Jak stosować serum do twarzy

Jak stosować serum do twarzy?

Za intensywne działanie serum do twarzy odpowiadają ich skoncentrowane formuły. To dzięki nim daje ono szybkie efekty, zaspokajając wyjątkowe potrzeby skóry. Zobacz, jak wybrać i stosować serum.

Co to jest serum?

Jeśli zastanawiasz się, co to jest serum oraz czym różni się ono od kremu, spieszymy z odpowiedzią! Otóż jest to kosmetyk do pielęgnacji twarzy zawierający skoncentrowaną formułę ze składnikami aktywnymi, dzięki którym w krótkim czasie poprawisz stan skóry. Nie oznacza to jednak, że serum do twarzy może zastąpić krem – raczej wzmacnia jego działanie, dlatego najlepiej stosować je razem! Jeśli jednak odpowiedź na pytanie serum do twarzy – co to jest?” wciąż nie wydaje się jasna, pomyśl o najlepszych składnikach ulubionego kremu. Następnie wyobraź sobie, że wszystko, co w nim najcenniejsze, zostało zwielokrotnione, po czym zamknięte w małej buteleczce. To właśnie serum! Zazwyczaj ma ono postać szybko wchłaniającego się lekkiego olejku, emulsji lub żelu w szklanej buteleczce bądź opakowaniu z dozownikiem. Dzięki temu aplikacja na skórę jest wygodna, a Ty możesz płynnie możesz przejść do aplikacji kremu.

Jak stosować serum do twarzy
Jak stosować serum do twarzy

Wybierając serum do twarzy, skup się na składnikach aktywnych. Jakich? To zależy od tego, jaki efekt ma spełniać ten kosmetyk do twarzy. Jeśli ujędrniający, dobrze by znalazły się w nim przeciwzmarszczkowe składniki, takie jak Koenzym Q10 czy booster kolagenu. Serum nawilżające może zawierać olejki roślinne i eteryczne, ekstrakty roślinne, hydrolaty, witaminę E oraz substancje nawilżające (na przykład aloes czy kwas hialuronowy).

Innym typem kosmetyku jest specjalistyczne serum, dedykowane redukcji problemów skórnych takich jak przebarwienia – tutaj możesz w składzie szukać dedykowanych składników aktywnych, jak peptydy czy inhibitor melaniny.

Zatem co to jest serum do twarzy? To kosmetyk, który działa szybko i intensywnie, a jego formuła rozwiązuje konkretny problem. Stosowanie go z innymi kosmetykami do twarzy, sprawi, że Twoja pielęgnacja będzie kompleksowa.

Dobre serum do twarzy – na jakie problemy i dla kogo?

Dobre serum do twarzy powinno być w pełni dopasowane do Twojej cery oraz jej potrzeb w danym czasie. Może ono okazać się pomocne w walce z problemami skórnymi, takimi jak wypryski czy zaskórniki, poradzi sobie ze zmęczoną, szarą cerą, drobnymi zmarszczkami czy wiotką skórą. Upora się też z suchością lub przebarwieniami różnego pochodzenia. Wbrew pozorom, odpowiednio dobrane, posłuży także cerom tłustym oraz trądzikowym! Sięgnij po nie również wtedy, gdy czujesz, że Twoja codzienna pielęgnacja jest niewystarczająca i potrzebuje choćby czasowego wzmocnienia. Ponadto serum do twarzy można stosować w każdym wieku. Krótko mówiąc, to kosmetyk odpowiedni dla wszystkich osób chcących poprawić wygląd swojej skóry.

Serum nawilżające – podstawa pielęgnacji

Czujesz, że Twojej skórze brakuje nawilżenia? Stała się matowa i szorstka w dotyku mimo używania kremu? To znak, że należy sięgnąć po serum nawilżające do twarzy! Co ciekawe, przesuszona skóra rzadko jest taka z natury. Zazwyczaj problem ten pojawia się z wiekiem, a czasami wywołuje go niewłaściwa pielęgnacja naruszającą płaszcz lipidowy naskórka – wtedy skóra bardzo szybko traci nagromadzoną wilgoć. Wysuszające są też promienie słoneczne, gorące i zimne powietrze, a nawet klimatyzacja. Na przesuszenie wpływają także niektóre choroby oraz przyjmowane leki. W każdym z wymienionych przypadków serum nawilżające to prawdziwa ulga dla odwodnionej skóry.

