cera tłusta charakterystyka

Cera tłusta – jak dbać o skórę łojotokową?

Cera tłusta nie jest najłatwiejszym typem skóry do pielęgnacji. Lubi błyszczeć i ma skłonności do wyprysków. Jednak nie musisz się martwić! Grunt to dobór właściwych kosmetyków. Przeczyta i poznaj jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry tłustej!

Cera tłusta – czym się wyróżnia?

Dawniej sądzono, że tłusta skóra jest domeną nastolatków. Okresowi dojrzewania towarzyszy bowiem nadmierna produkcja sebum (naturalnej wydzieliny gruczołów łojowych skóry), która po 20. roku życia powinna się unormować. Niestety, nie zawsze tak jest, a przetłuszczająca się skóra twarzy często może pozostać z Tobą na dłużej.

Nie warto się tym jednak nadmiernie martwić. Cera tłusta to typ skóry, podobnie jak cera sucha czy normalna. Nie musi być Twoim wrogiem - jeśli będziesz ją właściwie pielęgnować, na pewno odwdzięczy się znakomitym wyglądem. Posiadaczki cery tłustej dostrzegają zmianę dopiero w dojrzałym wieku, gdy gruczoły łojowe – także pod wpływem przemian hormonalnych – zmniejszają swoją aktywność.

Czym charakteryzuje się cera tłusta? Jej główne cechy obejmują m.in.:

  • błyszczenie na całym obszarze twarzy (strefa T i policzki),
  • tendencja do wyprysków, zaskórników lub trądziku,
  • rozszerzone pory,
  • odwodnienie.

Szczególną uwagę zwraca ostatni punkt. Czy cera tłusta może być jednocześnie przesuszona?

Czy jest możliwe, że przetłuszczająca się twarz jest jednocześnie odwodniona?

Paradoksalnie tak. Bardzo częstą praktyką wśród posiadaczek skóry tłustej jest stawianie na silnie matujące, a w konsekwencji też wysuszające cerę kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Panie zapominają, bądź nawet nie są świadome, że przetłuszczająca się skóra twarzy także wymaga nawilżenia. Na agresywne matowienie cera przetłuszczająca się prędzej czy później odpowie… jeszcze większą produkcją sebum. Kremy matujące nie mogą być więc jedynym rozwiązaniem na tłustą skórę twarzy. Inaczej utkwisz w błędnym kole!

Cera tłusta – problematyczna strefa T

A dlaczego cera łojotokowa świeci się najbardziej w strefie T? Ponieważ to właśnie tu występuje największe zagęszczenie gruczołów łojowych. Nadaktywne gruczoły sprawiają, że nadmiernie rozszerzają się także pory. Wszystko po to, by sebum łatwiej znajdowało ujście na powierzchnię błyszczącej cery. Tłusta skóra twarzy ma też skłonność do wyprysków, bo  nadmiar sebum zatyka ujścia kanałów włosowo-łojowych. Wraz ze zrogowaciałym naskórkiem (którego przy trądziku nie tak łatwo jest się na bieżąco pozbywać), tworzy doskonałą pożywkę dla bakterii. Przetłuszczająca się cera jest więc nie tylko defektem wizualnym, ale też podłożem pod spore problemy zdrowotne.

cera tłusta

Cera łojotokowa a cera mieszana

Cera przetłuszczająca się w strefie T ma sporo wspólnego z cerą mieszaną. O tej drugiej możemy mówić w przypadku, gdy czoło, nos i broda są wyraźnie tłuste, a policzki mają charakter normalny lub suchy. Warto umieć rozróżnić, czy masz tłustą cerę na całej powierzchni twarzy, przy czym w strefie T to przetłuszczanie jest silniejsze, czy może skóra przetłuszcza Ci się tylko w strefie T, a policzki są suche, często zaczerwienione, uwrażliwione czy nawet łuszczące się. Dzięki temu prawidłowo rozróżnisz swój typ cery - mieszana czy tłusta - i skuteczniej dobierzesz kosmetyki oraz metody pielęgnacji.

