Jakie kosmetyki dla 50-latki?

Jakie kosmetyki dla 50-latki?

Jako pięćdziesięciolatka masz coś, czym nie mogą poszczycić się młode kobiety – dojrzałość. Dojrzała jest także Twoja cera, czas więc podjąć dojrzałą decyzję o tym, jak pielęgnować ją po 50-ce. Które kosmetyki 50+ dadzą Ci najlepsze efekty?

Cera dojrzała – charakterystyka

Charakterystykę cery dojrzałej należy rozpocząć od pewnego rozróżnienia. Cera dojrzała nie jest – tak jak cera sucha czy tłusta – typem cery. Jest to raczej stan skóry. Typ cery różni się w zależności od osoby, jedne z nas mają cerę tłustą, inne normalną bądź suchą. Cera dojrzała jest natomiast stanem, który w pewnym wieku dotyka każdą z nas, bez względu na typ skóry. „W pewnym wieku”, to znaczy kiedy?

Starzenie się skóry nie następuje z dnia na dzień czy wraz z przekroczeniem jakiejś konkretnej wiekowej cezury. To proces, który rozpoczyna się już w wieku 25 lat! Oczywiście przez pierwszych kilka-kilkanaście lat na tyle powolny, że często nie daje wyraźnie zauważalnych zmian. O cerze dojrzałej możemy mówić po 40. urodzinach i to bliżej górnej granicy tej dekady życia. Na cerę dojrzałą składa się zestaw charakterystycznych cech i to one (bardziej niż wiek) powinny być wyznacznikiem przy określaniu, czy mamy już do czynienia ze skórą dojrzałą. Co to za cechy?

  • Znaczna utrata jędrności i elastyczności. To widoczny gołym okiem efekt spadku produktywności fibroblastów, komórek wytwarzających elastynę, kolagen i kwas hialuronowy. Wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność komórek do syntezy tych substancji oraz do regeneracji samych siebie.
  • Zmarszczki. Bezpośrednia konsekwencja utraty jędrności i elastyczności.
  • Zmiany rysów twarzy: opadające kąciki ust i oczu, uwidocznienie bruzdy nosowo-wargowej.
  • Utrata owalu twarzy.
  • Przesuszenie. Nawet cera tłusta z wiekiem zaczyna wykazywać tego rodzaju problemy. Przesuszenie wynika ze zmniejszenia produkcji utrzymującego nawilżenie kwasu hialuronowego.
  • Zmiany pigmentacyjne.
  • Tzw. ścieńczenie naskórka.
  • Redystrybucja tkanki tłuszczowej pod skórą twarzy (zmiana jej rozmieszczenia, która skutkuje pogłębieniem naturalnych zagłębień na twarzy, np. pod oczami oraz bruzd nosowo-wargowych).
  • Nierzadko również zwiększenie wrażliwości skóry.
Jakie kosmetyki dla 50-latki?

Warto wiedzieć, że gorszy stan i wygląd skóry twarzy wynika także z ogólnego osłabienia metabolizmu. Gdy procesy przemiany materii słabną, słabszy staje się transport substancji odżywczych do komórek skóry oraz usuwanie z nich toksyn. Skóra staje się też słabiej dotleniona. Pogarsza to i tak już słabą pracę fibroblastów. Bardzo istotnym czynnikiem odpowiedzialnym za problemy skóry dojrzałej są także zmiany hormonalne, zwłaszcza niedobór estrogenów pojawiający się w okresie menopauzy.

Oczywiście nie wszystkie wyżej wymienione cechy występują na raz. Pojawiają się stopniowo, a gdy osiągniemy wiek 50+, jest ich już na tyle dużo, że cera wygląda zauważalnie gorzej. Dzięki właściwej pielęgnacji można znacznie ograniczyć wiele z negatywnych zmian, a do części nawet w ogóle nie dopuścić. Mówiąc o właściwej pielęgnacji, mamy na myśli przede wszystkim odpowiednio wcześnie rozpoczętą pielęgnację przy pomocy właściwie dobranych kosmetyków. Z drugiej strony brak jakiejkolwiek pielęgnacji skóry w starszym wieku skutkuje stanem zwanym cerą atroficzną – cerą zniszczoną na bardzo wysokim poziomie, z cienkim naskórkiem, bez elastyczności, jędrności i odporności na czynniki zewnętrzne. Kosmetyki 50+ nie wystarczą, jeśli wcześniej nie stosowałaś kosmetyków dla kobiet po trzydziestce i czterdziestce.

