kremy modelujące do twarzy

Kremy modelujące do twarzy – co musisz o nich wiedzieć?

Zanikający owal twarzy to skutek postępującego procesu starzenia. Z biegiem lat skóra traci napięcie i wiotczeje, czego nie da się tego poprawić makijażem. Jak poprawić owal twarzy bez skalpela? Sprawdź, co w tym zakresie może zrobić krem na owal twarzy! Sprawdź, co powinnaś o nim wiedzieć.

Opadające policzki i inne problemy. Jak to się dzieje, że tracimy owal twarzy?

W młodym wieku twarz ma wyraźne rysy. Policzki i czoło są wypukłe, linia podbródka i żuchwa odznaczają się na tle szyi. Skóra jest jędrna i pełna – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Młodą twarz można scharakteryzować jako „trójkąt młodości”: pełne skronie, zarysowane policzki i regularna linia żuchwy. Wraz z wiekiem proporcje te ulegają stopniowemu odwracaniu. W dojrzałym wieku trójkąt zmienia się… w piramidę. Zwęża się i zapada górna część twarzy, dolna natomiast poszerza. Pojawiają się opadające policzki, owal twarzy się zaciera. Odpowiedzialne są za to grawitacja oraz zanik i redystrybucja tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy. Kiedy skóra traci wypełnienie w postaci tłuszczu, staje się bardziej wiotka i podatna na ciążenie pod wpływem grawitacji. Pojawiają się pionowe bruzdy nosowo-wargowe oraz tzw. chomiki na twarzy – zwisająca skóra policzków. Za gorszy wygląd odpowiada także utrata masy kostnej. Wszystkie te zmiany sprowadzają się do jednego: twarz wraz z wiekiem traci objętość, zarówno objętość skóry, jak i objętość wyściełającej od spodu skórę tkanki tłuszczowej oraz kości. Kontury twarzy tracą na wyrazistości.


Kształt twarzy – test. Sprawdź, czy problem już Cię dotyczy

W młodości z pewnością robiłaś sobie prosty test na kształt twarzy. Wskazał Ci on, jaką figurę geometryczną przypominała Twoja twarz: owal, koło, trójkąt czy może kwadrat. W taki sposób zdefiniowany zarys twarzy jest nam dany wraz z genami, a więc nie mamy na niego wpływu. Musisz wiedzieć, że każdy kształt twarzy starzeje się w nieco inny sposób, poza tym jedne typy są naturalnie predysponowane do wcześniejszego starzenia, podczas gdy inne starzeją się nieco wolniej. Kto zatem dostał prezent od natury, a kogo natura predysponowała do wcześniejszego pojawiania się oznak starzenia?

Najgorzej mają posiadaczki najbardziej pożądanego kształtu twarzy – owalnego. Owalna twarz postrzegana jest jako najbardziej symetryczna, a tym samym najatrakcyjniejsza, jednak jak widać, nie można mieć wszystkiego. Owalna twarz jest podatna na działanie grawitacji i przemieszczanie się poszczególnych obszarów tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy, co dość szybko objawia się na niej bruzdami nosowo-wargowymi i opadającymi policzkami. Upływ czasu jest też niezbyt korzystny dla twarzy trójkątnej, u której wyraźnie zapadają się policzki, niekorzystnie wyostrzają kości policzkowe i zapadają oczodoły. W najlepszej sytuacji są posiadaczki twarzy okrągłej i kwadratowej. Twarz kwadratowa dość długo pozostaje młoda, utrzymuje się u niej owal, a w pierwszej kolejności pojawiają zmarszczki wokół oczu. Jeśli chodzi o okrągłą twarz – ten typ najdłużej zachowuje jędrność i sprężystość. Kiedy już pojawiają się u niej zmiany podyktowane upływem czasu, jest to często tzw. drugi podbródek.

