Typy kolagenu. Który przyniesie korzyść Twojej skórze?

Typy kolagenu. Który przyniesie korzyść Twojej skórze?

Kolagen to popularny składnik kosmetyków przeciwzmarszczkowych i ujędrniających. Jednak jego działanie może się nieco różnić w zależności od typu oraz rodzaju. Przyjrzyj się im bliżej, aby kolagen nie miał przed Tobą tajemnic!

Rodzaje i typy kolagenu – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od kilku słów na temat samego kolagenu. Kolagen to najważniejsze białko tkanki łącznej skóry. Odpowiada za jej elastyczność, jędrność i gęstość. Poza skórą znajduje się także w mięśniach, ścięgnach, chrząstkach oraz kościach. Do 25. roku życia nasz organizm nieustannie go wytwarza. Niestety, po tym czasie, proces ten stopniowo zwalnia. Skutek to spadek poziomu jędrności cery. Na szczęście można nieco spowolnić ten niekorzystny proces. Tutaj z pomocą przychodzą kosmetyki oraz suplementy z kolagenem. Lecz, aby rzeczywiście zadziałały, należy wybrać odpowiedni rodzaj i typ kolagenu. Bo tak naprawdę pod pojęciem kolagen kryje się całkiem sporo.

Typy kolagenu. Który przyniesie korzyść Twojej skórze?

Rodzaje kolagenu według pochodzenia

Biorąc pod uwagę pochodzenie tego składnika, wyróżnia się różne rodzaje kolagenu. Najpopularniejszy z nich to kolagen rybi, zwany morskim. Na rynku występują też kolageny wieprzowe, bydlęce lub drobiowe. Inne opcje to kolagen roślinny, natywny, hydrolizowany, atelokolagen oraz mikrokolagen. Jaki kolagen wybrać? Zdecydowanie najlepszy wybór to kolagen rybi. Struktura kolagenu morskiego jest najbardziej zbliżona do ludzkiego, a za sprawą małych cząsteczek dobrze się przyswaja do krwiobiegu. Ponadto charakteryzuje go duża ilość aminokwasów zgodnych z ludzkim kolagenem. Zawiera on prolinę, hydroksylizynę, glicynę, lizynę, hydroksyprolinę i argininę. Właśnie dlatego znakomicie odpowiada na potrzeby skóry, a także stawów oraz wszelkich wytworów naskórka. Na plus jest także to, że pozyskiwany jest w ekologiczny sposób. Zazwyczaj pobiera się go z łusek i skóry ryb, których nie wykorzysta się w inny sposób.

Uznaje się, że kremy do twarzy powinny zawierać od 3,5 do 4% czystego kolagenu, aby rzeczywiście działały. Składnik ten nadaje kosmetykom perfekcyjną konsystencję i sprawia, że dobrze wchłaniają się w skórę. Takie produkty wymagają przechowywania w temperaturze do 26°C, a maksymalnie 30°C. Widząc opisane zalecenie na opakowaniu, masz pewność, że kosmetyk zawiera naturalny kolagen. Z kolei kolagen natywny (nowość na rynku kosmetycznym) nie wymaga tak ściśle określonych warunków przechowywania. Trzeba jednak pamiętać, że sam kolagen w kosmetykach to trudno dostępna i nie zawsze skuteczna substancja. Jej cząsteczka jest na tyle duża, że nie zawsze przenika do głębszych warstw skóry, gdzie powinna zadziałać. Znacznie lepszy wybór to kremy z boosterem kolagenu.

typy kolagenu

Rodzaje kolagenu według typów

Musisz wiedzieć, że poza rodzajem kolagenu związanym z pochodzeniem, wyróżnia się określone typy kolagenu w skórze i ludzkim ciele. W organizmie znajduje się aż 28 typów kolagenu. W samej skórze obecne są 2 typy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Typy kolagenu. Który przyniesie korzyść Twojej skórze?

Typy kolagenu

Znasz już rodzaje kolagenu ze względu na pochodzenie. Skupmy się na poszczególnych typach. Różnią się strukturą, funkcjami, miejscem występowania oraz tym, w jakiej ilości znajdują się w poszczególnych tkankach. Niektóre z nich obecne są w organizmie w niewielkiej ilości, lecz nadają tkankom konkretne właściwości.