Cera bardzo tłusta

Skóra może przetłuszczać się mniej lub bardziej. Niestety, niektórzy zmagają się z cerą bardzo tłustą, która opiera się działaniu podstawowych kosmetyków matujących. Trudno też zrobić na niej makijaż, który w  nienaruszonym stanie utrzymałby się przez dłuższy czas. Bardzo tłusta cera staje się taka najczęściej w okresie dojrzewania. Powinien być to jednak okres przejściowy.

Masz bardzo tłustą cerę? Co robić w takiej sytuacji? Skóra bardzo tłusta bez wyraźnego powodu powinna być wskazaniem do wizyty u dermatologa. Lekarz prawdopodobnie wyśle Cię na badania, które pomogą ustalić przyczynę problemu. Jeśli wyniki nie wskażą na zaburzenia np. w obrębie tarczycy, być może potrzebna jest całkowita modyfikacja codziennej pielęgnacji i używanych kosmetyków.

Może być też tak, że problem z przetłuszczającą się twarzą postrzegasz zbyt subiektywnie. Być może Twoja bardzo tłusta cera jest po prostu tłusta i wcale nie odstaje od normy dla tego typu cery - Ty jednak tego nie dostrzegasz, bo nie masz porównania do innych osób. Pamiętaj, że cera nie może przez cały dzień pozostawać idealnie matowa. Pewien stopień przetłuszczania się jest konieczny dla zdrowia, podobnie jak np. pewien procent tkanki tłuszczowej w organizmie. Jeśli na Twojej skórze nie pojawiałaby się choćby odrobina sebum, świadczyłoby to o przesuszeniu skóry czy nawet innej nieprawidłowości w jej działaniu.

Dlaczego cera tłusta wytwarza tyle sebum?

Intensywna produkcja sebum jest wynikiem nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Dzieje się tak w przypadku osób, których problemem jest tłusta cera. Najczęściej ma się ją od urodzenia aż przez całe życie. Nadmierna produkcja łoju bywa także problemem okresowym, o czym wspominaliśmy wyżej. Najczęściej w czasie dojrzewania, kiedy gruczoły łojowe pobudzane są przez „szalejące” hormony. Do zbyt dużej produkcji sebum prowadzić mogą też inne czynniki takie jak: przyjmowane leki, zła dieta lub stosowanie niewłaściwych kosmetyków.  

świecąca cera

Cera tłusta trądzikowa

Cera tłusta trądzikowa to dwa problemy na raz – jeden wynika z drugiego. Jednak dzięki konsekwentnie wykonywanym zabiegom trądzik może być dla Ciebie jedynie epizodem. Pielęgnacja cery tłustej trądzikowej polega na stosowaniu kosmetyków antytrądzikowych, ale o delikatnym składzie. Wiele składników antybakteryjnych działa zbyt wysuszająco, potęgując problem przetłuszczania. Ponadto wysuszone wypryski łatwo rozdrapać (np. ręcznikiem), zmieniając je w krwawiące ranki. To bardzo niepożądana sytuacja. Najlepiej unikać kosmetyków ze składnikami drażniącymi, takimi jak alkohol, kwasy o wysokim stężeniu oraz zapychające pory karbomery (zagęstniki do kosmetyków) oraz pozornie niegroźne parafiny i lanoliny (zatykają pory).