Skuteczność serum nawilżającego do twarzy polega na skutecznym odbudowywaniu warstwy hydrolipidowej skóry. Dzięki niemu niemal natychmiast odczuwalne staje się delikatne napięcie i wygładzenie. Bogata formuła wnika do głębszych warstw skóry, dając widoczny efekt. Jakie składniki powinno zawierać nawilżające serum do twarzy, aby rzeczywiście działało? Na pewno warto sięgnąć po kosmetyki z kwasem hialuronowym, seryną i argininą. Kwas nawadnia skórę, a pozostałe składniki zapobiegają utracie wody.

Jak stosować serum do twarzy

Intensywne nawilżenie zapewniają także wyciąg z aloesu i zielonej herbaty, sok z brzozy, d–panthenol, miód oraz propolis. Jeśli zależy Ci na produkcie, który szybko się wchłania, wybierz olejek nawilżający do twarzy, który choć lekki, będzie bardzo skuteczny.

Jak stosować serum do twarzy

Serum na przebarwienia

Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne, zaburzeń gospodarki hormonalnej, trądziku, a nawet przyjmowania niektórych leków. Czasami ich pojawienie wiąże się po prostu ze starzeniem się organizmu. Plamy pigmentacyjne to między innymi piegi, większe przebarwienia pozapalne czy plamy starcze.

Jeśli nie czujesz się z nimi dobrze, możesz sięgnąć po specjalne serum na przebarwienia. To prawdziwy ratunek dla skóry o niejednolitym kolorycie, także w sytuacji, gdy Twoja cera straciła blask lub poszarzała, nabierając ziemistego odcienia. Do głównych zadań serum na przebarwienia zalicza się zahamowanie procesu wytwarzania melaniny oraz złuszczenie warstwy naskórka, na którym powstały zmiany. Co ważne, kosmetyk powinien usuwać również przebarwienia wywołane przez pękanie naczyń krwionośnych. Ponadto serum ma za zadanie chronić skórę przed pojawianiem się kolejnych przebarwień, a także utratą elastyczności.

Jakie serum do twarzy będzie najskuteczniejsze w walce z przebarwieniami? Wybierz takie o właściwościach rozjaśniających i rozświetlających. Na rynku dostępne są obecnie produkty przeznaczone do stosowania punktowego lub na całą twarz. Jeśli przebarwienia są delikatne, wystarczające może być serum z witaminą C, natomiast gdy plamy pigmentacyjne są mocniej zaznaczone, możesz potrzebować silniejszego kosmetyku, np. Serum na przebarwienia NIVEA Hyaluron Cellular Filler z inhibitorem melaniny.

Najlepsze serum dla cery dojrzałej

Skóra wraz z upływem czasu traci jędrność i elastyczność, a niewidoczne wcześniej zmarszczki pogłębiają się. Owal twarzy staje się mniej wyraźny, bruzdy nosowo-wargowe się pogłębiają. Wszystko to jest wynikiem utraty kolagenu oraz elastyny. Cera dojrzała bywa także sucha i odwodniona, ponieważ coraz słabiej magazynuje wilgoć. To z kolei może prowadzić do nieprzyjemnych podrażnień czy napięcia. Skóra po 50 roku życia ma też skłonność do przebarwień czy nierównego kolorytu. Właśnie dlatego wymaga ona troskliwej opieki polegającej na intensywnej pielęgnacji, a włączenie do kosmetycznej rutyny serum na zmarszczki staje się bardzo istotne. Wspiera ono zachowanie dobrej kondycji cery, ale i zmniejsza widoczne już objawy.

Wśród składników idealnych do walki z objawami starzenia należy wymienić śluz ślimaka, kawior, koenzym Q10, żeń-szeń oraz neuropeptydy. Wybrane składniki z tej grupy powinno zawierać zarówno serum do cery do dojrzałej 50+, jak i serum do twarzy 60+. Przykładem dobrego serum dla cery dojrzałej są NIVEA Q10 Power Skoncentrowane Perły Młodości, zawierające właśnie koenzym Q10 oraz ujędrniającą kreatynę. Osoby lubiące nowinki kosmetyczne z pewnością zainteresują się kosmetykami bazującymi na wyjątkowych właściwościach drożdży lub bakterii, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Wzbogacone o ich działanie serum przeciwzmarszczkowe przyczynia się do regeneracji skóry. Formuły tego typu są niezwykle popularne w Korei, gdzie pielęgnacja skóry osiągnęła bardzo wysoki poziom. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze serum nie da oczekiwanych rezultatów, jeśli nie będzie używane regularnie.

