Rozwój dziecka: Warstwy skóry


ROZWÓJ SKÓRY DZIECKA

Skóra dziecka jest bardzo wyjątkowa i delikatna – dowiedz się, jak rozwijają się warstwy skóry i poznaj najlepsze sposoby, aby pielęgnować je w sposób wspomagający ten proces.

Skóra dziecka - to złożona bariera ochronna

Błędnym jest założenie, że skóra dziecka i dorosłego jest taka sama, gdyż warstwy skóry maluszka mają specjalną postać i nie są dobrze rozwinięte.
matka-i-dziecko

Skóra dziecka pełni istotne funkcje

Skóra dziecka, tak samo jak osób dorosłych, jest największym organem ciała: chroni dzieci przed drobnoustrojami, reguluje gospodarkę termiczną organizmu oraz pozwala czuć dotykane przedmioty.

Skóra dziecka a dorosłego - różnice

Na pewno zdążyłaś już zauważyć, że Twój szkrab ma cudownie miękką skórę. Dzieje się tak, gdyż skóra dziecka ma odrobinę inne właściwości strukturalne i funkcjonalne niż skóra dorosłego.

Skóra dziecka jest tak krucha i delikatna, ponieważ jej zewnętrzna warstwa jest cieńsza i mniej odporna niż skóra dorosłego. Dlatego od dziecka jest ona bardzo podatna na odparzenia spowodowane mocnym przecieraniem przez pieluszkę. Niemowlęta są również bardziej narażone na parzenia wywołane promieniami UV.

Poza tym bariera chroniąca warstwy skóry nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, dlatego skóra jest bardziej narażona na zewnętrzne substancje przenikające do organizmu. Oznacza to również, że nie magazynuje wilgoci tak skutecznie jak skóra dorosłego, a rozwój niemowląt sprawia, że wilgoć szybciej się wchłania i szybciej jest tracona.

Czym są różne warstwy skóry?

Zarówno skóra dziecka, jak i dorosłego zbudowana jest z trzech rożnych warstw:

  • Zewnętrznej warstwy skóry, znanej również naskórkiem, która działa jak bariera ochronna, jest odpowiedzialna za odcień skóry i chroni nasz organizm. Warstwa ta zawiera również zakończenia nerwowe, dzięki którym czujemy dotykane przedmioty.
  • Pod nią znajduje się skóra właściwa, zbudowana z gruczołów potowych, mieszków włosowych oraz tkanki łącznej. Skóra właściwa jest szczelnie połączona z naskórkiem. Kolagen i różne rodzaje tkanki łącznej nadają skórze rozciągliwą, gładką strukturę.
  • Ostatnią i najgłębszą warstwą jest podskórna warstwa tłuszczowa, zwana tkanką podskórną, zbudowana z tkanki tłuszczowej, w której znajdują się większe naczynia krwionośne i nerwy. Warstwa ta magazynuje energię, zapewniając ochronę i izolację.
twarz-niemowlęcia

Doskonała harmonia warstw skóry

Trzy różne warstwy skóry idealnie ze sobą współgrają oraz chronią nasze wewnętrzne organy kontrolują odczuwanie temperatury i zmysł dotyku.

Fakty na temat skóry niemowląt, o których możesz nie wiedzieć

  • Niemowlę ma mniej gruczołów potowych niż dorosły w związku z czym ich skóra nie potrafi dobrze regulować temperatury.
  • Skóra dziecka goi się bardzo szybko.
  • Wysoki wskaźnik wyprysków u niemowląt wynika z tego, że skóra dziecka jest bardziej sucha niż u dorosłych – ale u większości dzieci sytuacja ta zmienia się przed osiągnięciem dojrzałości.
  • U niemowląt też występuje trądzik – zazwyczaj najlepiej poczekać, aż sam się zaleczy.

Rozwój niemowlęcia - delikatna i wrażliwa skóra

Gdy maluszek rośnie, rozwija się także jego skóra – ważne, aby mieć świadomość, jak skóra dziecka rozwija się wraz z wiekiem. Wszystkie warstwy skóry maleństwa wymagają należytej pielęgnacji.
stópka-dziecka

Jak mogę wesprzeć rozwój skóry dziecka?

Delikatna skóra dziecka wymaga używania właściwych produktów do pielęgnacji pozwalających jej właściwie się rozwijać. Stosuj NIVEA Baby Ochronną oliwkę pielęgnacyjną z olejkiem migdałowym, aby intensywnie nawilżyć delikatną skórę maluszka.

Rozwój skóry niemowląt

Zaraz po narodzinach skóra dziecka jest bardzo cienka i delikatna. W czasie kilku pierwszych miesięcy rozwój niemowlęcia wiąże się z tym, że jego skóra wzmacnia się oraz staje grubsza i mniej przepuszczalna. Stając się mniej przepuszczalną, robi się mniej wrażliwa na potencjalne substancje podrażniające. Rozwój skóry dziecka powoduje też, że gruczoły potowe zaczynają aktywniej działać.

