Peptydy w kosmetyce – co dają skórze?

Peptydy w kosmetyce – co dają skórze?

Coraz częściej spotykasz się z kosmetykami z peptydami, ale nie za bardzo wiesz, czym jest ten składnik i jak może się przysłużyć Twojej skórze i włosom? Wyjaśniamy, jakie jest zastosowanie peptydów w kosmetologii i na jakie dobroczynne działanie możesz liczyć po używaniu bazujących na nich produktów.

Peptydy w kosmetyce

Z każdym rokiem przemysł kosmetyczny rozwija się coraz szybciej i sięga po coraz to nowe składniki bądź odkrywa na nowo te znane od lat. Obecnie jednym z najgorętszych trendów w kosmetyce są peptydy, których używa się głównie do produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy o działaniu przeciwstarzeniowym i przeciwzmarszczkowym, choć nie tylko. Syntetyczne peptydy w kosmetykach mogą też:

  • przeciwdziałać powstawaniu przebarwień,
  • zapobiegać występowaniu cellulitu,
  • przyspieszać rozkładanie tkanki tłuszczowej,
  • hamować proces wypadania włosów.
Peptydy w kosmetyce

Peptydy – co to jest?

Peptydy to bioaktywne białka o krótkich łańcuchach, które są zbudowane z ok. stu aminokwasów zespojonych ze sobą wiązaniem peptydowym. Występują naturalnie w żywych organizmach i odpowiadają w nich za sterowanie procesami fizjologicznymi zachodzącymi w komórkach, głównie tymi naprawczymi i metabolicznymi.

W skórze peptydy odpowiadają za tworzenie płaszcza hydrolipidowego, stymulację produkcji kolagenu i elastyny oraz przenoszenie cennych substancji aktywnych do głębszych warstw skóry. Gdy wraz z wiekiem ich działanie słabnie, można zauważyć wyraźne zmiany w strukturze skóry skutkujące przede wszystkim jej starzeniem. Efektem spowolnienia syntezy peptydów jest jej wiotczenie oraz utrata elastyczności i napięcia.

Wprowadzenie do pielęgnacji skóry kosmetyków z peptydami biomimetycznymi ma za zadanie przeciwdziałać tym procesom. Syntetyczne peptydy naśladują pracę tych naturalnych, a dzięki temu są w stanie przeprowadzać procesy fizjologiczne niezbędne dla zachowania młodego wyglądu skóry tak dobrze, jak właśnie naturalne.

Skuteczność działania peptydów biomimetycznych w kremach do twarzy i innych kosmetykach, które je zawierają, jest wynikiem ich specyficznej budowy. Dzięki niej są w stanie wniknąć głębiej niż np. białka roślinne, a zatem nie działają jedynie na powierzchni skóry, lecz także w jej głębokich warstwach.

W kremach przeciwzmarszczkowych oraz innych kosmetykach do twarzy, ciała i włosów używa się obecnie ponad 300 peptydów. Odkrywanie i rejestracja kolejnych wciąż trwają.

Peptydy – co to jest?

Peptydy – rodzaje i występowanie

Gdzie występują peptydy? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, są to związki znajdujące się przede wszystkim w żywych organizmach, w których pomagają w przeprowadzaniu podstawowych procesów fizjologicznych. Można je również spotkać w produktach roślinnych i odzwierzęcych, np. w mleku, soi, pszenicy oraz ryżu.

Naturalne peptydy są na tyle duże, że nie mogą przenikać do głębokich warstw skóry. Z tego powodu w kosmetykach stosuje się ich syntetyczne odpowiedniki o mniejszych rozmiarach i z dodatkowym łańcuchem kwasu tłuszczowego, które bez trudu przechodzą przez naskórek i docierają do miejsca docelowego. Tym samym cechują się wysoką skutecznością działania.

Chcąc podzielić peptydy, należy wziąć pod uwagę ich działanie na skórę. Zgodnie z tym kryterium można wyróżnić trzy rodzaje:

  • peptydy sygnałowe – stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Tym samym pomagają poprawić elastyczność skóry i ją wygładzić, jak również przyspieszają gojenie się ran;
  • peptydy neuroprzekaźnikowe – wpływają na kurczenie i rozkurczanie mięśni, a w rezultacie przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek. Formuły kosmetyczne zawierające peptydy z tej grupy są nazywane „nieinwazyjnym botoksem”, gdyż ich stosowanie wiąże się z podobnym rezultatem, a jednak nie jest tak niebezpieczne jak stosowanie toksyny botulinowej;
  • peptydy nośnikowe – ich rola polega na transportowaniu składników aktywnych do głębokich warstw skóry.
Peptydy – rodzaje i występowanie

Peptydy w kosmetykach

Ze względu na to, że peptydy mogą wpływać na zmniejszenie widoczności zmarszczek i poprawę napięcia skóry, używa się ich często w produkcji kremów do cery dojrzałej. Formuły oparte na tym składniku znajdują też zastosowanie w kuracjach do twarzy, przeciwzmarszczkowych serum do twarzy, a nawet natłuszczających kosmetykach o wszechstronnym działaniu, czyli np. w olejkach do twarzy.

Stosowanie preparatów z peptydami na już istniejące zmarszczki nigdy nie będzie tak efektywne, jak używanie ich zapobiegawczo jeszcze przed pojawieniem się zmarszczek. Po kosmetyki zawierające ten składnik warto sięgnąć szybciej, aby cieszyć się gładką, jędrną skórą przez długi czas.

Kiedy używać kosmetyków z peptydami: rano czy tuż przed snem? Nie ma to znaczenia, bo formuły oparte na tym składniku znajdziesz tak w kremach na dzień, jak i w kremach na noc. Wystarczy tylko dopasować kosmetyk do pozostałej pielęgnacji. O tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze kremu przeciwzmarszczkowego na noc, przeczytasz tutaj: Krem przeciwzmarszczkowy na noc – warto na niego postawić?

Jedną z najistotniejszych kwestii dotyczących używania kosmetyków bazujących na formułach z tym składnikiem jest pamiętanie o tym, z czym nie łączyć peptydów. Nie zaleca się stosowania ich wraz z:

  • witaminą C – ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanych interakcji między tymi dwoma substancjami. Wyjątek stanowią peptydy miedziowe, w przypadku których nie zaobserwowano żadnego współoddziaływania;
  • kwasami AHA i BHA – kwaśne środowisko powoduje zmianę struktury peptydów i utratę ich funkcji biologicznej. Przestają więc dobroczynnie działać na skórę.

Czy to oznacza, że musisz całkowicie zrezygnować z kosmetyków z tymi składnikami? Niekoniecznie. Wystarczy uważać na to, by nie nakładać ich w ramach jednego rytuału pielęgnacyjnego. Jeśli aplikujesz bogaty w peptydy krem przeciwzmarszczkowy na dzień, kosmetyk z witaminą C lub kwasami AHA/BHA zastosuj dopiero wieczorem lub kolejnego dnia.

Peptydy w kosmetykach

Peptydy na włosy

Kosmetyki wzbogacone peptydami sprawdzają się także w pielęgnacji włosów. Bazujące na nich formuły mogą się okazać szczególnie przydatne w przypadku nadmiernego wypadania, osłabienia kosmyków, zwiększonej łamliwości oraz wysokiej podatności na uszkodzenia mechaniczne.

 

Na koniec pozostaje się tylko zastanowić, czy stosowanie peptydów na skórę i włosy jest w pełni bezpieczne.  Okazuje się, że tak, bo brak jakichkolwiek badań potwierdzających ewentualne negatywne efekty. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do włączenia ich do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Peptydy na włosy