Kosmetyki z kolagenem i kwasem hialuronowym

W pogoni za młodością jesteśmy w stanie zrobić wiele. Co takiego? Na przykład opracować syntetyczną formę pewnych składników skóry albo wyizolować je z innych organizmów. Brzmi jak czarna magia? W rzeczywistości chodzi o coś znanego i dawno oswojonego: kolagen oraz kwas hialuronowy.

Co to jest kolagen i jakie są jego właściwości?

Co to jest kolagen? To element tkanki łącznej, składnik naszej skóry, choć znajduje się także w stawach czy kościach. Kolagen naturalny syntetyzowany jest przez organizm. Odpowiada za napięcie skóry, elastyczność stawów i naczyń krwionośnych, wspomaga także gojenie ran i zrastanie się złamanych kości. O kolagenie najczęściej jednak mówi się w kontekście skóry twarzy. To tu bowiem powstają nieestetyczne zmarszczki, z którymi walczy niemal każda kobieta. Z wiekiem produkcja kolagenu w skórze maleje, więc w „rusztowaniu” podtrzymującym napięcie skóry pojawiają się braki. Braki te objawiają się właśnie zapadniętą, obwisłą, pokrytą zmarszczkami skórą.

Na szczęście produkcję kolagenu możemy wspierać od zewnątrz. Dawniej kolagen do twarzy miał pochodzenie wyłącznie zwierzęce, jednak znacząco różnił się on od ludzkiego kolagenu. W związku z tym nie działał tak skutecznie, jak oczekiwały tego konsumentki. Dziś w sprzedaży można znaleźć różne rodzaje kolagenu (lub produkty z jego dodatkiem):

  • zwierzęcy (w tym rybi),
  • roślinny,
  • natywny,
  • hydrolizowany,
  • mikrokolagen,
  • atelokolagen.

Który rodzaj kolagenu jest najskuteczniejszy? Uznaje się, że jest to kolagen rybi, najbardziej biozgodny z profilem aminokwasów w ludzkiej skórze. Możemy stosować kolagen na twarz (kosmetyk) lub w formie produktu spożywczego. Jednak kolagen suplementowany powinien mieć cząsteczki o bardzo małej średnicy – inaczej nie zostanie on strawiony i wchłonięty z jelita. A jak to wygląda w sytuacji od zewnątrz, czyli gdy stosujesz krem z kolagenem?

kremy z kolagenem naturalnym

Kosmetyki z kolagenem – dlaczego nie działają?

Właściwości kolagenu nakładanego na twarz mają polegać na stymulacji komórek skóry do zwiększonej produkcji kolagenu naturalnego. Jest jednak pewien warunek. Kolagen zawarty w produkcie kosmetycznym powinien mieć postać trójhelisy. Taka cząsteczka w kontakcie ze skórą rozpada się na peptydy i aminokwasy, które rzekomo potrafią stymulować produkcję kolagenu w komórkach skóry. Jednak cząsteczki tego kolagenu muszą jeszcze być biozgodne z ludzką skórą, inaczej nie zadziałają. W praktyce bardzo trudno znaleźć taki kolagen. Dowolny “krem z kolagenem” może więc być całkowicie nieskuteczny, jeśli użyto w nim niekompatybilnego z ludzkim rodzaju kolagenu, o innej niż trójhelikalna strukturze cząsteczki.

Jakich kremów zatem używać? Jedynym słusznym wyborem są kosmetyki z formułą zdolną do pobudzania naturalnej syntezy kolagenu w naszej skórze. Taką formułą jest np. Booster Kolagenu w kremach NIVEA.

dobry krem z kolagenem

Elastyna i kolagen – kosmetyki pobudzające syntezę

Kolagen i elastyna to dla młodości naszej skóry składniki kluczowe. W sprzedaży znajdują się gotowe mieszanki łączące te dwie substancje, które mogą być podstawą dla wielu kosmetyków nawilżająco-ujędrniających. Jednak elastyna podobnie jak kolagen nie może być tak po prostu dostarczana do skóry z zewnątrz. Kremy do twarzy mogą jedynie pobudzać skórę do jej produkcji. Jak stosować kolagen z elastyną? Mieszankę należy rozcieńczać wodą do osiągnięcia pożądanego stężenia (20 procent w przypadku mgiełki na skórę i 10-20 procent jako krem). Znacznie lepiej jest jednak zaufać sprawdzonym pod kątem skuteczności kosmetykom z dodatkiem boostera kolagenu i elastyny. Zarówno kremy przeciwzmarszczkowe na dzień jak i kremy przeciwzmarszczkowe na noc zawierają oba te składniki a także bardziej skoncentrowane kosmetyki typu serum do twarzy.