Typy kolagenu dzielą się na 2 główne grupy. To kolageny fibrylarne, które są grupą najliczniejszą, a także kolageny niefibrylarne, wśród których wymienia się typy kotwiczące, multipleksyny, transbłonowe czy kolageny FACIT. Druga grupa nie tworzy charakterystycznych włókien kolagenowych, tylko układy sieciowe. Poznaj zatem wybrane typy kolagenu, które najczęściej występują w ludzkim organizmie.

Typy kolagenu. Który przyniesie korzyść Twojej skórze?

Kolagen fibrylarny

Zacznijmy od kolagenów fibrylarnych mających postać trójhelisy:

● Większość kolagenu w organizmie to kolagen typu 1. Procentowo to aż od 80 do 90% całego kolagenu znajdującego się w ludzkim ciele. Poświęćmy mu nieco uwagi. Buduje on skórę, kości, zęby, ścięgna oraz więzadła. Poza tym to ważny element tkanki łącznej kości i tkanki podskórnej. To też składnik istotny dla poprawnego funkcjonowania stawów. Krótko mówiąc, występuje on w tkankach niebędących chrząstką.

● Z kolei kolagen typu 2 znajduje się w chrząstce stawowej oraz ciele szklistym oka.

● Ważny jest także kolagen typu 3 obecny w rozciągliwych tkankach łącznych takich jak skóra, tkanki płuc, wątroby. To też element naczyń krwionośnych. Często pojawia się jeszcze przed wytworzeniem kolagenu typu 1 w tkance z fibroblastów, o czym przeczytasz niebawem.

● Kolagen typu V (5) znajduje się w rogówce, łożysku, mięśniach gładkich, a także zębach i kościach. Często występuje wraz z typem 1.

Kolagen niefibrylarny

Kolageny niefibrylarne charakteryzuje brak ciągłości w strukturze helikalnej. To następujące typy:

● Kolagen typu 4 występuje we wszystkich błonach podstawowych, czyli mikrowłóknach międzytkankowych. To cienkie błony między tkankami. To typ sieciowy.

● Typ 6 kolagenu spełnia to samo zadanie co typ 5.

● Typ 7 to składnik tkanki nabłonkowej w skórze, ale i na powierzchni tętnic.

● Typ 8 to część śródbłonka, czyli tkanek, z których zbudowane są błony śluzowe, wnętrze żył oraz tętnic.

● Typy 9, 10 oraz 11 występują wraz z typem 2 w chrząstkach.

● Typ 12 towarzyszy typom 1 i 2 w wielu tkankach. 

Wymienione typy uznaje się za najważniejsze dla organizmu. Wpływają one na Twój wygląd, samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. W kosmetykach poszukuj kolagenu o postaci ciągłej trójhelisy. Jedynie on ma prawo zadziałać. Taka cząsteczka kolagenu stykając się ze skórą, rozpadnie się na peptydy i aminokwasy, które mają szansę pobudzać wytwarzanie kolagenu w komórkach skóry. Lecz aby tak było, muszą spełnić jeszcze jeden warunek. Mianowicie cząsteczki kolagenu zawartego w kosmetyku powinny być biozgodne z ludzką skórą. Inaczej nie ma mowy o ich skuteczności.

Zajrzyj też do artykułu: Kolagen i włókna kolagenowe – 13 kluczowych faktów.

Typy kolagenu. Który przyniesie korzyść Twojej skórze?

Typy kolagenu a funkcje

Wiesz już, gdzie poszczególne typy kolagenu znajdują się w ludzkim ciele. Czas na przybliżenie funkcji, które pełnią. Oczywiście funkcje kolagenu zależą od jego typu. Zaczniemy od kolagenów związanych ze skórą.

Typy kolagenu

Kolagen typu 1 – budulec skóry

Kolagen typu pierwszego występuje w organizmie najliczniej. Właśnie on wpływa na kondycję skóry. Decyduje o jej jędrności, gładkości oraz elastyczności. Z czasem ciało produkuje go mniej. Więcej kolagenu ubywa, niż powstaje. Skutki tego procesu są wyraźnie odczuwalne. To mniejsza gęstość skóry, która staje się cieńsza i wiotka. Poza tym nie możesz po prostu dostarczyć skórze dodatkowego kolagenu – konieczna jest aktywacja skóry do jego samodzielnej produkcji. Oznacza to, że dobre kosmetyki do pielęgnacji twarzy muszą mieć formuły zdolne do pobudzania procesu syntezy kolagenu w skórze.

