Oparzenia słoneczne – jak zapobiegać, a jak leczyć?

Doświadczenie oparzenia słonecznego to - mówiąc delikatnie - coś mało przyjemnego. Może być ono bardzo bolesne, a jeśli nie będziesz z nim odpowiednio postępować, stanie się utrapieniem. Radzimy, jak uniknąć oparzeń słonecznych i jak łagodzić oparzenia po opalaniu.

Definicja oparzenia słonecznego

Oparzeniem słonecznym określamy uszkodzenie skóry na skutek zbyt długiej ekspozycji na słońce. W godzinach największego nasłonecznienia (10-15) wystarczy już 15 minut przebywania na słońcu bez zabezpieczenia ubraniem lub kosmetykami do opalania, by wystąpiło oparzenie. Podobnie jak ogień czy wrząca woda, słońce może wywołać oparzenia I oraz oparzenia II stopnia. Teoretycznie możliwe jest też oparzenie III stopnia, jednak w praktyce zdarzają się one dużo rzadziej. W zależności od stopnia oparzenia, jego objawy mogą wystąpić jeszcze w podczas pobytu na plaży bądź po kilku godzinach od ekspozycji.

Objawy oparzenia słonecznego

Objawy poparzenia I stopnia to przede wszystkim zaczerwienienie skóry i zwiększona jej ciepłota. Nieco późniejszym objawem poparzenia słonecznego jest tkliwość i bolesność skóry. Utrzymuje się ona nawet po kilku dniach od niefortunnej ekspozycji. Po kilku dniach przychodzi też czas na regenerację naskórka. Ten poparzony będzie się intensywnie złuszczał.

Objawy oparzeń II stopnia

W tym rodzaju oparzenie dociera do skóry właściwej. Występuje obrzęk oraz pęcherze wypełnione płynem. Gojenie naskórka trwa już dużo dłużej, a dolegliwości są dotkliwsze. Bąble od słońca są dużo bardziej bolesne, utrudniają noszenie ubrania i sen. Czujesz dojmujące zimno po opalaniu? To efekt gorączki, z jaką zmaga się skóra. Dreszcze po opalaniu to poważna sprawa, może świadczyć o udarze cieplnym. Jeśli ich doświadczasz, a oparzenie obejmuje dużą powierzchnię Twojego ciała, skontaktuj się z lekarzem.

Oparzenie słoneczne – ile trwa?

Wszystko zależy od stopnia oparzenia, zastosowanych środków łagodzących podrażnienia oraz indywidualnych zdolności regeneracyjnych skóry. Czas ten wynosi od 2 dni do nawet kilku tygodni.

 

Czerwona skóra po opalaniu – jak długo?

Zaczerwienienie ustępuje zwykle po 2-3 dniach. Opuchlizna po oparzeniu słonecznym utrzymuje się przez podobny czas.

 

Oparzenia słoneczne – bąble. Jak długo?

Średnio bąble po opalaniu goją się od 1 do 3 tygodni. Nie warto przyspieszać tego procesu poprzez zdrapywanie czy przebijanie tych pęcherzyków.

 

Pewne miejsca są bardziej podatne na działanie promieniowania słonecznego niż inne

Obszary szczególnie wrażliwe na oparzenia słoneczne obejmują twarz, szyję i ramiona, grzbiety stóp i przedziałek. Pamiętaj o nałożeniu kremu z filtrem na te miejsca, aby uniknąć oparzenia po opalaniu.

Karnacja i geny a podatność na promieniowanie UV

Osoby o jasnej karnacji, z jasnymi lub rudymi włosami są zazwyczaj bardziej narażone na oparzenia słoneczne. W razie wątpliwości co do skuteczności stosowanego SPF lub jego dopasowania do Twojej skóry staraj się nie wychodzić na słońce podczas najgorętszej pory dnia.

Masz bardzo jasną karnację? Przeczytaj nasz artykuł: Bardzo jasna karnacja a opalanie - Porady

Oparzenia słoneczne – udręka, której można zapobiec!

Latem stosowanie produktu przeciwsłonecznego z wysokim SPF jest kluczowe ze względu na oparzenia po opalaniu, a także by zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry.

 

Bezpieczny czas ekspozycji na słońce bez kremu do opalania

Kontakt skóry z promieniami słonecznymi ma swoje korzyści. Jednak ilość promieni UV akceptowalna dla skóry zależy od szeregu różnych czynników, takich jak karnacja, geny czy pora dnia i lokalizacja. Zazwyczaj skóra pozostaje bezpieczna od 5 do 30 minut.

Aby oparzenia słoneczne nie powstawały, najlepiej zawsze nakładać filtr (na przykład Ochronny balsam w spray'u SPF 20 NIVEA SUN Protect & Moisture) przed wystawieniem skóry na słońce.