Jak poprawić stan cery po 50. roku życia?

Aby polepszyć stan cery oraz zmniejszyć tempo pojawiania się kolejnych zmian, po pięćdziesiątce potrzebujesz pielęgnacji cery dojrzałej w postaci „zmasowanego ataku” na oznaki starzenia, wybierając odpowiednie kosmetyki dla kobiet po 50. roku życia. Powinny być one dopasowane do potrzeb Twojej skóry, dostarczając poprawy jędrności, redukcji zmarszczek, ale przede wszystkim odżywienia i regeneracji. Mogą także odznaczać się zawartością składników aktywnych:

Jakie kosmetyki dla 50-latki?
  • kwasu hialuronowego,
  • koenzymu Q10 lub retinolu,
  • ceramidów,
  • witamin A, E i C,
  • flawonoidów,
  • Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych.

Jak poprawić stan cery kremami po 50-ce? Nie tylko dostarczając wraz z nimi substancji odżywczych, odbudowujących i przywracających równowagę, ale także składników blokujących wpływ czynników zewnętrznych. Mamy tu na myśli filtry UVA/UVB chroniące przed wysoce szkodliwym dla skóry promieniowaniem słonecznym oraz substancje uszczelniające barierę naskórkową, np. olejki z kiełków pszenicy, słodkich migdałów czy jojoba.

Czego potrzebuje cera po pięćdziesiątce?

Jeśli jesteś po pięćdziesiątce, to okres przekwitania z największym prawdopodobieństwem masz już za sobą. Oznacza to, że Twój organizm nie produkuje już estrogenów, hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesów życiowych w tkankach skóry. Estrogeny wspierają syntezę kolagenu i elastyny, a także usprawniają przepływ krwi i utrzymują właściwą grubość skóry. Estrogeny są też jak przeciwutleniacz – chronią przed wolnymi rodnikami i powstawaniem stanów zapalnych. Dopóki poziom estrogenów utrzymuje się w organizmie na odpowiednim poziomie, właściwości skóry są chronione. Co w sytuacji, gdy produkcja estrogenów ulega zahamowaniu?

Rozwiązaniem jest dostarczanie sobie estrogenu z zewnątrz, czyli stosowanie kremu z estrogenem do twarzy. Współczesne kremy z estrogenami zawierają tzw. fitoestrogeny, czyli substancje roślinne naśladujące działanie naturalnych ludzkich estrogenów. W stosunku do dawniej istniejących kremów są to kosmetyki wysoce udoskonalone. Pierwsze kosmetyki z estrogenami zawierały hormony pochodzenia zwierzęcego, o których dziś wiemy już, że dają skutki uboczne dla całego organizmu człowieka (rozchwianie gospodarki hormonalnej). Fitoestrogeny nie mają takiego działania – wpływają wyłącznie na skórę. Chronią przed rozkładem połączeń elastynowych i pobudzają skórę do tworzenia nowych. Wykazują też działanie antyoksydacyjne. Wszystko to sprowadza się do ochrony skóry przed procesami starzenia.

Kremy przeciwzmarszczkowe i inne kosmetyki 50+

W doborze kremów do cery dojrzałej nie musisz ślepo podążać za wiekowymi rozgraniczeniami. To, że właśnie świętujesz 50. urodziny, wcale nie równa się z koniecznością natychmiastowej wymiany kremu 45+ na 50+. Zawsze wtedy, gdy rozważasz zmianę kremów przeciwzmarszczkowych, bierz pod uwagę bieżącą kondycję swojej cery i problemy, z którymi aktualnie się zmaga. Dobry krem do twarzy dla cery dojrzałej to nie tylko krem na zmarszczki, ale też krem zwalczający nadmierną wrażliwość, zaczerwienienia i plamy pigmentacyjne, zacierający się owal twarzy, a do tego uzupełniający brakujące nawilżenie.
Jakie kosmetyki dla 50-latki?

Dobry krem przeciwzmarszczkowy – jaki to krem?

Na potrzeby rozważań o dobrych kremach do twarzy po 50. roku życia różnorodne składniki tychże kremów podzielmy ze względu na pełnione przez nie funkcje.