Jak sprawdzić, czy tracisz owal twarzy? Spójrz w lustro i oceń, czy twarz nadal ma charakterystyczne cechy typu, którego posiadaczką jesteś (szerokie czoło w twarzy trójkątnej, mocno zarysowana żuchwa w kwadratowej, pełne policzki w okrągłej). Jeśli nie jesteś w stanie jednoznacznie określić, jaki jest kształt Twojej twarzy, prawdopodobnie ulega on już zaburzeniu. Zwłaszcza, jeśli przekroczyłaś już 40. rok życia. Oczywiście tego rodzaju zmiany nie następują z dnia na dzień, więc na co dzień możesz ich zwyczajnie nie zauważać. Jak poprawić owal twarzy po 40. roku życia?

kształt twarzy

Jak poprawić owal twarzy w domu?

Pamiętaj, że predyspozycje genetyczne oraz tendencje wynikające z kształtu twarzy nie muszą zaważać na sposobie i tempie starzenia się twarzy! Jeśli już w młodości stosowałaś odpowiednią pielęgnację, dbałaś o dietę i prowadziłaś zrównoważony tryb życia, dziś Twoja twarz może wyglądać o wiele młodziej niż u rówieśniczek, które o siebie nie dbały. Tak samo z poprawą owalu twarzy, gdy zmiany spowodowane starzeniem już wystąpią. Jeśli zapobiegałaś im wcześniej, dziś masz – najprościej mówiąc – mniej pracy do wykonania.

pielęgnacja twarzy

Jak poprawić owal twarzy w domu, gdy przekroczyłaś próg trzydziestki? Delikatne zmiany na tym etapie życia powinnaś konsekwentnie korygować codziennym nawilżaniem skóry i dokładnym jej oczyszczaniem (zwłaszcza z makijażu). Oczyszczanie ma pośredni wpływ na zachowanie owalu twarzy. Wolna od zanieczyszczeń skóra może pracować efektywniej, pobierać więcej składników z kosmetyków pielęgnacyjnych i sprawniej przeprowadzać procesy naprawcze. Poza tym ogranicz ekspozycję na słońce, zwłaszcza, jeśli dotąd byłaś fanką spędzania urlopu na plaży. Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników starzenia się twarzy! Twój krem na dzień powinien zawierać filtry UV.

Jak poprawić owal twarzy domowymi sposobami? Zadbaj o to, by Twoje kremy do twarzy zawierały kluczowe dla gęstości skóry składniki. Będą to kwas hialuronowy oraz boostery kolagenu i elastyny, mające zdolność pobudzania skóry do wzmożonej produkcji tych substancji. Działanie boostera mają m.in. peptydy – bioaktywne aminokwasy.

Jak podnieść owal twarzy innymi sposobami niż pielęgnacją kosmetykami? Musisz wiedzieć, że na utratę gęstości, a w konsekwencji grawitacyjne opadanie skóry wpływ mają także zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety w okresie menopauzy. Pogorszenie się stanu skóry to jeden z głównych objawów okresu przekwitania. W tym czasie zahamowaniu ulega produkcja estrogenów, a hormony te są odpowiedzialne za utrzymanie wilgoci w naskórku, gęstości skóry oraz produkcję kolagenu. Menopauzy nie zatrzymasz, jednak jeśli towarzyszące jej objawy są dla Ciebie bardzo obciążające, możesz rozważyć hormonalną terapię zastępczą. Leczenie pomaga zahamować także nasilone w okresie menopauzy procesy osteoporozy, jednak nie jest pozbawione także wad, dlatego o możliwościach i opłacalności jego stosowania powinien zdecydować lekarz.

Jak poprawić owal twarzy? Ćwiczenia

Na pewno znasz różnorodne zestawy ćwiczeń na ujędrnienie zwisającej skóry ramion bądź brzucha. Być może nawet stosowałaś niektóre z nich i osiągnęłaś dzięki nim sukces. Musisz zatem wiedzieć, że skoro ćwiczenia ujędrniające działają na różne części ciała, to muszą być skuteczne także dla twarzy! Joga twarzy jest bardzo pomocna w walce z zanikającym owalem twarzy. Im wcześniej zaczniesz regularnie ćwiczyć twarz, tym lepiej, jednak na tego typu działania nigdy nie jest za późno – joga po 40-stce też przyniesie korzyści!