Jak stosować serum do twarzy

Najlepsze serum do twarzy z trądzikiem

Osoby zmagające się z trądzikiem wiedzą, że pielęgnacja takiej skóry bywa trudna. Cera może być pokryta krostkami oraz przewlekłymi zmianami ropnymi, które pozostawiają blizny. Często towarzyszą jej rozszerzone pory i zaczerwienienia. Ponadto, trądzik wcale nie występuje wyłącznie w okresie dojrzewania, osoby dorosłe również z nim walczą. Trudności w dbaniu o taką skórę nie oznaczają jednak, że należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków. Podstawą jest ich właściwy dobór pod względem składników aktywnych, które nie pogłębią stanów chorobowych. I choć wiele osób może to zdziwić, serum do cery trądzikowej często sprawdza się doskonale.

Aby rezultaty używania kosmetyku były widoczne, serum do cery trądzikowej powinno leczyć stany zapalne, regulować wytwarzanie sebum oraz łagodzić podrażnienia. Zbawienne okazuje się również działanie antybakteryjne i odkażające. Wymienione właściwości posiadają między innymi olej z rokitnika, krwawnikowy czy olej konopny. Ponadto w walce z wypryskami ceniony jest olejek z drzewa herbacianego, dlatego warto wypatrywać ich w składach kosmetycznych. Wymienione właściwości będzie wykazywało też serum do cery tłustej. Ponadto najlepsze serum do twarzy z widocznymi zmianami trądzikowymi będzie cechowała lekka, szybko wchłaniająca się formuła, która nie obciąży dodatkowo skóry.

Jak stosować serum do twarzy
Jak stosować serum do twarzy

Serum do twarzy 30+: nawilżanie i witamina C

Po ukończeniu 30 lat procesy regeneracji spowalniają. Jednak nie oznacza to, że nie można nic z tym zrobić! Skóra wymaga od tej chwili nieco większej uwagi, a zwykły krem okazuje się niewystarczający. 

Właśnie dlatego jest to idealny moment na włączenie do pielęgnacji serum do twarzy z witaminą C oraz innymi składnikami odżywczymi. Warto sięgać po produkty z kwasem hialuronowym, który cechują silne właściwości nawilżające. To uniwersalne rozwiązanie dla każdego typu cery. Jego zadaniem będzie odżywianie, wygładzenie drobnych zmarszczek, ale i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Jako serum do twarzy 30+ może posłużyć Ci 7-dniowa kuracja w apułce NIVEA Hyaluron Cellular Filler.

Zatem jakie serum do twarzy po 30 będzie odpowiednie? Zbawienne okaże się wymienione wyżej dobre serum z wit. C. Składnik ten słynie z właściwości rozjaśniających, jednak na tym nie kończą się jego zalety. Witamina C w serum do twarzy działa też przeciwzmarszczkowo oraz ujędrniająco. Pamiętaj jednak, że pierwsze efekty zauważysz najszybciej po 7, a najpóźniej po 20 dniach – w zależności od stężenia, które wybierzesz. Stosowanie serum do twarzy z witaminą C warto zacząć od niskich wartości, a następnie stopniowo wybierać te o mocniejszym działaniu, aż skóra się do ich przyzwyczai.

Bardzo ważne jest, aby serum do twarzy z wit. C znajdowało się w opakowaniu z ciemnego szkła lub aluminium. Nie wybieraj plastikowych opakowań! Zabezpieczysz je wówczas przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych i zapobiegniesz utracie cennych właściwości. Po więcej informacji na temat witaminy C w kosmetykach odsyłamy Cię do artykułu Kosmetyki z witaminą C – czy warto je wybierać?.

Serum do twarzy 40+: nawilżanie i odżywianie

Po 30. roku życia skupiamy się głównie na zapobieganiu widocznym oznakom upływu czasu. Po 40. urodzinach potrzebne jest już nie tylko zapobieganie, ale też zwalczanie tych zmian, które mimo wszystko się pojawiły. Zmarszczki mimiczne pogłębiają się, uwidaczniają się bruzdy nosowo-wargowe, rozmywa się owal twarzy. To naturalne procesy, mające swe źródło w osłabieniu zdolności regeneracyjnych skóry. Organizm wytwarza też coraz mniej elastyny oraz kolagenu, a to właśnie one czynią skórę napiętą i sprężystą. Cera zaczyna wówczas potrzebować naprawdę głębokiej pielęgnacji. Wobec tego jakie serum do twarzy po 40 sprawdzi się najlepiej? Bez obaw możesz teraz sięgnąć po silnie nawilżające i odżywcze serum witaminowe.