Przetłuszczająca się twarz a alkohol w kosmetykach

Przyjrzyjmy się nieco bliżej stwierdzeniu, że alkohol w kosmetykach szkodzi. To nie do końca prawda i bardzo duże uproszczenie. Alkohole to duża grupa substancji, w kosmetykach do tłustej cery najczęściej pojawiają się alkohole etylowe, np. Alcohol Denat., Isopropyl Alcohol czy Ethanol,. Uznaje się je za wysuszające i drażniące, jednak są one ważne ze względu na właściwości antybakteryjne i wspomagające transport substancji odżywczych z kosmetyku w głąb skóry. Istnieją także tzw. alkohole tłuszczowe, np. Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol i Stearyl Alcohol. Działają one inaczej niż alkohole etylowe, tworzą na skórze warstwę ochronną, dzięki czemu pośrednio nawilżają skórę. Jeśli np. Alkohol Denat. jest zrównoważony przez inne substancje nawilżające, np. alkohol tłuszczowy, kosmetyk nie powinien wysuszać i drażnić skóry. Jeśli jesteś więc posiadaczką przetłuszczającej się twarzy, nie musisz obawiać się kosmetyków z alkoholem.

Przyczyny występowania skóry łojotokowej

Skąd się bierze tłusta cera? Przyczyny leżą po stronie pielęgnacyjnych zaniedbań, ale wynikają też z uwarunkowań genetycznych. Obecnie wśród przyczyn tłustego czoła, brody czy policzków wymienia się także zaburzenia hormonalne. Gdy w organizmie panuje nadmierna aktywność androgenów i progesteronu, skóra się przetłuszcza.

cera tłusta

Przetłuszczanie się skóry powodowane jest także przez niewłaściwą pielęgnację. Często używasz peelingów, zwłaszcza mechanicznych? Nawet kilkukrotnie w ciągu dnia myjesz twarz wysuszającym preparatem, a przy osuszaniu skóry mocno pocierasz ją ręcznikiem? To błąd. Skórę należy traktować delikatnie, bo agresywna pielęgnacja dodatkowo aktywuje gruczoły łojowe do pracy.

Istnieją także mniej oczywiste przyczyny świecenia się skóry twarzy. Jest to np. niewłaściwa dieta, uboga w witaminy A, E i B2. Witaminy te są kluczowe dla zdrowia i równowagi skóry. Bliski związek z dietą mają też procesy przemiany materii. Gdy ulegają zaburzeniu, krążące w organizmie toksyny znajdują ujście na powierzchni skóry. Za błyszczącą cerę odpowiedzialny jest także zbyt silny i długotrwały stres. 

Cera tłusta – pielęgnacja

Jakiej pielęgnacji wymaga cera tłusta? Co robić, by codzienne zabiegi nie sprawiały problemów? Możesz zmienić styl życia, zredukować poziom stresu i poprawić jakość diety, jednak jako pierwszą linię obrony musisz zastosować odpowiednią pielęgnację twarzy.

Jak dbać o tłustą cerę? Staraj się myć ją łagodnym preparatem bez dodatku alkoholu nie częściej niż dwa razy dziennie. Maseczka ściągająca pory i drobnoziarnisty peeling do twarzy wykonuj raz w tygodniu. Zwróć uwagę na delikatny peeling ryżowy do twarzy. Pielęgnacja skóry tłustej powinna opierać się także na kosmetykach do makijażu. Jak dbać o cerę tłustą przy ich pomocy? Tradycyjne podkłady drogeryjne warto zastąpić kosmetykami mineralnymi. Mają one świetne właściwości matujące i na cerę problematyczną działają wręcz leczniczo. To także świetne rozwiązanie, gdy oprócz cery tłustej masz też trądzik. Minerały nie blokują ujścia kanalików łojowych, więc nie pogłębią istniejącego problemu.

A jak pozbyć się tłustej cery dzięki kremom na dzień i na noc? Stawiając na nawilżanie! W tej roli świetnie sprawdzą się kremy nawilżające do cery mieszanej i tłustej. Pamiętaj, tłustą skórę też należy poić. Kremy na dzień powinny mieć jak najlżejszą konsystencję, by nie nasilać świecenia w ciągu dnia, kremy na noc mogą być natomiast bogatsze w składniki odżywcze i nawilżające.

tłusta cera

Cera tłusta - kremy do pielęgnacji

Rano sięgaj po produkty nawilżająco-matujące, np. NIVEA Matujący krem nawilżający na dzień, który – dzięki swej lekkiej konsystencji – szybko się wchłania, intensywnie nawadniając skórę i pozbawiając ją nadmiaru sebum. Sprawi, że cera tłusta zyska jednocześnie nawilżenie i matowy look.