  1. Substancje przeciwutlaniające: witaminy A, E, C, fitohormony, fitosterole, ekstrakty z zielonej i czarnej herbaty.
  2. Boostery pobudzające komórki skóry do produkcji własnego „rusztowania”, czyli kolagenu i elastyny: koenzym Q10, retinol (i inne formy witaminy A). Krem przeciwzmarszczkowy 50+ powinien zawierać silniej skoncentrowane dawki tych składników niż kremy do stosowania w młodszym wieku. Czasem nawet to, co zawierają kremy 50+, okazuje się niewystarczające, dlatego wskazane jest uzupełnianie pielęgnacji twarzy serum zawierającym koenzym Q10 lub retinol (więcej na temat serum w dalszej części artykułu).
  3. Substancje wzmagające przemiany metaboliczne komórek skóry, regulujące ich prawidłowy wzrost oraz funkcjonowanie: fitohormony i fitosterole.
  4. Składniki dbające o nawilżenie: kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu, naturalny czynnik nawilżający (NMF). Największą ich zawartość mają kremy do twarzy 50+ dla suchej skóry.
  5. Substancje uszczelniające i wzmacniające: wapń, Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, naturalne woski, wyciąg z awokado, caramidy, peptydy.
  6. Substancje odżywcze: olejek z pestek winogron, olejek arganowy, makadamia, masło shea.
  7. Składniki łagodzące podrażnienia: pantenol, alantoina.
  8. Filtry przeciwsłoneczne. Dobry krem przeciwzmarszczkowy zawiera filtry na poziomie nie niższym niż SPF 30.
  9. Substancje wzmacniające naczynka krwionośne: witamina K, wyciągi z kasztanowa, arniki, rutynę, korę dębu, hibiskus, wyciąg z alg morskich. Są to substancje najważniejsze w kremach do cery naczynkowej dojrzałej.

Czy dobry krem do twarzy po 50-ce musi zawierać wszystkie te składniki? Oczywiście, że nie! Kremy do twarzy 50+ tak samo jak kremy dla młodszych kobiet dzielą się na kremy nawilżające, łagodzące czy modelujące. To, że Twoja cera stała się dojrzała, nie oznacza wcale, że nie ma już nic wspólnego ze swoim dotychczasowym typem. Np. cera tłusta w dojrzałym wieku nie ulega tak znacznemu przesuszeniu, jednak bardziej niż inne typy cery narażona jest na powstawanie głębokich zmarszczek.

Jakie kosmetyki dla 50-latki?

Polecane kremy 50+ od NIVEA

  • NIVEA 45+ Zestaw Przeciwzmarszczkowy + Ujędrniający – krem na dzień i na noc. Nie jest to stricte krem na zmarszczki 50+, ale jak najbardziej nadaje się do stosowania powyżej pięćdziesiątego roku życia. Jeśli Twoja cera starzeje się powoli, możesz stosować go jako krem wygładzający do twarzy nawet do 55. roku życia.
  • NIVEA 55+ Zestaw Przeciwzmarszczkowy + Rewitalizujący. Dwa kremy do cery dojrzałej po 50-ce, na dzień i na noc. Z wymienionych wcześniej ważnych składników kremy te zawierają olejek arganowy i wapń (krem na dzień) oraz olejek z awokado i pantenol (krem na noc). Kremy przeciwzmarszczkowe NIVEA 50+ pomagają zwalczyć większość typowych problemów cery dojrzałej, czyli zmarszczki, przesuszenie, podatność na zmiany pigmentacyjne i osłabienie procesów odnowy skóry.
  • Dobre kremy przeciwzmarszczkowe po 55. roku życia to także krem na dzień i na noc z serii Przeciwzmarszczkowy + Modelujący. Wprawdzie oznaczone są jako kremy 65+, jednak jeśli Twoja cera starzeje się szybciej, możesz wypróbować je w młodszym wieku. Modelujące owal twarzy działanie tych kremów (zarówno kremu na dzień, jak i na noc) gwarantuje zawarty w nich ekstrakt z soi. To właśnie on jest najlepszym źródłem roślinnych fitohormonów.

