Obrzęki na twarzy – jakie są ich przyczyny?

Obrzęki na twarzy – jakie są ich przyczyny?

O czym świadczy opuchlizna twarzy i jaki może być jej powód? Z innych przyczyn powstają nieoczekiwane obrzęki całej twarzy czy np. okolic oczu, a o czym innym świadczą obrzęki pojawiające się regularnie – sprawdź, jak sobie z nimi radzić.

Opuchnięta twarz – przyczyny

Postaci obrzęków twarzy jest mnóstwo. Mogą one obejmować całą twarz lub wyłącznie określony obszar, mogą wynikać z zaniedbań pielęgnacyjnych, stylu życia, ale mogą być też objawem pewnych schorzeń. Omawianie przyczyn obrzęku na twarzy zacznijmy od czynników hormonalnych – dobrze znanych kobiecie sprawców wielu dolegliwości.

W trakcie cyklu miesięcznego w organizmie kobiety dochodzi do wielu hormonalnych przemian. Wraz z upływem kolejnych dni od zakończenia miesiączki, stężenie estrogenów stopniowo wzrasta. Po owulacji dodatkowo wydzielany zostaje progesteron. Oba te hormony w dużym stężeniu powodują zatrzymywanie się w organizmie wody, co obserwuje się i odczuwa właśnie w postaci opuchlizny. Nie każdej kobiecie przytrafiają się takie dolegliwości, nie u każdej opuchlizna pojawia się w tych samych miejscach. Oprócz twarzy, może też objąć dłonie, stopy czy ogólnie całe ciało. Tego typu opuchnięcia pod wpływem hormonów płciowych nie są niczym groźnym, niemniej są nieprzyjemnym objawem, który odbiera dobry nastrój i pewność siebie.

Przy okazji tematu hormonów warto również wspomnieć, że przyczyną opuchniętej twarzy bądź innych części ciała może być także przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zmiany w gospodarce hormonalnej, jaką takie tabletki powodują, mogą nasilać zatrzymywanie się wody w organizmie. Kiedy pomocna okazuje się zmiana leku, czasem objawy ustępują samoczynnie po pewnym czasie, którego organizm potrzebuje na przyzwyczajenie się do zmienionych dawek hormonów.

Jeśli chodzi o okazjonalnie pojawiające się obrzęki, które prędzej czy później ustępują samodzielnie, ich przyczyny zwykle nie są zbyt poważne. Najczęściej są np. zarwana czy źle przespana noc i nadmiar stresu. Oczywiście częste powtarzanie się tego typu epizodów może sprawić, że obrzęki będą pojawiać się częściej i będzie trudniej się ich pozbyć. Zwłaszcza, jeśli nałożą się na nie inne przyczyny opuchlizny twarzy – zaniedbania pielęgnacyjne, używki, niezdrowy tryb życia. Obrzęki mogą się pojawiać na skutek niedokładnych zabiegów oczyszczających twarz i demakijażu, nadużywania alkoholu, przyjmowania zbyt małych ilości płynów oraz niewłaściwej diety bogatej w sól, wysoko przetworzoną żywność i ubogiej w potas. Oczywiście trzeba tu nadmienić, że czynniki te raczej nie są w stanie samodzielnie wywołać obrzęków, chodzi tu bardziej o długotrwałą ekspozycję na kilka z nich jedocześnie. 

Obrzęki na twarzy – jakie są ich przyczyny?

Spójrzmy jeszcze na przyczyny opuchlizny twarzy związane z chorobami. Są to stosunkowo rzadkie przypadki i często towarzyszą im inne objawy, pozwalające łatwiej zdiagnozować problem. Opuchlizna może zatem pojawiać się przy kłopotach z nerkami, może też wskazywać na reakcję alergiczną, np. na leki albo kosmetyki. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć też o chorobach zatok, zębów oraz tarczycy. Jeśli więc obrzęk pojawił się nagle, nie chce ustąpić i trudno jest Ci go powiązać z przyczynami wynikającymi ze stylu życia, warto udać się do lekarza, by sprawdzić swój stan zdrowia.