Jak wybrać dobry krem z kolagenem?

Wiemy już, że kremy przeciwzmarszczkowe z kolagenem powinny zawierać kolagen trójhelikalny, najbardziej zbliżony do postaci kolagenu ludzkiego. A jaka powinna być zawartość kolagenu w kremie? Idealny krem kolagenowy zawiera od 3,5 do 4 procent czystego kolagenu. Kremy z kolagenem naturalnymwłaśnie w takiej zawartości tego składnika mają idealną konsystencję i dobrze wchłaniają się w skórę. Szukajmy takich kosmetyków, które powinny być przechowywane w temperaturze do 30, a najlepiej nawet do 26 °C. Możemy mieć wówczas pewność, że do wyprodukowania tych kremów faktycznie użyto kolagenu naturalnego. Od niedawna w kosmetyce stosuje się także kolagen natywny, taki kolagen w kremie nie musi być przechowywany w tak ściśle określonych warunkach. W praktyce trudno jest znaleźć na rynku krem z kolagenem, który naprawdę działa. O wiele pewniejszy jest krem z boosterem.

Dobry krem z kolagenem nie powinien zawierać zbyt wielu substancji pomocniczych, które mogą działać drażniąco na skórę. W kremach z kolagenem nie można łączyć substancji takich, jak znany z przeciwstarzeniowych właściwości retinol, antybakteryjny cynk, kwas salicylowy i kwasy owocowe oraz cytokiny i ceramidy. Działają one neutralizująco na kolagen. Krem z kolagenem naturalnym powinien mieć jak najkrótszy skład. Mniej obostrzeń dotyczy kremu z kolagenem natywnym. Łączyć go można nawet z retinolem.

Kolagen do twarzy – jak stosować?

A co z porą stosowania? Powinniśmy używać kolagen rano czy wieczorem? Kolagenu najlepiej używać dwa razy dziennie, a więc zarówno rano, jak i wieczorem. W czystej postaci nie zastąpi nam on kremu. Kolagen musi być więc „przykryty” warstwą odpowiedniego kremu – na dzień bądź na noc. Dla wielu użytkowników bywa to dość uciążliwe. Producenci wyszli im naprzeciw, tworząc kremy, które kolagen zawierają już w sobie. Mając w swojej łazience taki produkt, pielęgnacja twarzy staje się łatwiejsza. Wystarczy zastosować kosmetyki do demakijażu, oczyścić skórę i zaaplikować tylko jeden krem.

Krem do twarzy z kolagenem

Najlepszy krem z boosterem kolagenu nie tylko skutecznie wygładza zmarszczki, ale jest też wygodny w użyciu, bezpieczny i trwały. Nic nam po naturalnym kosmetyku bez konserwantów, gdy już po kilku pierwszych aplikacjach w słoiczku zaczną rozwijać się chorobotwórcze drobnoustroje. Jaki krem z boosterem kolagenu do twarzy możemy więc z całym przekonaniem polecić?

Dobrym wyborem będzie krem z kolagenem do twarzy 30+ z linii NIVEA Hyaluron Cellular Filler. Krem Hyaluron Cellular Filler zawiera specjalną formułę zwaną Boosterem Kolagenu, która stymuluje komórki skóry do tworzenia własnego kolagenu. Ten sam składnik mają w sobie kremy przeciwzmarszczkowe NIVEA Hyaluron Cellular Filler + odbudowa elastyczności, które mogą być stosowane jako kremy przeciwzmarszczkowe 40+ z kolagenem.