Gdy Twój maluszek rośnie,odczuwają to także poszczególne warstwy skóry. Zmienia się również odcień jego skóry, który najbardziej rozwija się w czasie pierwszych 4 lat.

W pierwszych miesiącach na główce niemowlaka pojawić się może ciemieniucha. Nie martw się, nie jest to groźna dolegliwość, poza tym zniknie po kilku miesiącach. Gdy Twój szkrab podejmuje już pierwsze próby chodzenia, strukturalne i funkcjonalne różnice pomiędzy skórą dziecka a dorosłego powoli zaczynają znikać.

drzemka-niemowlaka
Skóra dziecka na różnych etapach

0-1 miesiąc-życia

Skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa przede wszystkim w pierwszym miesiącu życia maleństwa. Początkowo może być pokryta drobnymi włoskami albo mieć lekko fioletowy odcień – to całkowicie normalne.
raczkujący-niemowlak
Skóra dziecka na różnych etapach

1-3 miesiąc życia

Niemowlęta wciąż często cierpią z powodu podrażnień skóry. Maluszek, po dziewięciu miesiącach spędzonych w łonie matki, wciąż przyzwyczaja się do świata. Sprawdzaj, czy nie cierpi z powodu wyprysków lub odparzeń pieluszkowych o przewlekłym lub wyjątkowo bolesnym charakterze. Pamiętaj, że skóra dziecka wymaga odpowiedniej pielęgnacji w zależności od wieku maleństwa.
ręczniczek-dziecka
Skóra dziecka na różnych etapach

3-6 miesiąc życia

Skóra dziecka posiada naturalną barierę, która zdążyła się już rozwinąć, dlatego bez obaw możesz używać produktów do kąpieli. Próbuj stymulować zmysł dotyku, używając różnych materiałów.
pocałunek-niemowlęcia
Skóra dziecka na różnych etapach

6-12 miesiąc życia

Kiedy dziecko ma około sześć miesięcy, można już bezpiecznie wyjść z nim na chwilę na słońce. Pamiętaj, aby dobrze wysmarować malucha przyjaznym dla skóry produktem przeciwsłonecznym, na przykład NIVEA BABY Krem ochronny na słońce SPF30.
szczęśliwe-dziecko
Skóra dziecka na różnych etapach

Już ponad roczek

Zanim Twoje maleństwo skończy roczek, warstwa skóry zdąży już przejść wiele etapów rozwoju i zauważysz wielką różnicę w stopniu odporności.
product-stage-bg

Optymalna pielęgnacja skóry u dzieci

Wrażliwa skóra dziecka wymaga delikatnej pielęgnacji. Odkryj, jak sprawić, by Twoje dziecko otrzymało wszystko, co niezbędne do właściwego rozwoju.

Skóra dziecka wymaga nawilżenia

Niemowlęta, tak jak dorośli, cierpią z powodu suchej skóry – w rzeczywistości może nawet bardziej, gdyż poszczególne warstwy skóry są jeszcze bardziej wrażliwe. Dlatego znalezienie dobrego środka nawilżającego dla swojej pociechy jest tak istotne.

Najważniejsze, aby wybrany produkt nawilżający zawierał łagodzące składniki, które wygładzają i pielęgnują delikatną skórę. Kojące mleczko nawilżające NIVEA Baby Emolienty z masłem shea zapewnia ochronę skóry przez 24 godziny, pozostawiając uczucie zdrowej i miękkiej skóry.

Nie bój się stosować środka nawilżającego trzy lub cztery razy dziennie, zwłaszcza jeśli skóra niemowlęcia jest wyjątkowo sucha.
dziecko-po-kąpieli

Sucha skóra dziecka musi zostać nawilżona

Najlepsza pora na nawilżanie przychodzi zaraz po kąpieli, gdyż właśnie wtedy warstwy skóry pochłaniają najwięcej wilgoci i najwięcej zyskują.

4 wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry, o których warto pamiętać

  1. Staraj się, by czas spędzony w kąpieli był krótki i przyjemny – zbyt długie pluskanie w wodzie jeszcze bardziej wysuszy skórę.
  2. Skóra dziecka nie lubi chłodu. Chroń ją przed zimnem i wiatrem – rękawiczki idealnie osłonią małe rączki.
  3. Używanie łagodzącego żelu do mycia ciała, takiego jak Kojący żel do mycia ciała i włosów NIVEA BABY Emolienty, z naturalnymi lipidami Omega 6 zapobiega wysuszaniu skóry.
  4. Nie wystawiaj maluszka na działanie słońca, a jeśli rzeczywiście jest to nie do uniknięcia, załóż mu czapeczkę i posmaruj produktem przeciwsłonecznym, takim jak NIVEA BABY Krem ochronny na słońce SPF50 z nawilżającym wyciągiem z aloesu. Pamiętaj, że delikatna skóra dziecka musi być odpowiednio zabezpieczona.