Warto też wiedzieć, że podatność na obrzęki na twarzy wzrasta wraz z wiekiem. Dzieje się tak dlatego, że im starsza jesteś, tym mniej kolagenu znajduje się w Twojej skórze. Włókna kolagenowe to substancja znana jako naturalne wypełnienie skóry. Odpowiada za napięcie i młody wygląd skóry. Czy wiedziałaś jednak, że wysoki poziom kolagenu ma także związek z mniejszą podatnością na obrzęki? Po prostu im gęstsza jest skóra (czyli szczelniej wypełniona kolagenem), tym mniej chłonie toksyn i wody z krwi. Profilaktyka przeciwzmarszczkowa to zatem nie jedyny argument za tym, by stosować kosmetyki pobudzające produkcję kolagenu!

Opuchnięta twarz rano

Obrzęki na twarzy – jakie są ich przyczyny?

Obrzęk twarzy po nocy to bardzo częsty problem wielu kobiet. Co ciekawe, może mieć on związek z wymienionymi wyżej czynnikami dotyczącymi stylu życia, ale może być też zupełnie od nich niezależny. Chodzi o to, że niektóre kobiety mają po prostu genetyczną tendencję do zatrzymywania wody w organizmie. Takie osoby opuchniętą twarz rano obserwują np. wtedy, gdy późno położą się spać i gdy wieczór minął im przy wzruszającym filmie i winie (łzy oraz alkohol nasilają obrzęki). Jak już wspomnieliśmy, opuchnięta twarz po nocy może mieć związek z nieefektywnym oczyszczaniem jej podczas wieczornego rytuału pielęgnacyjnego, ale uwaga – nie zaobserwujesz obrzęku po pospiesznym demakijażu, jeśli zdarza Ci się to okazjonalnie. Jeśli jednak oczyszczanie twarzy traktujesz po macoszemu każdego dnia, to z czasem może przerodzić się to w jedną z przyczyn, np. alergii kontaktowej. A przy alergii obrzęk jak najbardziej może wystąpić.

Opuchnięte oczy rano

Jeszcze częściej niż opuchlizna na twarzy, występuje opuchlizna pod okiem. Jest to tak właściwie opuchlizna całej okolicy oczu, zarówno przestrzeni pod oczami, jak i górnych powiek. Dzieje się tak dlatego, że okolica oczu jest najdelikatniejszym obszarem na twarzy, poza tym skóra jest tu wyjątkowo cienka. Jeśli masz opuchnięte oczy rano, to jest to objaw spowolnionego krążenia i zastoju limfy. Kiedy śpisz, krążenie zwalnia. Efekt nasila pozycja leżąca podczas snu. Jeśli Twoje naczynka krwionośne w okolicy oczu nie są wystarczająco szczelne, to wówczas woda przesiąka z limfy i krwi przez ścianki naczyń i trafia do przestrzeni międzykomórkowych, powodując obrzęk.

Może być też tak, że słabsze krążenie wynika z nagromadzonych w Twoim organizmie toksyn. Jeśli niewłaściwie się odżywiasz i mieszkasz w zanieczyszczonym środowisku, procesy oddychania skóry ulegają znacznemu osłabieniu. Słabsze krążenie to słabsze ukrwienie różnych narządów. Ten stan rzeczy jest dla organizmu sygnałem, że należy rozrzedzić krew, by mogła efektywniej krążyć po organizmie. Rozrzedzona krew, gdy napłynie do drobnych naczyń krwionośnych w skórze twarzy, może niezbyt efektywnie z ich odpływać (zwłaszcza nocą). To kolejny problem, z którym musi poradzić sobie organizm. Robi to poprzez rozszczelnienie naczyń krwionośnych i przesączenie nadmiaru wody do sąsiednich tkanek. Dzięki temu krew ponownie się zagęszcza, ale Ty obserwujesz obrzęki. Nie tylko pod oczami – ten skomplikowany proces przyczynowo-skutkowy może dotyczyć każdej części ciała, także ogólnie całej twarzy.

A kiedy obrzęki świadczą o chorobie? Zazwyczaj wtedy, gdy pojawiają się w okolicach tylko jednego oka. Świadczy wówczas np. o ciele obcym tkwiącym w oku lub innym rodzaju urazu mechanicznego, o alergii czy rozwijającym się stanie zapalnym (najczęściej towarzyszy zapaleniu spojówek lub brzegów powiek). Jeśli chodzi o opuchliznę wywołaną przez choroby innych układów i narządów, raczej nie pojawia się ona nagle. Opuchlizna jako objaw problemów z krążeniem, nerkami albo tarczycą to objaw drugo-, a nawet trzeciorzędny. Zwykle poprzedza je szereg innych objawów, które z pewnością pozwoliłby Ci (i Twojemu lekarzowi) postawić właściwą diagnozę wcześniej niż dopiero w momencie pojawienia się obrzęków.