Jak poprawić owal twarzy ćwiczeniami? Jogę twarzy z reguły kojarzy się z działaniami przeciwzmarszczkowymi. Jeśli chcesz, by ćwiczenia wspomagały także utrzymanie wyraźnego owalu twarzy, musisz objąć nimi także szyję. Jeśli wzmocnisz mięsień szeroki szyi, masz szansę utrzymać kontury twarzy na dłużej.

Ćwiczenia na opadające policzki i rozmywający się kontur należy rozpocząć od rozgrzewki poprzez masaż twarzy. Część właściwa opiera się na bardzo prostym wzorcu – naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni twarzy. Wystarczy już 10 minut dziennie, np. podczas wieczornego rytuału pielęgnacyjnego. Pojedyncza jednostka treningowa powinna składać się przynajmniej z kilku ćwiczeń (optymalnie z 10-12), powtarzanych po 3 razy każde. Typowo na szyję działa np. wyciąganie brody ku górze z równoczesnym napięciem mięśni szyi (raz z zamkniętymi i raz z otwartymi ustami). Koniecznie wykonuj też ćwiczenie polegające na równoczesnym wysuwaniu żuchwy i cofaniu jej dłońmi oraz opuszczaniu żuchwy i blokowaniu jej od dołu dłońmi. Na napięcie mięśni dookoła ust świetne jest układanie warg w „dziubek” oraz cmokanie. Te ćwiczenia zapobiegają opadaniu kącików ust. Przeciwko powstawaniu tzw. małpiego pyszczka dobrze podziała natomiast ćwiczenie wyraźnego wymawiania samogłosek, zwłaszcza „e” oraz „i”.

masaż twarzy
twarz okrągła

Jaki krem do twarzy na zanikający owal twarzy?

Czas przyjrzeć się kremom modelującym owal twarzy. Jakie konkretnie kremy wypróbować? Od kiedy należy je stosować?

Na początku dokonajmy pewnego rozróżnienia. Choć krem przeciwzmarszczkowy i krem poprawiający owal twarzy mają wiele miejsc wspólnych (podobne, częściowo te same składniki), to jednak nie możemy powiedzieć, że są tym samym. Zacierające się kontury twarzy to znacznie głębszy problem niż zmarszczki wokół oczu lub na czole. Zarówno krem na zmarszczki, jak i krem poprawiający owal muszą zwierać substancje wspierające produkcję kolagenu i elastyny oraz utrzymanie nawilżenia. Krem na owal musi jednak działać jeszcze szerzej, m.in. poprzez napięcie skóry (służą temu roślinne wyciągi tworzące na jej powierzchni ujędrniającą siateczkę wolumetryczną) oraz dostarczanie skórze szerokiego wachlarza substancji odżywczych. Także takich, które zrekompensują braki naturalnych estrogenów.

Jak podnieść owal twarzy kremem tego rodzaju? Jakie to składniki są w stanie zastąpić tak cenne dla skóry żeńskie hormony? Jest to ekstrakt z soi – substancja roślinna zwierająca dwa ważne izoflawony, ganisteinę oraz daidzeinę. Izoflawony zaliczają się do fitohormonów, czyli substancji odpowiedzialnych za wzrost rośliny. Jakie mają znaczenie dla skóry człowieka? Jako fitoestrogeny, wykazują działanie zbliżone do kobiecych estrogenów. Z powodzeniem dostarczają skórze podobnego dobroczynnego wpływu na skórę, pobudzając zawarte w skórze receptory estrogenowe. Fitoestrogeny są o wiele lepsze, bo bezpieczniejsze, niż estrogeny pochodzenia zwierzęcego. Fitoestrogeny działają tylko na skórę i nie mają skutków ubocznych w postaci zakłócania gospodarki hormonalnej całego organizmu. Możemy więc śmiało powiedzieć, że efekty stosowania kremu poprawiającego owal twarzy w ogromnej mierze wynikają z obecności w nim ekstraktu z soi, substancji odmładzającej twarz w zupełnie bezpieczny dla ogólnego zdrowia sposób.