Produkty NIVEA SUN działają natychmiastowo, jednak i tak najlepiej jest nakładać kosmetyki do opalania pół godziny przed wyjściem na słońce. Masz więcej pytań o ochronę przeciwsłoneczną? Przeczytaj artykuł Opalanie i ochrona przeciwsłoneczna – pytania i odpowiedzi.

 

Piękna opalenizna bez oparzeń słonecznych

Stosowanie kremu przeciwsłonecznego na wakacjach jest konieczne, ale nie oznacza to rezygnacji z opalenizny. Spray do opalania aktywizujący opaleniznę Protect and Bronzepozwala bezpiecznie kąpać się w słońcu, wspierając naturalny proces opalania skóry.

Bądź szybsza niż oparzenie słoneczne! 5 zasad, jak stosować preparaty na słońce

  1. Potrząśnij mocno opakowanie przed użyciem.
  2. Nałóż dokładnie grubą warstwę produktu.
  3. Zawsze powtarzaj aplikację w ciągu dnia, szczególnie po pływaniu, wytarciu ciała ręcznikiem lub spoceniu się. Zabezpieczysz w ten sposób skórę i nie narazisz jej na oparzenia słoneczne.
  4. Nie zapomnij o wrażliwych miejscach, takich jak uszy, nos czy ramiona, są one bardziej narażone na działanie słońca i oparzenia słoneczne.
  5. Poproś przyjaciela o pomoc w aplikacji w miejscach trudno dostępnych, jak np. plecy.

Dlaczego krem przeciwsłoneczny jest konieczny?

Jak mówi stare porzekadło: lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym wypadku jest jak najbardziej prawdziwe. Zastosowanie dobrego kremu przeciwsłonecznego zanim wyjdziesz na słońce to zdecydowanie lepszy pomysł, niż krem na oparzenia słoneczne.

Produkty takie jak balsamy NIVEA SUN Protect & Moisture zapewniające natychmiastową ochronę nie tylko zapobiegną bolesnej, swędzącej, oparzonej skórze, ale także przedwczesnemu starzeniu się skóry spowodowanemu promieniami UV oraz obniżą ryzyko raka skóry. Nawet jeżeli Twoja skóra nie uległa oparzeniu, przedłużona ekspozycja na słońce powoduje narastanie uszkodzeń i zwiększa ryzyko wystąpienia oparzenia po opalaniu.

Z uwagi na globalne ocieplenie i rosnącą świadomość szkodliwości długiego przebywania na słońcu, najwyższy czas, aby zacząć chronić skórę kremem z filtrem. Wiele osób uważa, że ryzyko nie istnieje, kiedy niebo pokryte jest chmurami. Niestety nie jest to prawdą ponieważ ponad 90% promieni słonecznych przenika przez chmury i mgłę – nie żałuj sobie więc kremu! Do wyboru masz: balsamy do opalaniabalsamy do opalania SPF 50olejki do opalaniakremy z filtrem do twarzyspray'e do opalania.


Promienie UV mogą wywołać oparzenia słoneczne i powodować uszkodzenia skóry

Kamery UV pokazują, jak ogromną różnicę robi krem przeciwsłoneczny i w jakim niebezpieczeństwie nasza skóra jest bez niego. Pomimo że nie widać tego gołym okiem, skuteczny krem z filtrem pozwoli Ci spokojnie cieszyć się słońcem.



Co oznacza skrót SPF i jak działa?

SPF to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, skrót od angielskiego „Sun Protection Factor”. Jest to miara zdolności kremu do zapobiegania uszkodzeniu skóry oparzenia słoneczne. Na rynku jest wiele wskaźników SPF.

Mówiąc krótko: liczba minut, przez którą skóra pozostaje chroniona bez kremu przeciwsłonecznego, pomnożona przez wskaźnik SPF to maksymalna liczba minut ekspozycji na słońce, przez którą skóra jest chroniona. Dzięki stosowaniu kosmetyków z wysokim wskaźnikiem SPF nie grożą Ci oparzenia słoneczne.

Z powodu pocenia, pływania, wycierania ręcznikiem i zabaw na plaży krem przeciwsłoneczny się ściera. Dlatego, aby nie wystąpiły oparzenia słoneczne zalecamy powtarzanie aplikacji przynajmniej co 2 godziny i po każdym wejściu do wody.

Produkty NIVEA z kategorii ochrona przeciwsłoneczna oferują zakres SPF od 6 do 50 – wybierz taki, który zapewni Ci właściwą ochronę.

 

Jaki wskaźnik SPF powinnam stosować aby uniknąć oparzeń?