Typy kolagenu. Który przyniesie korzyść Twojej skórze?

Dokładnie w ten sposób działają kosmetyki NIVEA. Polecamy zwłaszcza kremy przeciwzmarszczkowe, w tym Krem NIVEA Hyaluron Cellular Filler. Usprawnia on proces odnowy komórek, a przy tym poprawia jędrność skóry. Rezultat to bardziej gładka i napięta skóra oraz redukcja zmarszczek. Booster kolagenu znajduje się również w innych kosmetykach z tej linii, takich jak olejki do twarzy czy krem przeciwzmarszczkowy pod oczy. Dobry wybór to NIVEA dwufazowy eliksir w olejku Hyaluron Cellular Filler + Odbudowa Elastyczności, który zapewnia uczucie liftingu. Jego luksusowa formuła szybko się wchłania. 

Typy kolagenu. Który przyniesie korzyść Twojej skórze?
Polecamy Ci także Krem pod oczy Hyaluron Cellular Filler Widoczne Ujędrnienie redukujący drobne zmarszczki i linie. Co ważne, najlepiej działają produkty wzbogacone o dodatkowe składniki pobudzające komórki skóry. Doskonale sprawdzają się np. kosmetyki z kolagenem i kwasem hialuronowym czy elastyną.
Typy kolagenu. Który przyniesie korzyść Twojej skórze?

Kolagen typu 3 – odpowiedzialny za powstawanie blizn

Funkcja typu kolagenu 3 także wiąże się ze skórą. To składnik tkanki składającej się z fibroblastów i składowa tkanki zabliźniającej rany. Tworzy on również rozstępy. Jego struktura oraz konsystencja różni się od typu 1. Właśnie dlatego blizny wyglądają inaczej niż zdrowa skóra. To typ niedoskonały, który pozostaje na skórze tylko na chwilę. Z czasem zastępuje go typ 1. Właśnie dlatego w wielu zestawieniach kolageny typu 1 i 3 pojawiają się razem. Ale wracając do funkcji typu 3. Od razu po urazie organizm “łata” ranę kolagenem nieco gorszej jakości. Dopiero z czasem wymienia go na lepszy, wyglądający jak należy oraz mocniejszy. Kolagen typu 3 nie tylko gorzej wygląda, ale i ma mniejszą wytrzymałość od swojego pełnowartościowego odpowiednika. Z tego względu przez pierwsze miesiące blizny wymagają delikatnego traktowania. Poza tym wymiana typów kolagenów trwa dość długo – czasami nawet do 2 lat. Możesz pomóc skórze, sięgając np. po kremy na rozstępy. I to najlepiej wtedy, gdy zmiany mają jeszcze czerwone zabarwienie. Wówczas to wciąż rany, a ich zabliźnianie następuje dopiero po dłuższym czasie. Stosując kosmetyki do ciała, ominiesz etap przejściowy, w którym skórę pokrywa kolagen typu 3. Masz za to duże szanse na syntezę kolagenu właściwego.

Typy kolagenu. Który przyniesie korzyść Twojej skórze?

Kolagen typu 2 na stawy

Jak już wspomniano, między kolagenem typu 1 a 2 występują spore różnice. Typ 2 mieści się w chrząstkach stawowych, z kolei 1 w tkankach niebędących chrząstką. Z tego powodu wykorzystuje się go do poprawy funkcjonowania stawów. Aby osiągnąć zadowalający efekt terapeutyczny, stosuje się niezdenaturowany kolagen typu 2. Zawierające go suplementy poprawiają elastyczność stawów oraz zapewniają im ochronę. Dostępne są w postaci kapsułek lub proszków rozpuszczalnych w wodzie.

 

Typy kolagenów to kwestia obszerna, ale z pewnością warta zgłębienia. Podsumujmy kilka kwestii. Otóż w ludzkim ciele największy udział procentowy ma kolagen typu 1, 2, 3. Typ 1 odpowiada za młody wygląd i elastyczność skóry. Z kolei typ 3 wpływa na gojenie się ran – to nie do końca doskonała, ale potrzebna wersja tej substancji. Z czasem ilość produkowanego kolagenu spada. Wówczas przydadzą Ci się kosmetyki z kolagenem lub boosterem kolagenu, pobudzającym komórki skóry do wytwarzania własnego kolagenu. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy ten wyjątkowy składnik przestanie być dla Ciebie tajemnicą!