Obrzęki na twarzy – jakie są ich przyczyny?

Opuchnięta twarz – zastoje limfy

Obrzęk twarzy może mieć także podłoże w zastojach limfy. Limfa to substancja krążąca po naszym organizmie, która spełnia przede wszystkim odpornościowe funkcje. Odprowadza też produkty przemiany materii i pośredniczy w transporcie składników odżywczych między krwią a narządami. Zastój limfy może pojawić się na skutek działania określonych czynników (np. po urazie czy zabiegu leczniczym), ale też bez wyraźnej przyczyny (niektórzy mają ku temu genetyczne predyspozycje). Obrzęk limfatyczny, w przeciwieństwie do opuchnięcia twarzy na skutek nagromadzenia wody pod skórą, może prowadzić do stanu zapalnego. Z zastojem limfy w obrębie twarzy można walczyć przy pomocy masażu, bardziej profesjonalnie nazywanego drenażem limfatycznym. Kiedy już pojawi się problem, w celu wykonania masażu twarzy najlepiej jest udać się do specjalisty, natomiast na co dzień, gdy nie doświadczasz obrzęków, możesz go wykonywać samodzielnie. Regularne działania pomogą zapobiegać nawrotom opuchniętej twarzy w przyszłości.

Opuchlizna twarzy – alergia

Rozwińmy także temat reakcji alergicznej na twarzy, która może objawiać się pod postacią obrzęków. Alergie niestety także mają zróżnicowane przyczyny. Może być tak, że alergię i obrzęk na twarzy wywołał określony składnik kosmetyków do twarzy. Taka reakcja najczęściej pojawia się już po pierwszym kontakcie z kosmetykiem, rzadziej po długotrwałym jego stosowaniu. Z tego typu alergią na twarzy nie trzeba robić niczego szczególnego – wystarczy odstawienie problematycznego kosmetyku oraz delikatna pielęgnacja i zastosowanie nawilżającego, łagodzącego kremu do twarzy.

Puchnięcie twarzy w czasie ciąży

Obrzęki twarzy w ciąży to niestety bardzo częsty problem. Wprawdzie nie zdarzają się aż tak często, jak obrzęki stóp i dłoni, ale są równie dokuczliwe. Opuchnięcia w ciąży pojawiają się głównie wieczorem i nasilają się wraz z postępem ciąży. Dlaczego tak się dzieje?

Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze, w organizmie przyszłej mamy krąży więcej niż zwykle krwi. Po drugie, coraz większy brzuch uciska żyły biodrowe, przez co utrudnia odpływ krwi z nóg (ten czynnik odpowiada przede wszystkim za obrzęki w dole ciała). Po trzecie: organizm ciężarnej poprzez obrzęki zabezpiecza się na wypadek… zbyt dużych strat krwi podczas porodu. Ten efekt to pozostałość po naszych przodkach, bo w bardzo dawnych czasach krwotoki okołoporodowe były niemal normą. Organizm, przesączając wodę do okolicznych tkanek, tworzy zapasy, które mogłyby być wykorzystane do wyrównania poziomu płynów ustrojowych w sytuacji krwotoku. Mimo, że dziś takie krwotoki zdarzają się niezwykle rzadko, natura wciąż nas przed nimi chroni.

Nie sposób nie wspomnieć także o hormonalnej przyczynie puchnięcia twarzy. Jak powiedzieliśmy sobie wcześniej, za efekt opuchlizny podczas cyklu miesięcznego odpowiada wzrastający poziom estrogenów i progesteronu. W ciąży ten efekt nasila się w bardzo dużym stopniu, bo poziom obu hormonów szybuje w górę już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Np. stężenie progesteronu wzrasta zaraz po zapłodnieniu aż 100 razy! Nic więc dziwnego, że organizm kobiety w ciąży tak silnie zatrzymuje wodę.

Obrzęki na twarzy – jakie są ich przyczyny?

Jak pozbyć się opuchlizny na twarzy?