To właśnie odwodnienie odpowiada za większość problemów cery w tym wieku. Z tego względu serum do twarzy 40+ powinno zawierać składniki wiążące cząsteczki wody w głębokich warstwach naskórka, a zarazem chroniące przed jej utratą.  

Jak stosować serum do twarzy
Tutaj sprawdzi się kwas hialuronowy lub mocznik. Co więcej, odżywcze serum do twarzy mogą wzbogacić kwasy AHA pobudzające komórki do odnowy. Produkcję nowych komórek nasila także złoto koloidalne oraz peptydy. W roli serum dla kobiety po czterdzieste sprawdzą się Perły Przeciwzmarszczkowe NIVEA Cellular Filler.

Koniecznie wypróbuj również dowolne serum witaminowe. Sprawdzonym rozwiązaniem będzie oczywiście kwas l-askorbinowy (witamina C), który rozjaśnia przebarwienia, a przy tym zapobiega powstawaniu nowych. Ponadto regularne stosowanie kosmetyków z witaminą C spłyca zmarszczki. Serum witaminowe do twarzy może też być wzbogacone o witaminę A, E i C. Retinol (witamina A) uznawany jest za niezbędną podstawę pielęgnacji cery dojrzałej, gdyż wzmacnia skórę – pogrubia ją, poprawia jej elastyczność oraz wyrównuje koloryt. Poza tym cechuje go uniwersalność, gdyż działa przeciwstarzeniowo, rewitalizująco, złuszczająco, a także depigmentująco. Z jakim kremem będzie współpracować najlepiej? Sprawdź w artykule Jaki krem po 40. roku życia?.

Jak stosować serum do twarzy

Jak stosować serum do twarzy?

Zastanawiając się, jak stosować serum, warto wziąć pod uwagę, że ma ono uzupełniać pielęgnację i rozwiązać konkretny problem skóry. Serum do twarzy nie zastępuje kremu, dlatego zawsze używamy je na oczyszczoną skórę, przed aplikacją kremu na dzień lub na noc. Po wmasowaniu serum można również sięgnąć po ulubiony olejek zamykający codzienną pielęgnację. Z czego wynikają zasady dotyczące tego, jak używać serum do twarzy? Wiąże się to z silnie skoncentrowanymi składnikami w nim zawartymi, które zwykle dość szybko się ulatniają. Aby mogły one wniknąć głęboko pod powierzchnię skóry, najlepiej je odpowiednio zabezpieczyć, właśnie za pomocą olejku lub kremu. Stworzą one film, który zapobiegnie wyparowaniu substancji ze skóry. Warstwowa aplikacja kosmetyku ma szczególne znaczenie, jeśli sięgasz po serum w ciągu dnia. Zwykle nie posiada ono działania anty-UV, dlatego do pełnej ochrony potrzebny jest krem.

Jak stosować serum do twarzy, jeśli chodzi o porę dnia? Najlepszym czasem będzie wieczór, ponieważ właśnie wtedy zachodzą procesy regeneracji skóry, i tym samym panują najlepsze warunki do wykorzystania składników serum. Sprawdzą się tutaj olejkowe i kremowe formuły, które w ciągu nocy wnikną w skórę. Z kolei po lżejsze produkty sięgnij rano – wówczas nie musisz obawiać się, że nie zdążą się wchłonąć, na przykład przed nałożeniem makijażu. Stawiaj raczej na konsystencję żelową lub emulsję.

Jak stosować serum do twarzy pod względem częstotliwości? Istnieją dwie szkoły stosowania tego kosmetyku. Według pierwszej z nich po serum należy sięgać wtedy, gdy zauważysz spadek kondycji skóry. W takim wypadku korzystasz z niego wtedy przez określony czas, aż do poprawy stanu cery. Druga szkoła sugeruje, aby Twoja codzienna pielęgnacja twarzy została wzbogacona o serum. W takim wypadku można nakładać je codziennie lub średnio trzy razy w tygodniu.

Serum to mocno skoncentrowany kosmetyk, dlatego wystarczy użycie zaledwie kilku kropel. Aplikuj je na skórę po dokładnym oczyszczeniu skóry, czyli demakijażu, umyciu twarzy oraz użyciu toniku. Następnie wmasuj je w skórę (może być lekko wilgotna) twarzy, szyi oraz dekoltu, wykonując okrężne, delikatne ruchy. Po odczekaniu kilku minut nałóż krem lub olejek. Serum nie musi pochodzić z tej samej linii, co reszta Twoich kosmetyków – ważne, aby pasowało do potrzeb skóry.