Kosmetyki z kolagenem

Krem z kolagenem pod oczy

Strefa wokół oczu jest szczególnie wrażliwa, dlatego nie powinniśmy nakładać na nią dokładnie tych samych kosmetyków, co na resztę twarzy. Najlepiej, by były to kremy przeciwzmarszczkowe pod oczy z boosterem kolagenu z tej samej serii, co inne stosowane kremy. Np. krem z linii NIVEA Hyaluron Cellular Filler działa na takiej samej zasadzie, jak krem do twarzy, ale ma lżejszą formułę i jest przebadany okulistycznie. Krem z boosterem kolagenu pod oczy jest równie ważnym (jeśli nie ważniejszym) kosmetykiem niż krem na całą twarz, bo cienka i słabo zabezpieczona przez tkankę tłuszczową skóra pod oczami szybko traci zdolność do syntezy kolagenu.

Kosmetyki z kolagenem

Nie tylko do twarzy – krem z kolagenem na rozstępy

W naszym organizmie kolagen stale rozpada się i tworzy na nowo. W obrębie skóry – jak w przypadku każdej innej tkanki – codziennie dochodzi do mikrouszkodzeń, które muszą być naprawiane przez nowe zasoby kolagenu. Czy jest to kolagen pełnowartościowy? Jak najbardziej, chyba że mówimy o bliznach i rozstępach.

Aby zrozumieć, dlaczego blizny i rozstępy wyglądają tak, a nie inaczej, należy zdać sobie sprawę z istoty samego kolagenu. Nie jest tak, że w ludzkim organizmie istnieje tylko jeden rodzaj kolagenu. Podstawowy typ – typ I – to obecny w tkankach i stale syntetyzowany kolagen pełniący funkcję rusztowania dla skóry. Typ II występuje w stawach, natomiast typ III jest składową tkanki wytwarzanej w celu zabliźniania ran. Jako że rozstępy również są rodzajem ran, pęknięć  w skórze, wypełniająca je biała tkanka zbudowana jest z kolagenu typu III. Kolagen III typu nie jest tak doskonały, jak kolagen typu I – ma inną strukturę, co widać gołym okiem. Choć jest to przejściowa forma (kolagen typu III zawsze jest przekształcany do formy I), jego przemiana jest procesem długotrwałym. Aby nie czekać tak długo na efekty, z pomocą przychodzi nam krem na rozstępy z kolagenem. 

Krem z kolagenem na rozstępy przyspiesza proces wymiany kolagenu typu III na kolagen typu I. Dostarczając z zewnątrz kolagen (w zbliżonej biologicznie do ludzkiego kolagenu formie, o czym mówiliśmy wcześniej), uzupełniamy jego braki. Używanie kolagenu na rozstępy należy rozpocząć tak szybko, jak tylko zauważymy pierwsze zmiany. Czasem pojawienie się rozstępów łatwo przeoczyć, ale są sytuacje, kiedy zwyczajnie się ich spodziewamy. Np. w ciąży krem z kolagenem na brzuch warto włączyć do codziennej pielęgnacji już od drugiego trymestru. Rozstępy w początkowym stadium wyglądają jak czerwone pręgi – są po prostu drobnymi ranami, pęknięciami w skórze. Zabliźnianie następuje dopiero po pewnym czasie. Walka z rozstępami jest najłatwiejsza właśnie wtedy, gdy zmiany są jeszcze czerwone. Wówczas, smarując ciało kolagenem na rozstępy, zwiększamy szansę na syntezę kolagenu właściwego, z pominięciem etapu przejściowego, w którym króluje niedoskonały kolagen typu III.

krem z kolagenem na rozstępy

Kolagen w kosmetyce – inne produkty z kolagenem

Jakie jeszcze kosmetyki z kolagenem naturalnym możemy znaleźć na sklepowych półkach? Kolagen w kosmetyce znajduje szerokie zastosowanie – dodawany jest nie tylko do kremów do twarzy, zawierają go również balsamy do ciała. W końcu kolagen występuje w skórze całego ciała. Wraz z wiekiem wydajność jego syntezy spada, więc skóra traci jędrność także na brzuchu, pośladkach czy udach.