Obrzęki na twarzy – jakie są ich przyczyny?

Czas przyjrzeć się metodom walki z opuchlizną. Sposoby na obrzęki twarzy, które tu przedstawimy, dotyczą oczywiście tych przypadków, w których obrzęk ma charakter kosmetyczny, wynika ze stylu życia albo z ogólnych predyspozycji, nie zaś ze stanu chorobowego.
Jak pozbyć się opuchlizny? Działaj na wielu frontach i długoterminowo. Najpierw popraw swój styl życia, staraj się wysypiać, ogranicz używki, sól i żywność przetworzoną. Jedz jak najbardziej różnorodnie i naturalnie, pij dużo wody. Uwzględnij w swojej diecie także napary z ziół, które działają moczopędnie. Jedz natkę pietruszki i produkty bogate w potas (np. ziemniaki i pomidory). W ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo zatrzymywania się wody w organizmie.
A co stosować na opuchliznę twarzy, gdy problem już wystąpi? Na pewno wszelkie zimne okłady, dobrze sprawdzi się żelowa maska na oczy i okład ze świeżego ogórka. Szybkie efekty da także masaż twarzy, np. chłodnym rollerem, kostkami lodu owiniętymi ściereczką albo kilkoma związanymi ze sobą patyczkami do uszu.
Aby pożegnać problem spuchniętej twarzy, nie bez znaczenia jest także sposób codziennej pielęgnacji cery. Istotne jest zarówno stosowanie kremów na dzień, kremów na noc jak i kremów pod oczy. Te ostatnie warto trzymać w lodówce, aby o poranku po przebudzeniu na okolice oczu nałożyć chłodny, kojący okład.

Masaż na spuchniętą twarz

Masaż na obrzęki na twarzy to naprawdę skuteczny sposób walki z zastojami limfy i zatrzymywaniem się wody. Pojedynczy masaż daje efekty widoczne gołym okiem (skóra się rozjaśnia), ale nie jest to efekt trwały, tzn. kolejnego dnia możesz znów obudzić się z opuchniętymi oczami czy całą twarzą. Jeśli jednak będziesz wykonywać masaż twarzy konsekwentnie każdego dnia, możesz znacznie ograniczyć tendencję do występowania obrzęków na twarzy.

W jaki sposób masować twarz? Możesz to robić na kilka sposobów. Wykorzystaj po prostu opuszki palców albo sięgnij po specjalny wałek (np. z jadeitu). Delikatniejsze partie twarzy, takie jak okolice oczu, należy jedynie opukiwać opuszkami, natomiast policzki czy czoło można masować delikatnymi, okrężnymi ruchami. Ważne jest, by postępować zgodnie z kierunkiem przepływu limfy, czy od wewnątrz twarzy ku zewnętrznym jej granicom. Masaż zaczynaj już od szyi i pamiętaj, by skórę masować także od dołu ku górze, dzięki czemu masaż będzie miał także właściwości antystarzeniowe (pomoże zachować naturalny kontur Twojej twarzy). Do masaży twarzy dobrze jest też używać kosmetyków do pielęgnacji twarzy, takich jak serum.

Krem na opuchliznę?

W kontekście tego, że obrzękom sprzyja obniżony poziom kolagenu w skórze, krem na opuchliznę to także… krem przeciwzmarszczkowy! Jeśli będziesz aktywnie stosować kosmetyki do twarzy nakierunkowane na przywracanie młodego wyglądu skóry, masz szansę obniżyć tendencję do obrzęku na twarzy. Używaj zatem kremów przeciwzmarszczkowych, które zawierają tzw. boostery kolagenu, substancje zdolne do pobudzania naturalnych procesów syntezy kolagenu w skórze. Warto również zainteresować się kosmetykami z koenzymem Q10 – naturalnym antyoksydantem, który chroni obecny w Twojej skórze kolagen przed nadmiernym rozpadem. 

Oto przykładowe kosmetyki NIVEA, które zawierają te składniki:

Teraz z pewnością powinno być Ci łatwiej zlokalizować przyczynę obrzęków na swojej twarzy. Czy uda Ci się rozprawić z nimi trwale? Stosuj wielokierunkowe działania, a na pewno zaobserwujesz poprawę!

Obrzęki na twarzy – jakie są ich przyczyny?