Mity kosmetyczne: prawda czy fałsz?

CZAS OBALIĆ STARE MITY!

Porady udzielane przez babcię czy mamę są często sprawdzone i przydatne. Jednak niektóre można włożyć między bajki. Analizujemy dwadzieścia mitów kosmetycznych i prezentujemy najnowszą wiedzę naukową.

Prawdziwe błędy i fałszywe przekonania

Powszechne błędne przekonania

Czym jest mit?

Słowo to pochodzi z greki i oznacza błędne przekonanie, w które wiele osób wierzy bez weryfikowania go, choć przekonanie to od dawna nie znajduje potwierdzenia w aktualnej wiedzy naukowej. Dlaczego mity tak uparcie tkwią w naszej świadomości? Jednym z powodów jest fakt, że poznaliśmy je jako dzieci i nigdy o nich nie zapomnieliśmy. Tak więc powtarzamy pewne czynności w codziennym rytuale łazienkowym – tylko dlatego, że jesteśmy przekonani o ich skuteczności i się do nich przyzwyczailiśmy. Sprawdź mity na temat pielęgnacji skóry oraz włosów i odkryj przerażające błędy i nagą prawdę. Wyrzuć te fałszywe przekonania z głowy!

Mity na temat twarzy

Kto był przekonany, że pasta do zębów może pomóc na wypryski? Niektóre mity są dziełem przypadku, a niektóre przekazujemy przez pokolenia. Zebraliśmy kilka mitów na temat pielęgnacji twarzy i wyjawiamy prawdę na temat wielu błędnych przekonań.
Nawilżanie
Pielęgnacja twarzy: czy te przekonania mogą być nieprawdą?

Mit: Skóra uzależnia się od kremu nawilżającego

Zdecydowanie nie. Skóra nie dostosowuje się do otrzymywanej pielęgnacji poprzez obniżenie wytwarzania lipidów i nawilżenia. Kremy jedynie uzupełniają ich brak i wzmacniają naturalne warstwy ochronne skóry.
Suchość
Pielęgnacja twarzy: czy te przekonania mogą być nieprawdą?

Mit: Ręcznikiem można wykonać masaż twarzy

Zdecydowanie fałsz. Twarz należy osuszać delikatnie. Ostrożnie przykładaj ręcznik do twarzy po jej oczyszczeniu. Może to trwać dłużej, ale jest łagodniejsze dla skóry.
Złuszczanie
Pielęgnacja twarzy: czy te przekonania mogą być nieprawdą?

Mit: Złuszczanie wysusza skórę

Absolutnie nie. Złuszczanie delikatnie usuwa zabrudzenia i martwe komórki naskórka, stymuluje odnowę skóry i poprawia krążenie krwi w jej zewnętrznych warstwach. Niweluje także nadmiar tłuszczu, nie naruszając jednocześnie równowagi skóry ani jej nie wysuszając.
Pasta do zębów
Pielęgnacja twarzy: czy te przekonania mogą być nieprawdą?

Mit: Pasta do zębów pomaga pozbyć się wyprysków

Nie jest to dobry pomysł! Niektóre pasty do zębów zawierają cynk i rzeczywiście mają działanie osuszające i przeciwzapalne. Jednak wiele past ma w składzie fluor i mentol. Substancje te podrażniają skórę i mogą nawet pogorszyć jej stan.
product-stage-bg

Mity dotyczące włosów

Na głowie mamy przeciętnie sześć milionów włosów. Istnieje ogrom mitów, jak dbać o włosy i jak przebiega ich wzrost. Co mity na temat włosów mają wspólnego z szamponem? W końcu muszą zostać usunięte. Zaczynamy!
Spitzen schneiden
Pielęgnacja włosów: koniec z przestarzałymi tradycjami!

Mit: Przycinanie końcówek przyspiesza porost włosów

Niestety nie. Włosy nie odrastają gęstsze ani nie rosną szybciej – nawet jeżeli chodzisz do fryzjera co miesiąc. Za porost włosa odpowiedzialna jest cebulka, na którą ścięcie włosów nie ma wpływu. Przy czym dbanie o końcówki włosów sprawia oczywiście, że wyglądają zdrowiej.
Brushing
Pielęgnacja włosów: koniec z przestarzałymi tradycjami!

Mit:Włosy staną się błyszczące dzięki przeczesaniu ich szczotką 100 razy każdego dnia

Nie jest to prawda. Częste czesanie włosów stymuluje krążenie w skórze głowy, a zarazem wytwarzanie sebum, co oznacza, że naturalnie wytwarzany łój jest także rozprowadzany na włosach. Warstwa tłuszczu sprawia więc wrażenie, że włosy są błyszczące.
fullmoon
Pielęgnacja włosów: koniec z przestarzałymi tradycjami!

Mit: Włosy najlepiej ścinać podczas pełni księżyca

Być może. Odpływy są dowodem, jak silny jest wpływ księżyca na wodę morską. Osoby wierzące w moc księżyca są przekonane, że wpływa on także na równowagę wodną w naszych ciałach oraz włosach. Wierzą, że włosy rosną szybciej, jeżeli zetnie się je podczas fazy księżyca przybywającego.
Egg yolk
Pielęgnacja włosów: koniec z przestarzałymi tradycjami!