Kolagen w kosmetykach ma za zadanie ujędrniać skórę. W zależności od tego, z jakimi innymi składnikami kolagen połączy się w kosmetykach kolagenowych, będzie dawał nieco inny efekt. Kosmetyki z kolagenem i dodatkiem substancji antyoksydacyjnych będą działać przeciwstarzeniowo i ochronią skórę przed niszczącym wpływem zanieczyszczeń środowiskowych. Balsamy z rutyną czy wyciągiem z kasztanowca wpłyną zbawiennie na dolne partie nóg. Substancje te znane są z właściwości wzmacniających naczynia krwionośne. Kosmetyki kolagenowe z dodatkiem kwasu hialuronowego działają natomiast nawilżająco.

kolagen właściwości

Kwas hialuronowy w kosmetykach – jak działa?

Czas przyjrzeć się kwasowi hialuronowemu, wraz z kolagenem wymienianego jako najważniejszy składnik kremów przeciwzmarszczkowych.

Co to jest kwas hialuronowy?

To naturalnie występujący w ludzkim organizmie związek, którego nadrzędną rolą jest wypełnianie przestrzeni międzykomórkowych i budowa naczyń krwionośnych. Najwięcej kwasu hialuronowego znajduje się w skórze i z tego powodu stanowi on też składnik kremów do twarzy. Kwas hialuronowy w kosmetyce ma postać syntetycznego związku chemicznego. 

Kwas hialuronowy – działanie

Naturalny kwas hialuronowy ochrania tkanki przed urazami mechanicznymi. W stawach natomiast odpowiada za odżywienie chrząstki. Ponieważ ma bardzo duże zdolności wiązania wody, utrzymuje nawilżenie skóry. Związek naturalnego kwasu hialuronowego z młodością skóry jest więc oczywisty.

Kwas hialuronowy – zastosowanie

Dla jakiej cery nadaje się kwas hialuronowy? Używa się go nie tylko w kremach odmładzających do twarzy, ale też w różnego rodzaju kosmetykach nawilżających. Gama produktów jest bardzo szeroka: od balsamów do ciała, przez toniki i środki do demakijażu, po krople do oczu i płyny do soczewek kontaktowych. Jak to możliwe, że kwas hialuronowy działa zarówno nawilżająco, jak i przeciwko oznakom starzenia? To proste - jeśli skóra jest sucha, to jest też podatna na szybsze starzenie. Jeśli jest dogłębnie nawilżona, zachowuje elastyczność, w tym elastyczność włókien kolagenowych i elastynowych. Kosmetyków z kwasem hialuronowym opłaca się używać zarówno w młodym wieku, jak i wielu dojrzałym. O nawilżanie należy bowiem dbać nie tylko wtedy, gdy na skórze zaczynają się pojawiać zmarszczki!

Kwas hialuronowy – jak stosować?

Kwas hialuronowy występuje nie tylko jako dodatek do innych preparatów, ale też jako samodzielny kosmetyk. Można go używać w postaci proszku, który miesza się z wodą lub hydrolatem i nakłada na twarz jako żel. Należy go potem przykryć używanym na co dzień kremem – wówczas działa jak serum. Ponieważ kwas hialuronowy jest substancją naturalnie obecną w filmie łzowym, można go też używać jako krem pod oczy. A jak stosować kwas hialuronowy z innymi kosmetykami? Bardzo szeroko – można go dodawać do toników, maski do twarzy, szamponów i odżywek do włosów.

Kwas hialuronowy – właściwości

Niezbyt przyjazna nazwa „kwas” sprawia, że wiele osób poddaje w wątpliwość, czy kwas hialuronowy jest bezpieczny. Czy kwas hialuronowy może uczulać? I co gorsza, czy kwas hialuronowy może zaszkodzić? Tolerancja ludzkiego organizmu na kwas hialuronowy jest bardzo wysoka. To dlatego, że jego budowa cząsteczkowa jest zgodna z budową komórek naszego ciała. Nad tym, czy kwas hialuronowy jest szkodliwy, powinny raczej zastanowić się osoby, które chciałyby poddać się zabiegowi medycyny estetycznej z jego wykorzystaniem. Po takim zabiegu mogą pojawić się obrzęk i zaczerwienienie skóry. Zabiegi z użyciem kwasu mogą być szkodliwe dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, cierpiącym na nowotwory, choroby z autoagresji czy stany zapalne skóry.

Dobry krem z kwasem hialuronowym – jaki powinien być?