Wieczorem stosuj kosmetyki głęboko nawilżające, np. NIVEA Regenerujący krem na noc, który przyspieszy proces regeneracji skóry, odświeży i wygładzi ją, zapewniając Ci uczucie komfortu. Oba produkty to idealne kremy do pielęgnacji cery tłustej.

Krem nawilżający do cery tłustej - wybieramy

Cera tłusta – składniki aktywne

Co lubi cera tłusta? Składniki aktywne! Jak sama nazwa wskazuje, są to substancje aktywnie pochłaniające nadmiar sebum z powierzchni twarzy. Zaliczają się do nich polimery o strukturze maleńkich gąbeczek lub kapsułek. Składniki te najczęściej dodawane są do pudrów matujących. Takie samo działanie mają ziemia okrzemkowa i różnego rodzaju glinki. Składniki aktywne do cery tłustej to również substancje wpływające na aktywność gruczołów łojowych. Hamująco działają między innymi kwas salicylowy i glikolowy, alantoina, algi morskie, cynk, wyciągi z aloesu i pokrzywy. Na szczególną uwagę zasługuje tu zwłaszcza alantoina, która doskonale nawilża i łagodzi podrażnienia. Krem z jej dodatkiem potrafi więc wszystko, czego potrzebuje tłusta skóra: matuje, nawilża i walczy z wypryskami.

Domowe sposoby na tłustą cerę

Jesteś zwolenniczką domowych metod leczenia? Możesz więc w zaciszu własnego domu pokusić się o zabiegi na cerę tłustą. Domowe sposoby muszą być jednak bezpieczne, więc polecamy kuracje z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych, ogólnodostępnych składników.

Spośród sposobów na tłustą cerę warto wymienić choćby peeling z płatków owsianych. Owies znany jest ze swoich łagodzących właściwości. Do tego pomaga utrzymać nawilżenie skóry. Namoczone na noc w zimnej wodzie płatki owsiane o poranku przemieniają się w delikatny peeling, który złuszczy martwy naskórek i zmatowi cerę. To tani i mało kłopotliwy sposób na przetłuszczającą się skórę!

Matująco na tłustą cerę działa także kilka rodzajów ziół. Są to m.in. szałwia lekarska i oczar wirginijski. Można je stosować jako tonik do twarzy, okład lub maseczkę. Wystarczy zamoczyć w świeżym i przestudzonym naparze płatek kosmetyczny (lub kompres) i przemyć nim twarz przed nałożeniem kremu (a mokrymi kompresami okryć twarz i zostawić na 20 minut). Aby otrzymać maseczkę, napar należy zagęścić mąką. Najlepiej… owsianą! Możesz też łatwo wykonać maseczkę z białka jaja kurzego. Białko wystarczy ubić, nałożyć na twarz i w pozycji leżącej odczekać kilkanaście minut. Białko podziała na skórę ściągająco, więc zanotujesz też zmniejszenie widoczności porów. Białko można wykorzystać również jako wartościowy zagęstnik do maseczek z dodatkiem np. rumianu, krwawnika i poprawiającej koloryt skóry marchewki.

Jeśli Twoja przetłuszczająca się skóra ma także tendencję do wyprysków, stosuj domowe kosmetyki do twarzy o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Mogą to być maseczka z drożdży albo tonik z bratka polnego.