Mit: Piwo i jajka świetnie wzmacniają włosy

To akurat prawda. Wymieszaj żółtko jaja z oliwą z oliwek, pozostaw dłużej na włosach i dokładnie spłucz – ta domowa wersja odżywki sprawi, że włosy nabiorą blasku. Piwo usztywnia włosy, ale niestety ma nieprzyjemny zapach.

Mity na temat ciała

Przyjrzeliśmy się kilku mitom kosmetycznym – od stóp do głów. Czy pocenie się wyszczupla? To tylko plotka. Czy powinno się pić wodę dopiero, kiedy pojawi się pragnienie? Cokolwiek okaże się prawdą – przyjmij to.
Sen
Pielęgnacja ciała: naga prawda

Mit: Najlepiej śpi się przed północą

Nieprawda: Liczy się faza snu głębokiego – czas regeneracji ciała i umysłu – która następuje zazwyczaj w ciągu pierwszych pięciu godzin od zaśnięcia. Nie ma znaczenia, czy nastąpi to przed czy po północy.
Woda
Pielęgnacja ciała: naga prawda

Mit: Nie jest możliwe, aby wypić za dużo wody

Wręcz przeciwnie. Za duża ilość wody może naprawdę Ci zaszkodzić. Szczególnie kiedy dużo się pocisz, ciało pozbawione zostaje soli. Szacunkowo zaleca się picie około 2-3 litrów dziennie. Może to wahać się zależnie od masy ciała i aktywności.
Pocenie się w saunie
Pielęgnacja ciała: naga prawda

Mit: Pocenie daje świetną figurę!

Niezupełnie. Pocenie poprawia samopoczucie, ale nie sprawia, że chudniemy. Nieważne czy podczas treningu, czy w saunie: woda tracona przez pocenie jest natychmiast uzupełniana, kiedy tylko się napijesz.
Pachy
Pielęgnacja ciała: naga prawda

Mit: Pot spod pach ma zawsze nieprzyjemny zapach

Absolutnie nie! Pot wydzielany pod pachami nie ma zapachu. Nieprzyjemny zapach pojawia się, kiedy bakterie zaczynają go rozkładać.
Zakładanie nogi na nogę
Pielęgnacja ciała: naga prawda

Mit: Żylaki powstają przez zakładanie nogi na nogę.

Zapomnij o tym. Choć żylaki zazwyczaj pojawiają się w pierwszej kolejności na tyłach kolan, nie ma to nic wspólnego z krzyżowaniem nóg. Zaburzenia żylne powstają głównie z powodu genetycznej słabości tkanki łącznej.
Golenie nóg
Pielęgnacja ciała: naga prawda

Mit: Golenie sprawia, że włoski odrastają grubsze

Nieprawda. Kiedy ogolone włoski odrastają, tylko wydają się grubsze, ponieważ wszystkie są tej samej długości.
Długie kąpiele
Pielęgnacja ciała: naga prawda

Mit: Zbyt długa kąpiel wysuszy skórę

Z założenia jest to prawda, ale jeżeli będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, możesz bez obaw korzystać z kąpieli. Temperatura: 38 stopni. Czas: nie dłuższy niż 30 minut. Dzięki nawilżającym i nawadniającym dodatkom do kąpieli, możesz zapewnić skórze dodatkową ochronę.

Powszechne mity

Co kryje się za powiedzeniem, że samochody to nie solaria na czterech kółkach? Odkrywamy pokutujące przekonania i obnażamy przedziwne mity kosmetyczne.
Czekolada
Mity od wewnątrz i z zewnątrz

Mit: Czekolada powoduje wypryski

Nieprawda. Niezdrowa dieta może mieć negatywny wpływ na wygląd skóry. Jednak to zapchane pory są główną przyczyną wyprysków, a powodowane są zwiększoną produkcją sebum i rogowaceniem naskórka. Przyczyną tego jest gospodarka hormonalna, rodzaj cery i stosowana pielęgnacja.
Plamki na paznokciach
Mity od wewnątrz i z zewnątrz

Mit: Plamki na paznokciach powstają z braku wapnia

Nieprawda. Przyczynami tych plamek są najprawdopodobniej mikrourazy macierzy paznokci.
Czytanie przy słabym świetle
Mity od wewnątrz i z zewnątrz

Mit: Czytanie przy słabym świetle jest szkodliwe

Nieprawda. Czytanie przy latarce pod kołdrą nie psuje wzroku. Pomimo że mięśnie oka muszą pracować bardziej intensywnie z powodu słabego oświetlenia, wzrok nie jest przez to uszkadzany.
Opalanie
Mity od wewnątrz i z zewnątrz

Mit: Opalanie chroni przed oparzeniem słonecznym

Częściowo jest to prawda. Jadąc na wakacje już z delikatną opalenizną, będziesz potrzebować niższego filtra ochrony przed promieniami UV. Niestety samoopalacz nie wystarczy, nie chroni on przed oparzeniem słonecznym. 
Promieniowanie UV w samochodzie
Mity od wewnątrz i z zewnątrz

Mit: W samochodzie się nie opalamy

Jest to tylko częściowo prawda. 35% promieni UVB i większość promieni UVA przechodzi przez szkło. Oznacza to, że mogą one opalać i uszkadzać skórę, chyba że zastosujesz krem o odpowiednim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej.