do twarzy pod makijaż dla cery normalnej

Posiadaczki cery normalnej mają wielkie szczęście, bo nie muszą walczyć z problemami, które osłabiają wygląd i trwałość make-upu. Jaki krem pod podkład sprawdzi się w pielęgnacji cery normalnej? Polecamy Odżywczy lekki krem do twarzy NIVEA Care 3w1 oraz Odświeżający krem na dzień do cery normalnej NIVEA 24H Nawilżenia. Pierwszy z wymienionych kremów do twarzy pod makijaż zawiera odżywcze i zabezpieczające skórę przed czynnikami zewnętrznymi hydro-woski, drugi uzupełniony jest o formułę Moisture Care Complex, witaminę E i antyoksydanty.

Krem na dzień czy krem-baza pod makijaż?

Do tej pory termin „baza pod makijaż” rozpatrywaliśmy w kategoriach przygotowania cery poprzez demakijaż, oczyszczanie i aplikację odpowiedniego kremu. To szerokie rozumienie bazy. W węższym rozumieniu bazą jest sam krem, a ściślej rzecz ujmując – krem-baza pod makijaż. Pod „bazą” może też kryć się kosmetyk do makijażu – primer stwarzający grunt pod podkład. Jak nie pogubić się wśród wielości kosmetyków pod makijaż i który z nich wybrać?
Zasada nr 10. Pewne jest jedno – pod każdy makijaż należy nakładać krem. Nie istnieje cudowny kosmetyk do makijażu, który zastąpiłby krem na dzień. Także jeśli stosujesz bazę-primer. 

krem pod makijaż
Zasada nr 11. Jeśli chcesz ograniczyć liczbę kosmetyków stosowanych przed makijażem i w jego trakcie, postaw na krem-bazę. To najlepsza odpowiedź na pytanie o to, jak wygładzić cerę.
Krem-baza to idealny kompromis. Taki kosmetyk spełnia wszystkie zadania kremu na dzień, a jednocześnie jest jak primer. Wspaniale wygładza cerę, sprawia, że jest ona jedwabista w dotyku. Jaki krem pod makijaż od NIVEA ma charakter kremu-bazy? Do każdego typu cery sprawdzi się Krem-baza pod makijaż Professional Hydra Primer. Krem zawiera olejek migdałowy, ekstrakt z nagietka i kompleks nawilżający. Wchłania się natychmiast, pozostawia gładką cerę i wspiera trwałość makijażu. Dla cery suchej i wrażliwej polecamy natomiast Glow Beauty Primer – krem na dzień i bazę pod makijaż w jednym.

Olejek do twarzy przed makijażem i inne pomocne kosmetyki

Olejek do twarzy przed makijażem? Pomysł wydaje się kontrowersyjny, ale zdobywa coraz więcej zwolenniczek. Olejek na twarz przed nałożeniem podkładu to dobra alternatywa dla bazy, pod warunkiem, że stosowane przez Ciebie kosmetyki do makijażu są na bazie olejowej, a podkład zawiera filtry UVA/UVB.

Kosmetyki kolorowe w sposób podstawowy dzielimy na kosmetyki na bazie wodnej i olejowej. To, do której grupy zalicza się np. Twój podkład, sprawdzisz w liście składników z tyłu jego opakowania. Jeśli na pierwszym miejscu w składzie wymieniona jest woda, to Twój podkład ma charakter emulsji, gdzie której faza tłuszczowa rozpuszczona jest w fazie wodnej. Do takiego makijażu olejek nie sprawdzi się jako baza.

krem do twarzy pod makijaż

Skoro stosowanie olejku w charakterze bazy jest takie problematyczne, dlaczego w ogóle je rozważamy? Bo olejek jest bliższą naturze alternatywą dla makijażowego primera. Primer opiera się na silikonach, codzienne stosowanie takiego kosmetyku może zapychać skórę i przyczyniać się do pogorszenia jej stanu. Olejek natomiast dogłębnie odżywia skórę i odbudowuje jej naturalną, lipidową barierę ochronną. Dzięki temu skóra jest elastyczna i nie traci nawilżenia, czyli taka, jaka powinna być przed wykonaniem makijażu. Jedyny problem może wynikać z tłustego wykończenia, jakie pozostawia olejek.
Zasada nr 12. Jeśli chcesz używać olejku do twarzy jako bazy po makijaż, powinnaś stosować podkład i korektor na bazie olejowej (faza wodna rozproszona w olejowej). Stosuj olejek bardzo oszczędnie i dokładnie wmasowuj go w skórę. Dzięki temu olejek nie pozostawi tłustego filmu na skórze.
Jak wygładzić twarz przed nałożeniem podkładu? Jak sprawić, by makijaż pozostawał w nienaruszonym stanie przez kilka godzin? Teraz znasz już odpowiedzi na te pytania. Wiesz także, że dbałość o te kwestie nie może górować nad dbaniem o potrzeby Twojej skóry. Jeśli codziennie będziesz właściwie podchodzić do demakijażu, oczyszczania i pielęgnacji kremem na dzień, osiągniesz najlepsze efekty w trwałym i pięknym makijażu!