Jaki krem do twarzy zawiera wyciąg z soi? Wśród kremów do twarzy NIVEA będzie to Przeciwzmarszczkowy + Modelujący krem na dzień 65+. Kremów z tym składnikiem możesz używać już wcześniej (mogą Ci posłużyć jako kremy do twarzy 60+), jednak wiek 65+ to czas, w którym jest on już całkowicie niezbędny (więcej na ten temat przeczytasz tu: Kosmetyki przeciwzmarszczkowe – od kiedy stosować?). Krem do twarzy NIVEA to krem do stosowania na dzień, zawiera zatem także filtry przeciwsłoneczne na poziomie SPF 30 (ograniczające fotostarzenie i plamy pigmentacyjne, tak często dotykające cerę dojrzałą), natomiast dzięki zawartości hydraminy pomaga pozbyć się typowego dla dojrzałej cery problemu odwodnienia i dyskomfortu wywołanego suchością naskórka.

Jakim kremem do twarzy na noc uzupełnić wymieniony krem na dzień NIVEA? Oczywiście kremem z tej samej serii – Przeciwzmarszczkowym i Modelującym kremem na noc 65+. Krem na noc również zawiera ekstrakt z soi, do tego znajdziesz w nim składniki ważne dla skóry nocą – olejek jojoba i pantenol. Obie substancje doskonale wspierają nocną regenerację skóry.

Czym możesz uzupełnić pielęgnację kremami dla cery dojrzałej 60+? Oczywiście skoncentrowanym serum odmładzającym! Np. NIVEA Q10 POWER Skoncentrowane Perły Młodości dostarczy Ci koenzym Q10 identyczny z tym naturalnie występującym w skórze. Poza tym w serum znajdziesz wzmacniającą kreatynę. Możesz je aplikować np. podczas rozgrzewkowego masażu poprzedzającego trening mięśni twarzy i szyi. Pamiętaj, że serum nie stosuje się niezależnie od modelującego kremu 60+, ale zawsze łącznie!

NIVEA Przeciwzmarszczkowy + Modelujący krem na dzień 65+

Zabiegi na twarz po 40-stce. Jak jeszcze możesz sobie pomóc?

cera dojrzała

Skoro istnieją zabiegi kosmetyczne na zmarszczki, to muszą też istnieć zabiegi podniesienia owalu twarzy. Część z nich to zabiegi na twarz po 40. roku życia (z całą pewnością nie polecamy ich wcześniej, skóra wówczas nie potrzebuje aż tak silnego wsparcia z zewnątrz. Sprawdź lepiej, jaki krem po 40. roku życia wybrać do walki z typowymi na tym etapie życia problemami skóry). Część zabiegów przeznaczona jest dla dojrzałych kobiet powyżej 60 roku życia. Jednym z bardziej inwazyjnych, choć naturalnych zabiegów, jest lipotransfer, czyli przeniesienie części tkanki tłuszczowej z innej partii ciała pod skórę twarzy. Zabieg pozwala zniwelować problem redystrybucji tkanki tłuszczowej twarzy. Znane są także nici liftingujące, które w sposób mechaniczny podbudowują opadającą skórę, a także stymulują komórki skóry do produkcji własnych składników swojego naturalnego rusztowania. Do zwiększania objętości skóry i przywracania konturu twarzy służy również wolumetria. Wykorzystuje się w niej kwas hialuronowy, którym wypełnia się opadające policzki, ubytki wokół kości policzkowych, zapadnięte skronie czy brak konturów brody i podbródka.

Co musisz wiedzieć o kremach modelujących do twarzy? Przede wszystkim to, że działają! Walkę o zachowanie owalu twarzy warto jednak zacząć jeszcze zanim zauważysz konkretne niekorzystne zmiany. Pielęgnacja kosmetykami w połączeniu z jogą dla twarzy pozwolą Ci zapomnieć o kosztownych i inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej.