Stymulacja dotykiem: Kiedy nauka miesza się z potrzebą przetrwania

Stymulacja dotykiem: Kiedy nauka miesza się z potrzebą przetrwania

Wcześniaki często tracą oddech, jednak zwykły dotyk stymuluje je do ponownego oddychania. Jednak podczas codziennego funkcjonowania szpitali, pielęgniarki nie zawsze mają możliwość dotknięcia każdego wcześniaka w odpowiednim czasie. Dlatego cieszymy się, że niedawno naukowcy z Leipzig stworzyli półmechaniczną metodę stymulacji wcześniaków. NIVEA promuje ten projekt, aby zwiększyć szanse na przeżycie u wcześniaków.

Na czym to polega?

Delikatny masaż stóp pobudza wcześniaka do ponownego oddechu.

Co roku zbyt wcześnie rodzi się około 15 milionów dzieci na świecie. Większość z nich wymaga leczenia i monitorowania z użyciem sprzętu do intensywnej terapii. Jednym z problemów jest oddychanie: Nawet jeśli wcześniaki są w stanie samodzielnie oddychać, często tracą oddech. Zatrzymanie oddechu lub bezdech może mieć miejsce nawet 15 razy w ciągu godziny. Wskutek tego poziom tlenu we krwi spada, co stanowi poważne niebezpieczeństwo dla dziecka.

„Nasz projekt ma na celu zakończenie niezwykle często występującego problemu zatrzymania oddechu u wcześniaków najszybciej jak to możliwe”.
Prof. Dr Martin Grunwald

Prof. Dr Martin Grunwald

Kierownik laboratorium badań nad dotykiem w Leipzig

Prof. Dr Martin Grunwald wraz z zespołem z laboratorium badań nad dotykiem przy Uniwersytecie w Leipzig wpadli na prosty pomysł: W niewielki rękaw ciśnieniowy na stópce wcześniaka zostaje wypompowywane powietrze w krótkich odstępach czasu. Taki delikatny masaż stóp pobudza noworodka do ponownego oddechu.

Informacje o projekcie (03:07)

15 000 000

dzieci na świecie rodzi się zbyt wcześnie

15

razy na godzinę wcześniak może przestać oddychać

1

dotyk może uratować życie wcześniaka

„Nasz stymulator powinien być dostępny na całym świecie, aby łatwiej radzić sobie z tymi strasznymi okresami bezdechu”.

Prof. Dr Martin Grunwald

Universität Leipzig

Zaangażuj się

Na podstawie udanych badań wstępnych, aktualnie zbierane są datki, aby sfinansować dalsze testowanie i rozwój tej metody.

Osoby, którym na sercu leży dobro maluszków zachęcamy do przesyłania darowizn na konto:

Universität Leipzig/ Medizinische Fakultät/ Drittmittel

Deutsche Bank Leipzig

IBAN: DE67 8607 0000 0132 3450 01

Tytuł: baby breathing

Strona internetowa projektu