Krem pod oczy na zmarszczki

Kremy do twarzy to nie wszystko. Codzienną pielęgnację twarzy po 50-ce koniecznie uzupełniaj kremem pod oczy do cery dojrzałej. Najlepiej sprawdzi się tu NIVEA Hyaluron Cellular Filler Przeciwzmarszczkowy krem pod oczy z działającym na poziomie komórkowym duetem kwasu hialuronowego i boostera kolagenu. Czym ten krem pod oczy różni się od kremów przeciwzmarszczkowych do twarzy? Istnieje wiele różnic w formułach obu kosmetyków. Krem pod oczy jest znacznie lżejszy i nie zawiera substancji potencjalnie drażniących dla oczu.

Jakie kosmetyki dla 50-latki?
Jakie kosmetyki dla 50-latki?

Serum, kuracje, olejki i eliksiry – kosmetyki do zadań specjalnych

Cera dojrzała jak żadna inna potrzebuje intensywnego wsparcia nie tylko ze strony kremów, ale również kosmetyków uzupełniających. Serum i olejki to kosmetyki do stosowania w formie kuracji, a więc od czasu do czasu; niektóre zaś nadają się do codziennego użycia w celu wzmocnienia działania kremu (zwykle na noc).

Serum do cery dojrzałej warto dobrać pod kątem właściwości, których nie mają Twoje zwykle stosowane kremy na dzień i na noc. Jeśli w codziennej pielęgnacji skupiasz się na redukcji zmarszczek, ale wraz z wiekiem zaczęły pojawiać się u Ciebie przebarwienia pigmentacyjne, wybierz serum na przebarwienia – NIVEA Hyaluron Cellular Filler Kuracja na przebarwienia. Jeśli dbasz głównie o nawilżanie, dobre serum do twarzy 50+ pomoże Ci zintensyfikować działania także w kierunku wygładzania zmarszczek. Wypróbuj w tym celu NIVEA Q10 Power 10-dniową kurację przeciwzmarszczkową w ampułce.

Szukasz serum do cery dojrzałej 50+, które będziesz mogła na stałe włączyć do codziennego rytuału pielęgnacyjnego? Postaw na NIVEA Hyaluron Cellular Filler Perły Przeciwzmarszczkowe albo olejek do cery dojrzałej w formie dwufazowego eliksiru – NIVEA Hyaluron Cellular Filler Dwufazowy eliksir w olejku.

Dobry tonik do cery dojrzałej

Czy dojrzała cera potrzebuje pielęgnacji tonikiem? Jeśli sądzisz, że nie, to masz zapewne błędne wyobrażenie o przeznaczeniu toników. Tonik to kosmetyk dla skóry w każdym wieku, bo jego zadaniem jest przywracanie skórze fizjologicznego pH, którego pozbawia ją mycie twarzy wodą! Skóra „odarta” z ochrony, jaką daje jej prawidłowy odczyn, jest bardzo podatna na podrażnienia, w wieku dojrzałym nawet bardziej niż w młodości. W dobrym toniku do cery dojrzałej znajdziesz m.in. wzmacniające ceramidy oraz łagodzące pantenol i alantoinę.

Maseczka do cery suchej dojrzałej i nie tylko

Przynajmniej raz w tygodniu na Twojej twarzy powinna zagościć także maseczka przeciwzmarszczkowa, która podziała wygładzająco dzięki zwartości koenzymu Q10 i kreatyny, ale przy tym da Ci natychmiastowe efekty w postaci zdrowszej, bardziej promiennej cery. Maseczka, która to zapewnia, to Maska przeciwzmarszczkowa NIVEA Q10 POWER.

W dojrzałym wieku – jak i na każdym innym etapie życia – nie powinnaś ograniczać się wyłącznie do maseczek zwalczających zmarszczki. Nie zapominaj o nawilżaniu i łagodzeniu podrażnień. Na zmianę z maseczką Q10 POWER stosuj maseczkę do cery suchej dojrzałej – Maskę nawilżającą NIVEA Hey There Soft Skin lub Maskę odżywczą NIVEA Bye Bye Dry Skin.

Wiesz już, po jakie kosmetyki dla cery po 50-ce sięgać. Wiesz też, jakich składników w nich szukać i za co odpowiedzialne są każde z nich. Wyposażona w tak potężną wiedzę o tajnikach pielęgnacji swojej dojrzałej cery możesz z uśmiechem na twarzy wkraczać w szóstą dekadę życia!

Jakie kosmetyki dla 50-latki?

Porady dla Ciebie