Czy ilość przekłada się jak jakość? Nie zawsze. Kremy z dużą zawartością kwasu hialuronowego wcale nie są tak skuteczne, jak mogłoby się wydawać. Zbyt duże stężenie kwasu hialuronowego w kremie może powodować bardzo nieprzyjemne uczucie. Podobnie rzecz ma się z wielkością cząsteczek kwasu. Krem hialuronowy powinien zawierać cząsteczki kwasu o bardzo małej średnicy. Tylko takie są bowiem w stanie przeniknąć przez wierzchnie warstwy skóry.

Kwas hialuronowy do twarzy powinien mieć  w kremie odpowiednie towarzystwo. Kwas daje dużo dobrego kobietom w przeróżnym wieku, jednak sam w sobie nie podziała odmładzająco w sposób kompleksowy. Skóra dojrzała ma inne potrzeby niż skóra młoda. Choć obie potrzebują nawilżenia, to już np. cera młoda będzie też wymagać wsparcia w walce z trądzikiem. Kremy hialuronowe dla cery 25+ powinny mieć więc inny skład niż kremy przeciwzmarszczkowe 50+ z kwasem hialuronowym czy kremy przeciwzmarszczkowe 60+.





dobry krem z kolagenem

Kwas hialuronowy pod oczy – dlaczego warto?

Kwas hialuronowy pod oczy to bardzo dobre rozwiązanie właściwie dla każdej kobiety. Skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa, ale kwas hialuronowy nie powoduje jej podrażnień. Ponadto jest składnikiem nawilżających oko łez, a nawet samego oka. Krem pod oczy z kwasem hialuronowym jest więc dla niego zupełnie bezpieczny.

Na jaki krem z kwasem hialuronowym pod oczy zatem postawić? Nasza propozycja to krem pod oczy z kolagenem i kwasem hialuronowym, a więc kosmetyk łączący nawilżenie z ochroną przeciwzmarszczkową. To kolejny krem z serii Hyaluron Cellular Filler, o który warto rozszerzyć zestaw kremów na dzień i na noc.

Jak działa krem z kolagenem i kwasem hialuronowym?

Dlaczego warto łączyć kolagen z kwasem hialuronowym? Bo oba składniki stanowią podstawę struktury skóry. Krem do twarzy z kolagenem i kwasem hialuronowym działa dwutorowo: silnie nawilża i dostarcza cząsteczek wypełniających skórę od środka. Skóra z właściwym poziomem nawilżenia i nasycona kolagenem po prostu musi być sprężysta i dobrze napięta. Krem z kolagenem i kwasem hialuronowym jest jednym z najchętniej wybieranych kremów przeciwzmarszczkowych wśród kobiet. Pamiętajmy jednak, że "krem z kolagenem" to w tym przypadku tylko skrót myślowy - chodzi oczywiście o kremy ze składnikami stymulującymi produkcję kolagenu. Inaczej jest z kwasem hialuronowym - ten może być skutecznie dodawany do kremów, ale uwaga! Również jako stymulant produkcji własnego kwasu, nie jako uzupełnienie go od zewnątrz.

Po jakie inne kosmetyki z kwasem hialuronowym sięgnąć?

Oprócz kremów do twarzy, na rynku istnieje też szereg innych kosmetyków z kwasem hialuronowym. To np. maść z kwasem hialuronowym poprawiająca nawilżenie miejsc intymnych. Kwas hialuronowy w żelu znajduje zastosowanie także w pielęgnacji blizn pooperacyjnych. Natomiast kwas hialuronowy w kosmetyce wykorzystuje się jako skoncentrowane serum, do nakładania w formie kilkunastodniowej kuracji. Serum z kwasem hialuronowym nakłada się jako pierwszą warstwę po oczyszczeniu skóry. Ma za zadanie przywrócić przesuszonej cerze właściwy poziom nawilżenia.

