artykuly-o-pielegnacji

Przyczyny powstawania cellulitu - choroba czy skłonność?

WIEDZA EKSPERTA

Cellulit dotyka kobiety niezależnie od wieku, czy rozmiaru. Pierwszym krokiem do pokonania cellulitu jest poznanie przyczyn jego powstawania...

 CO TO JEST CELLULIT I JAK POWSTAJE?

cellulit-choroba-czy-sklonnosc
TROCHĘ Z HISTORII CELLULITU…

Cellulite został po raz pierwszy opisany w 1922 roku przez francuskich lekarzy Alquiera i Paviota. Prawdopodobnie kobiety miały go już znacznie wcześniej. Początkowo cellulite postrzegano jako świadectwo dobrobytu, zdrowia, a nawet seksualności. Cellulite stał się problemem dopiero od XX wieku. Dał o sobie znać dopiero w czasach przemian kulturalnych, zmiany wizerunku kobiet, a także innego stylu życia. Kobiety odkrywały coraz większe obszary, dotąd zasłoniętego ciała, cellulite stał się więc widoczny. Zmienił się również ich tryb życia (na bardziej siedzący), codzienna dieta, pojawiły się używki. Problem cellulitu zaistniał więc w dzisiejszych czasach ze zdwojoną siłą. Z jednej strony presja kultu pięknego ciała, z drugiej strony czynniki, które go wywołują.

 
CELLULIT A CELLULITIS

Bardzo ważną kwestią jest sprawa odpowiedniego nazewnictwa cellulitu. Istnieje wiele synonimów stosowanych w języku medycznym i naukowym. Prawidłową polską nazwą jest lipodystrofia. Nazwa ta określa nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, połączone z występowaniem obrzękowo-włóknistych zmian w tkance podskórnej. Najważniejsze, aby do określenia tego stanu nie używać nazwy cellulitis. To nazwa poważnej choroby zapalnej tkanki podskórnej, wymagającej leczenia. Cellulite na nogach lub cellulite na udach nie ma z tym nic wspólnego.

cellulit-choroba-czy-sklonnosc
PRZYCZYNY POWSTAWANIA CELLULITU...

Powstaniem cellulitu zajmuje się nawet świat naukowy. Najnowsze potwierdzają, że tworzy się on w niezwykle zawiły sposób. Dodatkowo dotyczy wszystkich struktur skóry i tkanki podskórnej. Nie ma jednak wątpliwości, że proces ten uzależniony jest genetycznie i hormonalnie.

Do najważniejszych czynników genetycznych, które predysponują do rozwoju cellulitu zalicza się:

 

płeć (cellulite w postaci klasycznej występuje wyłącznie u kobiet),
rasę (częściej występuje u kobiet rasy białej niż żółtej i czarnej),
typ biologiczny (u kobiet latynoamerykańskich na biodrach, u kobiet nordyckich i anglosaskich na brzuchu),
rozkład tkanki tłuszczowej,
liczbę, stan gotowości i czułość receptorów na komórkach tłuszczowych.
 

Są to czynniki, które niestety zdeterminowane są przez DNA i nie podlegają zmianom. Również hormony są z tym związane. Za tym, że to właśnie hormony kobiece (estrogeny) w znacznym stopniu tworzą cellulit przemawiają fakty:

 
obecność cellulitu u większości kobiet
pojawienie się jego pierwszych objawów w okresie dojrzewania (burza hormonalna)
nasilenie się cellulitu w czasie ciąży, karmienia, miesiączki i przyjmowania pigułek hormonalnych.
cellulit-choroba-czy-sklonnosc

Poglądy na to, w jaki sposób hormony kobiece przyczyniają się do cellulitu są różne. Estrogeny, wpływając komórki tłuszczowe, nasilają gromadzenie się lipidów. Rodzimy się z określoną genetycznie ilością komórek tłuszczowych. W czasie życia zwiększa się jedynie ich objętość. Proces ten regulowany jest hormonalnie oraz ilością spożywanych pokarmów. Komórki tłuszczowe, które zwiększają swoje rozmiary, formują się w guzki. One z kolei zaczynają uciskać drobne naczynia limfatyczne i krwionośne. To powoduje gorsze ukrwienie tkanki podskórnej i obniża metabolizm.

Spowolniony przepływ w naczyniach krwionośnych i limfatycznych powoduje przechodzenie płynu z naczyń do tkanki podskórnej. Przez to tworzy się „ciastowaty” obrzęk. Na przechodzenie płynu z naczyń do tkanki podskórnej wpływają także estrogeny. To one bezpośrednio działają na zwiększenie przepuszczalności włośniczek.

Płyn, który przenika z naczyń do otaczającej komórki tłuszczowe przestrzeni, jest bardzo bogaty w białka. Kiedy znajdą się one poza naczyniami ulegają włóknieniu - tworzą twarde, nieregularne masy. Nasilają w ten sposób tworzenie się widocznych na skórze gołym okiem nierówności.

 

W zależności od ciężkości cellulitu wyróżnia się IV stadia jego zaawansowania:

 

stadium I – objaw pomarańczowej skórki widoczny tylko w czasie uciskania skóry
stadium II – cellulite widoczny jest w trakcie skurczu, napinania mięśni np. pośladków
stadium III – cellulite widoczny jest w trakcie rozluźnienia mięśni i w pozycji leżącej
stadium IV – falista, grubo guzkowa powierzchnia skóry widoczna jest cały czas.
cellulit-choroba-czy-sklonnosc

INNE CZYNNIKI PREDYSPONUJĄCE...

Do innych czynników nasilających cellulit należą:

niezbilansowana dieta (za dużo tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów, za mało warzyw i owoców)
nadmierna podaż soli (prowadzi do zatrzymania płynów w ustroju)
siedzący tryb życia, brak ruchu (dochodzi do zwiotczenia mięśni i ścięgien). Po tym zmniejsza się masa mięśniowa i następuje przerost masy tłuszczu. 
noszenie zbyt obcisłych ubrań (utrudniają krążenie krwi i limfy)
noszenie wysokich obcasów, czyli…szpilek! To może zaburzać działanie mięśni łydki i doprowadzić do obrzęków i zaburzeń w krążeniu.
palenie papierosów (zaburzenia w mikrokrążeniu, niedotlenienie tkanek,)
nadmierne spożycie alkoholu (zaburzenia w metabolizmie lipidów)
stres, depresja, lęk (zaburzenia hormonalne i metaboliczne)
cellulit-choroba-czy-sklonnosc