Kosmetyki do cery tłustej

W sprzedaży znajdziesz szeroki wybór kosmetyków do tłustej skóry. W takich kosmetykach najczęściej znajdują się składniki pochłaniające nadmiar sebum, hamujące aktywność gruczołów łojowych oraz nawilżające. Niekiedy uzupełnia się je o substancje antyoksydacyjne, ograniczające wpływ toksyn środowiskowych oraz łagodzące podrażnienia. Które z nich wybrać? Z jakich kosmetyków stworzyć zestaw do codziennej, porannej i wieczornej pielęgnacji, a których używać w ograniczonym zakresie?

Krem nawilżający do cery tłustej - wybieramy

Pielęgnacja cery tłustej poprzez oczyszczanie

Prawidłowe oczyszczanie tłustej cery jest niezwykle ważne w pielęgnacji skóry tłustej. Nadmiar sebum trzeba bowiem regularnie usuwać. Więcej nie znaczy jednak lepiej, więc mycie twarzy co dwie godziny to zdecydowanie za dużo. Mogłabyś w ten sposób pobudzić skórę do jeszcze bardziej wzmożonej produkcji łoju. Prawidłowo przeprowadzane zabiegi oczyszczające powinny wyciszyć nieco aktywność gruczołów łojowych.

Jak oczyścić cerę, by jak najlepiej przygotować ją na kolejne pielęgnacyjne kroki? Powinnaś zacząć od żelu do mycia twarzy do cery tłustej. Nasz typ to żel do mycia twarzy do cery mieszanej i tłustej Nivea z linii Face Essentials. Produkt zawiera mikrogranulki o właściwościach peelingujących, więc łączy w sobie funkcje oczyszczania i złuszczania. To doskonały wybór w przypadku, gdy boisz się zbyt intensywnego działania klasycznego peelingu mechanicznego, a efekty działania peelingu enzymatycznego Cię nie zadowalają.

A co z makijażem? Czy żel do mycia twarzy sobie z nim poradzi? Jeśli na co dzień wykonujesz pełny makijaż, twarz powinnaś myć w kilku krokach. Przed zastosowaniem wody i żelu sięgnij po płyn micelarny do cery tłustej. Może to być np. Nivea Urban Skin Detox Płyn Micelarny. Produkt zawiera detoksykujące ekstrakty z zielonej herbaty i alg i delikatnie oczyszcza twarz z makijażu.

Makijaż i zanieczyszczenia usunięte? Czas na tonik do cery tłustej. Ma on za zadanie przywrócić skórze naturalne pH oraz zmyć ewentualne resztki makijażu, które kryją się w mniej dostępnych miejscach na twarzy (np. wokół nosa) i których na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać. Zabiegi oczyszczające zaburzają bowiem jej pH, tonik ma za zadanie ponownie nadać typowy dla niej kwaśny odczyn.

Raz w tygodniu możesz też zdecydować się na maseczki oczyszczające do cery tłustej. Jaką wybrać? Dobrze, by był to produkt nawilżający. W całym rytuale oczyszczania cery tłustej nie możesz przecież zapominać o dostarczaniu skórze nawilżenia!

Krem nawilżający do cery tłustej

Skóra oczyszczona, można więc nałożyć kremy do twarzy do cery tłustej, alternatywnie można zdecydować się na krem do cery mieszanej i tłustej. Krem na tłustą cerę stosuje się na dzień, w końcu na idealnym zmatowieniu powinno Ci zależeć właśnie w ciągu dnia. Dobry krem matujący ma lekką, nieobciążającą formułę. Powinien to być krem nawilżający niezatykający porów. Nawilżanie cery tłustej to podstawa! Niektóre kremy nawilżające do cery tłustej zawierają tzw. zapychacze, które blokują ujścia gruczołów łojowych. A zatkanie porów nie powoduje ograniczenia wydzielania sebum, tylko je nasila. Jaki krem do cery tłustej możemy więc polecić? Nivea Essentials 24H Booster Nawilżenia + Matowa Cera – dla którego, uzupełnieniem jest żel do mycia twarzy z tej samej linii! To naprawdę dobry krem matujący do cery tłustej który działa dwutorowo – matuje i nawilża. Daje więc tłustej skórze dokładnie to, czego jej potrzeba.