Kolagen i włókna kolagenowe – 13 kluczowych faktów

Kolagen i kwas hialuronowy – najważniejsze różnice

Podobieństwo kolagenu i kwasu hialuronowego jest niepodważalne i po całej naszej analizie łatwo rzuca się w oczy. A jakie są różnice pomiędzy tymi substancjami? Obie zajmują w organizmie trochę inne miejsce. Kolagen znajduje się w komórkach skóry, a kwas w ich błonach oraz (głównie) w przestrzeniach międzykomórkowych. Kolagen odpowiada za elastyczność skóry, kwas hialuronowy – za nawilżenie. Są to role odmienne, ale doskonale się uzupełniające.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym i kolagenem – nasze propozycje

  1. Krem na dzień - NIVEA Hyaluron Cellular Filler Widoczne Ujędrnienie. Co ważne dla kremu na dzień, zawiera także filtry UVA/UVB SPF 15.
  2. Krem na noc ujędrniający - NIVEA Hyaluron Cellular Filler Widoczne Ujędrnienie.
  3. Krem na dzień poprawiający sprężystość i elastyczność skóry - NIVEA Hyaluron Cellular Filler + Odbudowa Elastyczności. Plus za jeszcze wyższy filtr UV - SPF 30 - krem polecamy cerom wrażliwszym i bardziej narażonym na działanie promieni słonecznych.
  4. Krem na noc - do kompletu z powyższym - NIVEA Hyaluron Cellurar Filler + Odbudowa Elastyczności. Tak jak wariant na dzień, zawiera booster kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
  5. Krem na dzień NIVEA Hyaluron Cellular Filler Modelowanie Owalu - jak już wiesz, kolagen w kosmetykach może mieć wątpliwą skuteczność, ale my mamy na to sposób - formułę Bioxilift®, która tak jak Booster Kolagenu, stymuluje kolegen, elastynę i kwas hialuronowy do naturalnej syntezy.
  6. Krem na noc NIVEA Hyaluron Cellular Filler Modelowanie Owalu - oprócz kwasu hialuronowego, w tym kosmetyku znajdziesz wspomniany już wyżej Bioxilift.
  7. Przeciwzmarszczkowy krem na noc - NIVEA Professional Hyaluronic Acid - jeśli interesują Cię kremy z dużą zawartością kwasu hialuronowego, ta pozycja jest dla Ciebie.
  8. Przeciwzmarszczkowy krem na dzień NIVEA Professional Hyaluronic Acid. Oprócz skoncentrowanej dawki składników pielęgnacyjnych, zawiera również filtry UV. To dobry krem z kwasem hialuronowym do stworzenia kompletu z kremem na noc z tej samej linii.
  9. Krem-podkład w poduszce NIVEA 3in1 Care Cushion - kosmetyki z kwasem hialuronowym to nie tylko krem na dzień i na noc. Ich przegląd w naszym rankingu zaczynamy od innowacyjnego produktu łączącego krem z lekkim podkładem. Czy wiedziałaś, że Twój makijaż odtąd może działać przeciwzmarszczkowo?
  10. Maski do twarzy w płachcie - ich wybór jest duży, wybierz propozycję dla siebie. Dowiedz się więcej jak używać masek w płachcie w artykule: Maska w płachcie – jak używać?
Elastyna i kolagen

Jak stosować wybrany krem? Kolagen i kwas hialuronowy w duecie

Jeśli chcieć używać kolagenu i kwasu hialuronowego w czystej postaci, trzeba by sporo się nagłówkować, jak zrobić to skutecznie. Na szczęście kolagen w kosmetyce wraz z kwasem hialuronowym zostały opracowane skutecznie jako składniki formuł nawilżająco-przeciwzmarszczkowych. Wystarczy więc, że swój krem będziesz stosować zgodnie z zaleceniami producenta!

Kwas hialuronowy i kolagen do twarzy – jak stosować?

Jeśli jednak sądzisz, że sama aplikacja kremów na dzień i na noc to za mało, połącz ją z przeciwzmarszczkowym, ujędrniającym masażem twarzy. Technik i narzędzi jest mnóstwo - zapoznaj się z naszymi artykułami Masażer do twarzy - na co pomaga i jak do używać? oraz Jak wykonać masaż twarzy? Podpowiedzi i przydatne kosmetyki i dowiedz się wszystkiego!

Kolagen i kwas hialuronowy to wspaniałe substancje, które dają skórze wiele dobrego. Dzięki temu, że występują w naszym organizmie naturalnie, możemy bezpiecznie używać ich w formie kosmetyków do twarzy i ciała. Spadek produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego nie musi więc spędzać nam snu z powiek!

Porady dla Ciebie