Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

Dość powszechne jest przekonanie, że trądzik to jedynie problem nastolatków i wraz z ustaniem okresu dojrzewania przechodzi samoistnie. Niestety, wiele osób boryka się z wypryskami, krostkami i zaskórnikami również w dorosłym życiu. Jak zatem poradzić sobie z trądzikiem?

Trądzik u dorosłych – 5 faktów

Trądzik u dorosłych to problem, który odbija się przede wszystkim na poczuciu atrakcyjności i pewności siebie. Wydawać by się mogło, że uciążliwe, bolące i ropiejące wypryski odejdą wraz z przejściem burzliwego okresu dojrzewania, jednak te stale goszczą na Twojej buzi. Co więcej, trądzik u dorosłego dużo częściej pozostawia po sobie nieestetyczne przebarwienia, które jeszcze bardziej wpędzają w kompleksy.

Poznaj 5 faktów na temat trądziku u dorosłych:

  1. Przebieg trądziku u dorosłych jest łagodniejszy, ale z częstymi stanami zapalnymi. Trądzik u dorosłych, w porównaniu z wypryskami u nastolatków, jest nie jest tak gwałtowny i nie tak często towarzyszą mu stany zapalne. Jego ogólny charakter jest łagodniejszy i nie towarzyszy mu aż taka liczba wyprysków jak u młodzieży.
  2. Inna lokalizacja trądziku u dorosłych. Trądzik dorosłych jest najczęściej zlokalizowany w dolnej części twarzy: na żuchwie, brodzie, a także na szyi (tzw. strefa „U”), ale może być zlokalizowany także na ramionach, dekolcie czy plecach.
  3. Dorośli znacznie gorzej znoszą trądzik. Dorośli z problemami skórnymi często gorzej niż młodzież radzą sobie pod względem psychicznym z wykwitami skórnymi. W konsekwencji wiąże się to z obniżonym poczuciem własnej wartości, za które w znacznym stopniu odpowiada przewlekły trądzik.
  4. Trądzik częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Okazuje się, że na trądzik w wieku dorosłym kobiety są narażone znacznie bardziej niż mężczyźni. Najczęściej ma to związek z nieprawidłową gospodarką hormonalną, zwykle w przypadku wystąpienia zespołu policystycznych jajników czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Warto podkreślić, że nierzadko głównym winowajcą odpowiadającym za nieprawidłową pracę hormonów jest przewlekły stres.
  5. Częste mycie nie zmniejszy trądziku. Niektórzy uważają, że częste mycie pozwoli się uporać z trądzikiem. W końcu dzięki niemu będziesz regularnie usuwać główne zagrożenia – sebum oraz bakterie. Niestety, zbyt częste mycie może pogorszyć stan cery. Dlaczego? Produkty myjące często mają w swoich składach alkohol, który przesusza oraz zaburza naturalną barierę ochronną skóry. To dodatkowo pobudza gruczoły łojowe do nadprodukcji sebum. Dlatego warto mieć w swojej łazience delikatny żel do mycia twarzy, bezalkoholowy płyn micelarny czy tonik do twarzy, który przywróci po myciu odpowiednie pH skóry i tym samym odbuduje naturalną barierę ochronną.

Miej na uwadze, że istnieje kilka rodzajów trądziku i każdy z nich charakteryzuje się innymi objawami, przebiegiem oraz leczeniem.

Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

Trądzik u dorosłych – przyczyny

Jesteś po 30. lub 40. roku życia, jednak wciąż męczą Cię grudki, zaskórniki lub ropne wypryski? Całkiem możliwe, że to właśnie trądzik. U dorosłych przyczyny wykwitów nie zawsze są związane z hormonami. Oczywiście androgeny czy progesteron również wpływają na wzmożoną pracę gruczołów łojowych, jednak ich znaczenie w porównaniu ze stresem jest znacznie mniejsze. Nieustanne napięcie pobudza korę nadnerczy do intensywnej produkcji kortyzolu. Ten natomiast stymuluje gruczoły łojowe do wytwarzania nadmiernych ilości sebum. Nadprodukcja łoju doprowadza z kolei do zatykania porów, namnażania się bakterii, a także powstawania krostek. Co więcej, notoryczne napięcie, niepokój czy stany lękowe przyczyniają się do „zajadania” stresu. W takim przypadku częściej sięgasz po słodycze czy inne produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które zaostrzają objawy trądziku.

Dieta, podobnie jak stres, ma również niemały wpływ na pojawiający się trądzik. Przetworzona żywność oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują gwałtowne skoki insuliny i przyczyniają się do nadprodukcji androgenów. Te natomiast nasilają pracę gruczołów łojowych i zaostrzają trądzik osób dorosłych.

Trądzik u dorosłych – 5 faktów

Trądzik u dorosłych – jak go leczyć?

Jak sobie zatem poradzić z wypryskami? Co zastosować na trądzik u dorosłych? Jak leczyć, aby skutecznie pozbyć się stanów zapalnych? Te pytania zapewne zadaje sobie każdy, kto zmaga się uciążliwymi ropiejącymi wypryskami czy bolącymi zaskórnikami. Na początku warto wiedzieć, że leczenie zmian skórnych nie należy do najprostszych i wymaga czasu. Co więcej, rodzaj terapii oraz leki na trądzik u dorosłych mogą się różnić w zależności od rodzaju zmian, a także stopnia ich nasilenia. Mimo, że zasady leczenia trądziku młodzieńczego i dorosłych są podobne, to jednak istnieją drobne różnice. Dlatego nie warto leczyć się na własną rękę, lepiej skorzystać z porady dermatologa. Dopasuje on odpowiedni lek na trądzik u dorosłych, co zwiększy szanse na powodzenie terapii.

Poznaj 5 faktów na temat trądziku u dorosłych:

Trądzik u dorosłych – jakie kosmetyki?

Jak wyleczyć trądzik u dorosłych? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, ale pomocna w zmniejszeniu nieprzyjemnych objawów z pewnością okaże się właściwa pielęgnacja. Przede wszystkim niezwykle ważne jest dokładne oczyszczanie buzi delikatnymi, antybakteryjnymi preparatami do mycia twarzy i dobre nawilżenie.

Przyda Ci się tutaj pomoc dermatologa, który po zapoznaniu się z Twoimi problemami dobierze idealne dla Ciebie specyfiki na trądzik u dorosłych. Kosmetyki dopasowane do Twoich potrzeb, a także o delikatnych składach przyczynią się do poprawy Twojego wyglądu.

Trądzik u dorosłych – przyczyny