Tłusta cera a makijaż

Nie jest obojętne, jakiego podkładu używasz, gdy masz cerę tłustą. Jeśli nie chcesz, by Twój starannie wykonany makijaż rozpłynął się już w ciągu kilku pierwszych godzin od nałożenia, musisz używać podkładu do cery tłustej. Na etykiecie produktu raczej nie znajdziesz oznaczenia „do przetłuszczającej się skóry” – musisz sama wiedzieć, jak odróżnić podkład matujący od np. rozświetlającego. Najpewniejszym wyborem są podkłady mineralne. Ich sypka formuła pozbawiona składników olejowych na pewno podziała na twarz matująco. Podkłady mineralne to naturalne produkty. Nie zawierają dodatków przedłużających ich trwałość i przyczepność, więc efekt zmatowienia i krycia może nie utrzymać się na twarzy przez cały dzień. To dlatego lepiej jest liczyć na… krem matujący pod makijaż! To on w głównej mierze powinien odpowiadać za matowienie skóry. Jeśli używasz minerałów, nigdy nie zapominaj o kremie! Podkłady mineralne bowiem silnie wysuszają. Krem podziała jak baza pod makijaż do cery tłustej.

Jaki krem pod makijaż do cery tłustej wybrać? Jeśli będziesz się kierować wyżej omówionymi wytycznymi, tzn. Twój krem będzie lekki, pozbawiony zapychaczy, a uzupełniony o nawilżające składniki, to na pewno sprawdzi się także jako krem pod makijaż. Nie będzie się rolować i zapewni podkładowi dobrą przyczepność.

W przypadku nadmiernego wydzielania sebum, warto, byś czasem tradycyjny podkład zastępowała kremem BB. Skóra tłusta powinna czasem odpocząć i odetchnąć, zwłaszcza, jeśli używasz mocno kryjących podkładów i silnie matujących pudrów. Co polecamy cerze przetłuszczającej się? Wypróbuj Upiększający krem na dzień NIVEA Glow Beauty BB 5w1, który wyrównuje koloryt, nawilża, matuje, zmniejsza widoczność porów i pomaga zapobiegać powstawaniu wyprysków. Za jego pomocą wykonasz delikaty makijaż, który będzie pielęgnował Twoją cerę łojotokową.

Krem nawilżający do cery tłustej - wybieramy

Tłusta cera – jak eliminować błyszczenie się skóry?

Masz problem z przetłuszczającą się cerą? Zamiast myć twarz kilka razy dziennie, stosuj np. bibułki matujące. Częste mycie przesusza skórę, a każde nadmierne przesuszenie obróci się przeciwko Tobie. A jak już wiesz, skóra zareaguje na to paradoksalnie wzmożoną produkcją sebum.

Pamiętaj także, by stawiać na kosmetyki do twarzy pochłaniające nadmiar sebum. Idealnie sprawdzi się w tym przypadku wyciąg z alg. Znajduje się on w Żelu-peelingu-masce NIVEA Urban Skin Detox Clawash 3w1 oraz w Płynie micelarnym NIVEA URBAN SKIN DETOX.

Krem nawilżający do cery tłustej - wybieramy

Jako posiadaczka cery tłustej, nie musisz być skazana na ciągły błysk. Jeśli do sprawy podejdziesz kompleksowo, zadbasz o styl życia i pielęgnację od zewnątrz, Twoja cera powinna odwdzięczyć się lepszym zmatowieniem. Bo jeśli błyszczeć, to tylko inteligencją, dowcipem i wewnętrznym pięknem! 

Krem nawilżający do cery tłustej - wybieramy

Porady dla Ciebie