Właściwy wskaźnik SPF zależy od rodzaju skóry i planowanego czasu przebywania na słońcu. SPF 15 nadaje się na krótki spacer, ale jeżeli spędzasz cały dzień na plaży, lepszy będzie SPF 50+. Bez względu na poziom SPF powtarzanie aplikacji co kilka godzin jest kluczowe. Częstsza aplikacja zmniejsza ryzyko narażenia skóry na oparzenia słoneczne. 

 

Skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne

Co na oparzenia słoneczne? Jeżeli przesadzisz ze słońcem, a Twoja skóra stanie się bolesna i czerwona przez oparzenia po opalaniu, skorzystaj z poniższych porad.

 

Co robić kiedy na skórze wystąpiły oparzenia po opalaniu?

Oparzenia słoneczne objawiają się zazwyczaj zaczerwieniem, bólem, rozgrzaniem i często swędzeniem. Możesz poczuć to jeszcze przebywając na słońcu lub kilka godzin później.

Po pierwsze zejdź ze słońca, aby nie spowodować dalszego uszkodzenia skóry. Spróbuj ją ochłodzić nakładając zimny kompres, biorąc letnią kąpiel lub prysznic. To szybko i skutecznie złagodzi oparzenia słoneczne.

 

Krem po opalaniu na oparzenia

Pij duże ilości wody, aby uzupełnić płyny w organizmie i pomóc mu się schłodzić. Skóra będzie prawdopodobnie bardzo wrażliwa i sucha, a więc nałóż na zaognione obszary krem na oparzenia słoneczne, na przykład Kojący krem-żel po opalaniu NIVEA SUN Sensitive SOS, aby je dodatkowo schłodzić i uzupełnić utracone nawilżenie. Produkt aplikuj na oparzoną skórę bardzo delikatnie, wklepując, nie pocierając.

Zazwyczaj oparzenia po opalaniu zaczną schodzić po paru dniach i Twoja skóra dojdzie do formy w ciągu tygodnia. Jeżeli nie widać poprawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

 

Kiedy balsam na oparzenia słoneczne nie wystarcza?

Oparzenia słoneczne zazwyczaj goją się samoczynnie w ciągu kilku dni, jednak w ciężkich przypadkach lub w razie innych objawów należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Pamiętaj, że oparzenia słoneczne mogą być niebezpieczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt i małych dzieci, ponieważ ich skóra jest wyjątkowo delikatna.

Ciężkie oparzenie słoneczne może objawiać się pęcherzami, dreszczami, gorączką lub zawrotami głowy i wymiotami. Objawy te mogą wskazywać na udar słoneczny, który pozostawiony nieleczony stanowi poważne zagrożenie.

Dowiedz się więcej o przyczynach i skutkach udaru słonecznego.

Zaczerwienienie zniknie szybciej, jeśli zastosujesz produkty z pantenolem, alantoiną, witaminą E i kwasem hialuronowym. Chłodząco działa też mentol, ale może być drażniący dla poparzonej skóry. Wymienione składniki przyspieszają gojenie, dlatego zawierają ze zwykle popularne preparaty na oparzenia z apteki, a także niejeden lek na oparzenia słoneczne przepisywany przez lekarza. Leki na oparzenia słoneczne (na te silne) zawierają dodatkowo substancje antyseptyczne, bo skóra pokrywa bąblami jest narażona na zakażenia.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Domowe sposoby to m.in. okłady z zimnej maślanki, jogurtu naturalnego i zsiadłego mleka. Produkty te mają właściwości ściągające gorączkę. Sprawdzi się także okład z żelu aloesowego, czy namoczonych płatków owsianych.

Sposób na oparzenia słoneczne - proste patenty na szybsza regenerację

  • Noś luźną odzież, aby zapobiegać otarciom. Oparzenia słoneczne bywają bolesne.
  • Zakryj oparzoną skórę, jeżeli musisz ponownie wyjść na słońce.
  • Unikaj stosowania mydła czy żelu pod prysznic na oparzoną skórę do czasu jej zagojenia.
  • Pij dużo wody.
  • Włóż do lodówki balsam po opalaniu lub krem na oparzenia słoneczne aby wzmocnić efekt ukojenia.
  • Jeżeli skóra jest bolesna lub pojawią się na niej pęcherze, skonsultuj się z lekarzem.

Oparzenia słoneczne mogą sprawić, że skóra będzie wyglądała na odwodnioną i matową i nie będzie w stanie pełnić swojej naturalnej funkcji ochronnej. Zapobiegaj oparzeniom słonecznym, a Twoja skóra pozostanie zdrowa, piękna i gładka.

sposoby na oparzenie słoneczne